Sellier&Bellot - strela XRG

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Sellier&Bellot - strela XRG

Příspěvek od lovec »

Osobne na návšteve u Möllera. Bol som uňho v priebehu rokov párkrát spolu s "mojím" obchodníkom. Prvýkrát v dobách, keď preňho strelivo kompletovala firma Lima Wiederladetechnik - to bolo s odstupom času jeho najkvalitnejšie strelivo, potom neskôr keď už sa podľa mňa snažil na rôznych veciach nezmyselne šetriť, tak sa to prejavilo na kvalite streliva...
Ale reč je o strelách, firma, ktorá pre Möllera vo svojom CNC parku vyrábala strely (okrem iného samozrejme, to by ich neuživilo), tak táto k tomuto pristupovala s typickou nemeckou precíznosťou a zodpovednosťou. Výsledný produkt bol z hľadiska presnosti výroby špičkový. Vyrábali tam z medi aj iné výrobky a Möllerove vtedajšie KJG išli proste z rovnakého kotúča "drôtu". :D Neskôr to isté platilo aj pre strely MJG. Pri voľbe materiálu bola na prvom mieste cena a dobrá obrobiteľnosť.
Möller pri prechode na MJG viackrát upravoval tvar strely a dutiny predtým než ju pustil von, podľa jeho slov nesmel dopustiť, aby fungovala horšie ako medené KJG. Neskôr ale MJG aj tak ešte upravoval, keď mali zvonku vyfrézované žliabky, aby sa materiál pri dopade na cieľ odlamoval podľa nich. V druhom rade sa tým snažil sťažiť kopírovanie konkurencii - avšak neustále sa bránil tomu, aby viac investoval do patentovej, alebo minimálne vzorovej ochrany svojej strely (neskôr nadobudol priemyselný vzor, ale to už bolo neskoro). Ľahšiu obrobiteľnosť mosadze Möller onehda dokladal takýmto maličkým prezentom a zdôrazňoval tvar hrotu strely. Fotka je z roku 2011, možno som ju tu už niekedy dával. Experimentálna strela pre 50 BMG, váha 64,8g, dĺžka strely 88mm, bal. koeficient G1=1,74. Pre porovnanie som tam vtedy položil 208gr. Hornady A-Max, ktoré som v tej dobe používal.

Obrázek
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Sellier&Bellot - strela XRG

Příspěvek od Michal_123 »

V každém případě, pokud chceš, aby střela udělala "banán", musí tomu být přizpůsobený materiál střely.
Pokud je Ti to jedno, nebo naopak rozpad střely je záměrný (a k tomu třeba ještě neřešíš hlaveň), dá se určitě použít vícero materiálů.

Například zde je zajímavý zdroj informací, že o materiálu je to v první řadě.
https://ddoptics.shop/outdoor-wissen/mu ... hosse-kjg/
Odpovědět