Ráže do kulovnice CZ 550

Vše o kulovnicích a malorážkách
Johan
Nový návštěvník
Příspěvky: 3
Registrován: čtv 01.11.2007, 17:16

Ráže do kulovnice CZ 550

Příspěvek od Johan »

Chci si koupit kulovnici CZ 550 a nějak se nemůžu rozhodnout v jaké ráži by měla být, chci aby tato kulovnice byla univerzální na všechnu zvěř, kterou budu u nás v honitbě lovit ( škodná, srnčí, vysoká, vyjímečně prasata - a to jenom selata a lončáci ) 1/3 les, 2/3 pastviny, možnost střelby i na větší vzdálenost.Do u??ího výběru jsem vybral tyto ráže, které mě nějakým způsobem zaujali:

243W - půlka našeho sdružení doporučuje, druhá zase zatracuje

6,5x55SE - vpodstatě stejná jako 243W, alespoň podle mne, Možná
trochu silnější

7x64 - asi můj největší favorit, akorát nevím jestli to není na srnčí
až moc silné ??

270W - tahle ráže mi příjde také skoro stejná jako 7x64 ??

- po čase stejně plánuji nákup další kulovnice na šoulání, asi nějaké jednušky ve slabší ráži. Proto bych chtěl teď nějaký univerzál.Hlavně by mě zajímal rozdíl mezi 7x64 a 270W ? Dík všem za rady. :)
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Příspěvek od rimar77 »

začni tím že proleze? sekci kulová munice a koukni se na ty ráže co okukuje? každopádně s 270win a 7x64 ne?lápnež vedle osobne bych spíše doporučil 8x57JS
Johan
Nový návštěvník
Příspěvky: 3
Registrován: čtv 01.11.2007, 17:16

Příspěvek od Johan »

Osmička by byla dobrá, ale tu bych chtěl v kulobroku a to je hudba budoucnosti, spíš by mě zajímala jasná odpověď jestli 7x64 nebo 270W - a proč ( výběr střeliva atd. )
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Příspěvek od rimar77 »

jak jsem řekl napřed projeď sekci kulová munice a načerpej informace o těchto rážích tam aventuelně se zeptej
pokud chceš střílet dále tak jdi asi spíš do 270win ta je určena k delší střelbě
Uživatelský avatar
Tommy
Zkušený diskutér
Příspěvky: 722
Registrován: pon 12.1.2009, 12:34
Bydliště: Olomouc

Příspěvek od Tommy »

Já osobně mám winchestery nejrad?i.Na to co píšeš ti bohatě stačí 243W,pokud jse?,alespoň trochu dobrý střelec.S 270-tkou se v poho loví i Jeleni.Já 243W používám na všechno co u nás ?ije,ale těžko říct,co bude sedět právě tobě.Rozdíl mezi 7x64 a 270W (6,9x64) je hlavně ve střelivu a v přesnosti, do 7x64 toho seženež mnohem víc,ale 270-tka je přesnější.
Záleží hlavně na zvoleném střelivu.8x57 bych třeba já vůbec nechtěl,ikdyž si jí mnozí chválí.
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Příspěvek od rimar77 »

tommy no vidí? a já si kvůli lepšímu stop efektu a barvení pořizuju 9,3x62 já bych zase v životě nechtěl 243win protože podle mne na černou není úplně vhodná menší průměr střely - horší barvení, éru lehčích ráží už mám za sebou a ta 8čka dle mne minimum ikdyž jak správně říká? je to hlavně o střelivu.
Uživatelský avatar
Tommy
Zkušený diskutér
Příspěvky: 722
Registrován: pon 12.1.2009, 12:34
Bydliště: Olomouc

Příspěvek od Tommy »

9,3x62 má své výhody,ale na škodnou a srnčí to asi nebude moc o.k.Na delší vzdálenost taky nic moc,při Použití střeliva SaB se střelou SP(18,5g) a při nástřelu na 100m je propad na 200m 22,2cm a na 300m dokonce 80,8cm.Kdybych si měl vybírat silnější ráži,tak bych volil 30-06(7,62x63).
Pokud tam naláduje? střelivo winchester,tak při nástřelu na 100m jseš na 200m dole jen o cca 7cm.Pí?u to jen informativně,ne jako odborník na zbraně.
tibi1
Zkušený diskutér
Příspěvky: 605
Registrován: stř 18.10.2006, 6:52

volba

Příspěvek od tibi1 »

tommy tebou uvadzana "presnost" 270W 7x64 je relativny pojem kedeze pisem z prace a nemam pri sebe potreb. literaturu a o obe z uvadzanych razi som sa nejak zvlastne nezaujimal nemozem uviest ani Free bore co by mohlo byt aspon nejake voditko pri akom takom predpokladani presnosti s tovarenskym strelivom....tvoje uvahy o balistike 8x57 resp. 9,3x62 su podla mna pre Johana trochu zavadzajuce zvlast ked sa da povedat ze 8x57 supluje balisticky a ustovkami tebou navrhovanou 3006 pricom 8x57 bude na tom uz len prierezovym zatrazenim lepsie s tazkymi strelami ako aj priemerom strely
Stopař
Moderátor
Příspěvky: 305
Registrován: stř 12.12.2007, 16:21
Bydliště: podhůří Jeseníků

Příspěvek od Stopař »

Ahoj Johane, vážně zkus projít vše k tebou "poptávaným" rážím - už je tady toho docela hodně. A pokud budeš chtít mé skromné osobní hodnocení, Napiš mi PM. V trezoru jednu dobu stály .243, .270, 8x57JS a 9,3x62 - ne všechny moje, ale lovil jsem se všemi - já jsem zůstal u kombinace .243 a 9,3x62 a neměnil bych. .270 byla po letech vyměněna za 8x57JS - ale důvodem byla spíše změna v podmínkách lovu.

Tommy - tím srovnáním 9,3 se střelou S&B a 30-06 je to fakt zavádějící. Např. se střelou KJG (10g) v ráži 9,3x62 se při doporučených navá?kách prachu dostanež na V0 přes 950m/s a ONV je někde na 205m (zhruba - nemám teď přístup do QL a nebo na stránky výrobce - takže jen z hlavy).... a do oněch 205m se bal. křivka na 50,100,150,200 pohybuje okolo +-3,5cm takže i s 9,3x62 se dá lovit na vzdálenosti 200m bez jakékoliv korekce (vycházeje z toho, že 3,5cm +- je vždy komora lovené zvěře) Je to skutečně jen o tom, co budu lovit, jaký vyžaduji účinek, následně o zvolené střele - pak taky zda mám možnost přebíjet, nebo pouze používat tovární munici.

Z vlastní zkušenosti u prasátek pak říkám průměr ničím nenahradí? :D Pochopitelně s ohledem na barvení. A jinak ještě k té poznámce ohledně "9,3x62 má své výhody,ale na škodnou a srnčí to asi nebude moc o.k." nevím co je "moc o.k." mám 243 i 9,3 a 9,3 udělá na li?ce (zatím vždy!) menší výstřel než 243 a to mluvím o srovnání kdy, jsem používal v obou rážích stejnou střelu (Blaser CDP) a velmi podobných komorových ranách. Jinak účinek 9,3x62 na srnčím jsem tady prezentoval. Hezký den všem!
Mauser M03 9,3x62 Zeiss Diavari VM 3-12x56 osnova 40
CZ 537 .243 Win Swarovski Nova 3-12x56
ZKM 452-2E .22LR Zeiss Diatal 6x42
Iž-58 M 16/70
Uživatelský avatar
Tommy
Zkušený diskutér
Příspěvky: 722
Registrován: pon 12.1.2009, 12:34
Bydliště: Olomouc

Příspěvek od Tommy »

Já určitě nechci vnucovat někomu můj názor.Mé srovnání je jen pro běžnou dostupnost střeliva a pro můj náhled na věc.Jak jsem psal už ví?e,každému sedí něco jiného. Jen je pro mě nepředstavitelné,používat 9,3x62 jako ráži na všechno,ale budi? po va?em.
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Příspěvek od rimar77 »

tommy selierama už několik let nestřílím zdůvodů nespokojenosti. Poslední kapka byla když jsem při nastřelování střelil a ono nic úderník pěkně obtisklej, kule v nábojnici a rána nikde :lol: a přešel jsem na RWS. Do té 9,3 chci pořídit blasery CDP a nebojím se že to bude rozbíjet. Já jsem spíše zastáncem jedné zbraně na vše.Kupříkladu loni u 7x57 s RWS ID 11,3g jsem měl výstřel 20cm a srnec byl kompletně vyvrhlej takže nic moc. Právě ta ?etrnost ke zvěři a přitom dobré barvení mne přesvědčila jít do většího kalibru. Loni na podzim jsem střeli prase 70kg také 7x57 RWS ID 11,3g došlo k čistému průstřelu ale Nenašel jsem ani kapičku barvy a tak ikdyž le?elo zhaslé 70m od nástřelu tak jsme ho nedohledali a na?lo se až za měsíc. Použili jsme psi ale byl to velikej rudl cca 20ks a tak se nechytli. U nás je bohužel dost nepřehlednej terén. Právě proti ucpávání rány bělí doporučujou němci na černou jako minimum 8mm a ví?e.
jinak nastřeluju zásadně na ONV a né na 100m
Naposledy upravil(a) rimar77 dne úte 28.4.2009, 14:44, celkem upraveno 1 x.
tibi1
Zkušený diskutér
Příspěvky: 605
Registrován: stř 18.10.2006, 6:52

...

Příspěvek od tibi1 »

Tommy píše:Já určitě nechci vnucovat někomu můj názor.Mé srovnání je jen pro běžnou dostupnost střeliva a pro můj náhled na věc.Jak jsem psal už ví?e,každému sedí něco jiného. Jen je pro mě nepředstavitelné,používat 9,3x62 jako ráži na všechno,ale budi? po va?em.
no ja neviem...ja by som sa praveze vydal prave touto cestou...ci uz by som bol aktivny alebo prave len sezonny resp. len poplatkovy lovec bez clenstva v zdruzeni bola by prave 9,3x62 istota pre vsecky mozne i nemozne nepredvidatelne situacie....lov v afrike, prasata na hromade ci v kukurici.....srnec v obili, jelen v ruji za dazda a pod. a vsecko ostatne je pase....appropo ak by som tuto raz este prebijal tak uz fakt neni o com...pretoze pokryvam moznosti od plochodrazneho magnumu po raze priblizujuce sa tropickym
Uživatelský avatar
yardaz
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 369
Registrován: stř 31.12.2008, 16:00
Bydliště: Plzeň - sever
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od yardaz »

Přesně, jak pí?í kolegové výše, s 9,3x62 střílim s municí NORMA Vulkán a zatím žádný problém, ani s barvením, ani s případným dosledem. O ?etrnosti k zvěřině už tady toho bylo napsáno dost, takže se nebudu opakovat. Myslím, že ne?lápnež s 9,3 vedle, mě sedla perfektně, hlavně na černou je vynikající. :lol:
Přání bývá nebezpečně často otcem myšleky!
Nepište mi prosím SZ. Pište mi na mail: info@naposed.cz
www.pumaknives.cz
milan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 456
Registrován: úte 03.10.2006, 14:22

Příspěvek od milan »

9,3x62 není špatná ráže, ale já bych upřednostnil 8x57JS a později na šoulačku 6,5x55SE.
Stopař
Moderátor
Příspěvky: 305
Registrován: stř 12.12.2007, 16:21
Bydliště: podhůří Jeseníků

Příspěvek od Stopař »

Tommy píše:Já určitě nechci vnucovat někomu můj názor.Mé srovnání je jen pro běžnou dostupnost střeliva a pro můj náhled na věc.Jak jsem psal už ví?e,každému sedí něco jiného. Jen je pro mě nepředstavitelné,používat 9,3x62 jako ráži na všechno,ale budi? po va?em.
- to jsem ani kouskem neměl na mysli. Jen jsem chtěl upozornit na možnost podání zavádějící informace - nebo "vystra?ení" před něčím, co nemusí být pravdou.

Právě protože mám docela slušnou praxi s uváděnými rážemi, nabídnul jsem možnost využití SZ - protože psát o všem u všech ráží - to by bylo na hodně dlouhý příspěvek. Pochopitelně vše má "výhody" a "nevýhody" je potřeba fakt zvážit, na co to budu pooužívat nejvíce a kde lovím.

K 9,3 - co píše tibi je fakt - 9,3 není zcela jistě tak náchylná na dé??, vítr, drobné překá?ky (nedopasky na pastvinách, vr?ky obilí, apod.), na druhou stranu balistická křivka je taková jaká je a ve srovnání s 243 nebo 270 je jistě strmější. Zpětný ráz je oproti 243 taky cítit - tady zase hraje roli konstrukce flinty - ale to je vyře?eno Johan chce CZ550... takže já se vážně snažím nevnucovat názor, jen shrnout moje poznatky...

Jinak ohledně ?etrnosti ke zvěřině - dle mých zkušeností zde hraje roli konstrkuce střely a pak její rychlost - čím vyšší, tím větší devastace - pochopitelně vzdálenost zvěře od střelce...

A ohledně stop efektu 9,3x62 - nikdy jsem ho neočekával právě s ohledem na ni??í rychlost (okolo 720m/s) střely. Z osmi komorových ran mi asi 4 prasátka ode?ly (30-50kg) v rozsahu 10-40m - důležité pro mě je, že vždy barvila a dosled byl bezproblémový. Pokud bych chtěl max. stop efekt tak asi volím rychlou silnou ráži 300WM, 300RUM a umístňuji na plecko...

Jde o mé dosavadní zkušenosti - a jsem přesvědčený, že někdo může mít i jiné. Faktorů co to ovlivňují je spousta.
Mauser M03 9,3x62 Zeiss Diavari VM 3-12x56 osnova 40
CZ 537 .243 Win Swarovski Nova 3-12x56
ZKM 452-2E .22LR Zeiss Diatal 6x42
Iž-58 M 16/70
Odpovědět