Značení zvěře

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
nimrod nimrod
Zkušený diskutér
Příspěvky: 951
Registrován: pon 08.1.2007, 22:54
Bydliště: Morava

Značení zvěře

Příspěvek od nimrod nimrod »

Děkuji vám za va?e poznatky. :wink: Nevím jak vás, ale mě praxe naučila, že v chování zvěře po zásahu není žádná logika, žádné tabulkové údaje které určují poměr úspěšnosti zlomení zvěře v ohni, proti všem ostatním ostatním prvkům střelby (ráž, vzdálenost, konstrukce střely apod.), nemluvím o extrémech 22WMR versus 50BMG apod.

Kdo loví, ví že kolikrát i lehčí zvěř pod posedem zůstane v ohni a kolikrát sebelépe zasažená zvěř na optimum vzdálenosti v optimální hmotnostní kategorii si odskočí i pár desítek metrů.

Pak co je výhodnější: :?: neprostřelit kus černé ze sedmičky a předat mu tedy kolem 2500J, anebo ho prostřelit dejme tomu 300WM a z 4000J mu předat např. polovinu... :?:

Můj názor je pár příspěvků výš... průstřel = nutnost, ale na druhou stranu - u srnčího je průstřel vždy a přesto mnohdy odejde dál než 50m.

Kolega loví 9,3x62 18,5g Megou, Alaskou a Oryxem. Přímo na nástřelu mu toho moc le?et nezůstává... loví černou do velikosti lončáka, slabé srnčí, mufloní a dančí, jelení čpičák mu odskákal asi 80m po perfektní komorové ráně. :wink:

... jeden z důvodů proč chci zkusit v 9,3mm 15g střely, které mají jednak větší dopadovou rychlost (větší objem kaverny) a jednak by měly, při své hmotnosti, předávat více energie.
Ale jak už jsem psal, většina mi toho přímo v ohni nezůstává ani po 11,5g TIGu.

Co otom soudíte vy, opravdu si myslíte, že existuje přímá úměra např. mezi TKO ráže a % úspěšnosti zlomení zvěře v ohni?
Naposledy upravil(a) nimrod nimrod dne čtv 18.1.2007, 22:04, celkem upraveno 1 x.
ZG47- 458 Win.
M.Sch. M1910- 9,5x57
ČZ 584- 7x57R/12-70
nimrod nimrod
Zkušený diskutér
Příspěvky: 951
Registrován: pon 08.1.2007, 22:54
Bydliště: Morava

Příspěvek od nimrod nimrod »

To cos tu napsal je všechno pravda. :wink:
Vytáhl bych z tvého textu tu ?elatinu... o tom jak se měří účinek v cíli v ranivé - terminální balistice, jsem už něco přečetl, v podstatě se měří objem trvalé kaverny a k tomu se ještě připočítávají max. délkové rozměry radílních trhlin v příčném řezu. Jsou to ovšem všechno jen statistické výpočty, jak si správně poznamenal... je to hodně zjednodu?ené.

Na závěr bych k tomu řekl asi jen to, že pokud zvěř nezasáhnu tak, abych ji vyřadil CNS, tak nikdy nebude zaručeno, že mi neodběhne jako třeba ten jelenec z videa po dobrém zásahu z 308.
ZG47- 458 Win.
M.Sch. M1910- 9,5x57
ČZ 584- 7x57R/12-70
vhool

Příspěvek od vhool »

to co je tu popsano je vsechno pravda pravdouci.jenom bych to trochu zjednodusil pro zacinajici strelce pro ktere by to mohlo byt i trochu slozite :wink:
proste a jasne:je potreba dobre mirit,pouzivat v pripade male raze, razi takovou, ktera dohoni handicap male hmotnosti ,rychlosti (pak je ucinek na zver zajisten hydrodinamickym sokem).v pripade vetsi raze zase strelu ktera ma na dany druh zvere optimalni ucinek (rychlost expanze a tim predani max.mnozstvi energie.) idealni stav na stopefekt je, kdyz se zkloubi hydrosok s maximalnim predanim energie,zver je vetsinou na kasi ale neodbehne.takze si kazdy muze vybrat jestli radsi kousek bude hledat a poskozeni bude minimalni nebo hledat nebude ale zase vyrobi ruzovou mlhu.osobne davam prednost prvni moznosti.vzdy ale bude nejdulezitejsi jak zde bylo uz receno ze alfou a omegou je umisteni zasahu.rozhoduji nekdy opravdu milimetry. :wink:
Uživatelský avatar
Andy
Administrátor
Příspěvky: 1840
Registrován: úte 01.8.2006, 14:17
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy »

Alfou a omegou je mnohdy spis nahoda :lol:
Nikdo do utrob zvere v tem okamzik nevidi... a tak neni nidky stoprocentne nevi co vlastne trefi.

Vse se odhaduje... a proto se hold nekdy dohledava... a nekdy to zhasne na fleku.

Nedelal bych z toho vedu, kazdopadne je dobre si sem tam vymenit nejakou tu zkusenost, jelikoz urcite zakonitosti v tom jiste jsou.

Ja zatim co jsem "tricitkou" pic, to si lehlo a zhaslo.

Mozna dulezitejsi nez je vykon zbrane a raze je momentalni psychicky stav zvere... kdyz bude prase plne adrenalinu... pobezi s komorovou ranou stovky metru (mozna).
Uživatelský avatar
Steyer
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 433
Registrován: úte 12.12.2006, 22:56
Bydliště: Liberec

Příspěvek od Steyer »

Andy píše:
Mozna dulezitejsi nez je vykon zbrane a raze je momentalni psychicky stav zvere... kdyz bude prase plne adrenalinu... pobezi s komorovou ranou stovky metru (mozna).
To je pravě ono, neni komora jako komora. U dospělého kusu černé zvěře bude mít "komora" rozměr nějakých 30x20cm (nechytat prosím za centimetry), ale např. srdce má plo?nou velikost řekněme nějakých 10x15cm - řekněme?. když zasáhnu srdce - a to ještě jeho horní polovinu nebo ustřelím hlavní tepny, tak je pravděpodobnost, že kus zůstane v ohni velmi vysoká nebo kus nebude od nástřelu daleko a asi bude i dobře barvit. Pokud ale zasáhnu sice dobrou komoru, ale i třeba jenom ?krtnu srdce např. odspodu a kus bude ještě pod vlivem adrenalinu, pak mu?u mit po několik při?tich hodin o zabavu postarano a třeba i moji kolegove.
takže, jak už tu řekl Vhool - přesně střilet (dej? nám bůh bystré oko a pevnou ruku :) )
Tady je ještě potřeba zmínit i jiné možnosti zásahu zvěře, které by také mohly nebo spíš měly způsobit okamžité zlomení zvěře v ohni - např. střelba na krk nebo tzv. na kobylu . Osobně je moc nepraktikuji (na kobylu jsem střelil pouze jelena na krat?í vzdálenost - zustal v ohni), protože to jsou dost nejisté cíle - menší než srdce/komora a můžou se pohnout a při blbém zásahu se toho většinou víc pokazí.
ještě je třeba zdůraznit, že pokud je rána tzv. komorová, tak se vyplatí zvlá?tě u větší zvěře (platí ale i např pro srnce), že by se mělo nějakou chvíli a klidně i několik hodin počkat s dohledávkou (Záleží samozřejmě na okolnostech, teplotě, počasí atd.). Dobře zasa?ený kus většinou stejně nejde daleko a zalehne, vybarví a zhasne. Pokud se tam vleze a ?majdá kolem, určitě se zvedne a je schopen jít dost daleko - a průser je na světě. A nemluvě o roz?majdaných stopách.

Lovu a lesu zdar!!!
Každá hodina, strávená na tomto fóru, je ničím proti vteřině strávené v lese.
Umění není něco "zabít", ale nechat žít...
vhool

Příspěvek od vhool »

Andy píše:Mozna dulezitejsi nez je vykon zbrane a raze je momentalni psychicky stav zvere...
K tomu bych dodal pouze,...a psychycky stav strelce.... :wink:
Uživatelský avatar
Andy
Administrátor
Příspěvky: 1840
Registrován: úte 01.8.2006, 14:17
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy »

Ne von me zase lakuje jak sem minul toho malyho cunika vis :lol:
vhool

Příspěvek od vhool »

ne,ne andy tohle bylo mysleno vseobecne a vnaprosto vazne.ty jsi byl mimo az potom.pri strileni jsi byl myslim ready :wink:
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Zdenek41 »

Napí?u taky jeden příklad.V nedeli naháňka na černou.Střelec pokuď mohu hodnotit velice ukázněný a zkušený.Bachyně táhla se čtyřmi selaty okolo dvou střelců.První střelec se vystřílel a ulovil sele druhý si přisadil na čtyřicet metrů 6,5/57.Sele po raně udělalo kotrmelec zvedlo se a pokračovalo po kopci dolu od rudlu.vše vypadalo na to,že bude nedaleko nástřelu.Po ukončení leče jsem se střelcem šel vyhodnotit nástřel.Barva po 20metrech barva tmavá až černá.Usoudil jsem na vysokou komoru přes slezimu ven.Po 60metrech jsem dosled zastavil s tím,že počkáme dvě hodiny.Chtělo to víc,ale bylo 13hodin.Ale pořád mě ujis?ovalo to,že jde o komoru našel jsem ?těpinu žebra.Sele barvilo střídavě z obou stran asi 1kilometr.Pak prestalo v hou?tí v kterém se pohybovalo asi 5 turistů.Jasně,že ho zvedli.Ráno už to bylo jasné,že budem bez úspěchu.takže tady je vidět,že Záleží jak na adrealinu u zvěře tak na okolnosti střelby tak i na okolnostech,které následují.Co mám odskoušené je to,že i dobře střelená černá,když uvidí střelce se zvedá a i s komorovou ranou odchází mnoho metrů.O dohledávkách bych mohl psát romány i po308 i různých ráží.Ale největší problém teď byl s W308.S našema nábojema abych to hned neschytal.
vhool

Příspěvek od vhool »

jenom dodam svoji zkusenost s podobnym pripadem.cunika jsme nasli ale po trech hodinach cca 400m ale chodil do kola takze jsme nachodili pres kilometr.tma az cerna barva a bylo to na jatra.po trech hodinach jeste zil a muselo se dostrelovat.raze - ZH 7x57R sb strizna hrana. :cry:
nohavica stanislav
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 119
Registrován: pon 25.9.2006, 16:25

Příspěvek od nohavica stanislav »

Kdysi když jsem začínal tak mne staří myslivci učili že pokud nezůstane zvěř po ráně v ohni tak nejméně půl hodinky vyčkat než jdu na nástřel. Tato rada se mi v praxi vždy osvědčila a ušetřila mne spoustě problémů při zdlouhavých dohledávkách. Vím že je to někdy problém protože jak se střílí na soumraku tak půl hodina je velmi dlouhá ale nedočkavost se vymstí a dohledává se znovu ráno a často už bývá kus načnutý škodnou.
Uživatelský avatar
Steyer
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 433
Registrován: úte 12.12.2006, 22:56
Bydliště: Liberec

Příspěvek od Steyer »

Pravda pravdoucí, ale nesrovnávejte chování zvěře při samostatném lovu a na naháňkách. Naháňky - to je jako ruská ruleta a to, co normálně může proběhnout trochu předvídatelně a logicky, tu bohužel neplatí. Nemám rád naháňky, spěch, nervozita, ukvapenost a na všechno málo času :x
Každá hodina, strávená na tomto fóru, je ničím proti vteřině strávené v lese.
Umění není něco "zabít", ale nechat žít...
vhool

Příspěvek od vhool »

s vyse uvedenymi prispevky do pismene souhlasim.jenom si neodpustim trochu si zamachrovat 8) od te doby co lovim nemysliveckou zbrani (asi vite co mam na mysli)tak jsem nedohledaval ani kus a ze jich mam uloveno touto zbrani celkem hodne.nezlobte se na me ale musim se alespon jednou dene pochvalit,nikdo jiny za me neudela :lol: :lol: :lol:
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Zdenek41 »

Přidám ještě jeden dosled.Bylo to u sousedů a byl jsem vyzván abych se zůčastnil.Nejen proto,že nebylo jasné zda to šlo k nám a také proto že podle řeči to nebyl žádnej drobek a pak je každá ruka dobrá.Nástřel byl označen na prase stříleno okolo21hodiny ráží W308 myslím9,7g stři?ná hrana.Dosled zahájen po 8 hodině,terén přehledný sem tam nějaký remíz.U vyhodnocení nástřelu jsme se schodli na spíše zadní komoru.Barva tnavá s krupičkou jater.To nás po asi 600metrech před prvním možným zálehem utvrdilo,kdy na lísce zůstal napíchnutý kus jater asi jako dlaň.Upozornil jsem na to,že to nejni dobrý,že zvěř bude ?ivá.Sklidil jsem od střelce před tím podle mě zkušeného smích.Pokračovalo se dál.Na moje rady nedali a leč se neobstavila.vždyť po 308 nic neodejde.Jak to skončilo asi tu?íte.Prase se nikdy nena?lo.A střelce dlouho obviňovali z toho,že ho doma se?ral.A z nás si dělal srandičky.vždyť to byla W308.Jen já vím,že jednou jsem šel kamarádovi po praseti střeleného přes játra 10,5km přes několik honiteb až k jihočechům a tam se ještě svě?í dostřelovalo.
Uživatelský avatar
Andy
Administrátor
Příspěvky: 1840
Registrován: úte 01.8.2006, 14:17
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy »

Maly OT pro Zdenka:
Nekdy to zkusime jo... co to udela po 308Win :D az se uzdravis.
Odpovědět