22LR nejsilnější střelivo (výkon)

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
HORNADY1
Nový návštěvník
Příspěvky: 6
Registrován: stř 27.8.2014, 16:52

Re: 22LR nejsilnější střelivo (výkon)

Příspěvek od HORNADY1 »

Skús american eagle hv. Lacne presne s dobrou energiou. Kupujem po 1000 ks.
Jirka.pap
Nový návštěvník
Příspěvky: 5
Registrován: ned 01.1.2023, 0:42
Bydliště: Frýdek Místek

Re: 22LR nejsilnější střelivo (výkon)

Příspěvek od Jirka.pap »

Nevím zda jsem vybral správné vlákno ale zkusím dotaz:

Kupuji poprvé malorážku, prozatím stříleno půjčenou 22LR ale chtěl bych na lov menší zvěře.
jenže nějak nevím jakou koupit a tedy dotaz na zkušenější .
Mám koupit malorážku v 22LR nebo 17 HMR či 22 WMR ? Předem zdůrazňuji že mi je jedno jestli stojí náboj 10 korun nebo 200 korun, jde mi o ráži na lov účinou a všestranou s dostřelem kolem cca 50 metrů

Předen děkuji
FrantaB
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 137
Registrován: pát 27.9.2013, 12:47

Re: 22LR nejsilnější střelivo (výkon)

Příspěvek od FrantaB »

Přitom co u nás můžeš malorážkou lovit (liška, kuny, ondatra) stačí bohatě 22 LR a dobře umístěná rána. A dosáhneš s ní i na těch 100 (ano, na 100 se dá střílet do 20 mm opsaných).
Udělej si tabulky pro různé teploty a nech pušku a hlavně střelivo vytemperovat, ať má teplotu okolí. Pak budeš spokojený.

17 HMR je sice do 50 m přesnější, ale už kolem 90 m se ti může stát, že vráně akorát přerazíš křídlo a víc nic. Jestli je šance že bys lovil kormorány, na 17 HMR úplně zapomeň.
Uživatelský avatar
dreamer4u
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 195
Registrován: čtv 19.7.2012, 6:29

Re: 22LR nejsilnější střelivo (výkon)

Příspěvek od dreamer4u »

Ja by som šiel do 17 Hornet. Je to síce niečo iné ako 22lr ale určite nebudeš riešiť či je to vrana, líška, kuna, posratý kormorán a tak podobne ...
Info z CZ fora: Náboj vytvořil počátkem 50tých let 20. stol. P. O. Ackley z náboje 22 Hornet stažením krčku pro střelu o průměru .17". Uvádí se, že se jedná o nejvyváženější a nejpřesnější náboj ráže .17". Střela o hmotnosti 1,62 g dosahuje rychlosti Vo = 924 – 1090 m/s. Pro nízký akustický efekt a odrazivost se v USA používá k odstřelu škodné v obydlených oblastech. Sellier & Bellot náboj dodává se střelou V-MAX o hmotnosti 1,3 g.
Tikka T3 varmint 308 win, puškohľad Vortex Strike Eagle FFP 5-25x56 EBR-7C mrad, CZ 457 varmint, 17 HMR, puškohľad Vortex Venon 5-25x56 FFP mrad, CZ 600 Alpha, 223 rem, puškohľad Discovery Gen II ED5-25X56 FFP
FrantaB
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 137
Registrován: pát 27.9.2013, 12:47

Re: 22LR nejsilnější střelivo (výkon)

Příspěvek od FrantaB »

Jsme tu ve vláknu o okrajovém zápalu 8)

Jinak bych oba Hornety na výkonově nijak extra náročnou, přesnou a (+/-tichou) práci doporučil taky. I když M=3 střelivo teda tiché není, jen v cal. 17 je akustický výkon nízký, takže rámus rychle uvadá.
Uživatelský avatar
dreamer4u
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 195
Registrován: čtv 19.7.2012, 6:29

Re: 22LR nejsilnější střelivo (výkon)

Příspěvek od dreamer4u »

to FrantaB. To som si vedomý. Je to už náboj so stredovým zápalom ale skôr som chcel poukázať, že dotyčný možno časom príde na to, že ráže 22lr a dokonca si dovolím tvrdiť že aj 17 hmr je predsa len málo ... Keď si pozrieš sekciu úlovky... tak posledné komentáre som použil úlovky so 17 hmr a musím povedať, že ráž je to síce presná ale výkon a hlavne stop efekt je malý, čo som dosť sklamaný. Ale na druhej strane musím povedať, že dosť často používam 22lr a na vrabce, holuby, škorce, potkany a pod je to super.
Tikka T3 varmint 308 win, puškohľad Vortex Strike Eagle FFP 5-25x56 EBR-7C mrad, CZ 457 varmint, 17 HMR, puškohľad Vortex Venon 5-25x56 FFP mrad, CZ 600 Alpha, 223 rem, puškohľad Discovery Gen II ED5-25X56 FFP
FrantaB
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 137
Registrován: pát 27.9.2013, 12:47

Re: 22LR nejsilnější střelivo (výkon)

Příspěvek od FrantaB »

Pak s požadavkem na max 50 metrů a okrajový zápal (levnější tlumiče apod.) asi možná přeci jen 17 HMR, protože je prostě hnusně rychlá a na 50 m má pořád přijatelný potenciál na hydrodynamický šok.
22LR je na rány na hlavu a všechno ostatní se tak snadno zvrtne, že lepší nestřílet...
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2033
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: 22LR nejsilnější střelivo (výkon)

Příspěvek od lovec »

Ja by som išiel ešte o úroveň vyššie, ale je to subjektívne - nevieme v akom type revíru kolega loví atď.
Ak je to vyslovene a na istotu v rozmedzí 50-60 metrov, tak 22LR a 17HMR s nejakými výhradami vyhovujú. Aj tak by som uprednostnil 22 WMR, alebo niektorý z Hornetov.
Pokiaľ sú terénne podmienky také, že z 50 metrov je zrazu 100-120 metrov, tak podľa momentálnej chute by som si zaobstaral 204 Ruger. Stále dostačne ľahká a "malorážková" strela, avšak už solídnym účinkom a balistikou. Viem, že je to skok od 22LR a 50 metrov, ale ako píšem, máme málo vstupných dát.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, 6mm Norma BR, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Uživatelský avatar
tonny
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 402
Registrován: úte 29.11.2011, 10:49
Bydliště: Břeclav

Re: 22LR nejsilnější střelivo (výkon)

Příspěvek od tonny »

Já jsem spokojen s 22WMR, střela Hornady nebo CCI 30gr V-max.
Jirka.pap
Nový návštěvník
Příspěvky: 5
Registrován: ned 01.1.2023, 0:42
Bydliště: Frýdek Místek

Re: 22LR nejsilnější střelivo (výkon)

Příspěvek od Jirka.pap »

Do teď jsem přes deset let používal 8mičku ( 8x57 JS ) teď prostě chci na drobnou zkusit malorážku, nevím zda ji plně využiji ( kuna, liška a podobně - prostě škodná ) ale prostě si ji chci pořídit a když už tak nechci koupit blbě. Ano vím je to asi blbý dotaz ale nechce se mi používat dvojku s 3,5 brokem, Mám sice i CZ 527 v 223 ale chci zkusit prostě tu tišší a lehčí :-) proto to rozhodnutí zkusit koupit malorážku a vzdálenost 50 metrů je proto že v 57 letech rád vidím na co mířím :D :D
FrantaB
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 137
Registrován: pát 27.9.2013, 12:47

Re: 22LR nejsilnější střelivo (výkon)

Příspěvek od FrantaB »

Jestli máš 223, tak bych neváhal a vzal 22LR. Protože co dokáže 17HMR se dá ve 223 s nejlehčími střelami postavit taky a s vyšší spolehlivostí efektů terminální balistiky.
Pokud si neděláš radost zároveň i vyloženě sportovní puškou, tak vem 457 s match komorou a 20,5" hlavní. Pokud jsi strojař/jemný mechanik tak poznáš hned co by to chtělo, pokud ne-vem tak 1000 ran které neřeš, zvykni si na handling a po té 1k si začni střílet napřesno, zhruba tak nějak to vychází že se začne rozumně zabíhat.
SoukuM
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 267
Registrován: pon 28.9.2020, 7:41

Re: 22LR nejsilnější střelivo (výkon)

Příspěvek od SoukuM »

Já bych na tvém místě ještě důkladně zvážil 22 Hornet. Já vím, není to okrajový zápal a blbě se shání flinta v této ráži. Ale z vlastní zkušenosti můžu říct, že tahle stará patrona umí neuvěřitelné věci :D (probatum est) a je to náboj na fšechno :D . 22 LR je podle mě dobrý tak na blbnutí na střelnici a biatlon :D . M
9,3x62/8x57JS/7x57R/308Win/270 Win/9 para/45ACP/10 mm Auto
LosYelenos
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 101
Registrován: stř 19.9.2012, 9:16

Re: 22LR nejsilnější střelivo (výkon)

Příspěvek od LosYelenos »

Pokud má 223 tak je blbost pořizovat horneta. Pokud chce něco potichu, tak bych doporučil .300 AAC blackout s tlumičem. Pozor! v subsoniku to má stejnou vnější balistiku jako 22lr, ale terminální balistika je jinde. Taky by stálo za to zvážit cenu střeliva. I ta malorajda má něco do sebe, když si chce člověk zastřílet na střelnici za málo peněz. Na lov škodné jsou asi nejpoužitelnější CCI Stinger, ale jsou dost rychlé, tak to dává docela pleskanec.
SoukuM
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 267
Registrován: pon 28.9.2020, 7:41

Re: 22LR nejsilnější střelivo (výkon)

Příspěvek od SoukuM »

223 Rem a 22 Hornet jsou dvě úplně jiný věci, měl jsem obojí. Kdybych si měl vybrat, tak jednoznačně 22 Hornet. Když se to pokusím shrnout, tak většina příspěvků je o tom, že využití 22 LR pro lov je diskutabilní. Na druhou stranu, proč si nepořídit malorajdu, protože když ji miluješ, není co řešit. Spíš jen aby nenastalo velk zklamání. Sám už asi 3 roky přemýšlím o pořízení CZ 511, ale vášeň bojuje s rozumem, jen další kus železa do trezoru s minimálním reálným využitím. M
9,3x62/8x57JS/7x57R/308Win/270 Win/9 para/45ACP/10 mm Auto
precechtel
Zkušený diskutér
Příspěvky: 573
Registrován: čtv 07.12.2006, 20:11
Bydliště: olomouc

Re: 22LR nejsilnější střelivo (výkon)

Příspěvek od precechtel »

souhlasím se SoukuM, pro řadového myslivce je malorážka na lov téměř k ničemu. Ve svém okolí mám řadu kamarádů, co si v euforii pořídili malorážku, když se jich ptám na využití: "ále už tři roky mi leží v trezoru", "kdybych neměl vnuka, nemám důvod z toho vystřelit" " na lov k ničemu" tak podobně. Tedy bych řekl, že malorážka je dobrá pro toho, kdo s ní chodí pravidelně střílet na střelnici a baví ho to. Dále souhlasím i s tím, že hornet je "jiný kafe". Je ovšem pravda, že většina těchto starších flint má totálně zkorodovanou - vypadanou hlaveň. Je to dáno tím, že tato ráže se hůře čistí na rozdíl např. od ráží 9,3 a tak majitelé zanedbávají základní péči o vývrt. F.
politice a politikům zmar
Odpovědět