TIKKA T3

Vše o kulovnicích a malorážkách
Odpovědět
Uživatelský avatar
ridgeback
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 185
Registrován: pon 14.4.2008, 16:20
Bydliště: pardubice

Hunter Stainless

Příspěvek od ridgeback »

- Herdek, nějak se seká.
- Viděl někdo na vlastní oči Tikka T3 Hunter Stainless? Prý je světlý lauf v terénu dost nevýhodný. Prasátka při západu si dokážu představit, ale má s tím někdo konkrétní zkušenost?
vhool

Příspěvek od vhool »

zkusensti jsou takove ze to je uplne jedno :wink:
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Příspěvek od dalas »

Já mám Varmint v nerezu a nemám s tím jedinou negativní zkušenost co se týká zrazení zvěře. Hunter má stejnou povrchovku. On ten povrch má sametový efekt, takže žádné odlesky. Obrázek
Tady je celkové foto bleskem a žádný prasata :D
Obrázek
Naposledy upravil(a) dalas dne pát 18.4.2008, 16:00, celkem upraveno 1 x.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1406
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

povrch

Příspěvek od Choochoo007 »

Co Sako 85 stain.varmint, ma stejnou upravu nerezu jako T3??? Prijde mi to jako ze je ten povrch u tikky piskovany nebo prany v pračce s nejakym bordelm.
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
vhool

Příspěvek od vhool »

je to povrchova uprava,ne piskovani ani bordel.az bude uh tak daleko tak to bude teprve svetova zbrojovka :evil:
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1406
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

povrch

Příspěvek od Choochoo007 »

Doufam ze to :evil: bylo na CZ a ne na me :wink:
Ja myslel, ze je ten nerez jen upravenej a ze tam uz zadna povrchova uprava neni (povrchovou upravou rozumim chromovani, niklovani, ...).

Videl jsem nekde na fotce jak jsou hlavne na drzakach v nejakem velkem valci(neco jako velka pracka) s nejakym zelenym bordelem a myslel jsem, ze tyto casti pak na povrchu pri otaceni vytvari nejaky podobny povrch. Sam nevim :(
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Příspěvek od dalas »

Na pískování to nevypadá. Zkusím to líp vyfotit a vyměnit předchozí foto a případně něco o tom zjistit.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
vhool

Příspěvek od vhool »

povrchovych uprav je vicero,od lesteni pres cerneni nebo fosfatovani a jine.myslim ze k tomuto tematu by se mohl vyjadrit mosin jakozto vedator z oboru metalurgie.... :wink:
Mosin
Zkušený diskutér
Příspěvky: 633
Registrován: sob 14.10.2006, 10:20
Bydliště: jižní MORAVA

Příspěvek od Mosin »

takže pánové. Mrknu sem a vidím opět zdánlivě neře?itelný problém (a to mám rád) :wink: :lol:

takže prvně:
Povrchová úprava je jakákoliv úprava povrch :D A tedy jak píše Vhool i le?tění, brynýrování, povlakování atd. atd.

Dle fotky tohoto povrchu se toho skutečně moc říci nedá. Navíc mi ten odstní sám o sobě moc nesedí na nerezevku, ale j možné, že je to tím, že je to matné a foto to zkresluje. Jinak tento povrch bude asi určitě vytvořen mechanicky. Jestli je to pískováním nebo omýláním v "bordelu" těžko říci. Domnívám se, že by i pískováním s hrub?ími zrny šel tento povrch také vytvořit. Myslím si však, že omýlání bude asi trefnější a to z důvodu jednodušší a přesnější technologie. Navíc o tom pojednává i fakt, který zde popisujete (viděli jste foto či co).

Takto připravený povrch je je do určité hloubky mechanicky tvářen, má tedy jinou strukturu je tvrd?í a tedy i mechanicky a dokonce i chemicky odolnější. Samozřejmě je i matný, což nahrává rozptylu světla a snížení reflexe.

Jinak jsem se to pokoušel najít na stránkách Tikka T3 a k této úpravě jsem nic moc Nenašel. Zkusím ještě zkontaktovat kolegu.
No a protože jsem nic Nenašel a samotného mě to zajímá, jeslti tam potom není o dodatečná chemie, tak jsem napsal email do Saka. Dočetl jsem se, že to nějak vyrábí oni a byl tma na ně kontakt. No teď jen doufejme, že rozlu?tí mou angličtinu a co nejdříve odpoví.

S pozdravem M.
CZ 550, 308 Win. / CZ 527 Varmint 223Rem / CZ 550 300WinMag / BO 98 9,3x62
ZG 47 8x57 JS / ZBK 110, 5,6x50 RM + 12x70 / ZP 16x70 / IŽH-27EM-1C 12x70
vhool

Příspěvek od vhool »

dik mosine za aktivitu....osobne bych to tipnul spise na nejakou praskovou technologii ale uvidime co z nich vypadne....jeste je skoda ze treba Wetdog se nepripojil k diskuzi.ma take jiste co rici a jeho nazory maji hlavu i patu :wink:
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Příspěvek od dalas »

Nějak se mě mate v hlavě, že jsem o tom někde četl, ale za boha si nemůžu vzpomnět kde. Možná se mě to plete s Remingtonem 700 XCR a ochranou vrstvou TriNyte. :roll: Tikka je vyráběna firmou Sako (závěr má podobnou koncepci jako TRG) a celý to patří do koncernu Beretta, takže Mosin je na správné stopě. Můj názor je, že základ je vytvořen mechanicky tak, jak píše Mosin. Ostré hrany jsou zřejmě elektrochemicky odleptány, takže povrch je sice matný, ale bez ostrých hran a ?pína se do něj nezadírá.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Příspěvek od Leon »

no na hlavně odborník nejsem ale já tipuji pískování ono se dá pískováním udělat hodně druhu povrchu Záleží jenom na druhu Použitých broků podle toho pak ten materiál vypadá
Mosin
Zkušený diskutér
Příspěvky: 633
Registrován: sob 14.10.2006, 10:20
Bydliště: jižní MORAVA

Příspěvek od Mosin »

Pleteme si dojmy s pojmy.
Použití kuliček není vůbec pískování. Zásadní rozdíl je velikost a složení částic. Pískování se provádí skutečně pískem (oxidem křemičitým) o různých zrnitostech. Při čištění se také používá mletá pemza, ořechové skořápky atd., ale to se již nejedná přímo o pískování. Pískováním dochází k obrusu materiálu a k mírnému mechanickému tváření.

Pokud Použijeme kuličky, jedná se o kuličkování. Kuličkováním se již materiál neobro?uje (samozřejmě určitý minimální obrus zde možný je, ale ne v takové míře jako u pískování). Kuličkováním dochází k mechanickému tváření a mechanickému zpevnění povrchové vrstvy do určité hloubky. Míra tohoto tváření a ovlivnění materiálu se určuje kynetickou energií dopadu dané kuličky (hmotnost a její rychlost).

Dle mého názoru se o leptání nejedná. Podle mého názoru je leptání již technologicky složité a zbytečné. Muselo by se důkladně chránit ústí a celkový vývrt. A přece jen je to pracné chránit jej před kapalinou. Pokáme co odpoví.

Zaoblení ostrých hran může být skutečně způsobeno tím "opíráním" v bubnech. Zvolíme-li různé rychlosti získáme také různé kynetické energie a tedy i objem ubraného materiálu při styku s kuličkou.
CZ 550, 308 Win. / CZ 527 Varmint 223Rem / CZ 550 300WinMag / BO 98 9,3x62
ZG 47 8x57 JS / ZBK 110, 5,6x50 RM + 12x70 / ZP 16x70 / IŽH-27EM-1C 12x70
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Příspěvek od Leon »

a co když se to dělá korundem nebo struskou atd. všechno to je tryskání a buď tryskací pistolí nebo v komoře a ty jsou ruzný v práci jich máme několik druhů jak na ocel tak na litinu nebo hliník
Mosin
Zkušený diskutér
Příspěvky: 633
Registrován: sob 14.10.2006, 10:20
Bydliště: jižní MORAVA

Příspěvek od Mosin »

Ano těch materiálů je možných více. Základním principem je rozdíl v kuličkování a opískování, který jsem vysvětloval. Samozřejmě je místo písku možné použít oxid křemičitý, jak píšeš korund i struska. Je nutné zvolit vhodný materiál, který bude mít dobré vlastnosti pro dané u?ití. Použití kuliček má však trošku jiný smysl. Samozřejmě se dají drobné kuličky použít k účelu podobnému, ale základní smysl u?ití kuliček je k mechanickému tváření. Pokudmáme však extrémě tvrdý materiál, můžeme i ty použít k čištění.

Pískování se v restaurátorství užívá k čištění povrchů od oxidických vrstev, které jsou obru?ovány. Samotný materiál není naru?en. Z tohoto důvodu se užívají různě měkké/tvrdé materiály. Dále se tyto technologie užívají k mechanickému obru?ování. Zde je potřeba u?ít částice s ostrými hranami. Ty naru?ují povrch a dochází k abrazi.

Samozřejmě tyto technologie jsou principielně velice obdobné, Použil jsem zřejmě striktního rozdělení, ale musíme si uvědomit, že hranice mezi obru?ováním a mechanickým tvářením jsou velice neostré a hodně se prolýnají. Záleží na mnoha faktorech. Velikost částic, jejich tvar, rychlost, množství atd. atd.

Nechci zabíhat do detailů, protože odbíháme od tématu, můžeme o tom podiskutovat po SZ či po mailu. Problematika je daleko složitější a zřejmě ji znáš do větší hloubky, než ji vysvětluji. Nemá však smysl to tu probírat, protože mnoho lidí tyto technologie zná.

S pozdravem L K
CZ 550, 308 Win. / CZ 527 Varmint 223Rem / CZ 550 300WinMag / BO 98 9,3x62
ZG 47 8x57 JS / ZBK 110, 5,6x50 RM + 12x70 / ZP 16x70 / IŽH-27EM-1C 12x70
Odpovědět