Přestavby zbraní aneb jak si něco zbastlit

Vše o kulovnicích a malorážkách
Odpovědět
WildBoar9362
Častý návštěvník
Příspěvky: 71
Registrován: pát 02.12.2022, 20:29

Re: Přestavby zbraní aneb jak si něco zbastlit

Příspěvek od WildBoar9362 »

WildBoar9362 píše: stř 31.1.2024, 21:47
cobaj píše: stř 31.1.2024, 16:19 Urcite nejsem top strelec a znalec AR systemu, ale co se tyka strelby na precizi neco uz jsem z AR15 a AR10 vystrelil a vysledky na pomery CR nebyli vubec spatne. Lovecka strelba je pro mne velmi blizka disciplinam zabivajici se presnou strelbou. Muj pohled je takovy, ze i AR muze byt velmi presna, nicmene procento nevysvetlitelnych letaku je pro mne neprijatelne pro lovecke pouziti na vzdalenosti pro mne jinak bezne. Cca do 150m bych se ale nebal. Ono se to netyka pouze AR systemu, ale samonabijecich pusek obecne.
Tot zkusenost ma i kolegu jez by chteli aby nam to chodilo jako klika :mrgreen:
M.
Je to přesně jak píšeš. Ostrostřelců a lovců na velké vzdálenosti je plný internet.....ovšem realita bývá mnohdy jiná. Taky jsem měl možnost poznat chlapíka kterej ,, běžně " lovil na 500-700m liščata, prasata klidně na kilometr....říkal jsem si, jakej je pohádkář.......no ale když jsem pak od jeho známého dozvěděl, jak dopadají kusy černé zvěře, kterou takhle loví tak bych mu z fleku vzal loveckej lístek a nejlépe i flinty......za sebe můžu říct, že po zkušenostech za několik let praxe nelovim dál než 150m v noci, ve dne cca 200m. Z nějakých Ar-10 i ar-15 jsem střílel, ale nikdy ne tak abych si mohl vyzkoušet jak se to chová při střelbě na jaké vzdálenosti a jak moc by se to dalo na lov využít. Líbí se mi u nás asi nejdostupnější ar-10 od firmy Ruger, ale neznám nikoho kdo by k tomu dokázal něco říct. Na lov přehazovat sklo a termo, na dohledávku přidělat na rail svítilnu..... úplně pecka.
Vidím že tomu hodně rozumíš, slyšel jsem o klukovi kterej loví prasata všech velikostí 223 rem v ar 15. Já bych do toho asi nešel, vím že se dají sehnat náboje které výkonově jen těsně splňují, ale i pro raně za slecho nebo na světlo bych si nebyl úplně jistej že to padne na fleku.....Jaká puška by mohla dobře a dlouho fungovat v 308win?
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2033
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Přestavby zbraní aneb jak si něco zbastlit

Příspěvek od lovec »

AR-10 by som sa ako loveckej puške vyhol úplne. Väčšina produkcie je tragicky ťažká na predok, ako už bolo spomenuté, spúšť, pokiaľ sa nejedná o tuningový doplnok býva dosť tristná a vďaka obvykle krátkej hlavni je zbraň nepríjemne hlučná. To sa dá síce riešiť tlmičom, ale pre mňa je to také nemotorné ohreblo.
Keď samonabíjačka na lov, tak klasika ako Benelli Argo. Pokiaľ zvolíš napr. 30-06 Sprg., tak existuje aj fabrický 10-ranový zásobník, ak je vyššia kapacita prioritou. Oproti Browningu, Winchestru, alebo Saueru má Benelli podstatne jednoduchšiu rozborku a tým pádom aj údržbu.

Spomenutá Tikka TAC je oproti tomu iný vesmír, stabilné šasi, výborná spúšť a skvelá presnosť. Vcelku dobre rozložená hmotnosť a príjemná streľba (aj bez tlmiča... brzdu by som pri 308W na lov oželel).
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, 6mm Norma BR, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
cobaj
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 332
Registrován: pon 02.5.2011, 18:51

Re: Přestavby zbraní aneb jak si něco zbastlit

Příspěvek od cobaj »

Ano, ostrostrelcu je plny internet. Rad strilim i na vetsi dalku, ale myslim si sve o lovu 800 - 1000m zvere velikosti srnciho. Kdo strili tyto vzdalenosti na terc vi moc dobre jak muze vypadat první ,,obeznavaci,, zasah. Hold precist na 1000m skutecne povetrnostni podminky je takrka nemozne pokud mam spolehlive zasahnout cca 15cm cil. Nicmene nepodarene zasahy se neprezentuji. Ale to jsme mimo tema.
Konkretne o Rugru ti nic nereknu, nemam osobni zkusenost. Zatim jsem presvedcen o tom ze levne opravdu dobre AR neexistuje. Ne tedy ze by kazde drahe byla topka, ale pokud chces vysokou pravdepodobnost nizke nasranosti z vysledku pak to chce volit opravdu kvalitni kusy jako jsou napr JP, Lancer, Knights Armament, HK,....... Take si prohlednout zpusob uchyceni predpazbi, jestli je tlak na predpazbi prenesen na upper nebo primo na hlaven pres barrel nut. Dalsi veci kterou pro lov povazuji za minus je material ,pazby,, To se tyka i klasickych sasi pro opakovacky. Sasi je pecka pro spoustu veci a sam jsem Blasera jednim obdaroval - strili to famozne, varibialita a moznost to ovesit cimkoliv je uzasna, ale komfort pro lov - jednoznacne plastak. Napriklad pokud mrzne je dotek nebe a dudy. I v relativne mirnem mraziku si doma zapomenes rukavice a muzes jit domu. Pro mne maji samonabijecky na lov jen velmi malo vyhod. Zapory prevazuji. Jediny pripad kdy jsem o tom vazne uvazoval byl, kdyz se u nas objevili pytlaci. Pokud by sli do konfliktu mohla by ta palebna sila .308 samonabijecky s termem a rezervnim fullkapacitnim zasobnikem byt velkou vyhodou.
M.
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1064
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: Přestavby zbraní aneb jak si něco zbastlit

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Nechci Vám kazit radost, ale ještě jeden, nebo dva legálně ozbrojení návštěvníci dne otevřeních dveří na nějaké VŠ, se společensky ne zcela přiměřeným chováním generovaným obavou, že je pedel insigniemi usmrtí, a nebude "samonabíjecí" ani sponkovačka. Kdybych byl vedoucí naháňky, tak každého exota s AR, či samonabíjecím klonem Ak či Sa vyhodím. Ani bych mu nedal povolenku do honitby pro individuální lov. Nechtěl bych být v kůži mámy těch zastřelených lidí, kdyby za rok při procházce lesem potkala myslivce ve stylu komandos s AR. Myslete si o mě, co chcete.
WildBoar9362
Častý návštěvník
Příspěvky: 71
Registrován: pát 02.12.2022, 20:29

Re: Přestavby zbraní aneb jak si něco zbastlit

Příspěvek od WildBoar9362 »

Josef Kuřitka píše: čtv 01.2.2024, 19:59 Nechci Vám kazit radost, ale ještě jeden, nebo dva legálně ozbrojení návštěvníci dne otevřeních dveří na nějaké VŠ, se společensky ne zcela přiměřeným chováním generovaným obavou, že je pedel insigniemi usmrtí, a nebude "samonabíjecí" ani sponkovačka. Kdybych byl vedoucí naháňky, tak každého exota s AR, či samonabíjecím klonem Ak či Sa vyhodím. Ani bych mu nedal povolenku do honitby pro individuální lov. Nechtěl bych být v kůži mámy těch zastřelených lidí, kdyby za rok při procházce lesem potkala myslivce ve stylu komandos s AR. Myslete si o mě, co chcete.
Na jednu stranu tě chápu, na druhou stranu je zde zamyšlení nad tím jak se myslivost ubírá. V dřívějších dobách byl samozřejmostí lov lukem, postupem času se začaly objevovat střelné zbraně. Střelné zbraně se začaly rozvíjet protože někdo řekl, že to je ten správný směr.....dnes je zcela na denním pořádku lovit palnými zbraněmi, a ještě pár let zpět bylo nepřípustné aby člověk lovil lukem. Dnes si zase pár povolanějsich lidí řeklo že by to mohla být zábava, a tak se to zase začíná rozmáhat, i když asi ne moc rychle. Asi kvůli tomu, že lovec musí být trošku víc zkušenější a šikovnější. Nechci tím říct, že by mělo být normální, aby myslivci chodili se samopalem nebo kulometem jak je to v některých státech normální, ověšení maskáčema a pomalu v taktice. Já jsem sem vnesl dotaz ohledně například pušky typu AR, pro její ergonomii, která se dá v kterýkoliv okamžik rychle přizpůsobit, vybavit jakýmkoliv vybavením, které je již nyní zcela normální . Věřím že když má člověk zcela přizpůsobenou ergonomii zbraně svým potřebám, loví o moc úspěšněji, a je daleko bezpečnější pro své okolí, než kdejaký myslivec co má na rameni kulovnicí, kolikrát si ani nevšimne že se mu odjistila jak si ji pořád nahrazuje na rameno, protože mu sjíždí...... myslím že na individuální lov by měl mít každý to, co zná i po slepu aby si třeba neopatrnou manipulaci nepřihodil něco sám sobě.....Mimochodem nové kulovnice od Blaseru , řekl bych že vypadají tak trošku jako taktická long range sniper puška...... než puška pro myslivce.
WildBoar9362
Častý návštěvník
Příspěvky: 71
Registrován: pát 02.12.2022, 20:29

Re: Přestavby zbraní aneb jak si něco zbastlit

Příspěvek od WildBoar9362 »

Mimochodem když se vrátím k tématu, jestli má smysl puška samonabíjecí, ať už nějaká AR-10 nebo samonabíjecí kulovnice s dřevěnou pažbou aby to tedy bylo myslivecké, a nebo opakovačky opět ve dřevě nebo v nějakém tom chassis.....může to být všechno hezké, ale kolikrát s tím člověk přijde do toho lesa a zjistí, že je to všechno špatně. Když je to celé kovové, jde slyšet každé ťuknutí, když je to samonabijecka, pozdě v noci se vrátí z lovu, puška je celá orošená, náhle přijde zjištění že je náročné udělat údržbu aby do rána nebyla rezavá..... popřípadě můžou být místa kam se blbě dostává a nebo při klasické rozborce nikdo ani nedostane......, dřevěná pažba se může někdy kroutit, špatně přenášet rázy při střelbě a tím být nepřesná......všechno má svoje pro a proti. Já si myslím , že na dnešní dobu vítězí jednoduchá , přesná kulovnice, s plastovou pažbou něco například jako je Mauser M18......, splňuje asi vše, co by měla moderní kulovnice splňovat, ale co se týče naprosto dokonalé údržby, muselo by se vyhodit pouzdro závěru z pažby a to zase není úplně to nejlepší. Viděl jsem teď fotky nového saueru 505 a tam si myslím že na dokonalou údržbu to bude jak dělané. Schází se z toho komplet pažbeni, dá se dostat úplně všude, nezmění se nástřel......jen určitě cena bude vysoká. Ale kdyby si někdo chtěl něco takového zbastlit, aby to takhle fungovalo, nevím na jakém základu by stavěl a jak by to pak vypadalo......to asi možná ani nepůjde.
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1064
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: Přestavby zbraní aneb jak si něco zbastlit

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Hledání dokonalosti, je posedlost. Někdy je naštěstí jenom drahá.
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 932
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Přestavby zbraní aneb jak si něco zbastlit

Příspěvek od Michal_123 »

Josef Kuřitka píše: čtv 01.2.2024, 19:59 Nechtěl bych být v kůži mámy těch zastřelených lidí, kdyby za rok při procházce lesem potkala myslivce ve stylu komandos s AR. Myslete si o mě, co chcete.
Chápu co myslíš, ale nepovažuji to za dobrý příklad.
V domě oběšencově se o provaze nehovoří. To platilo vždycky.
Tedy pokud někomu dítě přejede auto, tak dotyčný bude mít nepříjemné pocity když uvidí nejen auto, ale i když potká zdravé dítě.
S tím nic nenaděláš.
Navíc ta matka těžko pozná rozdíl mezi brokovnicí a AR.
Bude mít blbý pocit vždy, i když potká dítě se stříkací pistolkou, nebo uvidí na střeše pokrývače s pistolí na hřebíky.

Spíš mě děsí, že v současnosti se dějí strašné věci obecně - vraždy, usekané hlavy, vyvržená zabitá žena, upálení a pobodaní lidé, znásilnění jsou na denním pořádku. Jsou toho plné noviny.

A řeší se pouze jeden legálně ozbrojený zločinec.
Jeden z 11.000.000 obyvatel.
Jeden z 312.000 držitelů zbraní.

A ve jménu takto vzniklé křížové výpravy nám, bezúhonným legálním držitelům zbraní, chtějí dělat námi placení zákonodárci problémy.
Pro to neexistuje ve smyslu uvedeném výše nejen důvod, ale ani ospravedlnění.
precechtel
Zkušený diskutér
Příspěvky: 573
Registrován: čtv 07.12.2006, 20:11
Bydliště: olomouc

Re: Přestavby zbraní aneb jak si něco zbastlit

Příspěvek od precechtel »

vzhledem k tomu, že něco pamatuji a někdy slyším i trávu růst, mám jen zlamovací zbraně. Soudím, že přijde doba ( které se já třeba nedožiju ), že pro civilní sféru zakážou samonabíjecí zbraně a potom možná po nějakém psychicky zvláštním jedinci i zbraně opakovací..... Na běžné lovecké užití pro ukázněného střelce stačí jednuška, já s ní lovím 24 let, mám kromě siky a kamzíka uloveno ze spárkaté téměř vše, spoustu škodné, lovím občas na obeznanou zvěř na 200m a to mi stačí. Jen můj názor, nikomu nic nevnucuji, nekamenujte.... F.
politice a politikům zmar
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 932
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Přestavby zbraní aneb jak si něco zbastlit

Příspěvek od Michal_123 »

Doufám, že už jsi prodal auto a do baráku si nastěhoval do přebytečných prostor tři rodiny nepřizpůsobivých občanů. Také se o tom nahlas mluví. A oboje už tady bylo.

Ne, teď vážně. Přece se nemůžeme smířit s tím, že si s námi stát bude dělat co bude chtít.
A úplně nejhorší argument je "I kdyby to mělo zachránit jeden jediný lidský život".
Naši předkové za svobodu umírali a my si ji necháme sebrat dobrovolně.
SoukuM
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 267
Registrován: pon 28.9.2020, 7:41

Re: Přestavby zbraní aneb jak si něco zbastlit

Příspěvek od SoukuM »

V tomhle naprosto souhlasím s Michalem.
Btw. jednuška je jistě jeden z mnoha konceptů lovecké zbraně, vhodný zejména na takovou příležitostnou či rekreační myslivost, ale nevidím jediný důvod, proč bych měl být omezován k využití pouze tohoto jednoho konceptu či konceptu zlamovacích zbraní vůbec. M
9,3x62/8x57JS/7x57R/308Win/270 Win/9 para/45ACP/10 mm Auto
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Přestavby zbraní aneb jak si něco zbastlit

Příspěvek od dalas »

Myslím, že tu mícháme vícero pohledů dohromady. Dle mého názoru má Pepa pravdu v tom, že je rozdílný pohled veřejnosti na člověka s hubertusem, zeleným kloboukem a zlomenou flitou přes rameno. Toho si jednoznačně nezůčastněná osoba spojí s myslivcem, protože to takto má zafixované. Jediné nebezpečí hrozí dámám, je-li myslivec "švarný". :D Naproti tomu, když z houští vyleze individuum v maskáčích, kšiltovkou na palici a Ar15 na zádech, ověšený sumkami a lá Che Guevara s vizáží Silvy Štelounového v akčním filmu, zřejmě mu zatrne. V nejlepším asi položí peněženku na pařez a uteče. V každém případě to nepomůže dobrému renomé myslivců. Má pravdu I Franta Přecechtěl, že dobrému myslivci stačí jedna rána. Má pravdu Michal123 že je nepřípustné, aby byl zákonů dbalý člověk perzekuován na záklaqdě činnů jiných, v našem případě sociopatických osob.
Já se jen ptám, proč zbraň typu AR15, Sa58, Simonov a pod. v myslivosti?
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
WildBoar9362
Častý návštěvník
Příspěvky: 71
Registrován: pát 02.12.2022, 20:29

Re: Přestavby zbraní aneb jak si něco zbastlit

Příspěvek od WildBoar9362 »

Když se od tohoto tématu vrátíme k zbastlení nebo přestavbě zbraní, tak přidám svoji zkušenost. Prošlo mi v rukách několik kulovnic, ne tak, že bych si je osahával na krámě, ale vyloženě mysliveckou praxí....Vyzkoušel jsem kulovnice s pořizovací cenou od cca 20tis až po cca 130tis. Samozřejmě jde pozorovat různá kvalita zpracování, ale i celého inženýringu dané pušky.
Po mnoha vyzkoušených puškách jsem na nějakou chvíli zakořenil i Mauseru M18 ve verzi waldjagt se silnějším profilem hlavně komorovaným na náboj 9.3x62 . Pušku jsem osadil tlumičem hluku převážně ke zpříjemnění střelby. Po krátké chvíli jsem pocítil že mi chybí stavitelná lícnice která byla taky v nabídce Mauseru ale za cenu toho, že ve verzi 9.3x62 byla tenčí hlaveň kterou jsem nechtěl.
Následně jsem se pustil do shánění a následně montáže stavitelné lícnice.
S kulovnicí mám naloveno několik desítek černé zvěře, srnčí a přibližně 40ks lišek. Na kulovnici jsem si celkem zvykl, trošku mi popravdě nesedí ergonomie pažby a pojistka je taková trošku řekl bych ,,basic".
Nejraději bych našel něco , co si člověk dokáže trošku víc přizpůsobit, popřípadě si poskládal, ale nemám v tom takový přehled....
Moje představa by byla asi taková: Vzhled lovecké pušky, nejlépe plast pro svoji bezúdržbovost, stavitelná lícnice a nejlépe i botka, pistolová rukojeť co nejvíce kolmá a nebo thumbhole pažba, pojistka nejlépe na krku pažby pro její bezproblémový dosah a ergonomii. Hlaveň nejlépe kolem těch 19mm v průměru, se závitem na tlumič, ráže v nejlepším případě 9.3x62, zdvih kliky cca těch 60 stupňů. Chci klasickou kliku, takže Blaser ze hry vypadává. Když toto shrnu nenašel jsem zatím na trhu nic co by bylo ok.....To, co mi teď padlo do oka je Mauser M18 pure max , bohužel jejich pažba je dřevěná, líbivá thumbhole ale s absencí stavitelné lícnice, a v dnešní době kdy se přehazuje termo a třeba sklo a kolimátor to prostě chybí.....Druhá puška je Browning X-bolt 2 , pěkná kulovnice, nikdy jsem ji neměl, nemůžu soudit kvalitu ale mají tam dobře udělané to, že si pažbu každý přizpůsobí, nejen lícnice a botka ale například i pistolová rukojeť....Ale není v 9.3x62 .......Takže na jakém základu a z jakých komponent něco zbastlit? :D
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1064
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: Přestavby zbraní aneb jak si něco zbastlit

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Třeba tady :


https://www.sako.global/series/sako-100

https://www.sauer.de/en/sauer-505/

Jen cenově to bude jinde, než M18. Jenže stále platí, že : "Nové, pěkné a dobré mužské hračky, jsou všechno, jen ne levné!"´
martinhov
Častý návštěvník
Příspěvky: 58
Registrován: ned 24.1.2021, 23:14

Re: Přestavby zbraní aneb jak si něco zbastlit

Příspěvek od martinhov »

SoukuM píše: sob 03.2.2024, 9:20 V tomhle naprosto souhlasím s Michalem.
Btw. jednuška je jistě jeden z mnoha konceptů lovecké zbraně, vhodný zejména na takovou příležitostnou či rekreační myslivost, ale nevidím jediný důvod, proč bych měl být omezován k využití pouze tohoto jednoho konceptu či konceptu zlamovacích zbraní vůbec. M

S tou jednuškou si dovolím s Vámi nesouhlasit že je to zbraň pro občasné střelce. Já lovím jednuškou více než 20let a je to moje hlavní zbraň pro lov veškeré zvěře. Lovím desítky kusů ročně napříč kontinenty včetně například Marco Polo v Tadžikistánu na 450m, nespočet lovů v Alpách atd. Ale je to vše o uhlu pohledu.
Odpovědět