kulovnice Mannlicher Schonauer 1908 1930 1950

Vše o kulovnicích a malorážkách
Odpovědět
j.condi
Nový návštěvník
Příspěvky: 10
Registrován: sob 06.12.2008, 22:45
Bydliště: podebradsko

kulovnice Mannlicher Schonauer 1908 1930 1950

Příspěvek od j.condi »

Vážení kolegové. Prosím o jakékoli informace a případné reference k těmto zbraním.Mám zájem o koupi této zbraně v originálním stavu,nic upravovaného a to v ráži 6,5x54 "?tuc".Také bych ocenil případné srovnání s naší Brněnskou"Z".Sám mám velkou úctu k starším zbraním a také současné zkušenosti např.s našemi CZ550 atˇu? po materiálové nebo estetické stránce nejsou "nic moc".Děkuji
psdk
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 130
Registrován: úte 13.1.2009, 12:24
Bydliště: Opava

Re: kulovnice Mannlicher Schonauer 1908 1930 1950

Příspěvek od psdk »

Kulovnice Mannlicher jsou nádherná klasika a v krátké celopažbě můj sen, který sem si konečně splnil.
když budeš kupovat Mannlichera v origo stavu tak se smiř s tím, že to bude nejspí? dost troska. Hlavně hlaveň. Přesto?e ty hlavně vydržely dost tak dneska už málokterá origo v ráži 6,5x54Msch trefí stodolu na 50m.
Po výměně hlavně, většinou už na nějakou alternativní ráži(ponejvíce 6,5x55 SE-na 6,5x54 je problém sehnat výstru?ník za rozumný peníz) je to perfektní kulovnička.
Zetka je taky nádherná a spolehlivá zbraň, ale Mannlicher je Mannlicher...
ZKK600, ZG47, Savage 99, Mannlicher6,5x55SE, Mannlicher308Win, MannlicherM95, troják Fuckert, KB Holek Brno, koza Holek, Stevens,KB Tikka, Petřík, Husqvarna, Marochi, Voere, CZ75PD, CZ 75RAMI, karabina TIRMAX, ...
dvě Borderteriérky
nimrod nimrod
Zkušený diskutér
Příspěvky: 951
Registrován: pon 08.1.2007, 22:54
Bydliště: Morava

Příspěvek od nimrod nimrod »

Mannlicher těchto řad, se nedá srovnávat v podstatě s ničím, co se týče povrchu, spasování součástí, materiálů atd. nemá, podle mě, konkurenta v opakovacích kulovnicích. Kdo si libuje v ruční práci nedá ji z ruky, každá zbraň byla montovaná z očíslovaných dílů a skládaná jako jeden kus, žádná masová výroba. Dnes dělá původního Mannlichera 1903, údajně pouze jedna soukromá firma v Rakousku, která koupila licenci a technickou dokumentaci, výroba je malosériová a pochopitelně na objednávku. Údajně je dělají původními výrobními technologiemi - i když tomu moc nevěřím. Cena se hýbe na naše peníze od 100tisíc korun výše, ("Střelecká revue").
Doporučuji se spojit s někým kdo vozí zbraně z Německa a Rakouska(např. Lepič), objednat si u něj přesně typ jaký chci, nebo pokud vládnež němčinou vyrazit tam sám, na PČR si zjistit co všechno pro dovoz potřebuje?. Doporučuji model GK v ráži 30-06 nebo 7x64, v téhle ráži se dá v nejhorším předělat na cokoliv do max. těchto nábojů, (cívka to velikostně dovolí). Nebo pokud chceš vyloženě špek, tak něco v třeba v ráži 9,5x57, 9x56 atd. i ty se najdou. :wink: Původní model 1903 v ráži 6,5x54MSch se dá sehnat v dobrém stavu, bez nutnosti výměny laufu, ze zahraničí naprosto v pohodě, protože jich bylo vyrobeno asi nejvíc. U nás to musí být štěstí a stejně se kupuje v takových případech nějaká dovezenka.

Se zetkem Brno se M1903/05/08/10, 1930 a 1950 moc srovnávat nedá, stačí srovnat chod závěru a víme na čem jsme (Mannlicher při chodu vyloženě mlaská, nedá se to srovnat ani s mannlicherem novodobým SBS).
Zetko: je v podstatě modifikací Mauseru 98, s menší šíří pouzdra závěru a tím pádem i závitem hlavně, německým napínáčkem, spoušťovým mechanismem, pojistkou ale obecně z něj vycházní modelově. Srovnat se dá možná snad jen trochu opticky, pro laika jsou ty flinty podobné. Naproti tomu Mannlicher 1903...1950, je původní konstrukce dělaná vyloženě na lov. Cívková schránka s velice snadným vybíjením (po zmáčknutí ovladače zádržky nábojů - náboje vyskočí samy do dlaně), lehký ahladký chod spouště i bez napínáčku, ergonomie pažby, schránka pro 3 náboje umístěná v ocelové botce pažby. A hlavně z 50% ruční výroba. Zetko je masová flinta, byla dělaná jako levnější tuzemská zbraň pro lesní personál atd, sériově. I když povrchy, materiály a zpracováním, chodem závěru je zetko někde jinde, než jsou zbraně naší současné zbrojovky. I zetka do roku 48 se dělaly ze sčíslovaných dílů, více méně ručně ale s větším podílem strojní výroby než tomu bylo u mannlicherů 1903...1950.

Mým snem je mannlicher 1908 v celopažbě v ráži buď 8x57IS - s novou hlavní, původní chránka a ráž musí být pro 8x56MSch, nebo v ráži 8x64S - pak musí být schránka v ráži 30-06 - tento model jsem ale ještě nikde neviděl jako originál v celopažbě, takže klidně polopažbu a délku hlavně 650mm, pro původní náboj 8x64S.

Ještě dodám, že jediná nevýhoda mannlichera 1903 oproti systému mauseru M98, spočívá v tom, že je klika závěru posunutá více dopředu do výhozního okénka, což je, alespoň pro mě nepodstatný detail. Pak ještě klapková montáž, ta se dá koupit i dnes (recknagel) ale je 2xdrážší než otočná na mausera98.
Investice se ale určitě vyplatí, taková zbraň pokud je udržovaná, je rodinné stříbro :wink: .

Nimrod

PS: kolega má mannlichera 1903 v tropické verzi na náboj 375/400 belted NE, ale bez závěru. A nechce a nechce mi ho prodat, ani vyměnit :cry:
Naposledy upravil(a) nimrod nimrod dne stř 12.5.2010, 8:30, celkem upraveno 1 x.
psdk
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 130
Registrován: úte 13.1.2009, 12:24
Bydliště: Opava

Příspěvek od psdk »

to nimrod nimrod: než jsem koupil 6,5x54 tak jsem skouknul asi cca 8 flint, žádná nebyla dovezenka a všechny na tom byly špatně s laufem. Historie většiny byla podobná ... lovil s tím kde kdo, nikdo to moc nepucoval .... tolik moje zkušenost

K Lepičovi jsem nejel tak nevím co má nebo vozí (ono na obrázku u něj na stránkách vypadá všecko dobře)

tady je třeba jedna mannlicherka: http://eshop.strelecky-portal.cz/bazar. ... 58&id=3264
ZKK600, ZG47, Savage 99, Mannlicher6,5x55SE, Mannlicher308Win, MannlicherM95, troják Fuckert, KB Holek Brno, koza Holek, Stevens,KB Tikka, Petřík, Husqvarna, Marochi, Voere, CZ75PD, CZ 75RAMI, karabina TIRMAX, ...
dvě Borderteriérky
nimrod nimrod
Zkušený diskutér
Příspěvky: 951
Registrován: pon 08.1.2007, 22:54
Bydliště: Morava

Příspěvek od nimrod nimrod »

To už je cena, která odpovídá zbrani s perfektním stavem vývrtu.
Jinak atakhle na fotce vypadá slušně.
Nimrod
dusab
Častý návštěvník
Příspěvky: 88
Registrován: pon 25.9.2006, 5:42

Mannlicher

Příspěvek od dusab »

Stary lovecky Mannlicher je flinta ktora ma dusu. Mam doma Zetku, aj CZ550 a teraz som doviezol kamaratovi Mannlichera model GK 1950 (ale financne sme sa akosi nepohodli), polopazba a klapkovou montazou a Zeissom 8x56. Puska v perfektnom stave, raz 7x64, stav hlavne je 90%-ny. Zaver chodi krasne ticho, neporovnatelne lahsie ako Zetka, ZG-cka, alebo nova CZ-ta. Proste kto ma rad starsie zbrane vie o com je rec. Skoda, ze si ju nemozem nechat, lebo manzelke by som to asi uz nevysvetlil... :-( Ak by mal nahodou niekto zaujem napiste spravu. Puska je v super original stave.
nimrod nimrod
Zkušený diskutér
Příspěvky: 951
Registrován: pon 08.1.2007, 22:54
Bydliště: Morava

Re: kulovnice Mannlicher Schonauer 1908 1930 1950

Příspěvek od nimrod nimrod »

zde je jedna kráska k prodeji
http://www.zbraneliberec.cz/obchod/zbra ... -opakovaci

Měl jsem štěstí a sehnal totožnou....kterou už postupně ve volných chvílích uschopńuju :wink:
ZG47- 458 Win.
M.Sch. M1910- 9,5x57
ČZ 584- 7x57R/12-70
jozo_king
Nový návštěvník
Příspěvky: 2
Registrován: stř 21.4.2010, 14:42

nedalo mi to a zhanal som

Příspěvek od jozo_king »

tu udajnu firmu, ktora v sucasnosti robi "povodne" mannlicherky. a na moje pocudovanie som nasiel az dve. jedna v rakusku, druha v nemecku. su to skor puskari, preto je nakup u nich pre vacsinu z nas asi bezpredmetny.
http://www.kesslerin.info/seiten/presse ... 08_09.html
http://www.eschoder.com
velka skoda, su to krasne kusky. inac je zaujimave ako si tieto zbrane drzia cenu napr. v usa, aj ked maju minimalne 40 rokov. ale to je asi vseobecne, aj starsi winchester model 70 stoji viac ako novy. vyrobcovia by sa mali nad sebou zamysliet.
keby som vedel o dobrom puskarovi (ale fakt dobrom), co by ju prerobil alebo skor zrestauroval (vymena hlavne, vymena poskadenych sucasti, nova povrchovka, zakladna na optiku)tak do cca 1000-1200 eur, tak by som do toho siel. ale to to riziko je moc velke. alebo neviete niekto ake su ceny puskarskych prac vo fabrike steyr-manlicher? snad tam by to tiez mohli spravit za rozumnu cenu. to by ma zaujimalo vzhladom aj na model GK, pripadne novsie mannlichery do modelu M. to bol myslim posledny rad bez hromady plastu a s normalnou povrchovkoua peknym drevom. do tejto znacky som sa zalubil este v roku 90, ked sme isli do at a zastavili sme sa aj v obchode so zbranami. vtedy tie ceny boli 2x vyssie ako ludia u nas davali za dekret na drustevny byt. dnes uz su tie ceny aj pre nas, akurat firma zacala robit tak nejako globalizovane vyrobky bez duse.
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: kulovnice Mannlicher Schonauer 1908 1930 1950

Příspěvek od Zbrojovák »

Dneska už to ve Steyru nikdo neudělá, těžko se budou hledat přípravky. A montáž, ta byla otázkou z 80% ruční puškařské práce, lícování atd. Vsadím se, že zakázkového centra by to přes nákupčí Steyru pošoupli s poptávkou na ty firmy co je dnes vyrábí :lol: , ačkoliv ano, vyraženo by tam bylo Steyr, bylo by to o to dražší. Obdobně to řeší v Mauseru při výrobě nových zakázkových M98 a M98 Magnum, dělají to pro ně menší renomovaná puškařství, fakticky se to do fabriky vůbec nemusí dostat.
Výměnu hlavně, repasi, osazení montáží nikdo do 1200E poctivě neudělá, snad někde puškař na Ukrajině :D .
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Paavo
Nový návštěvník
Příspěvky: 14
Registrován: čtv 12.4.2012, 21:28

Re: kulovnice Mannlicher Schonauer 1908 1930 1950

Příspěvek od Paavo »

Tak jsem po zvážení pořídil taky jeden kousek. Mannlicher Schonauer GK 1937 - původní hlaveň i černění, závěr bez vůle. Ležela dlouhé desetiletí v trezoru a nestřílelo se z ní. Dle předchozího majitele byl prvním vlastníkem herec pan Jan Werich. Je to opravdu něco úplně jiného než ostatní produkce. Vystřelil jsem asi 20 ran a musím říci, že v ráži .30-06 Sprg. ve spojení s původní ocelovou botkou celkem zážitek na "vlastní rameno" :D Překvapilo mě, že dopředu posunutá klika umožňuje hladké a rychlé přebití bez nutnosti odlícení. Flintička lehká a příjemná se všemi klady, které jsou v tomto vláknu výše popsány. Je na ní původní klapková montáž pro optiku 4 x 32. Nechal jsem ji u puškaře prohlédnout a hlaveň je ve velmi dobré kondici - drážky ostré a je vidět že z ní mnoho vystříleno nebylo. Čelo závěru a vše ostatní netknuté. Uvidíme co dál, přemýšlím o zcela novém zapažbení zpět do celopažby s výběrovým dřevem, výměně hlavně za osmihrannou Heym a suhlské montáži pro optiku Zeiss 3-12x50. Původně jsem chtěl pořídit nového Mausera M03, ale když tato flinta má zkrátka duši tak uvidíme co dál... :mrgreen:
Naposledy upravil(a) Paavo dne čtv 27.9.2012, 10:46, celkem upraveno 3 x.
zispo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 374
Registrován: pát 15.1.2010, 6:13
Bydliště: jižní morava

Re: kulovnice Mannlicher Schonauer 1908 1930 1950

Příspěvek od zispo »

Gratuluji ti ke koupi. Jen mě zaráží , že píšeš že zbraň je v dobré kondici. A na konec necháš jen závěr. Tato krásná zbraň je nádherná tak jak je a má tak mnohem větší cenu , než ji celou předělat. Nechal bych na zbrani i optiku v původním stavu. Mám taky doma trezorovej kousek. Jen jsem opravil rybiny polituru a černění.
Uživatelský avatar
Reno
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 462
Registrován: pát 20.2.2009, 11:49

Re: kulovnice Mannlicher Schonauer 1908 1930 1950

Příspěvek od Reno »

Osobně si myslím, že pokud je ta zbraň plně funkční a pěkně zachovalá v originálním provedení, je skoro zvěrstvo ji takto "překopat"... :cry:
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: kulovnice Mannlicher Schonauer 1908 1930 1950

Příspěvek od Zbrojovák »

Souhlas, navíc - buď to není GK nebo to není r.v.1937. Obojí se navzájem vylučuje, GK se dělalo až po modelu 1950 - ten měl ještě jako poslední rovnou (kolmou) kliku. GK pak pod úhlem ohlou, pro snažší dostupnost při opakování bez odlícení. originál Navíc kus v 30-06 bude až model 1950, neb by se do modelů předchozích 30-06 délkově nevešel.
Nějaký špek na zakázku dělaný nevylučuji, ale to by byla opravdu velká rarita a nikoliv sériová produkce.
Nahoďte sem nějaké foto
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Paavo
Nový návštěvník
Příspěvky: 14
Registrován: čtv 12.4.2012, 21:28

Re: kulovnice Mannlicher Schonauer 1908 1930 1950

Příspěvek od Paavo »

Pánové psal jsem, že úpravu zatím jen zvažuji.. Původní hlaveň je vcelku čistá, drážky ostré ale není už 100%. Na střelnici jsem zkoušel pouze mechanická mířidla - optika byla na kulovnici zn. Bushnell 4 x 32 vhodná tak na vzduchovku. Předchozí majitel s ní nestřílel a dlouhé roky ležela jen v trezoru. Soustřel na 50 metrů byl přibližně 4-5 cm. Přes optiku by se vstřely dotýkaly. Pokud si prostudujete historii MSch zjistíte, že v předválečných letech se ráže .30-06 opravdu komorovala. Bylo jich velice velice málo, její oblíbenost pro lovecké účely v Evropě byla v tehdejší době teprve na vzestupu. Hlaveň je originální - dle značek na závěru i na hlavni. Nábojová cívka je vyrobena přesně, náboj Sprg. zde "sedí" na milimetr a cokoli jiného sem nejde. Na pouzdru závěru je klasický popis výrobce a typu, ráže je zde označena jako 7.62 x 63 bez označení Sprg. apod. Zdroj wikipedia: The most significant modification to be made to the rifle, during its period of manufacture, was introduced in 1925 when the action was lengthened to accommodate such cartridges as the .30-06 Springfield and .270 Winchester. Additionally, a magnum length version was produced in .264 and .458 Winchester Magnum for the U.S. market, as well as 6.5x68mm, 8x68mm S and others for the world market.
Naposledy upravil(a) Paavo dne ned 19.8.2012, 20:27, celkem upraveno 2 x.
dusab
Častý návštěvník
Příspěvky: 88
Registrován: pon 25.9.2006, 5:42

Re: kulovnice Mannlicher Schonauer 1908 1930 1950

Příspěvek od dusab »

Podla kluky zaveru to na model GK nevyzera. Aku to ma poistku? Modely GK po r.52 mali okrem klasickej preklapacej poistky este vylepsenu dvojpolohovu poistku vpravo pri kluke zaveru (podobne ako ZC, alebo ZKK), alebo hore na krcku pazby (podobne ako kombinovane zbrane). Z fotiek to nevidno.
gulovnica ZG, gulovnica CZ 531, Sauer 80, Gulobrok Brno Super, dvojka Brno 16/16
Odpovědět