Zbrojní oleje & čištění zbraní

Vše o kulovnicích a malorážkách
Odpovědět
bonecrusherx55
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 407
Registrován: sob 27.11.2010, 12:33

Re: Blaser-kulovnice

Příspěvek od bonecrusherx55 »

Zaroven rika, nestrilet suchou hlavni-to myslel akoze surovou hlavnou, ktora nie je lapovana z vyroby a je potrebne spravit zabeh? Napriklad kovane hlavne? Porozumel som tomu spravne? Ide mi o vyznam toho slova “sucha hlaven”
ZKM 456 22 lr, weatherby mark V 6,5 creedmoor, cz 550 magnum 375H&H, cz 550 custom 338-lapua-magnum, cz 550 custom 300 win mag, cz 527 lux 22 hornet
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1061
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: Blaser-kulovnice

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Koupit kulovnici jen z důvodu, že je ve dřevě pažby vyryté jelonoprase, naznačuje jistou míru perveze, ale budiž. Na brokovnicích se zase vyskytuje aportující prasopes, který občas v mordoryji drží něco, co může být bažantem, kachnou, ondatrou, ale i medvídkem Pú. Takže ne. Nicméně skutečně mě zaujal jeden případ myslivecké řezbářské tvořivosti, kdy jsem před cca dvaceti lety na jednom hodnu potkal velmi mladého myslivce myslivce s výrazně uhříkovitým čelem. Ten skutečný zájem svého lovu demonstroval velmi plastickou rytinou nahé poloviny těla jakési štíhlé a dlouhovlasé divoženky s velmi výrazně vyvinutými prsy, možná že i ráže 6, magnum - model VV (Věstonická venuše) to ale nebyl. Měl to na vnitřní straně pažby a dělalo mu to při výstřelu cufleky. Kontakt na model odmítal sdělit, bohužel.
Zpět k čištění. Já sám rád pušky čistím, čistím je po výstřelu a pravidelně. Co se ale musí nechat, tak ta chemie začala míst význam, až je začalo poměrně masově používat zahraniční střelivo. U kulovnic , ve kterých se používalo staré plátované střelivo SaB nebo poniklované RWS (krabičky těchto nábojů oblíbeným dárkem od hostů z A a D), se tak otěr neprojevoval. Já sám jsem na skutečně masový otěr narazil až u kulovnice Mauser M03 a střel Hornady SST. Vývrt byl pár ranách celý žlutý, jak kdy byl ze slámy. To jsem začal řešit chemii.
Půjčil jsem si po střelnici pár loveckých kulovnic, ty co jsem nastřeloval, a zkusil jsem je řádně vyčistit a majitelům předvést řádný postup a nové trendy, zkrátka pomachrovat. O flinty se kolegové řádně starali, proste je po lovu přestřeli hadrem s Konkorem a vývrt po výstřelu zpravidla protahovali nějakým bronzovým kartáčtem, na kterém byl namotaný hadřík zastříkaný Konkorem, či Brunoxem. No a při mém odborném čištění, žádná extra modrá nebo zelená, z toho netekla, přitom mnohé za sebou měly 1000+ ran. Ty hlavně byly v podstatě čisté, myšleno od otěru. Jak řekl jeden přítomný fanda tuzemské SPCE: " to zelený sviňstvo máš v laufu z toho, že střílíš ten americkej hajzl!" Přitom nebyly jejich hlavně ani nijak zdevastované a na lovecké zbraně střílely dobře, pokud tedy nemáme pocit hraničící s jistotou, že na ulovení kusu černé na 50m, u kaliště, výhradně potřebujeme flintu, která mám 28 palců dlouhý lauf, 30mm na ústí a 0,25Moa rozptyl na 300m. Proto jsem se ptal Michala123 na čištění hlavní, kde se používají střely "plátované" niklem. Skutečně mě zajímá, jak se ten nikl otírá, zda se "přilepuje- připéká " na hlaveň. V Blaserech (i jiných flintách) musely být vystřílení statisíce nábojů RWS se střelami TIG a TOG a nevzpomínám, že by se to nějak extra řešilo ať už z hlediska otěru nebo živostnosti? je k tomu někde něco? Jinak RWS a Norma na ty monolity dávají nikl pořád.
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Blaser-kulovnice

Příspěvek od Choochoo007 »

bonecrusherx55 píše: pát 04.2.2022, 20:33 Zaroven rika, nestrilet suchou hlavni-to myslel akoze surovou hlavnou, ktora nie je lapovana z vyroby a je potrebne spravit zabeh? Napriklad kovane hlavne? Porozumel som tomu spravne? Ide mi o vyznam toho slova “sucha hlaven”
Pisi jak rika vyrobce Benchrestrovych hlavni, takze z logiky veci nejde o kovanou nelapovanou hlaven :wink:
Suchou mysleno odmastenou treba lihem, benzinem.
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Blaser-kulovnice

Příspěvek od Choochoo007 »

Josef Kuřitka píše: sob 05.2.2022, 7:13 Koupit kulovnici jen z důvodu, že je ve dřevě pažby vyryté jelonoprase, naznačuje jistou míru perveze, ale budiž. Na brokovnicích se zase vyskytuje aportující prasopes, .................
Jak rikaji na Slovesku, si zabil :lol: :lol: :lol:

Naprosty souhlas s SPCE a Hornady. To Hornady me prijde hodne měděný a proto tak spini. Proto i po strelach kde je Zinek(plast mosaz) mi prijde ze je oter mensi. Nekde jsem videl, ze jsou priprvaky na medenne otery a otery od niklu. Tedy i ten nikl nejaky oter bude delat, ale zaroven se uvadelo, ze se nikluji, aby oter nebyl tak velky jako u medennych strel. Takze to muze byt jako ta hlubokotazna ocel u SPCE a ten nikl bude zpusobovat mnohem mensi oter.
Je otazkou z ceho ten povlak vubec je, jestli je to potaženy jen niklem, nebo niklovou mosazi nebo neco jako niklove bronzy. Tech slitin niklu je mrak a i rozdily v procentech niklu v nich. U niklu se uvadi kujny a tazny kov, a pouziti z duvodu oteruvzdornosti a dobrym kluznym vlastnostem a na tech strelach pocitam z hlubokotazne ocely se strela do vyvrtu dobre zarizne a pritom nespini nebo nespini tolik. Mozna proto to tak delal SaB, akorat pomedoval. Strely toilik nespinili a fungovala to po desetileti.

Mozna pro nekoho zajimava lehka pazba. Cenu netusim
https://carbonomix.si/products/
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
bonecrusherx55
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 407
Registrován: sob 27.11.2010, 12:33

Re: Blaser-kulovnice

Příspěvek od bonecrusherx55 »

Ano, jasne, rozumiem, sucha, odmastnena hlaven. Ja ze ci to nebol preklep, ze “surova hlaven”-teda hlaven z vyroby este nezabehnuta/nezalapovana. Ok, dakujem, som v obraze :wink:
ZKM 456 22 lr, weatherby mark V 6,5 creedmoor, cz 550 magnum 375H&H, cz 550 custom 338-lapua-magnum, cz 550 custom 300 win mag, cz 527 lux 22 hornet
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Blaser-kulovnice

Příspěvek od Michal_123 »

Choochoo007 píše: pát 04.2.2022, 18:01 Pokud to bude medena strela jako pouziva Barnes, tak proste musi byt cervena stejne. Pokud je barvou mosazna, tak to proste bude mosaz, at si kdo chce co chce rika.
Trochu jsem to nastudoval a musím trochu upravit svůj výrok, že střely se z mosazi nevyrábí.
Mea culpa, nejsem metalurg.

Není mosaz, jako mosaz.

Měď je narozdíl od mosazi základní prvek.
Mosaz je slitina mědi + různých jiných legur jako je cín, nikl a olovo, ale tradičně zinku.
Tombak je například slitina mosazi, kde je obecně více, než 80% mědi. Třeba Tombak Ms96 má 96% mosazi.

Vzal jsem si z toho následující:
Jedna věc je, že výrobci střel označují v angličtině své střely jako měděné. Tomu nerozumím, asi se jedná o obchodní terminologii. A také to je z určitého pohledu správně, protože se může jednat o například 96% měď, jak píšu výše o Tombaku.
A na druhou stranu, bude se jednat v případě slitiny na střely o velmi měkké slitiny mosazi.
Jinak by se střely neotvíraly "jako banán", ale docházelo by pouze k fragmentaci. K té může ovšem dojít i u měkkých střel.
Tedy se bude jednat pravděpodobně o nějaké druhy Tombaku. A přesný druh slitiny bude očekávatelně firemní know-how.
bonecrusherx55
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 407
Registrován: sob 27.11.2010, 12:33

Re: Blaser-kulovnice

Příspěvek od bonecrusherx55 »

https://mibe74.rajce.idnes.cz/Oter_stri ... um-created

Davam sem fotky z mojej gulovnice. Hlaven vyrobca Petr Kuna, skrabana, lestena a nitridovana. Strielal som z nej strelivo fabrika RWS, strela Speed tip pro, kaliber 338 lapua Magnum. Ten oter od tych poniklovanych striel tam samozrejme bude, pretoze dochadza k treniu, ale je fakt minimalny, ako je vidiet na fotkach a to aj po vystreleni 30 ran bez cistenia. Proste mne minimalne spini hlaven, presne zlozenie plasta strely neviem, je to niklovane, ale viac netusim, aky presne material(chemicke zlozenie) to je. Hlaven nasledne vycistena penou Milfoam, ktora tento oter vyborne cisti. Ale to asi bude zalezat aj na materiali, z akeho je hlaven vyrobena-aspon si myslim. Po cisteni Milfoam penou nedavam do hlavne uz ziadny olej ani nic. Pred casom som pisal priamo vyrobcovi a odpisali mi, ze po cisteni Milfoam ostava tenucky film a nie je potrebna nasledna dodatocna ochrana olejom, pokial sa jedna o cas cca 3 mesiace. Na dlhodobu ochranu samozrejme osetrenie hlavne doporucili. Ja uz par rokov pouzivam Milfoam na cistenie a nikdy do ziadnej zo svojich zbrani uz potom olej nedavam a strielaju vyborne a aj na studenu ranu ide strela tam, kde mierim. Mam to uz dlhodobo overene. Na velmi silne znecistenie ale napriklad po strelach eld-x, alebo eld-match, ktore robia vacsi oter a po vystreleni vacsieho poctu cca 30-50 ran bez medzicistenia na strelnici som pouzival Tipton Truly Remarkable Bore Solvent, ktory pustal okamzite. Ale tento som pouzival fakt iba pri silnych oteroch.
ZKM 456 22 lr, weatherby mark V 6,5 creedmoor, cz 550 magnum 375H&H, cz 550 custom 338-lapua-magnum, cz 550 custom 300 win mag, cz 527 lux 22 hornet
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Blaser-kulovnice

Příspěvek od Michal_123 »

Bonecrusher: Zajímavá informace ohledně Milfoamu, tu studenou ránu musím vyzkoušet.
bonecrusherx55
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 407
Registrován: sob 27.11.2010, 12:33

Re: Blaser-kulovnice

Příspěvek od bonecrusherx55 »

Takato odpoved mi prisla:
Using
oil
after cleaning with foam is good idea, but it is not necessary if
weapon
is not exposed to high humidity environment. As I wrote in previous mail, it's not necessary but foam is only for cleaning not for lubricate, it will leave clean barrel but not protected from humidity. If You don't use your weapon often it's good idea to lubricate it with some oil, but it is not necessary.

Nemozem najst celu mailovu komunikaciu. V skratke-pokial sa nepouziva zbran v prilis vlhkom prostredi a casto, nie je dovod davat do hlavne olej na ochranu. Pena obsahuje akusi latku na docasnu ochranu vyvrtu z kratkodobeho casoveho useku-na dlhsiu dobu uskladnenia odporucaju samozrejme nakonzervovat. Tie maily su zrejme asi vymazane, nemozem ich najst, len sa riadim tym, co mi odpisali a funguje to.
ZKM 456 22 lr, weatherby mark V 6,5 creedmoor, cz 550 magnum 375H&H, cz 550 custom 338-lapua-magnum, cz 550 custom 300 win mag, cz 527 lux 22 hornet
ondrush
Nový návštěvník
Příspěvky: 37
Registrován: úte 14.1.2020, 19:00

Re: Blaser-kulovnice

Příspěvek od ondrush »

Len by som trochu poopravil tvoju anglictinu - podla toho textu pena nemaze vobec, iba cisti. Mazat vyvrt olejom neni nutne, ale to dobry napad, pokial zbran skladujes vo vlhkom prostedi, alebo pokial ju moc casto nepouzivas (tzn dlhodobejsie skladovanie)
bonecrusherx55
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 407
Registrován: sob 27.11.2010, 12:33

Re: Blaser-kulovnice

Příspěvek od bonecrusherx55 »

Ano, samozrejme, pena nemaze vobec, ale v inom maili mi napisali(nemozem ho dohladat)ze milfoam pokryje po pouziti v hlavni tenucky film na kratkodobu ochranu. Ja osobne som s Milfoam penou najspokojnejsi. A to som presiel cez vsetky rozne schel teky, balistoly, gun protect-abo jak sa to vola. Vynimka je ten Tipton , co som spominal vyssie, ale ten je len na fakt hrube znecistenie a okamzite hned vytierat von. Reaguje okamzite, netreba nic cakat. Milfoam pena je pre bezneho uzivatela to naj na trhu. nesmrdi, nie je na bazi cpavku a velmi dobre cisti, mozes to pouzivat v izbe. Za mna spokojnost.
ZKM 456 22 lr, weatherby mark V 6,5 creedmoor, cz 550 magnum 375H&H, cz 550 custom 338-lapua-magnum, cz 550 custom 300 win mag, cz 527 lux 22 hornet
pecan1
Častý návštěvník
Příspěvky: 64
Registrován: úte 28.9.2021, 18:00

Re: Zbrojní oleje & čištění zbraní

Příspěvek od pecan1 »

Chlapi, tak po podrobném přečtení tohoto tématu už si asi netroufnu vystřelit, protože by mě čekala hodinová údržba. :roll:

Takže realisticky: jdu na čekanou, nevystřelím, nechám někde v teple a suchu vyschnout, pak rotáhnu lauf konzervantem a event.povrch taky.
Jednou za měsíc-dva protáhnu a vyčistím laufy u všech zbraní, nakonzervuju.
Vystřelím, takže jedna rána.... Někde jsem četl, že důležté je taky protáhnout hlaveň co nejdříve po výstřelu, když trefím, pak místo cigarety (nekouřím) protáhnu dvakrát hlaveň boresnakem. A teď otázka na názor: stačí to? nebo mám doma ještě chemicky čistit a nakonzervovat nebo jen nakonzervovat?

Samozřejmě půjdu-li na střelnici, pak podle typu zbraně provedu"chemickou očistu" do čista a nakonzervuju.

A hlavně, jak poznám otěry v hlavni?Mám 8, .308 a .243, a když se pdívám do laufu, je jak zrcadlo....ale když tam stříknu Legia sprej (zbytky, co mi prodali...) tak vždy něco málo vytřu, je to černé, bez příměsi barvy.... Střílím různými patrony od 8x57 R .365 poloplášť...podle barvy měď, prastará ráže, broky a Geco express a Soft Point TM

...mám pomalu strach vystřelit....děda čistilkulobrok klasicky konkorem...
Pecan
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Zbrojní oleje & čištění zbraní

Příspěvek od Choochoo007 »

Nosim kryt na usti, takze neresim vlhkost venku a dest ve vyvrtu. Naucil jsem se kvuli bordelu, aby tam nic nepadlo v lese atd. a nemuzu si vynachvalit.
Po vystrelu vycistim doma. To ze je mysleno co nejdrive tak je mysleno napr. do 24hodin jak se pise treba v navode CZ. Ja cistim do par hodin. Kdyz vim ze nikam nejdu mam protazeno olejem a nechavam nakonzervovane. Kdyz vim ze jdu ven, vytru a nechavam skoro od sucheho vyteraku minimalni vrstvicku a v klidu chodim a s krytkou na hlavni nemam problem ze by to nevydrzelo do dalsi rany par tydnu a nebo par mesicu v trezoru, pri delsi dobe protahnu naolejovanym vyterakem.
Za sebe boresnake nepouzivam, dle meho muze vydirat usti a nesouosim vytahovanim by se mohlo vysoupat k jedne strane, ale mysleno kdyz to tim budes protahovat velmi casto. Kdyz to tim protahnes obcas tak to asi nevadi. Asi to prehanim, ale zkoumat proc to najednou strili do riti, jestli ruce nebo hlaven :lol: Kdyz budes nekde na vicedenim lovu tak proc ne, jednou za uherak to nicemu nevadi, ale stale to tim protahovat a jen tim, nevim. Kdyz ti spadne nejakek bordel v lese do laufu, tak proc ne, neprotahnout. Neni vzdy uplne spatny pomocnik
Shiva kdysi psal:
"Nemusim zduraznovat ze co se hlavne tyce, nejvice rozhodujici pro presnost (nemluvim o vyrobe ci provedeni) je usti a komora (nabeh). Proto je potreba se vyhnout jejich poskozeni. Bore snake je nejhorsi vec co pro kvalitni a dobre riznutou komoru a usti, clovek muze udelat. Bore snake je dobry do beznych kulovnic (lovecke kulovnice, brokovnice, semiauto zbrane pro vojaky apd) v zadnem pripade ne do kvalitnich hlavni. Samozrejme nikomu toto nenutim a kazdy muze ignorovat lety a praxi overene postupy mnoha strelcu po celem svete. ......................."

Oter zalezi na strele a kolik vystrilis a dle halvne a zkusenosti. Kazda strela a hlaven je jina, vyzkousis a uvidis a prijdes na cislo vystrelu kdy budes cistit. No a nebo si reknes, uz jsem dlouho necistil oter a jedes :lol:
Kdyz to Milfoamem vycistis jednou rocne tak chybu nedudelas, jestli jsi to dosud nedelal.
Ten oter kdyz posvitis do laufu na usti videt je, nejvice ho bude nalepenyho za komorou, ale to chce borescope. JAk rika jeden strelec, kdyz nemas borescope, tak nemas nikdy dobre vycisteno, jen si myslis, ze mas vycisteno :lol:
Zatim to s tim pocitem preziji, pac bych stejne jinak necistil ikdybych ho mel, ale tim samo nerikam ze to delam dobre. Kazdy se casem nekam stale posouva :wink:
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Blaser-kulovnice

Příspěvek od Choochoo007 »

Michal_123 píše: ned 06.2.2022, 20:36
Choochoo007 píše: pát 04.2.2022, 18:01 Pokud to bude medena strela jako pouziva Barnes, tak proste musi byt cervena stejne. Pokud je barvou mosazna, tak to proste bude mosaz, at si kdo chce co chce rika.
Trochu jsem to nastudoval a musím trochu upravit svůj výrok, že střely se z mosazi nevyrábí.
Mea culpa, nejsem metalurg.

Není mosaz, jako mosaz.
.........
Kdyz kouknes na strely, kazda ma jinou barvu slitiny mosazi, jiny pomer medi a zinku. Ted jsem koukal treba na Nosler E-Tip a dle barvy bych rekl, ze ma tak 5% Zinku a dle netu to tak asi je opravdu. Nosler dle tohoto infa pouziva tuto slitinu i na Accubond.

Takze kdyz to zlehcim dle barvy:
Medenna strela jako treba Barnes TTSX, Lapua Naturalis cca uvadi se 100%, kdo vi, lehce nazloutla strela jako treba Nosler E-tip, Hornady GMX, dle meho mraky poloplastu cca 95% medi a zlute strely jako treba Fox 5-10% Cu, Vlasak monolit asi 90%.

Ve vysledku je to asi pro lov uplne jedno. Neco tu hlaven bude ov neco vice zanaset a neco zase o neco vice opotrebovavat, vsechno bude mit pro a proti
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Zbrojní oleje & čištění zbraní

Příspěvek od Michal_123 »

Choo: Smysl mého sdělení byl jiný. Všichni, které jsem viděl, označují v angličtině své monolitické střely jako Copper bullets. To mě na začátku zmátlo v tom, že jsem logicky očekával 100% měď. Teď už vím, že je to nesmysl.

Podle mě to nebude 100% měď nejspíš nikdy. Složení střel je firemní know-how, každá střela se chová jinak.
Zkoušel jsem několik známých značek monolitů, jiné jsem viděl po zásahu z prasete u kterého jsem byl a každá značka je chováním úplně jiná.

Podle barvy bych se opravdu procentuální zastoupení jednotlivých prvků, tak jak to činíš Ty, neodvážil odhadnout.
To, do čeho se pouštíš je hádání z koule.
Ona totiž (což poznám i jako amatér) střela vybalená z neprůhledné krabičky (vždy kvůli efektu správně pasivovaná) vypadá jinak, než když na ní jenom chvíli svítí sluníčko. A nemusíš na ni sáhnout, to je pak ještě rychlejší.
Odpovědět