Zbrojní oleje & čištění zbraní

Vše o kulovnicích a malorážkách
Odpovědět
nimrod nimrod
Zkušený diskutér
Příspěvky: 951
Registrován: pon 08.1.2007, 22:54
Bydliště: Morava

break free

Příspěvek od nimrod nimrod »

No trochu mě zklamaly ty výsledky oleje break free, čekal jsem že bude (za ty peníze) jeden z nejtrvalejších...jsem zvědav jak dopadne v tom druhém testu, když tak to sem pak ?oupni. :wink:
ZG47- 458 Win.
M.Sch. M1910- 9,5x57
ČZ 584- 7x57R/12-70
vhool

Příspěvek od vhool »

jenom poznamka:tyto oleje nejsou urceny k dlouhodobe konzervaci zbrani.jsou urceny k osetreni zbrane.na dlouhodobou konzervaci je jina kategotie oleju a hlavne vazelin :wink:
milan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 456
Registrován: úte 03.10.2006, 14:22

Příspěvek od milan »

Předpokládám, že nikdo neskladuje zbraně pod ?irým nebem, takže uvedený test nemá žádnou vypovídací hodnotu pro konzervaci zbraní.
CPL (nebo CLP) je určen pro konzervaci max. 12 měsíců ve standardním interiérovém prostředí.
Breek free se vyznačuje ú?asnou vzlínavostí a mikroskopickou vrstvou, která zůstává po vytření, která nemá významnější vliv při střelbě.
Pepa
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 163
Registrován: úte 28.11.2006, 21:01

Příspěvek od Pepa »

To nimrod nimrod:jasně že pošlu když na to narazím :)
nimrod nimrod
Zkušený diskutér
Příspěvky: 951
Registrován: pon 08.1.2007, 22:54
Bydliště: Morava

Příspěvek od nimrod nimrod »

Jasně, vazelina je vazelina, alespoň pro drsnější podmínky.

to Milan: CLP používám taky, fakt je, že zbraně skladuju v suchu. :wink:
Budu ho muset ještě pořádně prozkoušet při střelbě, ale už jsme se o tom bavili v tématu "nastřelování".
ZG47- 458 Win.
M.Sch. M1910- 9,5x57
ČZ 584- 7x57R/12-70
Jiří
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 101
Registrován: úte 30.1.2007, 13:56

Příspěvek od Jiří »

to Mosin: zaregistroval jsem poznámku, že používáš Balistol i na pažbu. Zajímalo by mě zda se dá použít i na čerstvou pažbu, resp rytinu. Nechal jsem si udělat kosmetickou úpravu na i?ku a chtěl bych to zachovat v co nejlepším stavu.
http://muj.edisk.cz/soubor/stahni/60861 ... .04kB.html
Brok je brok, ale první kule bere.
milan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 456
Registrován: úte 03.10.2006, 14:22

Příspěvek od milan »

Balistol dodává i olej na ošetřování pa?eb, je v barvě hnědočervené nebo bezbarvý. Odzkoušeno s maximální spokojeností.
Jiří
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 101
Registrován: úte 30.1.2007, 13:56

Příspěvek od Jiří »

Přece díky zajímavostem na tyto stránky chodím :P
Lněný olej je klasika,tak se jí budu raději držet
Brok je brok, ale první kule bere.
vhool

Příspěvek od vhool »

Balistol je jediny olej na osetreni zbrane ktery drevu neskodi (alespon z tech co znam) :wink:
Mosin
Zkušený diskutér
Příspěvky: 633
Registrován: sob 14.10.2006, 10:20
Bydliště: jižní MORAVA

Příspěvek od Mosin »

Jak píše vhool, tak balistol dle všeo je také určen k impregnaci dřeva, takže by neměl (a dle mích informací to tak je) škodi dřevu. používám jej na ochranu pažby obvzlá?tě u I?, která má jen povrchovou úpravu nějakým olejem. Zatím žádný negativní vliv na tom nevidím. používám jej i na rybiny a bez problému. Něco jiného je Konkor či WD40 a spol. Tyto oleje opravdu dřevu škodí.
Ten balistol je také určen k ochraně kůže atd. vše je napsáno na té pixli. Samozřejmě je jej více druhů, ale já se bavím o tom klasickém.

Nemohu souhlasit s tou polyturou. Momentálně se tímto problémem zabývám, protože se to učím od známého a začínam renovovat pažby, černění atd. Na novou polyturu je potřeba nanést vrstvu oleje, protože je polytura trochu prézní a ona jaksi vyzraje do lepší podoby a mech. vlastností. On používá Konkor já Balistol. můžu říct, že to skutečně vypadá lépe.

K tomu koroznímu testu. bohužel jak již zde někdo zmínil tento test není moc průkazný a k našim účelům o tom moc neříká. Jak to tak vidím kolegu fu?uje? mi tak trochu do řemesla :wink: . No proč si toto vše myslím? Tak zaprvé. Tyto oleje skutečně nejsou na dlouhodobou ochranu, ale spíše k čištění. Dále tebou simulované podmíky opravdu nejsou vhodné, protože se neblí?í k podmínkám reálným. Jde o to, že tato vrstva za tebou simulovaných podmínek může být naružena různými vlivi (dé??, vítr, slunce - UV, atd.) Proto tedy to nemusí svědčit přímo o konkrétní ochraně proti korozi (neříkám, že to nesvědčí, ale nemusí). Ono totiž chemie je mocná a není to jen tak :wink: Doporučil bych ti tedy pro další simulaci zvolit uzavřenou nádobu, za standardních a stejných podmínek.
Dám příklad:
Vezmu staré akvárku. Abych simuloval vlhkost (dá se měřit vlhkoměrem) dám do něj nádobu s vodou. Toto akvárko dám do temna (například do skříně.V okolí by měla být téměř konstantní teplota (aby se ta vlhkost moc neměnila). Dám tam ty součástky a nejlépe z oceli podobné tomu laufu. protože ty inhybitory by teoreticky nemusely fungovat pro dané so?ení oceli. Ty bych celé zakryl sklem (víkem) a sledoval. No a uvidí?. Případné dotazy, protože mě to zajímá, ale nemám moc času, na mě směřuj klidně i přes SZ. Mám s tím trošku zkušenosti, protože jsem již pár testů a korozi v různém korozním prostředí dělal :wink: , ale nechci to tu dopodrobna psát, abych nenudil ostatní :lol:
CZ 550, 308 Win. / CZ 527 Varmint 223Rem / CZ 550 300WinMag / BO 98 9,3x62
ZG 47 8x57 JS / ZBK 110, 5,6x50 RM + 12x70 / ZP 16x70 / IŽH-27EM-1C 12x70
vhool

Příspěvek od vhool »

no myslim ze mosin to popsal vice nez polopaticky.
To mosin:mozna by nebylo na skodu uvest verejne znovu ze ocelim a metalurgii rozumis trochu vic nez my ostatni smrtelnici protoze je to tvuj obor.osobne se na tebe obratim pro radu az budu resit nejaky problem z teto branze.mysleno smrtelne vazne :wink:
Mosin
Zkušený diskutér
Příspěvky: 633
Registrován: sob 14.10.2006, 10:20
Bydliště: jižní MORAVA

Příspěvek od Mosin »

To Edelweiss
Jo trošku představu mám, ale popisuji jen to co mi bylo řečeno. Proto jsem také u toho známého protestoval, že zrovna konkor nebude zrovna to pravé ořechové. Jinak polytura (doufám, že je to co myslím) jest ?elak, který je z výmě?ků červca nějakého jinde ?ijícího :lol: (tu?ím indického či tak nějak). No to se rozpustí, přečistí vysu?í a sesype ve formě ?upinek. Pak se to rozpu?tí v lihu atd. Velice rád se s tebou o tom pobavím, tak jestli se nebudeš zlobit zhotvím nový thread. Jestli se mi to povede :wink:
CZ 550, 308 Win. / CZ 527 Varmint 223Rem / CZ 550 300WinMag / BO 98 9,3x62
ZG 47 8x57 JS / ZBK 110, 5,6x50 RM + 12x70 / ZP 16x70 / IŽH-27EM-1C 12x70
Pepa
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 163
Registrován: úte 28.11.2006, 21:01

Příspěvek od Pepa »

Tento test sem neprováděl,pouze přeposílám.


Výsledky testování olejů
Testy provedené (5.března 1999) dopadly následovně: vhodnost testovaných olejů jsem posuzoval pouze ve spojitosti s jejich konzervační schopností.


Kvalita Typ přípravku První známky koroze Koroze na 50% povrchu Koroze na 100% povrchu
1 WD 40 15 dnů 44 dnů 49 dnů
2 Konkor AČR 5 dnů 20 dnů 27 dnů
3 Konkor 101 3 dny 14 dnů 18 dnů
4 Universal Oil 2 dny 14 dnů 18 dnů
5 Tetra Gun oil 1 den 14 dnů 44 dnů
6 neošetřený vzorek 1 den 5 dnů 11 dnů


Test jsem provedl na kovových destičkách ze stejného materiálu, které jsem pečlivě odmastil a poté ošetřil příslušným olejem. Vzorky jsem vystavil povětrnostním vlivům (slunce, dé??, vítr). Musím podotknout, že TetraGun Oil je přípravek pro ošetření vývrtu a jeho správná aplikace se provádí nejen nanesením, ale i následným Použitím ošetřené hlavně. Tím si vysvětluji, že se jeho konzervační schopnost v mém testu projevila jako nedostatečná. Byl do testu zařazen jen pro zajímavost. Ostatní oleje jsem Použil dle zvyklostí. Tamponem jsem pečlivě nanesl tenkou vrstvu na povrch kovu. Tím jsem se snažil vyvarovat nestejných podmínek v důsledku různé viskozity (a tudí? různě silné vrstvy), která vznikne nastříkáním oleje, nebo ponořením vzorku kovu do oleje.
Pepa
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 163
Registrován: úte 28.11.2006, 21:01

Příspěvek od Pepa »

všechny kovové součástky je po oschnutí potřeba řádně nakonzervovat. K tomu slouží různé oleje na zbraně, z nich? zase jen namátkou uvádím - Olej na zbraně, Konkor, Legia-spray, Young, Expres oil, Rangoon oil, JIB Gun oil, Robla, Schaftol, WD-40, Cito, Balistol, Warthog, Birchwood a další. V zásadě vyhovují skoro všechny, a je jen věcí zvyku, který kdo používá. Ne všechny přípravky pro moderní zbraně se však hodí pro předovky. U moderních zbraní obvykle téměř nedochází ke kontaktu se spalinami mimo prostor hlavně, a navíc bezdýmný prach poměrně účinně hlaveň vypálí. Navíc na replikách jsou Použity podstatně horší materiály, náchylnější ke korozi, a více se opotřebovávající mechanicky. Například takový Konkor vyvíjí při střelbě nadměrné množství karbonu (u revolveru Remington po cca 20 ranách nejde otočit válcem), ponechává zbraň na povrchu neustále nepříjemně mastnou na omak, nepříjemně páchne, a o jeho konzervačních schopnostech ve vlhku již dnes také nejsem přesvědčen. Vyplatí se vyzkoušet si i jiné přípravky, např značky Parker Hale, nebo třeba WD 40, které vesměs tyto nepříjemné vlastnosti nemají.

Samotná konzervace ale nestačí. Funkční části mechanismu musí být dobře namazané prostředkem účinně sni?ujícím tření a sná?ejícím vysoké teploty i přímý plamen. Pokud Použijete třeba WD 40, je vše vyře?eno, ale většina výrobců striktně odděluje přípravky mazací od konzervačních. Například firma Parker Hale vyrábí čistící a konzervační olej Young 303, mazací a konzervační Expres Gun Oil a prostředek pro dlouhodobou konzervaci Rangoon Oil. Expres je skvělý mazací prostředek, nekarbonuje, nesmrdí a je dostatečný i pro běžnou konzervaci. Vyhovuje ale v podstatě jakýkoli mazací prostředek, důležité je prostě mazat!
Pepa
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 163
Registrován: úte 28.11.2006, 21:01

Příspěvek od Pepa »

Test olejů č. 2
Jak jsem už napsal v prvním testu, hřeby Použité k testu jsem tentokrát bohatě namazal ale NEOTÍRAL. Oleje tak vytvořily silnější ochrannou vrstvu a opravdu mnohem líp odolávaly vlhkosti v ovzdu?í v období od 12. 10. 2006 do dne?ka.

zkoušel jsem tak jako v prvním testu oleje: KONKOR 101; ONE LUBE; WD 40; BRUNOX; BALISTOL; BREAK FREE; PARKER-HALE 009 a YOUNGS 303.

Oproti výsledkům prvního testu se pořadí odolnosti olejů proti rezavění změnilo a někde dost překvapivě.

12.10.2006 začátek druhého testu.
Výsledky:
12 den.......první dobře viditelné známky koroze u BALISTOLU
19 den......výrazné známky koroze u Balistolu

48 den......první zřetelné známky koroze u oleje YOUNGS 303

73 den.....začátek rezavění u olejů BREAK FREE, KONKORU 101 a ONE LUBE

80 den.....první známky koroze u oleje PARKER-HALE 009

90 den....první známky koroze u oleje BRUNOX

102 den....první a velmi, velmi slabé známky koroze u oleje WD 40!!

Pro porovnání ještě jednou uvádím výsledek prvního testu z 1.září 2006
1.9. 2006 začátek testu
4 den.... první známky koroze u Brunoxu a Break Free
6 den.... první známky koroze u Konkoru 101, One Lube, WD40 a Balistolu.
9 den.....první koroze u oleje Parker-Hale 009
14 den....první koroze u oleje Youngs 303

Je vidět, že silnější vrstva oleje značně zvyšuje odolnost proti korozi v prostředí které sice chrání proti přímému de?ti, ale vlhkost vzduchu je běžná venkovní, obvyklá v měsících září až leden. Rozhodně jsem nečekal tak dobrý výsledek od Brunoxu a hlavně od WD 40.
Je celkem zřejmé, že většina uvedených olejů se velmi dobře uplatní v běžném, suchém prostředí našich domů a bytů. Pokud nebudeme zanedbávat normální a obvyklou péči o zbraně, bude všechno OK.
Odpovědět