Myslivecké tradice & moderní zbraně a nástroje

a vse kolem nich
Uživatelský avatar
Andy
Administrátor
Příspěvky: 1840
Registrován: úte 01.8.2006, 14:17
Bydliště: Praha

Myslivecké tradice & moderní zbraně a nástroje

Příspěvek od Andy »

Jak chápete onen věčný boj mezi zastánci mysliveckých tradic a na druhé straně inovátory, kteří tvrdí, že pokrok nelze zastavit?
nohavica stanislav
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 119
Registrován: pon 25.9.2006, 16:25

Příspěvek od nohavica stanislav »

Já se domnívám že lovecké tradice by se měly dodržovat at už z ůcty k myslivosti,k našim předkům nebo k ulovené zvěři ,je to od nás taká malá omluva za to že jsme ji složili a myslím že ji to dlu?íme.tradice nikomu neuškodí a dávají myslivosti zvláštní slavnostní ráz a taky nás trochu rozli?ují od různých svátečních bouchalů a dne?ních zbohatlíků kteří nedodržují nic jenom moc peněz.Asi se do mne někdo pěkně obuje ale to je můj názor anemíním ho měnit. Co se týká moderních zbraní a nástrojů nemam proti užívání žádné námitky pokud se užívají rozumně,přeci se nebudeme vracet k luku a šípům.
Uživatelský avatar
Andy
Administrátor
Příspěvky: 1840
Registrován: úte 01.8.2006, 14:17
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy »

Diky za názor.

Já to vidím o malinko jinak. Tradice co se různých rituálů týče se snažím dodržovat (zejména kolem slovené zvěře). Ale co se týče mysliveckých soudů a jim podobných zvyklostí, tak těm moc neholduji. už jen proto, že se to dost často točí kolem alkoholu. A já téměř nepiji.

Co se moderních nástrojů na lov týče, pova?uji je za pokrok, který nelze zastavit a otáčet se k němu zády je nesmysl. Čili proč si na noční čekanou nevzít noktovizor, když na něho mám? (já ho ale nemám :-) )

Proč nemít zbraň s plastovou pažbou když je odolnější proti povětrnostním vlivům? (sám mám ale dřevěnou, mám rád dřevo).

Proč si nevzít na posed laserový dálkoměr? Výborná to věc!

Co se týče starších loveckých zbraní (luků, ku?í, předovek aj.) a lovu v dne?ní době, myslím, že za určitých podmínek by to ?lo. Je ale nepochybné, že by takový člověk musel splňovat určitá kritéria, aby nedocházelo k týrání zvěře. když vidím jak střílejí kolgové myslivci, nedovedu si představit, že by měli něco slovit lukem :roll:
Ondra_P
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 105
Registrován: pon 25.9.2006, 7:41
Bydliště: Nepomuk
Kontaktovat uživatele:

Můj stručný názor

Příspěvek od Ondra_P »

Taky se přidám. Z Andyho příspěvku je patrné, že pokroku neujdeme. A je to vlastně dobře. Dokud to bude pokrok tím správným směrem, tak proč než Pokrok v optice a střelných zbraních určitě není na škodu. Jen například: lépe zvěř obeznáme, zvěř (při mysliveckém způsobu lovu) netrpí jako v dobách lovu do nejrůznějších pastí a pomocí chladných zbraní. Na druhou stranu se však lov stává čím dál tím nevyrovnanějším. Jakou má zvěř asi šanci, když jí ani za úplné tmy při Použití přístrojů pro nočního vidění nedáme šanci? Jak zvěř unikne při dne?ním účinném dostřelu kulových zbraní třeba i na 300m? Jak říkám. Má to své pro i proti, ale to je na každém z nás, až to posoudí a přistoupí k tomu po svém. Co se týká tradic v myslivosti, tak jsem jednoznačně jejich zastáncem. Ale opět pouze těch mysliveckých. Ono totiž je pasování a pasování.. A podobně. Pokud se tradice dodržují, tak jak mají, tak je to jen dobře a vlastně i zákon nám ukládá dodržovat tradice v myslivosti. O.P.
Olaf
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 317
Registrován: úte 26.9.2006, 14:38

Příspěvek od Olaf »

Můj názor na noční optiku zřejmě znáte , nejsem proti pokroku jako takovému ale jsem zásadně proti každodennímu neklidu v honitbě. Prasata jsou u nás sice přemnožená ale to neznamená, že by nemohla mít alespoň pár dní v měsíci klid. U nás v honitbě platí nepsaný zákon, že v noci lovíme podle kalendáře, tudí? začínáme ode dne kdy je vyznačen dorůstající měsíc a končíme dnem kdy couvá. Tím pádem mají čuníci alespoň polovinu měsíce klid a nejsou denně naháněni z jednoho konce honitby na druhý. Do značné míry se tím předejde i mrzačení zvěře při špatné viditelnosti. Sousedé, kteří do nich midlí každou noc mají smůlu, jelikož i prasata mají pud sebezáchovy a nějakou pamě? a této honitbě se vyhýbají. No a také je to trochu o po?itku z lovu. když je krásná měsíční noc je pohodou již jen na tom posedu sedět a kochat se krásou přírody pouhým okem a ne sedět na posedu když je kolem tma jak v ....... a koukat do nějaké kovové trubičky s kterou je vidění stejně značně omezené :lol: :lol:
nohavica stanislav
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 119
Registrován: pon 25.9.2006, 16:25

Příspěvek od nohavica stanislav »

Olaf:bere? mi slova ,mám ten stejný názor,jít do revíru ,sednout si na posed a vnímat přírodu a krásu kolem sebe.lepší relaxaci neznám,no a když náhodou příjde vhodný kousek na mu?ku většinou neodmítnu ale není to hlavní důvod proč jsem tam ?el.Mám velikou výhodu že bydlím uprostřed revíru takže to nemám časově náročné a nic mě to nestojí.
Uživatelský avatar
Andy
Administrátor
Příspěvky: 1840
Registrován: úte 01.8.2006, 14:17
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy »

Stanislave, to se mas :P Jinak nikdo nerikal, ze to neni krasne si jit v noci sednout do honidby a poslouchat to ticho. Neni to jen o lovu. To je nam myslivcum preci jasne.
Fery
Zkušený diskutér
Příspěvky: 977
Registrován: pát 22.9.2006, 21:16
Bydliště: Kolínsko

Příspěvek od Fery »

Noční optiku bych moc nezatracoval. Vývoj jde kupředu. Přinejmenším pozorovací dalekohledy. předešlo by se neš»astným náhodám a byla by lépe obeznámená zvěř. Několikrát se mi stalo, že jsem měl prasata na pár metrů slyšel jsem je, ale neviděl je nebo jen černé stíny. A já pokud si nejsem 100% jistý ránou tak nestřílím. Za letošní zimu jsem byl asi 50x venku a střelil jsem jen jedno sele 30kg a přitom jsem prasata slyšel vícekrát. Uvažoval bych Možná o povolení k Použití nočních puškohledů k odstřelu selat a lončáků. jenže tu je problém toho, aby se nezneu?ily k lovu jiné zvěře a větší černé. Uvidí se v budoucnosti jak to bude vypadat s rostoucí populací černé a škodami, které bude způsobovat.
Olaf
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 317
Registrován: úte 26.9.2006, 14:38

Příspěvek od Olaf »

Fery problémy s rostoucími stavy černé nevyřeší povolení noktovizorů. Já si myslím, že většině z nás je to naprosto jasné. Černá se mno?í jako krysy a pokud se nesáhne do kmenového stavu bachen, můžeme se na tomto fóru o rostoucích stavech prasat bavit ještě za deset let. Tím nemyslím samozřejmě odstřel vodících bachen ale z praxe víme, že kolikrát se odstřílí bachně všechna selata a v tu chvíli by měla být na řadě ona. takže to noční vidění vidím pouze jako zástupný problém o?ivovaný především prodejci noční optiky. Stejně tak si nemyslím, že povolení těchto přístrojů by zcela eliminovalo nebezpečí spojená s nočním lovem. všechno vězí především v lidech a nejrizikovější faktory vidím především v : 1/ Mladické nerozvážnosti některých jedinců 2/V nene?ranosti některých jedinců bez rozdílu věku.
Nesná?ím lidi, kteří nedokážou např. zvěř která jim buď špatně stojí, je příliš daleko,nebo je špatně vidět atd. pustit bez výstřelu a raději ustřelí třeba kelku a nebo ji vezmou přez kýty. A těmto lidem nepomohou ani přístroje nočního vidění. Jejich zbrklost a nena?ranost i za Použití těchto přístrojů bude i nadále jejich kolegům a celé veřejnosti smrtelně nebezpečná :oops: :roll:
vhool

re:olaf

Příspěvek od vhool »

tak s tímto nelze nic než souhlasit a ještě bych dodal,že je to i v nás myslivcích.Kolik členů dejme tomu ze 20 se věnuje intenzivně lovu černé?Já osobně to tipuju tak na 4 a myslím si,že jsem optimista.Jak jsem poznal já tak když se začnou lovit srnci nebo jeleni tak je plný revír do setmění ale jinak je tam celkem pusto nebo u vás v honitbách je to jinak?nechci se tímto nikoho dotknout ale pouze se poptat :)
Uživatelský avatar
Andy
Administrátor
Příspěvky: 1840
Registrován: úte 01.8.2006, 14:17
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy »

whool:

Je to presne tak. Na cernou nikdo chodit nechce. Tedy pokud v reviru vyslovene nezustava. A u nas jen prechazi. Cili pravdepodobnist je mala. Radeji jdou chlastat :?
Fery
Zkušený diskutér
Příspěvky: 977
Registrován: pát 22.9.2006, 21:16
Bydliště: Kolínsko

Příspěvek od Fery »

Ahoj Olafe. Samozřejmě je potřeba střílet i bachyně s tím souhlasím, ale až po tom co se střelí selata, protože mi přijde neetické zastřelit bachyni od selat. Já nemyslel, že by to noktovizory vyře?ily, ale určitě by pomohly s průběrným odstřelem. Souhlasím s Vhoolem, že je to i v myslivcích. Nás je ve sdružení 10 a 3 hosté z toho se intenzivně věnujeme lovu prasat dva, další jen nárazově. A jak to vidím v okolí tak všude je to podobné.
Uživatelský avatar
OndraH
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 281
Registrován: pon 25.9.2006, 7:17
Bydliště: PARDUBICE
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od OndraH »

Co se týče mého pohledu tak nemám nic pro ti novým zbraním plastovým pažbám apod. to je pokrok který se nedá zastavit. Co mě osobně vadí je tzv. ústrojová kázeň. prostě si myslím že maskáče na hon nepatří. Tohle je ale můj soukromý názor a nikomu ho nevnucuji. myslím že zelená barva je do přírody idealní a představa že by chodili myslivci na hon v maskáčích jak nějaké specialní komando mě děsí.
Browning Maxus high grade 12*76
Tikka T3X CTR 308, Swarovski Z6i 2,5-15x56
Brno combo12/308W x Swarovski Habitch 3-12*50
CZ 455 22lr/17hmr x čínská kopie leupoldu
Uživatelský avatar
Steyer
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 433
Registrován: úte 12.12.2006, 22:56
Bydliště: Liberec

Příspěvek od Steyer »

Máte někdo zkušenosti s tímhle?
http://www.biggameproshop.com/stealthca ... er-cam.htm

A myslíte si, že je to praktické?
Každá hodina, strávená na tomto fóru, je ničím proti vteřině strávené v lese.
Umění není něco "zabít", ale nechat žít...
Uživatelský avatar
Andy
Administrátor
Příspěvky: 1840
Registrován: úte 01.8.2006, 14:17
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy »

Myslim ze je to super. Videl jsem (asi z toho) nejake fotky na hunt101.com

Bohuzel zrovna nemam prebytecnej "IKS"x 400 babek abych si to rozmistil po reviru :lol:
Odpovědět