Posuzování chovnosti srnčí zvěře

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Odpovědět
Uživatelský avatar
roedear
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 418
Registrován: pon 13.10.2008, 14:27

(ne)doroste

Příspěvek od roedear »

Sice bych to mohl dát do zážitků, ale když už je tu diskuze o chovnosti.. chodím na starého vidláka, ale objevil jsem při tom dalšího ročka, který nemá ještě vytlučeno, na pravém parů?ku má ?pici s náznakem výsady (1cm?) tak 2 cm pod výšku slecha - odhaduju délku na 10-12cm - a na levém tak 2-3cm paličku. Co si myslíte? V této době už vytlučených ročků, kteří mají parů?ky k 10-12 cm oba, jsem viděl tři.
Uživatelský avatar
Andy
Administrátor
Příspěvky: 1840
Registrován: úte 01.8.2006, 14:17
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy »

My na vysočině takového srnce pova?ujeme za chovného. Střílíme pouze srnce do 6cm nebo pokud mají nějaký defekt. že je v lící bych zatím neře?il.
TIKKA T3 Varmint Stainless 308WIN, Leupold VX3 4,5-14x50 long range ill fine duplex
TIKKA T3x TAC 300WM, EAGLE TSV 14:02/75 640
ZKM452 22LR, PARD 008
IZ27M 12x76
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Příspěvek od dalas »

Můj názor, pokud tam nemáš průběrnějšího, tak jej ulov, pokud ví?, nebo tu?í?, že jsou u Tebe slabší, tak ne. Je to vždycky o konkrétní kondici a konstituci zvěře v oblasti. Prostě odstarňuj to nejslabší. To vše ale vyžaduje dosti času na obeznání, co tam všechno máš.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
roedear
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 418
Registrován: pon 13.10.2008, 14:27

...

Příspěvek od roedear »

Paličkáře už jednoho sloveného mám, tak nemusím hned střílet dalšího, když si zrovna nejsem jistý.. mate mě ten výrazný rozdíl mezi jednotlivými parů?ky. 10 cm rozdíl je dost..

Spí? je problém opravdu odstřelové paličkáře najít, co vycházku to vidím pravidelné chovné ?pičáky až vidláky s výškou 10-14 cm. Vloni jsem dokonce žádného paličkáře nepotkal.
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Příspěvek od figi »

Tyhle názory jsou jednou z příčin špatné kvality srnčí zvěře.
Andy - jestli je 6 a více cm roček už chovný, co z něj asi bude za srnce ?
bohužel je přežitek téměř ve všech okresech stanovení takovéto hranice, někde 6, jinde 7 cm, ale z těchto srnečků nikdy nic nebude.
Roedeer - střel ho a nepřemýšlej o tom, při preparaci uvidíš velký rozdíl v síle pučnic - z toho už opravdu nic nebude.
Obecně jsme velmi málo nároční zejména u ročků. Tady zrovna bych byl samozřejmě podle pdmínek honitby velmi náročný, přiklad třeba z honitby na vysočině, kde je při nadmořské výšce 600 m více než třetina ročků silný vidlák nebo ©esterák ( min. 15 cm výšky ). Tady je podle mne každý ?pičák do 14 cm výšky odstřelový !
Doba vytloukání - tu bych neře?il, ve stejných podmínkách jsem viděl ročky ©esteráky vytlučené 16. května a jiní ©esteráci vytloukali téměř o měsíc později. V tomhle je třeba dát jim prostor.
Je to ale stejně legrační - okolo srnců a jejich chovnosti jsou velké a " moudré" diskuse, které jsou ale naprosto zbytečné v podmínkách, kdy naprostá většina honiteb je srnčím přezvěřená a odstřel neodpovídá potřebám odstranění těch nejslabších kusů. Stav je často takový, že celý plán lovu srnců lze odstřílet v paličkářích a ještě další v honitbě zůstanou.

V holé je odstřel ještě větší katastrofa, už když se jen podíváme na časový průběh lovu. Tři čtvrtiny myslivců srnčí zvěři nerozumí, chybí základní znalosti.
Děláme to špatně a nezmění se to, protože současní myslivci na to prostě nemají.
zekon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 129
Registrován: čtv 06.9.2007, 17:55

Zdravim chlapi

Příspěvek od zekon »

No to teda čumím, ak som to dobre pochopil tak vy nemáte fixne stanovené kritéria chovnosti a v každom okrese je to inak ?
U nás sú tieto kritéria chovnosti :
1 ročný
dĺ?ka kmeňa nad 12 cm členitý nad 10cm
2 ročný
dĺ?ka kmeňa nad 18 cm počet vetiev 5 priemerná dĺ?ka vetvy nad 3cm
3 ročný
dĺ?ka kmeňa nad 20 cm počet vetiev 6 priemerná dĺ?ka vetiev nad 4 cm
4-5 ročný
dĺ?ka kmeňa nad 22 cm počet vetiev 6 priemerná dĺ?ka vetiev nad 5 cm
6 ročné a star?ie sú lovné
A mô?em poveda?, že to funguje a máme pomerne kvalitný genofond. O nejakých 6 - 7 cm by sa u nás nikto ani nebavil a bol by to jednoznačný výrad. A to že nie je ešte srnec vytlučený nie je podža mňa ?iadny problém, treba mu necha? čas.
TIKKA T3 .308 Win. Meopta Meostar R2 2,5-15x56 RD 4K
Marocchi 03 Field 12/76
UB .308 Win. / 12 - 70
CZ 85 Combat 9 Luger
Slovenský hrubosrstý stavač
Uživatelský avatar
roedear
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 418
Registrován: pon 13.10.2008, 14:27

v lýčí

Příspěvek od roedear »

To Zekon: já až tak neřeším, že není vytlučený... ale jak se postavit k tomu, zda je podle našich kritérií odstřelový či chovný..
1. rok - ?pičák délky 10 cm nebo členité o délce 7 cm

Podle tohoto kritéria a jednoho parů?ku chovný je, podle druhého ne.

Včera jsem se byl znovu podívat venku, bou?el si mě ta srna, které se roček drží, v?imla a pod ?ebříkem udělala čelem vzad.
ZKK 600 30-06 Spring. Sierra 11,7g (SBT)
SEDM
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 339
Registrován: stř 21.2.2007, 11:27
Bydliště: jižní Morava
Kontaktovat uživatele:

srnčí

Příspěvek od SEDM »

Možná někteří nebudou souhlasit, ale chovnost srnce není až tak důležitá, stále řešíme jestli ten či onen srnec je chovný či nikoliv. Celý problém je však ukryt zcela někde jinde. Jak psal výše figi, podstatou problému je průběrný odstřel holé zvěře, buď se střílí hlava nehlava co kdo potká a nebo, a to je ještě horší se nestřílí vůbec. Pokud se holá alespoň nějak loví, tak se sice střelí i některé chovné kusy, ale pokud se neloví je to z hlediska chovu úplná katastrofa. Zkuste se podívat třeba do myslivosti a pročíst si krátké zprávy z chovatelských přehlídek, téměř ve všech okresech se loví více srnců než srn.
To svědčí o "vysoké odborné úrovni jak myslivců, tak uživatelů honiteb a také státní správy myslivosti"
Zpět k srncům, kritérium chovnosti je celkem dobře známé a není třeba o něm stále dokola diskutovat, důležitější je určení věku ?ivého kusu. Kdo v tom nemá jasno doporučuji studuim odborné literatury, je jí dostatek.
Jinak k ročním srncům, chovný je srnec s paro?ím alespoň s výškou obou parů?ků po slecha, přiměřené síly. Co je přiměřená síla nejlépe zjistím, tím že budu chodit na výstavy trofejí a učit se v reálu. Nikdo učený z nebe nespadl a všechno chce svůj čas.
Taky je to o tom chodit do revíru a zjistit jaká je kvalita konkrétní populace.
Pozor však na jednu věc: často se stává, že argumentem kterým je zdůvodnován odstřel mladého srnce, který je evidentně dle všech kritérií chovný, je že ostatní srnci stejně staří v honitbě jsou ještě lepší, ale výsledky chovu v III. věkové jsou mizerné, takový argunent je potom nesmyslný.
Přeji všem, kdo se snaží zodpovědně zhostit průběrného odstřelu hodně úspěchů a doufám, že podobně rozsáhlá diskuze začne také na podzim až půjdeme lovit holou.
Uživatelský avatar
roedear
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 418
Registrován: pon 13.10.2008, 14:27

konzultace

Příspěvek od roedear »

..dnes ráno jsem viděl v jiné části honitby další ukázkové ročky - s náznakem neprav ©esteráka a dalšího ?pičáka po slecha..

nicméně, konzultoval jsem kritéria a posuzování s členem hodnotitelské komise - jako kritérium berou průměrou výšku z obou parů?ků = kdyby (3+12)/2=7,5

To SEDM - je pravda že ve II. a III. VT to nebývalo nic moc, ale za poslední tři roky se ta situace hodně změnila. už jsem viděl i medailového ©esteráka ve II. VT, ale střelit půjdu průběrného ?pičáka nebo starého zpátečníka. Plán lovu holé plníme na 100% a jak říká?, když se střílí, tak se občas střelí i chovný kus. V prosinci jsem byl několikrát obeznat stopy a kolik jsem viděl v té době srnčat - srnečků - bulkařů se mi ani nechtělo věřit. Pouze jeden z osmi vypadal slabě zalo?ený. Nikdy nemáš šanci obeznat všechny kusy, spousta jich ?ije skrytě a neopouští les. Pokud se snaží? vybírat i ve III. VT pak vždycky najde? slabší (a 100b ©esterák uhyne věkem...)
ZKK 600 30-06 Spring. Sierra 11,7g (SBT)
Odpovědět