TIKKA T3

Vše o kulovnicích a malorážkách
Odpovědět
gawein
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 179
Registrován: stř 03.12.2008, 0:20

Re: TIKKA T3

Příspěvek od gawein »

Je tam vrut, pod záslepkou.
tibi1
Zkušený diskutér
Příspěvky: 605
Registrován: stř 18.10.2006, 6:52

Re: TIKKA T3

Příspěvek od tibi1 »

nazdar brácho... velké Dik
tweaty
Častý návštěvník
Příspěvky: 57
Registrován: ned 03.12.2017, 12:49

Re: TIKKA T3

Příspěvek od tweaty »

Ahojte, má niekto Tikku v 9,3x62? Zaujímalo by ma, ako veľmi kope.
Vďaka
Childeater
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 124
Registrován: úte 03.4.2007, 21:11
Bydliště: České Budějovice

Re: TIKKA T3

Příspěvek od Childeater »

Ano. Mám. Kope.
Childeater
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 124
Registrován: úte 03.4.2007, 21:11
Bydliště: České Budějovice

Re: TIKKA T3

Příspěvek od Childeater »

Tak to zkusím trochu popsat. Mám v současné době CZ 557 30-06, Tikku 9,3x62 a rukama mi prošlo několik dalších kulovnic, třeba před rokem jsem prodal Zetku 8x57.
Při lovu zpětný ráz nevnímám. Na střelnici mě kopala nejprotivněji ta osmička Zetka. 557 30-06 (Eclipse) je rána úplně v pohodě, rychlá a ostrá, ale nevadí mi. 9,3x62 u Tikky je pomalá, důrazná rána. Spíš bych to přirovnal zátahem do zákluzu.
Jo, a zpětný ráz se dosti výrazně mění v závislosti na použité munici. Těžší střely kopnou víc.
A protože je vnímání zpětného rázu subjektivní, budeš si to muset vyzkoušet...😉
PS: jen pro představu, vážím přes metrák
tweaty
Častý návštěvník
Příspěvky: 57
Registrován: ned 03.12.2017, 12:49

Re: TIKKA T3

Příspěvek od tweaty »

Ponúkajú mi ju za fajn cenu, malo strielaná. Len ju chcem pod optiku deň/noc a vraj to kope až moc (zeiss to nerozdýchal a skončil na reklamácii). Tak sa neviem rozhodnúť či to skúsiť alebo nie. Ps: metrák mám aj ja😁
Childeater
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 124
Registrován: úte 03.4.2007, 21:11
Bydliště: České Budějovice

Re: TIKKA T3

Příspěvek od Childeater »

Nevím co to bylo za Zeisse, ale rozhodně znám kopavější ráže než 9,3x62, např. 300WM.
PS: nejvíc zničených optik které jsem viděl, tak zlikvidovaly pružinové vzduchovky
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 932
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: TIKKA T3

Příspěvek od Michal_123 »

Měl jsem Tikku T3 v ráži 300WM a nebyl to žádnej průšvih co se týká zpětného rázu.
Jak píšeš, těžší střely mají silnější zpětný ráz.
Po střelbě 220grs střelami na střelnici v tričku jsem měl modřiny na rameni, to je pravda. Ale v tričku se většinou neloví a když ano, tak to není na cca deset ran.
Pak jsem střílel 180grs monolity a zpětný ráz byl daleko menší.
Vůbec se toho neboj.
Uživatelský avatar
Šumavák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.6.2014, 20:18

Re: TIKKA T3

Příspěvek od Šumavák »

Vnímání zpětného rázu je individuální záležitost, záleží na odolnosti konkrétního jedince. Také samozřejmě záleží na kontrukci zbraně (např. celková hmotnost, geometrie pažby a její materiál). Někomu z identické zbraně nevadí 9,3x62 a jiný skuhrá již u 8x57 JS. Pro mě je Tikka T3 v ráži 9,3x62 naprosto v pohodě, jak psal výše Michal - při více ranách na střelnici a pouze v tričku už sice člověk zpětný ráz vnímá jako určitý diskomfort, ale oblečený a při lovu prakticky vůbec. Dokáže z ní střílet i moje manželka (to je však výjimka :D ), ale na druhou stranu znám i takové, pro které už je to moc a přesnou střelbu z ní nezvládají (podvědomě se toho "kopance" bojí a tak při výstřelu strhávají, nebo zavírají oči).
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2033
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: TIKKA T3

Příspěvek od lovec »

Tikka T3 (alebo napríklad Rössler T6) nie je úplne ideálnou zbraňou v kalibri 9,3x62mm. Zbraň je pomerne ľahká a aj v kombinácii s klasickým puškohľadom, napr. 3-12x56, je pri výstrele pomerne živá. Minimálne by som si na to zavesil tlmič a vyhol sa použitiu tradičných 18,5g a ťažších striel. Bohate postačí niečo okolo 16g a komfortu to citeľne pomôže.
Na mojom Blaseri R8 mám poloťažkú hlaveň a aj ergonómia a geometria pažby sú dosť odlišné, ale aj pre svoje pohodlie nejdem do ťažších striel ako 16g.
Nie že by sa nedali tie ťažké fazule strieľať, to ani zďaleka, avšak časom užívatelia zistia, čo potrebujú a čo nie. Dupľom v spojení s nejakým nočným prístrojom, kde by som osobne išiel tak "o dve poschodia" nižšie, k nejakej sedmičke. Pre mňa osobne 9,3-jka zostala už len ako špeciál na spoločné, kde vidím zmysel v ťažšej strele kvôli možným prekážkam v jej dráhe.

Edit: Nastreľoval som mnohé a vidieť reakcie novopečených majiteľov keď som im odovzdal zbraň na skúšobný výstrel bolo občas zábavné - nemyslím to v zlom. Proste keď niekto strieľa z 308W a potom presedlá na 9,3, tak je to sakra rozdiel...
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, 6mm Norma BR, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Uživatelský avatar
Šumavák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.6.2014, 20:18

Re: TIKKA T3

Příspěvek od Šumavák »

lovec píše: stř 15.11.2023, 13:13...vidieť reakcie novopečených majiteľov keď som im odovzdal zbraň na skúšobný výstrel bolo občas zábavné...
Znám. :D Zatím úplně nejlepší byl již před vícero lety jeden extrémně sebevědomý začátečník, co si tehdy koupil novou kulovnici dle jeho slov "pořádné ráže" (zrovna Tikku T3 v 9,3x62), protože je přece "tvrďák" (jenže nebyl :lol: ). Před zkušebním výstřelem z nastřelené zbraně pak pohrdavě odmítl mé dobře míněné rady (neboť jsem dle manipulace se zbraní rozpoznal nezkušeného začátečníka), s tím, že je velice zkušený střelec a moc dobře ví, co dělá... Následně si pušku laxně založil do ramene a (evidentně naprosto neznalý použití puškohledu) vyhledal "správnou" pozici přilícení. Když to pak odmáčkl, puškohled mu při zpětném rázu od kořene nosu až do poloviny obočí vytvořil hlubokou, silně krvácející "značku idiota". Jeho pušku, která letěla k zemi, jsem chytil. Onen "velice zkušený střelec" se otřesený rozplakal a následně na adresu zbraně vychrlil velké množství urážlivých výrazů. Zda si ji po tomto zážitku ponechal, bohužel netuším, neboť jsem ho od té doby nikde nepotkal. :mrgreen:

PS: Alespoň teď tweaty ví, do čeho jde... :twisted:
Childeater
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 124
Registrován: úte 03.4.2007, 21:11
Bydliště: České Budějovice

Re: TIKKA T3

Příspěvek od Childeater »

Šumavák píše: stř 15.11.2023, 14:22
lovec píše: stř 15.11.2023, 13:13...vidieť reakcie novopečených majiteľov keď som im odovzdal zbraň na skúšobný výstrel bolo občas zábavné...
Znám. :D Zatím úplně nejlepší byl již před vícero lety jeden extrémně sebevědomý začátečník, co si tehdy koupil novou kulovnici dle jeho slov "pořádné ráže" (zrovna Tikku T3 v 9,3x62), protože je přece "tvrďák" (jenže nebyl :lol: ). Před zkušebním výstřelem z nastřelené zbraně pak pohrdavě odmítl mé dobře míněné rady (neboť jsem dle manipulace se zbraní rozpoznal nezkušeného začátečníka), s tím, že je velice zkušený střelec a moc dobře ví, co dělá... Následně si pušku laxně založil do ramene a (evidentně naprosto neznalý použití puškohledu) vyhledal "správnou" pozici přilícení. Když to pak odmáčkl, puškohled mu při zpětném rázu od kořene nosu až do poloviny obočí vytvořil hlubokou, silně krvácející "značku idiota". Jeho pušku, která letěla k zemi, jsem chytil. Onen "velice zkušený střelec" se otřesený rozplakal a následně na adresu zbraně vychrlil velké množství urážlivých výrazů. Zda si ji po tomto zážitku ponechal, bohužel netuším, neboť jsem ho od té doby nikde nepotkal. :mrgreen:

PS: Alespoň teď tweaty ví, do čeho jde... :twisted:
No, tos tomu pomohl...já se snažím o jakžtakž realistické popisy devítky...a teď tyhle příběhy...
tweaty
Častý návštěvník
Příspěvky: 57
Registrován: ned 03.12.2017, 12:49

Re: TIKKA T3

Příspěvek od tweaty »

Tak rozrazené čelo som videl iba jeden krát, aj to bolo po 308Win v Remington 700. :D

Takže keď to zhrniem, máme iba dva názory:
1. je to v pohode, dá sa to zvládnuť
2. nikdy to nekupuj

Lákavá je cena, niečo viac ako polovica ceny novej...
Uživatelský avatar
Šumavák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.6.2014, 20:18

Re: TIKKA T3

Příspěvek od Šumavák »

Hele tweaty, pokud nemáš se silnějšími rážemi zkušenosti, tak to prostě budeš muset vyzkoušet. :wink: Pokud je ta puška za hodně dobrou cenu, tak ji v nejhorším případě (pokud ti nebude vyhovovat) zase beze ztráty prodáš. Já bych do toho šel, Tikka T3 v ráži 9,3x62 je mojí nejoblíbenější loveckou zbraní.
Childeater píše: stř 15.11.2023, 18:29...No, tos tomu pomohl...já se snažím o jakžtakž realistické popisy devítky...a teď tyhle příběhy...
Sranda musí bejt! :twisted: Ale ten sebevědomý blb si za to mohl sám, začátečníků už jsem zažil dost a když si nechají poradit, tak střelbu zvládají bez újmy na zdraví. :)
SoukuM
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 267
Registrován: pon 28.9.2020, 7:41

Re: TIKKA T3

Příspěvek od SoukuM »

Tikka T3 v 9,3x62 jsem nikdy neměl, ale 9,3x62 je hned po 8x57JS moje nejoblíbenější patrona. Vystřídal jsem v této ráži několik zbraní, Brno 98, CZ550 FS, Sauer 202 a teď mám SM CL II. Když jsem poprvé vystřelil z Brno 98, tak první co mě napadlo, že tu flintu okamžitě prodám :D :D . Pak už to šlo :D . Dneska s tím střílím úplně bez problémů, v lese při lovu je to vzduchovka. Je to jak píše Šumavák, pokud je ta zbraň za dobrou cenu, tak do toho jdi, pokud si nesednete, tak prodat jí můžeš vždycky a bez ztráty, která by bolela. Zpětný ráz je subjektivně vnímaná veličina, každý to snáší jinak, je potřeba to vyzkoušet, nenechat se odradit a určitě to půjde :D . U 9,3x62 je vývin zpětného rázu např. proti 30-06 takový pomalejší, spíš se ti ta zbraň tak nějak pomalu opře do ramene. Tak dej pak vědět, jak to dopadlo :D . MS
9,3x62/8x57JS/7x57R/308Win/270 Win/9 para/45ACP/10 mm Auto
Odpovědět