375 H&H Magnum

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
xpbonaventura
Nový návštěvník
Příspěvky: 2
Registrován: ned 16.8.2009, 21:04

Re: 375 H&H Magnum

Příspěvek od xpbonaventura »

Pevně doufám, že můj příspěvek pan MODERÁTOR nesmaže dříve, než si ho stihnete přečíst. Touto cestou bych si dovolil poprosit jeho blahorodí o strpení. Já osobně nic nemám proti používání silnější ráže. Koneckonců v jednoduchosti je krása. Není třeba přemýšlet, kde je největší hustota důležitých nervů (tj. podpažní nerv, kaudální prsní nerv, vřetenní nerv popřípadě míšní nervy s dorzálními a ventrálními větvemi na krku). Stačí zamířit „tam kdesi“ a je to. Výsledek je stejný jako s dobře posazenou ranou slabší ráže. Pokaď vůbec zvěř odběhne, najdete ji do 30 metrů od nástřelu. Jinak, pravda, ano, při nákupu kulovnice jsem dal hlavně na osobní sympatie. (Asi jako každý). Chtěl jsem mít náboj, který překvapil Brity během Druhé búrské války, Američany během Americko španělské války a se kterým se W.D.M. Bell proháněl po Africe.
PS: Velevážený pane Kasari, taky by Vás zajímalo na kolik přijde přebíjení .375 H&H? Mě tady ano. Momentálně nepřebíjím, ale přiznám se, líbí se mi nevšední zbraň Ruger Nr. 1 v neméně nevšední ráži .375 Ruger (popřípadě .338 RCM), a poté jak jistě chápete, bych s přebíjením musel začít. V případě, že příspěvek na fóru ponecháte, třeba se to dozvím. :wink: Předem děkuji za pochopení.
nimrod nimrod píše:
xpbonaventura píše:Pánové, já teda nevím, ale rážím jako .375 H&H, .300 Win. Mag. atd dávám 10 maximálně 20 let. Generace našich synů bude chtít taky poznávat nové obzory, takže už teď je možné se těšit na příspěvky "nejmenovaného" emeritního doktora pojednávající o znamenitých vlastnostech náboje .50 BMG anebo .557 T-Rex při odlovu veškeré evropské spárkaté zvěře. :lol: Celkově to nadšení chápu. Taky bych rád vyzkoušel něco nevšedního, jen škoda, že se tím vytlačuje na okraj moje nadmíru oblíbená 7x57. Prosím, nehažte mi na ní špínu.
edit by vhool: vazeny pane kolego,vas prispevek jsem zkratil o pasaz citace nimroda,s vasi namitkou nesouvisela.zaroven vas prosim aby jste reagoval k tematu a ponechal si komentare k cinnosti moderatora.jeho zasah byl opravneny a dle vasi vyse uvedene citace povazuji vas ton prispevku za nemistny.thread se venuje razi 375 H&H tak tu neplacte nad vasi sedmickou a prosim prispevky pouze na tema 375 H&H,toto je mysleno vseobecne pro vsechny :!: :!: :!:
Pete
Častý návštěvník
Příspěvky: 84
Registrován: čtv 24.12.2009, 14:12

Re: 375 H&H Magnum

Příspěvek od Pete »

to xpbonaventura: Přebíjení 375 HH mě velmi zajímá, zejména co poniklované hilzny od munice Norma PH, kterých mám doma hromadu. Uvítám také jakoukoliv radu. Jinak názory Karamojo Bella na na jednotlivé ráže, včetně jeho srovnání ráží od 7x57 přes 375 HH až po 450/400 N.E. je fascinující vysoká škola lovectví a střelectví od člověka, který sám střelil přes tisíc slonů. Ale pan vhool zde tuto debatu zakázal, protože on ví všechno nejlépe, tedy jsem dychtiv jeho zážitků se všemi těmito kalibry, třeba se s námi, tupohlavy, podělí.
edit: pane kolego,zrejme jste asi trosku pomalejsi na vnimani tak opakuji,toto je thread o 375 H&H a ne diskuze o lovu slonu ci razich na exotickou zver tudiz naposledy zadam drz se tematu a stiznosti na mou osobu bud do vlakna "rady a podnety" nebo do SZ ... na sklo a do tohoto vlakna vase moudra nepatri :wink:
Uživatelský avatar
jakub203
Zkušený diskutér
Příspěvky: 507
Registrován: sob 06.1.2007, 1:14
Bydliště: Forest....
Kontaktovat uživatele:

Re: 375 H&H Magnum

Příspěvek od jakub203 »

for Pete a další chytráky.........

kdyby jste trochu lépe a pozorněji četly, místo aby jste si plácali játro tak by jste zjistily že jste urazily jednoho z otců tohoto fóra jehož názorů si zde pro jejich erudovanost vážíme ve srovnání s vámi kteří tu jste chvíly a nectíte ani minimální elementární pravidla pro komunikaci na fóru. Ale možná že jste se jen spletli (pak se omlouvám) ale tady opravdu nejste na "RADÍME SI...." kde se můžete opájet slinty a naprosto opomíjet fakta a podstatu diskuze...

Omluva za OT ale tohle je už opravdu "masakr"...........
Blaser R93 Profesional 9.3x62, Schmidt&Bender Zenith 2,5-10x56
KB Retter Gaildorf 7x57R/16 Zeiss Diavary 1,5-6x36
Merkel 40E 12/70

"ALEA IACTA EST..."
Pete
Častý návštěvník
Příspěvky: 84
Registrován: čtv 24.12.2009, 14:12

Re: 375 H&H Magnum

Příspěvek od Pete »

Prosím o info, kde jsem OT, nechť se napravím. Případně kde slintám, ať se otřu. Díky.
US OPTICS
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: stř 18.4.2007, 18:20

Re: 375 H&H Magnum

Příspěvek od US OPTICS »

Pete : přebíjení se řeší v jiném tématu a na srovnání ráží si založ jiné téma, to nemá s ráží 375 H&H Magnum nic společného. A zkus neurážet ostatní, tebe taky nikdo neuráží, ačkoliv tvé vystupování je arogantní, řekl bych přímo agresivní. :evil: Kasari a Vhool vím, že jsem OT, ale prostě jsem musel něco napsat.
PRVNÍ RÁNA MUSÍ JÍT vždy TAM KAM MÁ!
nimrod nimrod
Zkušený diskutér
Příspěvky: 951
Registrován: pon 08.1.2007, 22:54
Bydliště: Morava

Re: 375 H&H Magnum

Příspěvek od nimrod nimrod »

To ale pak znamená že se tady nebude řešit nic, protože přebíjení je v jiném tématu, účinky taky , balistika a přesnost taky, zbraně taky. Co tu pak psát???
Toto je prostý dotaz.
Za poslední příspěvek s dotazem by měla přijít asi takováto odpověď: "K přebíjení odpověď zde: a link na příslušné téma"
edit by vhool:
to nimrod: prosim nez napises to co jsi napsal tak si precti jeste jednou onen prispevek od peteho a pak to cervene co je pod nim ... o prebijeni 375 H&H vubec nejde ale jde o neco zcela jineho co je OT ... toto je thread o 375 H&H a o nicem jinem takze si to sve OT taky radne zreviduj prosim :wink:
ZG47- 458 Win.
M.Sch. M1910- 9,5x57
ČZ 584- 7x57R/12-70
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: 375 H&H Magnum

Příspěvek od BwanaHunter »

Při procházení fóra při hledání nějakých informací jsem narazil na tohle vlákno. je už sice starší, ale kromě toho, že si tu pár lidí ujasnilo pravidla, a padlo tu pár názorů zda 375 HH ano či ne, moc tu toho není. Dovolím si tedy přispět, třeba to ještě někoho bude zajímat.

S 375 H&H mag. lovím od pol. devadesátých let. Za tu dobu jsem s ní nastřílel - myslím si - dostatek kusů, abych mohl vynášet závěry. (Napsal bych kolik, ale nevím to přesně). Dotaz zněl na vhodnost 375 HH pro lov evropské zvěře, budu se toho tedy držet. Je faktem, že tahle ráže se stala mojí srdcovou záležitostí a střílím s ní v klidu všechno od lišek, přes srnčí po vysokou a prasata. Z posedu, na šoulačce i na naháňkách. Střely 300 grs SPRN, 270 grs SP, Swif A-frame, Barnes TSX, Woodleigh. Mám jen ty nejlepší zkušenosti, osobně tuhle ráži považuji za nejlepší vynález po vynálezu střelného prachu. Nerozbíjí, výborný stop efekt, srnčí obvykle v ohni, o liškách nemluvě, vysoká a černá max. pár kroků od nástřelu, a to mluvím o trofejových kňourech. Co si tak vzpomínám - kňour, na šoulačce, hozená rána na 80 m, spodní okraj komory, 300 grs. SPRN, 15 m od nástřelu, ani už nezvedl hlavu. Za mě, jak tu někdo psal !!375 HH!! :D
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Uživatelský avatar
MiraDuchek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 519
Registrován: sob 24.1.2009, 14:44
Bydliště: Malměřice

Re: 375 H&H Magnum

Příspěvek od MiraDuchek »

Od jaké firmy je zbran?
CZ 550 medium,7mm rem.mag.+Swarowski Z6i 2,5-15
Ruger No.1 9,3 x 74 R, Meostar 7x56
Stafordšírský bulteriér Alli Staf Anatol,Christopher Blue Nijada
http://jana-duchkova.webnode.cz/
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: 375 H&H Magnum

Příspěvek od Zdenek41 »

Já jsem si s ní zastřílel v Brně Super.Pohodová střelba.Akorát mě lučík asi po 20 raně naklepal pořádně prst.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: 375 H&H Magnum

Příspěvek od BwanaHunter »

Mira> Bruno :) :)
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1064
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: 375 H&H Magnum

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Tak těch jsem pár potkal v Africe a dokonce ve stejné ráži , ale Blasera ani jednoho.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: 375 H&H Magnum

Příspěvek od BwanaHunter »

Tak Brnenske flinty (UB je pro ne taky Brno :)) maji tam dole dobrou povest,jako spolehlivy drici,ktery ledacos vydrzej a spolehlive fungujou. Ja nejsem prehnany cesky patriot,ostatne jsem Cech jen z casti,ale proti nasim flintam taky nic nemam,par jich mam a nikdy me zadna nezklamala.
375 HH je v Africe hodne rozsirena,ja se jen snazil drzet tematu 375 HH v Evrope.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: 375 H&H Magnum

Příspěvek od Zbrojovák »

Fakt je, že jsem nikdy nezaslech žádnou polemiku o výkonnosti 375HH i na tu nejtěžší i nebezpečnou zvěř. V anglických koloniích Afriky je to minimum na big5 a tím jakýsi etalon. Nicméně v Evropě samozřejmě Ano - výkonově a balisticky konkurent 9,3X64 Brenneke, ale jak vidno z videí třeba těžké kusy buvolů, pokud nejsou trefeny opravdu čistě, tak si běhají a běhají...
Jedna z dnešních nevýhod tohoto náboje je podle mě ta, že je příliš dlouhý do standardního systému (medium), tu nevýhodu dnes řeší např. z běžně dostupných 375Blaser nebo 375Ruger.
Pravdou je že jsem o této ráži dost uvažoval při přestavbě ZG a kdyby se tam vlezl - je tam :wink: Je to jeden z nejuniverzálnějších nábojů celosvětově a s velkou dostupností fabrických laborací.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: 375 H&H Magnum

Příspěvek od BwanaHunter »

Zbrojovak> tak polemika se vede. Vetsina lidi povazuje 375 HH na velkou zver za marginalni, a debaty se vedou vzdy a vsude, ostatne tohle forum je toho dukazem :D :D Ja tu razi miluju predevsim kvuli te univerzalnosti, vylozene na velkou zver jsou lepsi raze, ale s temi uz je zase vetsi problem rozumne strelit treba srnci a podobne velkou zver, coz s 375 HH neni vubec zadny.
No,konkurent 9,3x64, to mas od Hanaka? :) :) Podle me to neni srovnatelne a 375 HH je podle me vyrazne lepsi a i prijemnejsi. Nevim proc tak casto ctu, ze je nevyhoda ze se naboj nevejde do std. zaveru a potrebuje magnum. Pokud chci a mam na to, abych lovil neco, na co potrebuju takovouhle razi, tak mam i na tu flintu a na ty patrony, vzdyt cesky flinty nestoji certa ani v tech magnumovych razich. Proto nechapu tu modu neustale vymyslet nejaky zkraceny verze dobrych naboju. Tim vznikaji jen nahrazky, casto nedosahujici vlastnosti vzoru, jako podle me 375 Ruger nebo Blaser nikdy plne nedozene 375 HH, zvlast pri dylce hlavni, v kterych se to dela, 300 WinMag, i kdyz s ni sam strilim, nedosahuje kvalit 300 HH mag. ( kterou bych mel radeji, kdyby do toho byly k mani patrony v dostatecnem vyberu), 416 Rem kulha vyrazne za 416 Rigby atd.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
xtaup
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 296
Registrován: pon 29.9.2008, 14:30
Bydliště: Podkrkonoší
Kontaktovat uživatele:

Re: 375 H&H Magnum

Příspěvek od xtaup »

Proč by 375 neměla být srovnatelná s 9,3x64, to mi není jasné, jsou to ve všech ohledech podobné náboje, to že se neprosadil může být z různých důvodů, marketing, velikost trhu, který je ochoten náboj vůbec vyzkoušet, módní trendy apod., dnes podobný osud potkává mnoho velice dobrých evropských nábojů, které byli prověřeny dlouhým časem, a zavést nový evropský náboj to je dnes rovněž téměř nereálné, v tom hraje prim USA. Nicméně 375 je fakt odzkoušená klasika, které není co vytknout, to že se tu zastávám 9trojky je jen z důvodu mojí úchylky na klasické náboje z centrální Evropy, takže mě neberte tak vážně :lol: :wink:
Odpovědět