Sellier&Bellot - strela XRG

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Sellier&Bellot - strela XRG

Příspěvek od Michal_123 »

Choochoo007 píše: pát 03.3.2023, 15:21 Ac se ztratil material plaste u ostatnich monolitu a tady rovnez uvaden neni, tak by mohla neco naznacit barva oproti ostatnim monolitum tohoto vyrobce a jiz by nemusel byt monolit z mosazi nabojnic CuZn10 ale mozna i pouze Cu, resp. z podilu blizicimu se 100 % Cu. Strizna hrana by mela fungovat asi jak funguje dosud. Za me tedy zajimave. V poslednich letech se zda ze SaB zacal nabirat spravny smer a to kvalitou a i zajimavymi vyrobky.
Monolity nemají materiál pláště, ale materiál. :wink:
Z mědi ta střela snad nebude, byla by příliš měkká kvůli otěru v hlavni.
Ostatně materiál střely jsem nenalezl u žádné monolitické střely ani ostatních výrobců, je dost možné, že se jedná o střežené výrobní know-how. Nemusí se obecně jednat o slitinu pouze CU a ZN.
Ostatně, střižná hrana je v tomto případě designová věc, maximálně to má význam v terči, což pro loveckou střelu význam moc nemá.

Jak píše Pepa, chybí jim střela v diametru .308 ve hmotnosti 150grs. Jestli ovšem ta střela nepoužívá nějakou převratnou technologii.
Pro 30-30 a 300AAC by se hodila ještě 130grs a 110grs, ale ty náboje zatím nenabízí.

Také ta střela vypadá na první pohled na svou hmotnost dost dlouhá i na monolit. Fakt by mě zajímal řez střelou.
Zde je například obrázek náboje 6,5 Creedmoor a odpovídající 123grs střely.
creedmoor.jpg
creedmoor.jpg (12.3 KiB) Zobrazeno 2035 x
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2025
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Sellier&Bellot - strela XRG

Příspěvek od lovec »

Príliš ťažké, dlhé, príliš pomalé...
Strižná hrana zrejme zachraňuje aspoň nejaký účinok na zver. Úprimne by ma zaujímali myšlienkové pochody dizajnéra tejto strely.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
palkopal
Zkušený diskutér
Příspěvky: 538
Registrován: pát 29.3.2013, 14:59

Re: Sellier&Bellot - strela XRG

Příspěvek od palkopal »

A střílet monolitem jsi zkoušel?
I lovit?
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2025
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Sellier&Bellot - strela XRG

Příspěvek od lovec »

No pomaly to bude dvadsať rokov, odkedy som začal loviť so strelami Barnes. Takže ak ťa niečo konkrétne zaujíma - nielen všeobecne známe veci - tak sa smelo pýtaj.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
LosYelenos
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 101
Registrován: stř 19.9.2012, 9:16

Re: Sellier&Bellot - strela XRG

Příspěvek od LosYelenos »

Taky si nemyslím, že by S&B šla dobrým směrem. Přijde mi, že jim je to jedno, občas něco malinko změní aby se neřeklo a šli s dobou (spíš tak 5 let po ní). Chápu, že vývoj a potom změna výroby stojí dost peněz.
Ale asi jde jen o to, že na lovce kašlou, za těch pár korun to není zajímavé. Živí je státní zakázky pro armádu a policii (nejen ČR).
U té nové střely by mě zajímal test do balistické želatiny při různých rychlostech - chtěl bych vidět, jak funguje ta špice se střižnou hranou dohromady. SPCE je taky, ale tam je olověné jádro uzamčené vlastně jen tou střižnou hranou, ale v tom monolitu... přijde mi to jako karbonový spoiler na trabantu.
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1062
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: Sellier&Bellot - strela XRG

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Za mě je to skutečně příliš těžké, tím pídem i dlouhé, na 308W, prostě všechny monolity potřebují rychlost. Nevím, jakou mají vyzkoušenou minimální dopadovku pro spolehlivé otevření. Faktem je , že části lovecké populace, která je nešťastná z toho, že se do 308W dá nacpat jen 220 grejnů, pro hromadový lov, je to asi jedno. Ony ty rychlosti nejsou ani dobré na 30-06 i 300WM.
Spíše je k diskuzi ona střižná hrana. Někdo ji popisuje jako zbytečný relikt z minulosti, případně jen jako překonaný způsob uzamčení olověného jádra. V podstatě je chápaná jako zbytečnost. Já bych to tak úplně neviděl. Ti staří, a podotýkám, že to nemyslím jako eufemismus od spojení "ti hloupí" tvrdili, že jejím cílem bylo zvýšit barvení zvěře a vytvoření stříže, která měla zjednodušit nástřel. Tolik slova z dávných příruček.
Sám jsem lovil se střižnou hranou, ať s TIG, nebo s SPCE. Dokonce i staré T Mantly měly za půlkulatou hlavou jakousi střižnou hranu ze silného pláště. Po dlouhé době jsem ji v nějaké formě potkal u Hasle Ariete RN 159 grejnů v cal. 308.
Stříž se mě blbě, zejména v noci, hledá. Nějak jsem se spolehl na psy, případně na barvu. Takže to nebudu moc hodnotit. Co je ale pravda, že střely bez střižné mají většinou velmi malý vstřel, špičaté monolity taky a v podstatě to ze vstřelu nebarví. Ono mnohdy ani ty výstřely nejsou moc úžasné, ale v podstatě všichni spoléháme na barvení z výstřelu. To celkem funguje, zejména proto, že spousta zvěře je střelena z "výšky" směrem dolů. Klasika posed, žebřík, nějaký kopec, hrana stráně atd. , převážně ale posed. Je příliš mnoho lovců, kteří vložku always pro pocit bezpečí a sucha při lovu 30ti kg selat, nahrazují 5ti metrovou výškou posedu a šestiraňákem na stehně. Zásah-vstřel je pak na komoře někde na polovině její výšky +( směrem hire k páteři) a zejména při bližších vzdálenostech , je pak vystřel někde výrazně dole. Při tomto jeho umístění pak není problém, když se komora naplní barvou, ale nakonec i jiná tělní dutina nebo část zvěře, která je takto zasažena, aby to tímto spodním výstřelem barvila zvěř poměrně dobře.
Naprosto jiná situace muže nastat při "alpském pirši či náháňce", když střílím na zvěř , která je nade mnou, někdy o hodně výš i dál než obvyklých hromadových 50m, ze země. Jedno, zda ze stoje, kleče , či leže. Zásah je pak zpravidla níže, někdy i výrazně , než výstřel. Pokud je výstřel malý a je hodně posunutý k páteři, tak barvení (zejména za zimní srsti) nemusí nastat. Nezřetelný, jakoby zalepený, vstřel pak nemusí barvení generovat vůbec , nebo velmi těžko a pozdě, rozuměj daleko od nástřelu. Navíc, když dochází k částečnému zatření vstřelu pohybem deky, či skáry, když je zvěř lovena za pohybu. Tam střižnou hranou prostě ostře ohraničený a definovaný vstřel muže generovat nějaké barvení. Myslím, že se střižná hrana v naší oblasti , tj. Německo a Rak Uh. objevuje asi v době okolo konce I.WW. Firma Brenneke. V té době asi moc kazatelen nebylo a lovilo se převážně ze země. Revíry nebyly chráněny tolika strážními věžemi. Lovilo se podstatně více ze země a za "světla" , optika tak častá nebyla a schopnosti personálu provést dosled, byly poměrně vysoké. Ta střižná hrana musela poskytovat a poskytuje nějakou výhodu, protože se ujala. Třeba u RWS je explicitně v nabídce po celá léta a jen tak nezmizí. Brenneke nemá cenu zmiňovat.
Toliko má úvaha a zkušenost k lynčované střižné hraně.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Sellier&Bellot - strela XRG

Příspěvek od dalas »

Nebyl tu ještě zmíněn fakt, že hrana má příznivý vliv na stabilizaci střely. Snad proto si S&B dovolili takovou délku. Dalším možným důvodem použití střižné hrany u monolitu je dvoustupňová řízená expanze střely. U subtilnější střely dojde k rozevření po hranu. Tím je devastace menší, jak kdyby se rozvalila celá. U vitálnější a tvrdší zvěře dojde k otevření až na konec dutiny,¨. To by snad mohlo zajišťovat vyšší ranivost ale zároveň i větší poškození zvěřiny. Potud má dedukce. Skutečné důvody použití této konstrukce ví spolehlivě jen S&B.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Citron
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 284
Registrován: stř 18.4.2007, 21:10
Bydliště: Příhraničí

Re: Sellier&Bellot - strela XRG

Příspěvek od Citron »

Je zcela zjevné, že nejvíc napoví, až to někdo vyzkouší do želatiny, do té doby se jen prázdně hádáme, nebo publikujeme doměnky.
Ale zase to předem nezatracujme, když to srovnáme s Foxem 165 gr, tak se BC liší o 0,002, pokud si dobře pamatuju, což moc není. A v továrním střelivu to má podobné výkony, pravda na delší vzdálenost už rozdíl 20 ms může být velký problém u tothoto druhu střely.
Foxe 165 gr jsem i přes protesty s kamrádem už dělal, do 150 m nebyl na těch pár ran vidět rozdíl o proti 150 gr, hlavně v poškození. Teď se zaměříme na odchody z nástřelu.
CZ 600 223 rem + Delta Stryker 5-50x56. ZKM 456 mod. 2 + Vortex PST II 5-25x50.
Pomalu, hlavně se neukvapit.
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Sellier&Bellot - strela XRG

Příspěvek od Michal_123 »

Tak jsem na stránkách SB nalezl řez střelou.
Předpokládám, že je to počítačová animace.
cutting edge.jpg
cutting edge.jpg (44.35 KiB) Zobrazeno 1499 x
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Sellier&Bellot - strela XRG

Příspěvek od dalas »

Tak jsem učinil dotaz přímo u výrobce a zde je celá korenspondence:


Dobrý den,

uživatele portálu "Lovecké fórum" zaujala novinka - monolitická střela XRG se střižnou hranou. Jsou na to docela rozdílné názory od podpory vývoje až po nějakou nostalgii. Pokud to není výrobním tajemstvím, jaké jsou důvody použití takovéto konstrukce monolitické střely (zejména střižná hrana). Předem děkuji za případnou odpověď. Uveďte také prosím, zda je možné vaši odpověď zveřejnit na Loveckém fóru.
Děkuji.

S pozdravem ......

Dobrý den,

Vlastně jste si už tak trochu odpověděl sám. Určitý druh nostalgie ve vývoji nové konstrukce monolitické střely je patrný. Na pořadu dne je zákaz používání olova, a aby osvědčená konstrukce této střely přežila i do let budoucích, musela projít modifikací. Ale není to pouze o okopírování stávající střely, jak by se mohlo zdát. Střela prošla vývojem zakončeným několika měsíčním testováním v balistické zkušebně, tak i při samotném lovu. Tento monolit má i díky tomu svoji přidanou hodnotu. Je to třetí homogenní střela v naší nabídce. XRG má své uplatnění a místo na trhu (lov vitální zvěře). TXRG svojí konstrukcí splňuji také své využití, pro které byla vyvíjena (dostatečná ranivost monolitu i u slabší zvěře a použitelnost při lovu na delší vzdálenosti). Nejnovější EDGE má pozměněnou vnitřní konstrukci, zaimplementovanou střižnou hranu a díky tomu je u ní i lepší předání energie a zvýšení ranivého účinku. Splňuje tím svůj účel a posouvá využití monolitických střel zase o něco dále.
Mám odstřílené a odzkoušené všechny tři konstrukce a je to na dlouhé psaní. Kdybyste měl zájem volejte, nebo pište. Rád se o tom s Vámi pobavím.

Lesu lovu zdar!

PS: souhlas se zveřejněním máte
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
xHonza
Zkušený diskutér
Příspěvky: 532
Registrován: stř 30.5.2007, 12:23
Bydliště: Uz jen les

Re: Sellier&Bellot - strela XRG

Příspěvek od xHonza »

Tak za ten mobil na sklo bude dotycny urcite moc rad :D
Nejlepší ráže je dobrá střela a nejlepší střela je ta dobře umístěná!

...Jestlipak by v tom desátém přikázání českého mysliveckého desatera nemělo místo sv. Huberta být radši kolegovi svému záviděti nebudeš...
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2025
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Sellier&Bellot - strela XRG

Příspěvek od lovec »

V podstate sme sa nič nedozvedeli. :? Keby namiesto nostalgických povzdychov radšej urobili niečo informatívne pre zákazníkov. Predsa nemôže byť neprekonateľný problém dať dokopy pár blokov balistickej želatíny, nafilmovať niekoľko sekvencií s vysokorýchlostnou kamerou, porovnať a vysvetliť výhody jednotlivých variantov ich monolitických striel a zlepiť z toho jeden videoklip.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Sellier&Bellot - strela XRG

Příspěvek od dalas »

xHonza> předpokládám, že jsou to služební čísla. Když jsem ještě roztáčel kola kapitalismu, tak bylo mý číslo veřejně dostupný 20 let. Problém jsem s tím neměl. Nicméně jsem ten kontakt na zástupce S&B odstranil.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
cattani
Nový návštěvník
Příspěvky: 17
Registrován: pon 25.4.2022, 21:09

Re: Sellier&Bellot - strela XRG

Příspěvek od cattani »

S monolitickými střelami od S&B mám dobré zkušenosti. Kulovnici mám 308 win.

eXergy 180 gr/11,7g - srnčí bývá v ohni, ale dlouho odkazuje. Při špatné ráně odběhne dost daleko, proto střeleny jen 3 kusy. Sičí a dančí zvěř (9 ks) max 4 metry od nástřelu (stříleno od 50 do 200 m). Černá 12 ks (nejmenší sele 40 kg, největší kňourek 90 kg - vše 35 až 100 m) - do 2 metrů od nástřelu.

eXergy Blue 165 gr/10,7g - na srnčí nemám vyskoušeno, budu testovat letos. Dančí (8 ks) - při ráně na komoru do 50 metrů odbíhá 40 metrů, přičemž neznačí, ale po 20 metrech běhu začne značit. Při ráně na delší vzdálenost odbíhá do 10 metrů, značí zásah. Černou a sičí zvěř nemám zatím vyzkoušeno.

eXergy Blue 110 gr/7,1g - jen srčí (5 ks) - vždy v ohni bez ohledu na vzdálenost. Jinou zvěř zatím nevyzkoušeno. Tato střela mohla být alespoň 135gr až 150gr. I tak nemohu říct křivého slova na všechny tři střely, chovají sek, jak výrobce předpokládal.

Při pohledu na parametry a konstrukci nové střely EDGE od S&B si myslím, je je tak trochu uprostřed mezi eXergy a eXergy Blue. Osobně se na ni těším.
haluziak
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 100
Registrován: čtv 24.3.2022, 7:47
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Sellier&Bellot - strela XRG

Příspěvek od haluziak »

Cattani, používáš celý náboj od SB, nebo jen střelu a laboraci máš svou?
Délka hlavně a stoupání? A jak ti létá ta 110gr na 100m?
Beware of old men in profession where men die young.
Odpovědět