Co je strizna hrana?

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
nimrod nimrod
Zkušený diskutér
Příspěvky: 951
Registrován: pon 08.1.2007, 22:54
Bydliště: Morava

ještě jednou Vulkán

Příspěvek od nimrod nimrod »

Nedávno jsem měl v ruce katalog od Normy a mimojiné měl Michal s tou stři?nou hranou pravdu :!: Dělá se u Vulkánů do průměru 7,62, od 8mm už se tam nedělá. O prolisu prioritně k uzamčení jádra nemůže být řeč, ten vypadá úplně jinak a tak hluboký takového tvaru, by nedával smysl, je jasné že prolis pod hranu jádro zároveň uzamyká.

...to jen dokazuje, že se člověk učí celý život... :wink:

To: Michal
Je fajn, žes to tu objasnil, nicméně já jsem to docel pochopil i na poprvé :D Těď už bys mi mohl zodpovědět z jakého důvodu nepreferuje? v 9,3mm 15g Oryx :?:
ZG47- 458 Win.
M.Sch. M1910- 9,5x57
ČZ 584- 7x57R/12-70
vhool

Příspěvek od vhool »

Tak uz dost.pro poradek pridavam:
Obrázek

a prosim konec blamaze :wink:
vhool

Příspěvek od vhool »

Obrázek

tak tady pro ty kteri si pletou hodinky a holinky:
1:tvrde jadro (olovo)
2:mekke jadro (olovo)
3:dno ve tvaru torpeda (lodni zade atd.)
4:uzamykaci prolis
5:STRIZNA HRANA
6:niklovany plast (druh tombaku misto medi je pouzit nikl)

a ted hura do diskuze 8)
Michal Máčalík
Častý návštěvník
Příspěvky: 72
Registrován: úte 16.1.2007, 9:23

Re: ještě jednou Vulkán

Příspěvek od Michal Máčalík »

nimrod nimrod píše: Těď už bys mi mohl zodpovědět z jakého důvodu nepreferuje? v 9,3mm 15g Oryx :?:
Zdarec,no já neměl potřebu střílet patnáctigramovým oryxem,protože jsem začal střílet s Vulkánama.Nebráním se tomu.Oryxy mám jen 18,5g.Ty mám přebíjené.Už jsem přešel jen na přebíjené.Až mám jednotné střelivo.Optika byla na Vulkány a mířidla zase těžké 18,5g střely.V houštinách s optikou moc nenadělá? zázraků.
Mosin
Zkušený diskutér
Příspěvky: 633
Registrován: sob 14.10.2006, 10:20
Bydliště: jižní MORAVA

Příspěvek od Mosin »

Ahoj. Myslím si, že to vhool napsal a popsal úplně dokonale. Dovolím si jej trošku doplnit. Typickou stři?nou hranou je od SellBell střela SPCE. Podívejme si na ni a uvídíme, že je tam z venku takový schodek (právě ta stři?ná hrana) stejně jako u toho TIG, jak popisuje vhool. Jak to poznám, když si nejsem jist. Střel s tím do papíru a jsou dvě možnosti. Buď to bude mět roztřepené okraje, tak to zřejmě stři?ná hrana není. Ale pokud to bude jakoby vystři?ené (vyra?éné) tak to má stři?nou hranu. U toho Vulkanu se jedná opravdu o prolis, ktrý uzamiká jádro. Na hoře je tam lem a nejedná se o stři?nou hranu. Skutečně.
CZ 550, 308 Win. / CZ 527 Varmint 223Rem / CZ 550 300WinMag / BO 98 9,3x62
ZG 47 8x57 JS / ZBK 110, 5,6x50 RM + 12x70 / ZP 16x70 / IŽH-27EM-1C 12x70
Michal Máčalík
Častý návštěvník
Příspěvky: 72
Registrován: úte 16.1.2007, 9:23

Příspěvek od Michal Máčalík »

Mosin píše:Ahoj. Jak to poznám, když si nejsem jist. Střel s tím do papíru a jsou dvě možnosti. Buď to bude mět roztřepené okraje, tak to zřejmě stři?ná hrana není. Ale pokud to bude jakoby vystři?ené (vyra?éné) tak to má stři?nou hranu. U toho Vulkanu se jedná opravdu o prolis, ktrý uzamiká jádro. Na hoře je tam lem a nejedná se o stři?nou hranu. Skutečně.
To je pravda s tím papírem a koneckonců je to vidět i na vstřelu v dece či ?káře u zvěře.S&B má velmi výraznou stři?nou hranu.Měl jsem dříve
i 7mm,tak jsem je z českého střeliva používal.Ale co říct na to,když z devítky po Vulkanech je na papíře jasně ohraničená "vystřižená" díra? A u veškeré zvěře tímto Vulkánem ulovené taktéž? Alaska ani Oryx tohle nedělají.Tak pak ten prolis nahrazuje (mám sice strach to napsat,aby nebylo zle) nebo napodobuje "stři?nou hranu.To byl kdysi počátek těhle nedorozumění zde na fóru.Já takový poznatek mám.Zajímalo by mě,jestli to pozoroval někdo kdo používá Vulkany taky.A ten lem na Vulkanu mě byl jasný od začátku.To sem tehdy vůbec neře?il.
nimrod nimrod
Zkušený diskutér
Příspěvky: 951
Registrován: pon 08.1.2007, 22:54
Bydliště: Morava

ufff...

Příspěvek od nimrod nimrod »

ufff... :shock:
dík za ?kolení, co je a co není stři?ná hrana :lol:
Jinak doporučuju ?kolení z katalogu Norma (IWA 2006) :wink:

...bohužel nemám scanner.
ZG47- 458 Win.
M.Sch. M1910- 9,5x57
ČZ 584- 7x57R/12-70
nimrod nimrod
Zkušený diskutér
Příspěvky: 951
Registrován: pon 08.1.2007, 22:54
Bydliště: Morava

Příspěvek od nimrod nimrod »

vhool píše:Tak uz dost.pro poradek pridavam:
Obrázek

a prosim konec blamaze :wink:
K blamá?i...toto samo?řejmě stři?ná hrana není :roll:
ZG47- 458 Win.
M.Sch. M1910- 9,5x57
ČZ 584- 7x57R/12-70
Mosin
Zkušený diskutér
Příspěvky: 633
Registrován: sob 14.10.2006, 10:20
Bydliště: jižní MORAVA

Příspěvek od Mosin »

Přesně jak říkají kolegové. VULKAN stří?nou hranu nemá. Jest možné, že z části vykrojí papír, ale stři?ná hrana tam opravdu není. ještě jednou uká?i obrázek i já toho SellBell, pro?o?e střela je úplně jednoduchá a neplete se tam ni prolis ni dvě jádra atd. Povšimni si, že je tam schodek ven. A ne prolis dovnitř. Já myslím, že už je o tom diskuzí dost a že to snad bude jasné

Obrázek Obrázek

Tak a teď se podívejme na ten prolis. Ano ten také uzamyká jádro do plá?tě, ale ten princip od stři?né hrany je jiný. Vem me to tak, že (úplně technicky to tak asi nebude dělané, ale laicky se na to dá tak podívat a pojmout to) se udělá střela bez prolisu (úplně hladká) a najednou se zmáčkne za účelem vmáčknutí plá?tě do jádra a tím vytvoření toho prolisu, který jádro uzamče. ještě jednou píše, že jest docela možné, že se ta střela tímto způsobe nevyrábí, jen se snažím popsat rozdíl mezi stři?nou hraou a prolisem.

Obrázek Obrázek
CZ 550, 308 Win. / CZ 527 Varmint 223Rem / CZ 550 300WinMag / BO 98 9,3x62
ZG 47 8x57 JS / ZBK 110, 5,6x50 RM + 12x70 / ZP 16x70 / IŽH-27EM-1C 12x70
nimrod nimrod
Zkušený diskutér
Příspěvky: 951
Registrován: pon 08.1.2007, 22:54
Bydliště: Morava

Příspěvek od nimrod nimrod »

Jasně... tohle je prolis, který slouží zároveň k zapertlování krčku nábojnice... to jsem na mysli samozřejmě neměl :wink:
ZG47- 458 Win.
M.Sch. M1910- 9,5x57
ČZ 584- 7x57R/12-70
WetDog4
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 218
Registrován: ned 07.1.2007, 0:35

Příspěvek od WetDog4 »

Tomu "prolisu" se obvykle říká obvodová nebo ?krtící drážka a skutečně se zhotovuje spíš ovalováním než lisováním. Buď ručně - třeba takovýmhle udělátkem od firmy Corbin

http://www.corbins.com/hct-1.htm

nebo "under power" třeba zase tímto strojkem od stejného výrobce

http://www.corbins.com/pcm-2.htm

Jinak zajímavé historické provedení stři?né (dříve "prosekávací") hrany u S&B střel zůstalo na jednoduchých poloplá??ích pro 8x57J - tvoří ji přímo vnější hrana předního okraje plá?tě a taky to funguje na ?káře i papíru :)

A nakonec poměrně diskutabilní provedení stř. hrany má předloňská novinka RWS Bionic (Black i Yelow)

http://www.rws-munition.de/images/bulle ... ck_cut.png

ve vysvětlivkách najdete u č. 3 taky označení "Scharfrand" jako u ID Classic, které o něco výše vložil s přelo?enými vysvětlivkami Whool (tam je u č. 5). Ale tahle hrana nad obrys střely moc nevystupuje.

Nezkoušel jste to někdo - jestli ta hrana u Bionic funguje? :wink:
Martin
vhool

Příspěvek od vhool »

bionic jsem opravdu nezkousel zatim.Scharfrand je v doslovnem prekladu ostra hrana.tudiz jsem pouzil termin ktery se bezne v ceskem jazyce pouziva a myslim ze je asi nejblize danemu.tvar strizne hrany od rws na bionicu je stejny jako na EVO ktere mam opravdu vyzkouseno a na papire se jevi stejne jako bez strizne hrany kdezto na vstrelu u zvere funguje lepe nez klasicka strizna hrana viz me prispevky v ucincich kulovych zbrani. :wink:
nimrod nimrod
Zkušený diskutér
Příspěvky: 951
Registrován: pon 08.1.2007, 22:54
Bydliště: Morava

hrana

Příspěvek od nimrod nimrod »

Jsem rád, žes tu ten Bionic ukázal, na zmiňovaných vulkánech je v podstatě toto?ná hrana, řekl bych že dokonce o něco výraznější (hlub?í). :idea:
ZG47- 458 Win.
M.Sch. M1910- 9,5x57
ČZ 584- 7x57R/12-70
vhool

Příspěvek od vhool »

kdyz jsi nakousl tema katalogu norma tak toto asi zpochybnovat nebudes?nebo jo?
Obrázek
sprg
Nový návštěvník
Příspěvky: 31
Registrován: úte 19.12.2006, 18:28

Příspěvek od sprg »

Kriste pane..jak se nekdo,kdo vlastni lovecky listek muze ptat co je strizna hrana?Vzdyt se to uci v kurzu..Pokud tam teda dotycny chodil!!Taky je mozne,ze ma zkousky "Za penize"..Takovych taky par znam..Rikam narovinu,ze kdyz to vidim,tak pulku lidi co od zkousek vylezou bych vyhodil!!!Pak nema byt nahled verejnosti na myslivost takovy jaky je!!Kdyz pak takovy blb nekde neco placne stoji to za to!
Odpovědět