Vliv teploty na puškohledy a střední bod zásahu.

Lovecké puškohledy a vše o nich. Vaše zkušenosti, rady a dotazy.
Odpovědět
TT33
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 419
Registrován: sob 21.7.2007, 17:31

Vliv teploty na puškohledy a střední bod zásahu.

Příspěvek od TT33 »

Jakou zkušenost máte s vlivem teploty na puškohled a posun středního bodu zásahu? Mě překvapilo, že u několika konstrukcí tubusů z hliníkové slitiny při teplotě pod -10°C, byl zásah o něco výš oproti původně nastřelenému puškohledu při teplotě do +20°C. Pro úplnost, jednalo se o kvalitní puškohledy ve střední a vyšší cenové třídě, se záměrnou osnovou umístěnou v první rovině a v návodu jsem Nenašel od výrobce uvedenou provozní teplotu. Nezkoušel jsem puškohled Zeiss, který má uvedený rozsah pracovní teploty od -25°C do +50°C, takže teoreticky by měl držet nástřel, nebo při nízké teplotě vykazovat mírný pokles vlivem studené prachové náplně v náboji. Meopta na toto téma uvádí, že konstrukce puškohledů s ocelovými tubusy mají jednu výhodu navíc: Využívají efektu "teplotní kompenzace", kdy délkové změny hlavního tubusu při různých teplotách jsou plně kompenzovány délkovými změnami vnitřního tubusu nesoucího záměrnou osnovu a čočky převracejícího systému. "Tato vlastnost Artemisů 1000 a 2000, znamená, že nulová paralaxa nastavená na 100m při teplotě +20°C, zůstává nastavena na 100m při lovu pod poledním sluncem rovníkové Afriky i v zamrzlých pláních Alja?ky"... nepochopil jsem zda-li střední bod zásahu zůstává také stejný..., provozní teplotu A-2000 uvádí Meopta od -35°C do +40°C. Zajímalo by mě také, zda-li umístění záměrné osnovy má vliv na bod zásahu při nízké a vysoké teplotě, podle mě by osnova umístěná ve druhé rovině měla být s ohledem na vliv teploty lepší:?: :wink:
Odpovědět