S-Ball Plastic

Vše o loveckém brokovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
o.r.k.o.
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 222
Registrován: ned 15.7.2007, 11:59

S-Ball Plastic

Příspěvek od o.r.k.o. »

Zdravím,mám doma pár patron tohoto typu.Zajímalo y mě jak je to se střelbou těchto jednotných střel z brokovnice s výměným zahrdlením celé a třičtvrtě?Je okolo plast taky by to nemělo nijak vadit ale bojim se toho.Nemáte někdo nějaké rady?Díky za odpovědi.
Tikka T3x varmint 243win, GRS bifrost, Zeiss V6 2-12x50 BT
Blaser R93 profesional 8x57JS, Doscter 3-12x56
CZ452FS 22wmr sightron 4-9x40
Iž26 16/70-16/70
Mosin
Zkušený diskutér
Příspěvky: 633
Registrován: sob 14.10.2006, 10:20
Bydliště: jižní MORAVA

Příspěvek od Mosin »

To o.r.k.o.:
V mé nezkušené najivitě jsem při pořízení nové brokovnice IZ 27, s výměnnými choke, také používal S-Ball plastik. Záhy jsem byl vyveden zmého omylu. Jeden kolega prodavač z obchodu zbraní a střeliva mne před těmito plastiky velice varoval. Obzvlá?tě pak do výměnných choke. Toto tvrzení mi naposled potvrdil další kolega, který zmiňoval, že jeho děda a táta si odlévali a tepali vlastní olověné střely do frézovaných kokil právě z důvodů likvidace hlavní.
Tento problém jsme již na začátku tohoto vlákna diskutovali. Domnívám se, a některá fakta tomu nasvědčují, že k těmto destrukcím docházelo za velkých mrazů. Plast se tak stává prakticky nepru?ným a velice tvrdým, čím? se zvýší síla potřebná pro jeho protlačení přes zú?ení choke. To vede ke kritickému nárustu tlak a destrukci hlavně.
Otázkou je, jestli se to stane i u zbraně ve velmi dobrém technickém stavu. Prostě a jednodu?e bych to do výměnných už nedal. Je to jen teorie, která není založená na měřeních. Navíc se domnívám, že dnes již nemá smysl případná měření realizovat, protože s S-Ball plastik již je ámen.

S pozdravem M
CZ 550, 308 Win. / CZ 527 Varmint 223Rem / CZ 550 300WinMag / BO 98 9,3x62
ZG 47 8x57 JS / ZBK 110, 5,6x50 RM + 12x70 / ZP 16x70 / IŽH-27EM-1C 12x70
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Příspěvek od Leon »

v dne?ní době bych ho do flinty nedal ani né tak z duvodu poškození zbraně ale díky jeho nebezpečnosti pro okolí měl jsem před několika roky možnost zažít na vlastní ků?i co dokáže když při průstřelu selete líznul strom a šel spátky proti střelcum a mě zrovna nad hlavou :? :?
o.r.k.o.
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 222
Registrován: ned 15.7.2007, 11:59

a ještě ideal

Příspěvek od o.r.k.o. »

Dobře radši to nebudu zkoušet a zustanu u těch menších zahrdlení a brenecku.A ještě jedna kontrolní.Jeden chapík od nás ze sdružení přebíjíj ednotné střeli ideal takové ty s obroučkami.Jeho synové je používají ale v pevných zahrdleních(/celých) a chválí si to a mě řikali že to choků je to taky možné použít do celého zahrdlení.Jak je to s těmito střelami?
Tikka T3x varmint 243win, GRS bifrost, Zeiss V6 2-12x50 BT
Blaser R93 profesional 8x57JS, Doscter 3-12x56
CZ452FS 22wmr sightron 4-9x40
Iž26 16/70-16/70
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1061
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Ideal? Kde je bere? Já jsem jich pár měl v 16/70 a byly z roku 1936. Takové duté válce se ?ikmým žebrováním uprostřed. Odlévá je sám, nebo se to ještě někde venku dělá? Flinta byla stará lankasterová drátěnka s hlavněmi skoro 80cm. Střílela ale "ďábelsky". Ty Idealy na 80 jak kulovnice. Kupoval jsem to od chlapíka, kterého za před rokem 1988 odstíhali za pytláctví ( musel prodat) a ten tvrdil,že laně karpa?áků padaly jak hru?ky.
Mosin
Zkušený diskutér
Příspěvky: 633
Registrován: sob 14.10.2006, 10:20
Bydliště: jižní MORAVA

Příspěvek od Mosin »

To o.r.k.o.
Střely s obroučkami? myslíš tím originální brenneke střelu? Jak má žebrování rovnoběžné s osou střely? Já ti to řeknu asi takto. Výrobci těchto nábojů tvrdí, že je možné tyto střely použít do jakýchkoliv choke. Ba dokonce i výměnných. To obhajují tím, že samotná střela má výrazně menší průměr než je nominální průměr choke - full. Její stabilizaci v hlavni zajiž?uje právě oné podélné žebrování. To se při průletu choke snadno deformuje anemělo by choke výrazně zatě?ovat. Otázkou je, zda je to fakt. Ono totiž zase výrobci zbraní nedoporučují, nebo dokonce výrazně zakazují do uzavřenějších choke užívat jákékoliv jednotné. Tak si vyber. Já osobně do uzavřenějších výměnných jednotné nedávám vůbe. když potkám prasátko, tak jej nechám. Pokud jdu na naháňku, tak dám cylindr a 0,25 a mám vystaráno.

Co se týče přebíjených jednotných, tak do těch bych vůbec nešel. Obzvlá?tě pak, pokud se tyto jednotné doma odlévají. Nikdo z nás není tak seběhlý v tom, aby byl schopen zaručit přesné homogenní složení jak chemické pak tedy obzvlá?tě fyzikální, těchto střel. Dále pak pochybuji, že s prachem se někdo bude u brokových nábojů tak piplat jako u kulových. Jaké tam jsou tlaky? měřil to někdyž atd. atd. Pokud se ti pár těchto chybiček sečcte, tak ti to v lepší případě zničíhlaveň. Uvědom si, že výměnné choke jsou vždy náchylnější jak choke pevné.

Tedy do pevných bych tovýrní olověné Použil do jakýchkoliv - pokud to na těch nábojích není zakázáno a pokud ty pevné nejsou extra full a není to na nich výhradně zakázáno.
CZ 550, 308 Win. / CZ 527 Varmint 223Rem / CZ 550 300WinMag / BO 98 9,3x62
ZG 47 8x57 JS / ZBK 110, 5,6x50 RM + 12x70 / ZP 16x70 / IŽH-27EM-1C 12x70
Mosin
Zkušený diskutér
Příspěvky: 633
Registrován: sob 14.10.2006, 10:20
Bydliště: jižní MORAVA

Příspěvek od Mosin »

Já jsem nikdy neřekl, že to není možné.
V bodě 1 s tebou vůbec nebudu souhlasit, obzvlá?tě pak při tebou navrhovaném a diskutovaném třídění. Moc dobře ví?, že jsem proti jakémukoliv odlévání obzvlá?tě pak brokových. V žádném případě jsem nevyzdvihoval výrobce. Jen takové ty Hobbybastler. Známe to: Tam Použiju Pb z baterek, tam zase to a toto. Navíc procesy tuhnutí atd. musí být alespoň trošku poře?ené. V žádném případě s tebou nesouhlasím s tvrzením, že výrobci vůbec negarantují jakékoliv složení. Jak si na to přišel ty?? Odkud jinud by měli brát než od sub dodavatelů atd. atd. Kvalita je vždy udávána sice v intervalech, ale musí být známa. Navíc pokud je potřeba přesného složení, tak se dělají vstupní analýzy a kvalita se upravuje mikrolegováním přímo během tavby.
O tabulkách samozřejmě vím. Já se však bavil o problematice jednotných střel! V tom je samozřejmě velký rozdíl. Velice Záleží na konstrukci této střely a jejích styčnýh plochách. Ty jsou samozřejmě rozdílné od střel hromadných. Tyto styčné plochy a schopnost deformace této střely velice budou ovlivňovat tlaky. To mi nevymluví?.

Těmi chybičkami jsem prostě mínil fatální chybi. Uděláme-li velmi tvrdou střelu, nebo střelu, kde mi vzniknou tvrdé intermetalické fáze, tak se můžeme bavit o fatálních chybách v průměru této střely v řádech desetiny mm.

Já jsem viděl jak se dělají jednotné po staru. Málo kdo si dnes nechává dělat, nebo kupuje, přesné kokily. Ale i sněmi to není jen tak něco jednoduchého. Nikdy jsem neřekl, že to možné není a určitě to je zajímavé. Pokud to máš promakané proč než Já jen vím, že ty náboje nechci. Teď jsem měl peripetie, které ještě nejsou poře?eny, s prasklým choke. A prostě flintu mám rád. Navíc já osobně jednotných moc nenastřílím takže na ty naháňky si je koupím.
CZ 550, 308 Win. / CZ 527 Varmint 223Rem / CZ 550 300WinMag / BO 98 9,3x62
ZG 47 8x57 JS / ZBK 110, 5,6x50 RM + 12x70 / ZP 16x70 / IŽH-27EM-1C 12x70
Mosin
Zkušený diskutér
Příspěvky: 633
Registrován: sob 14.10.2006, 10:20
Bydliště: jižní MORAVA

Příspěvek od Mosin »

Nemá smysl to ře?it. Ře?í se tu tro?ičku rozdílné věci. Já jsem svůj názor řekl a tím to pro mne končí. Ten se prostě jen tak nezmění. Možná, že to vypadá, že to ?enu do extrémů, ale brát tyto věci na lehkou váu taky nelze. Tím něříkám, že ty to tak bere?. Prostě a jednodu?e bych do broku nedal odlévané kule a hotovo. To bych si je musel pořádně prostudovat a to nemám za potřebí.

Ta tvrdost má taky určité mezní intervaly.

Dále se již k problematice odlévání atd. vyjadřovat nebudu. Né že bych byl ura?en či tak. Pro mě za mě až si dělá každý téměř co chce, ale nemá smysl tady ře?it takovéto věci.
CZ 550, 308 Win. / CZ 527 Varmint 223Rem / CZ 550 300WinMag / BO 98 9,3x62
ZG 47 8x57 JS / ZBK 110, 5,6x50 RM + 12x70 / ZP 16x70 / IŽH-27EM-1C 12x70
Mosin
Zkušený diskutér
Příspěvky: 633
Registrován: sob 14.10.2006, 10:20
Bydliště: jižní MORAVA

Příspěvek od Mosin »

Pokud vím, tak jsme se začali bavit o střelách celoolověných. Né o střelách usazený v ko?íčkách! To je přeci jen velký rozdíl. Pokud to chceš ře?it, tak písni mail. Nebudu zde vypisovat všechny fakta, kvůli kterýmsi to myslím a pro co to myslím, to bych mohl napsat novej román.
CZ 550, 308 Win. / CZ 527 Varmint 223Rem / CZ 550 300WinMag / BO 98 9,3x62
ZG 47 8x57 JS / ZBK 110, 5,6x50 RM + 12x70 / ZP 16x70 / IŽH-27EM-1C 12x70
Mosin
Zkušený diskutér
Příspěvky: 633
Registrován: sob 14.10.2006, 10:20
Bydliště: jižní MORAVA

Příspěvek od Mosin »

Jo, tak proto. Ono toti?, jestli se nepletu, tak střely ideal jsou právě celoolověné a nedávají se do chráněného ko?íku. No a kokily na to jsem viděl. Ba dokonce jsem to viděl odlévat a pak vtépávat ("kalibrovat") v dubovém ?palku. takže proto jsem protestoval. Pokud je udělá? podkaliberní a zvolí? vhodný typ ko?íku, tak je to prakticky bezproblémové.
CZ 550, 308 Win. / CZ 527 Varmint 223Rem / CZ 550 300WinMag / BO 98 9,3x62
ZG 47 8x57 JS / ZBK 110, 5,6x50 RM + 12x70 / ZP 16x70 / IŽH-27EM-1C 12x70
kocourvbotach
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 137
Registrován: pát 21.3.2008, 12:07
Bydliště: Vysočina

Příspěvek od kocourvbotach »

To Ed:Asi na to nemusí být jen kle?tě,mám doma formu skládající se ze tří dílů.Odlitá střela má šest drážek,přední část je kulovitá a zadní je dutá.Mám k tomu o přípravek na upnutí do soustruhu a následnou úpravu průměru.Zatím jsem to ještě nevyzkoušel,ale děda to používal a nechal si to upravovat z původního rozměru pro ráži 12,soustrušit na 16 a bez problémů.Ládoval to stejně jako brokové patrony,které si taky dělal,jen filcová zátka byla nízká,tak dával tu?ím dvě.Dokonce ještě dva patrony na památku mám.Sám teda ale nemám potřebu něco podobného zkoušet,protože mám rád svoje ruce zdravý :lol:
o.r.k.o.
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 222
Registrován: ned 15.7.2007, 11:59

ideal

Příspěvek od o.r.k.o. »

TY střeli jsou celoolověné a do ko?íků je nedává.jsou volně v hůizně samozřejmě s ucpávkami.Je to starý ideal jako každý zná.Válec a okolo něj tři obroučky.Nevim jestli je někdy zkoušel jako tlaky a podobně ale střílí to už minimálně 20 let on a jeho tři synové a spoustalidí si je od něj nechává také přebíjet.Nevím jestli je odlévá ale dělá prý všechny brokové ráže.Přebíjí i normální brokové patrony a i takové ty podsypané hrub?ími broky jasou to patrony s nejlepším učinkem co jsem kdy viděl...NEvím jesli jsou nebezpečné ale o tom kolik lidí si to od něj nechá dělat a jak dlouho je on sám používá něco svědčí....
Tikka T3x varmint 243win, GRS bifrost, Zeiss V6 2-12x50 BT
Blaser R93 profesional 8x57JS, Doscter 3-12x56
CZ452FS 22wmr sightron 4-9x40
Iž26 16/70-16/70
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Příspěvek od Lotr »

Mám doma ve sbírce odlévanou olověnou jednotnou střelu do brokovnice r. 16. Je to také doma dělané, mám to od kolegy, který zdědil "nádobíčko" po dědovi. Střílet jsme to nikdy nezkoušeli. Nádobíčko na přebíjení brokových nábojů do r. 16 máme u dědy a na přebíjení brokových do r. 20 mám v trezoru. Nikdy jsem ho ale nePoužil, mám brokovou jednušku a k ní jsem dostal tolik munice, včetně jednotných střel, že zatím nemám potřebu přebíjet. Třeba někdy později.....
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
jiprok
Nový návštěvník
Příspěvky: 24
Registrován: pát 15.7.2011, 10:20

Re: S-Ball Plastic

Příspěvek od jiprok »

Ahoj všem. Bacha na S-ball plastik. Časem se stane z plastu sklo, přestane výt pružný. Kdo má rád svojí flintu a své ruce, ať to nepoužívá. Vím o případu, kdy to roztrhlo po celé délce brokovou hlaveň.
Mr. Fox
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 319
Registrován: ned 27.6.2010, 12:11

Re: S-Ball Plastic

Příspěvek od Mr. Fox »

To ste mě nepotěšily já zrovna včera našel 90 plastiku doma ve skříni :( co teď s nima?? nebezpečnej odpad nebo na to je nějaká spec. lividace??
Odpovědět