Sellier&Bellot - strela XRG

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
cattani
Nový návštěvník
Příspěvky: 17
Registrován: pon 25.4.2022, 21:09

Re: Sellier&Bellot - strela XRG

Příspěvek od cattani »

haluziak píše: čtv 16.3.2023, 19:01 Cattani, používáš celý náboj od SB, nebo jen střelu a laboraci máš svou?
Délka hlavně a stoupání? A jak ti létá ta 110gr na 100m?
Ahoj. Používám jen tovární střelivo.
Tikka T3 TAC, hlaveň 60 cm, twist 1:11
Brno Combo, hlaveň 60 cm, twist 1:12
Střela 110 gr - z Tikky submoa, z Comba moa. Nechal jsem to nastřelené na Combu. Tikku mám nastřelenu na Exergy 180 gr.
Možná mám ve druhém PC foto terčů. Pokud najdu, dám to sem. Ale tuším, že přes vánoce jsem dělal čistku.
Mushroom
Nový návštěvník
Příspěvky: 43
Registrován: úte 16.6.2009, 22:07

Re: Sellier&Bellot - strela XRG

Příspěvek od Mushroom »

Cattani, prosím Vás o info, jak tyto střely podlévají, pokud máte zjištěno. Zejména srnčí..
haluziak
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 100
Registrován: čtv 24.3.2022, 7:47
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Sellier&Bellot - strela XRG

Příspěvek od haluziak »

cattani to je slušné na takhle lehkou střelu navíc v továrním provedení náboje.
Beware of old men in profession where men die young.
cattani
Nový návštěvník
Příspěvky: 17
Registrován: pon 25.4.2022, 21:09

Re: Sellier&Bellot - strela XRG

Příspěvek od cattani »

Mushroom píše: čtv 16.3.2023, 22:43 Cattani, prosím Vás o info, jak tyto střely podlévají, pokud máte zjištěno. Zejména srnčí..
eXergy 180gr/11,7g - absolutně bez podlitin, ale jak jsem uvedl, na daňčí, sičí, jelení zvěř ideální

eXergy Blue 165gr/10,7g - mírné podlitiny, ale ne do hloubky zvěřiny, spíše mírné, na stupnici 1-10 (10 nejhorší)
bych dal 2 až 3
eXergy Blue 110gr/7,1 - u srnčí bych dal 2. Jeden srnec střelený léto 2022 na vzdálenost 190 metrů (měřeno dálkoměrem) - hlasité "žuchnutí" do kusu, srnec neudělal ani krok, stál strnule a do pár sekund zalehl. Střela nevylétla, ale stočila se o žebro, které jsem trefil a vlétla do trávníku, který v kusu explodoval.

Ten odraz je jedinné mínut konstrukce monolitických střel.
cattani
Nový návštěvník
Příspěvky: 17
Registrován: pon 25.4.2022, 21:09

Re: Sellier&Bellot - strela XRG

Příspěvek od cattani »

haluziak píše: pát 17.3.2023, 7:47 cattani to je slušné na takhle lehkou střelu navíc v továrním provedení náboje.
Ty výsledky jsou v mém podání vydřené, jsem pokažený z brokové střelby TRAP a mám tendenci strhávat. Jinak třeba uvedu, že když S&B vyběhl s nábojem PTS, první várky se chovaly při střelbě ukázkově. Příjmený zpětný ráz, nástřel do 1 MOA na 100 m. Když jsem pak koupil za tři roky druhou sérii, ze stejné zbraně úplně jiné chování - větší zpětný ráz, zbraň uskákaná, problém dostat se mezi 2 až 3 MOA.

Ještě ke střelám eXergy uvedu, že jsem četl nekde střelecký test českých závodních střelců, a se střelou eXergy 180 gr měli nejlepší nástřel s těch tří. Detajly neuvedu, protože jsem to četl někdy v loňském roce, ale netuším kde a nechci si tu vymýšlet čísla.
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Sellier&Bellot - strela XRG

Příspěvek od Michal_123 »

cattani píše: pát 17.3.2023, 10:33 Ten odraz je jedinné mínut konstrukce monolitických střel.
Odráží se všechno, pouze si to většina střelců nepřipouští.
Při střelbě ze země dojde k odrazu vždy, pokud zrovna nestřílíš na zoraném poli.
cattani
Nový návštěvník
Příspěvky: 17
Registrován: pon 25.4.2022, 21:09

Re: Sellier&Bellot - strela XRG

Příspěvek od cattani »

Michal_123 píše: pát 17.3.2023, 11:07
cattani píše: pát 17.3.2023, 10:33 Ten odraz je jedinné mínut konstrukce monolitických střel.
Odráží se všechno, pouze si to většina střelců nepřipouští.
Při střelbě ze země dojde k odrazu vždy, pokud zrovna nestřílíš na zoraném poli.
Ano, odráží se vše, ale poloplášťová střela při odrazu ztratí nemalou část své energie, ba dojde k fragmentaci, ale nikdy se nedorazí o 180 stupňů, což u monolitické střely není žádný problém. Já to zažil 1x, kdy jsem prostřelil Siku na 35 metrů, za Sikou byl veliký kámen, o který se střela odrazila zpět proti mě. Od té doby zvažuji i tuto okolnost a vím, že až zakážou olověné střelivo, zcela jistě přestanu jezdit na naháňky, v tom mám zcela jasno.

Takže není odraz jako odraz, takhle jsem to myslel. V Německu byl případ, kdy se monolitická střela odrazila o kost zasažené zvěře v úhlu přes 90 stupňů a poté došlo po několika metrech ke ranění cyklisty od té odražené střely. Vzdálenost cyklisty od zvěře si nepamatuji, četl jsem to v rámci nějaké odborné práce. Co si pamatuji, nejel nějak blízko.
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Sellier&Bellot - strela XRG

Příspěvek od Choochoo007 »

Michal_123 píše: sob 11.3.2023, 8:29
Choochoo007 píše: pát 03.3.2023, 15:21 Ac se ztratil material plaste u ostatnich monolitu a tady rovnez uvaden neni, tak by mohla neco naznacit barva oproti ostatnim monolitum tohoto vyrobce a jiz by nemusel byt monolit z mosazi nabojnic CuZn10 ale mozna i pouze Cu, resp. z podilu blizicimu se 100 % Cu. Strizna hrana by mela fungovat asi jak funguje dosud. Za me tedy zajimave. V poslednich letech se zda ze SaB zacal nabirat spravny smer a to kvalitou a i zajimavymi vyrobky.
Monolity nemají materiál pláště, ale materiál. :wink:
Z mědi ta střela snad nebude, byla by příliš měkká kvůli otěru v hlavni.
Preklep clovek udela hned (premyslel jsem nad plastem u SaB, ze tam drive material uvadeli), ale jinak staci pohledat a 95% treba uvadi Hornady a nekdo uvadi u Barnesu 100% Cu. Mekka nemekka se nam zdat muze, ale hlavne ze se otevira a neni tvrda a nefragmentuje. Kdyz se porovna tvaritelnost monolitu se streleami s olovenym jadrem nemuze byt u rekneme 100% Cu monolitu rec o tom, ze je mekky. A ano nektere strely se dost lepi, maji vyssi oter, ale to i ty, ktere maji medeny plast, cca tech 95% jako Hornady napr.

Jinak tato strela dle meho ideal na hromady a ceskou myslivost, pac vzdalenost cca tech 100m bude ideal. Nerikam, ze nejde dale, ale jiste to neni strela optimalizovana na balistiku a Long Range. Jak jsem jiz psal a potvrdil i Josef Kuřitka, ta strizna hrana ten otvor proste udela, vysekne a tvrdit ze je to do papiru je zcela nepochopeno. I obycejny poloplast, s vysokym BC udela dirku tam a vstrel proste nejde nalezt, natoz tvrdsi monolit. Nerikam, ze je dulezity mit vysekly vstrel, ale rozhodne to neni na skodu, kor kdyz by nahodou nedoslo k prustrelu, coz ale spise hrozi u mekkych strel mnohem casteji a tam ten prinos je jiste vyssi.
Neni nutne vzdy hledat poblem tam kde neni a tuto konstrukci lze pri spravnem uziti jiste vcelku pochvalit.
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
cattani
Nový návštěvník
Příspěvky: 17
Registrován: pon 25.4.2022, 21:09

Re: Sellier&Bellot - strela XRG

Příspěvek od cattani »

To Choochoo007

Jakou střelu mysliš??? eXergy, eXergy Blue nebo eXergy Cutting Edge?? Každá je jiná! Musíš to rozlišovat. Dle popisu asi myslíš střelu EDGE. Jinak s eXergy i eXergy Blue mám nastříleno od nějakých 30 metrů do 250.
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Sellier&Bellot - strela XRG

Příspěvek od Michal_123 »

cattani píše: pát 17.3.2023, 13:16 Ano, odráží se vše, ale poloplášťová střela při odrazu ztratí nemalou část své energie, ba dojde k fragmentaci, ale nikdy se nedorazí o 180 stupňů, což u monolitické střely není žádný problém. Já to zažil 1x, kdy jsem prostřelil Siku na 35 metrů, za Sikou byl veliký kámen, o který se střela odrazila zpět proti mě. Od té doby zvažuji i tuto okolnost a vím, že až zakážou olověné střelivo, zcela jistě přestanu jezdit na naháňky, v tom mám zcela jasno.

Takže není odraz jako odraz, takhle jsem to myslel. V Německu byl případ, kdy se monolitická střela odrazila o kost zasažené zvěře v úhlu přes 90 stupňů a poté došlo po několika metrech ke ranění cyklisty od té odražené střely. Vzdálenost cyklisty od zvěře si nepamatuji, četl jsem to v rámci nějaké odborné práce. Co si pamatuji, nejel nějak blízko.
Mě proletěla kousek nad hlavou vlastní 220grs Sierra RN, odrazila se od hromady kamení na kraji pole.
Vzdálenost cca 50m, bzučela jak čmelák.

Jasně, že se monolit odrazí lépe a radostněji.
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Sellier&Bellot - strela XRG

Příspěvek od Michal_123 »

Choochoo007 píše: pát 17.3.2023, 13:19 Preklep clovek udela hned (premyslel jsem nad plastem u SaB, ze tam drive material uvadeli), ale jinak staci pohledat a 95% treba uvadi Hornady a nekdo uvadi u Barnesu 100% Cu. Mekka nemekka se nam zdat muze, ale hlavne ze se otevira a neni tvrda a nefragmentuje. Kdyz se porovna tvaritelnost monolitu se streleami s olovenym jadrem nemuze byt u rekneme 100% Cu monolitu rec o tom, ze je mekky. A ano nektere strely se dost lepi, maji vyssi oter, ale to i ty, ktere maji medeny plast, cca tech 95% jako Hornady napr.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Mosaz
https://cs.wikipedia.org/wiki/M%C4%9B%C4%8F

Měď velmi měkký kov.
Pochybuji, že by dávalo smysl vyrábět z mědi puškové střely.
Na internetu se dají najít střely, označené jako 100% copper (100% měď), ale dále v textu se dozvíme 100% copper alloy (100% měděná slitina), tedy se jedná o mosaz.
Třeba tady: https://www.mrrbullets.com/en/product/green-sport
Možné vysvětlení je, že brass (mosaz) je výraz používaný pro nábojnice. I když úplně správně by to mělo být "brass case", tak se používá pouze "brass". Proto se ve střeleckém světě použití slova brass v jiném smyslu než nábojnice vyhýbají. Je to pouze doměnka, ale lepší vysvětlení nemám.

Mosaz je obecně slitina mědi a zinku, používají se i další legury.
Výsledkem jsou slitiny s velmi rozdílnými vlastnosti.
Velmi pěkně je to popsané v těch odkazech výše.

Jedním druhem mosazi jsou také tombaky, které se vyznačují vysokým podílem mědi a dobrou tvárností.


Tu střelu můžeme reálně hodnotit, až s ní budou nějaké zkušenosti.
Zatím o ní nic nevíme, nemáme ani foto z testů v želatině.
Dokonce by někdo mohl pochybovat o tom, že ty želatinové testy proběhly. Což si osobně nemyslím.
Ovšem když si vzpomenu, co všechno podcenila CZUB s CZ600, tak je možné asi leccos.
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Sellier&Bellot - strela XRG

Příspěvek od Michal_123 »

Ještě jsem našel zajímavou informaci u Haslera, což jsou jedny z nejlepších (a nejdražších) jak sportovních, tak loveckých monolitických střel na světě.

https://www.haslerbullets.com/en/hasler-ogives/
To obtain a superior product we needed to find a perfect compromise between workability and mechanic-ballistic characteristics. This needed a huge investment to obtain from the industry the right copper.

Abychom získali špičkový produkt, museli jsme najít dokonalý kompromis mezi zpracovatelností a mechanicko-balistickými vlastnostmi. Zajištění správné mosazi vyžadovalo obrovské investice.
LosYelenos
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 101
Registrován: stř 19.9.2012, 9:16

Re: Sellier&Bellot - strela XRG

Příspěvek od LosYelenos »

Vzhledem k tomu, jaký segment je pro SB prioritní bych se nedivil, kdyby ty testy neproběhly. V SB jsem byl a styl, jakým nám to pán prezentoval mě přesvědčil o naprostém opaku (bylo to něco ve smyslu výše zmíněné odpovědi, že všechno od SB je vlastně nejlepší.... bez nějakých bližších informací).
Ohledně slitin Cu a Zn je vlastně jedno jestli se to jmenuje tombak nebo mosaz.... je to slitina dvou kovů o různých poměrech.
Vybrat správnou slitinu určitě stojí majlant a taky se to potom musí zaplatit v těch střelách bohužel. U některých firem věřím, že si tím vývojem opravdu prošly ať už z metalurgického hlediska, tak z toho konstrukčního.
SB bych opravdu rád viděl do bal. želatiny při různých rychlostech.
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Sellier&Bellot - strela XRG

Příspěvek od lovec »

Neviem nakoľko nabubralé kecy niektorých firiem o výbere materiálu reflektujú realitu. Nebohý Möller nechával svoje strely vyrábať najprv zo štandardnej, priemyselne používanej medi. Neskôr keď prešiel na mosadz, tak to bola bežná "automatka", s všeobecne používaným obchodným menom Eco Brass. A jeho strely fungovali stopercentne...
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Sellier&Bellot - strela XRG

Příspěvek od Michal_123 »

Lovec: k této informaci jsi přišel kde?
Odpovědět