CT24: Myslivec zastřelil štěně pasteveckého psa

Cokoliv se událo ve spojitosti s lovectvím a myslivostí.
Uživatelský avatar
Andy
Administrátor
Příspěvky: 1840
Registrován: úte 01.8.2006, 14:17
Bydliště: Praha

CT24: Myslivec zastřelil štěně pasteveckého psa

Příspěvek od Andy »

V lese u Námě?tě nad Oslavou zastřelil myslivec čistokrevnou fenku borderkolie. Myslivec se obhajuje tím, že pes pla?il zvěř. Podle zákona smí ale myslivecká stráž střílet pouze toulavé psy nepasteveckých plemen.

Man?elé Petr a Drahomíra liškutínovi ?ijí ve srubu u lesa v malé obci Kuroslepy u Námě?tě nad Oslavou. Petrova večerní procházka a venčení psů skončilo pro štěně čistokrevné fenky border kolie tragicky. V lese ji zastřelil člen myslivecké stráže. ?Ozval se výstřel, zavolal jsem psy k sobě. Jeden se vrátil, druhý nepřišel,? popisuje tragický okamžik majitel psa Petr liškutín.

Tomáš Sedláček z odboru životního prostředí v Námě?ti nad Oslavou k případu říká: ?když jde majitel se svými psy ven, tak by je měl mít jednoznačně pod svým dohledem.? Petr liškutín tvrdí, že tuto zásadu dodržel. Pes se prý od něj nevzdálil na víc jak deset metrů, a myslivec tak neměl důvod střílet.

Myslivec Aleš Svoboda, z jeho? kulovnice vy?la smrtící rána, tvrdí, že pes v lese pla?il srnky a navíc to nebylo poprvé: ?Byl tam spatřen několikrát. Bylo mu řečeno, že tam takhle nemůže běhat, že ti psi pla?í zvěř.? To je ale podle majitelky psa Drahomíry liškutínové nesmysl: ?Ten honí pastevecký zvířata, to znamená koně, ovce, takže od koní se nehne. Srnky ho nezajímají.?

Man?elé liškutínovi si myslí, že myslivec střelbou na pasteveckého psa porušil zákon. Policie předává případ jako přestupek k dořešení na odbor životního prostředí městského úřadu v Námě?ti nad Oslavou. Pracovník odboru Tomáš Sedláček potvrzuje názor man?elů liškutínových: ?Pokud se jednalo o pasteveckého psa, tak na střelbu pravděpodobně oprávnění neměl.?

Zastřelenému psovi už život nikdo nevrátí. Pro oba aktéry ale může mít případ smutnou dohru v podobě vysoké pokuty. Ani majitel psa ani myslivec totiž v době vyhlá?eného nouzového stavu neměli v lese co dělat.

ČT24
vhool

Příspěvek od vhool »

no a ted babo rad!myslim ze pravda bude nekde uprostred.pominu zakaz vstupu do lesa:
1:pohled myslivce- "hele psi a hned dva=budou stvat zver,nemaj tu co delat a jsou bez pana " BUM.predpokladam ze strelec pred vystrelem neresil plemeno psa!navic jestli znal majitele tak je to vul ze strilel i kdyby situace odpovidala zneni zakona.slo to urcite i jinak.
2.pohled majitele:-"at se pejsci probehnou,vzdyt srnci je nezajima" (no nevim ale kdyz honi hospodarska zvirata budou asi zakonite honit i jina). BUM,prekvapeni.vratil se jenom jeden(to odpovida o tom ze dotycny nemel paru o tom co a kde psi delali).honem precist zakon a jdeme na myslivce.predpokladam ze dotycny nemel pred tim o tomto zakonu ani paru.navic jestlize byl nekolikrat upozornen tak je to jeho nezodpovednost ze to neresil.
nechci nikoho obhajovat ani soudit.to mi neprislusi.kazdopadne je to smutne .
Co mi z toho plyne?jedna pozitivni vec.zase je o jednoho vzdelanejsiho pejskare a jednoho premyslejiciho myslivce vic
Uživatelský avatar
Andy
Administrátor
Příspěvky: 1840
Registrován: úte 01.8.2006, 14:17
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy »

Ono je to spis o tom, jak ma clovek poznat ono konkretni plemeno? Dle meho nazoru by mel byt pes patricneho "pouziti" (cili slepecky, lovecky ci jiny) oznacen tak, aby bylo jasne zretelne, ze se nejedna o toulaveho psa.

Nadruhou stranu tady v tom pripade byl pan vicekrat zrejme varovan. Osobne bych to resil spis nez zastrelenim zvirete tim, ze bych si to natocil na kameru a podal na nej stiznost.

Paradoxni vsak na tomto pribehu je, ze oba dva v tu dobu nemeli v lese co delat :-) jelikoz je vyhlasen ten zakaz vstupu do lesu.
Fery
Zkušený diskutér
Příspěvky: 977
Registrován: pát 22.9.2006, 21:16
Bydliště: Kolínsko

Příspěvek od Fery »

Je to blbost, že to udělal, ale když jsem toho psa viděl tak vypadal jako kříženec. Problém je v tom, že majitele už upozorňovali a zřejmě věděli co to je za rasu. takže po něm střílet neměl. :!: Měl ho vyfotit a dát to k řešení ref. ?iv. prostředí. Souhlasím s tím, že psi co jsou služební a pod by měli být nějak označeni. Teď je tolik plemen, že se v tom nikdo nevyzná.
Například borderterier vypadá také jako pouliční směs ( omlouvám se majitelům ). :wink: No teď by měli dostat flastr oba, ale teoreticky by se myslivec mohl vymluvit na to, že byl krmit. Mohl by dostat pokutu i za to, že v době nouze nekrmí.
CZ550-3006 Sprg,ZZK601-223 Rem, ZK 99 6,5x57R, BS 9,3x74R/9,3x74R
Pepa
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 163
Registrován: úte 28.11.2006, 21:01

Příspěvek od Pepa »

Na posouzení to bude docela těžký,každej si bude stát za svým a pravda bude někde mezi tím.Takový případy bych ře?il nejprve domluvou,potom při opakování se pokusit udělat záznam,třeba fotky nebo video,možností je tu víc.Myslím že řada znás má nějakou tu zkušenost s volně pobíhajícím psem po honitbě,většinou platí domluva,beru to z pohledu že sem z vesnice takže lidi mě znají.Nemáme nějaký větší problémy s tímto problémem.A v době kladení mládat nebo nouze je možné podle vyhlá?ky omezit přístup do revíru,pokud se nepletu.
vhool

Příspěvek od vhool »

pokud vim tak ze zakona jde treba u NO o sluzebni plemeno ale v reviru je kombinace vorech & NO smrtelna kombinace i pro vysokou.takze at nekdo vymysli jasny noty jak na to :evil:
Jiří
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 101
Registrován: úte 30.1.2007, 13:56

Příspěvek od Jiří »

U nás zatím každý kdo zmáčknul na psa,až křížence,nebo čisté plemeno, přišel o papíry. Nikoho nezajímalo zda pes štval zvěř, že nebyl na vodítku a byl stovky metrů od majitel. Je to tvrzení proti tvrzení a měl větší slovo páníček hodného,neškodného pejska a to i proti členu myslivecké stráže.
Brok je brok, ale první kule bere.
Pepa
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 163
Registrován: úte 28.11.2006, 21:01

Příspěvek od Pepa »

Ano je to slovo proti slovu,to ví? pořád je tu mínění že myslivci sou jenom vrazi co střílí do všeho ?ivýho.Tento problém je asi všude,je chyba že na jednu stranu zákon jasně stanoví pravidla o odstřelu toulavých psu a koček,na druhou stranu že když se člověk drží zákonu a ještě za to bude potrestán.Je to individuální ty situace,bud mít svědka nebo fotku nahrávku.Prostě pořád veřejnost má rozhodující slovo at se snažíte sebevíc,ikdyž máte na své straně zákon.
Mosin
Zkušený diskutér
Příspěvky: 633
Registrován: sob 14.10.2006, 10:20
Bydliště: jižní MORAVA

Příspěvek od Mosin »

Dle mě byli b..í oba dva. Myslivec, že střílel. Obvzlá?tě pokud tvrdil, že věděl o kterého psa se jednalo. A samozřejmě majitel, protože pokud byl varován jak je psáno již dříve, tak si zaslou?il to co se stalo. bohužel si to nezaslou?il ten pes, protože on za to nemohl. No a v neposlední řadě tam něměli co dělat :roll: Otázkou je jak to dopadne. Doufám, že to nebude moc přísné ni pro jednoho, rpoto?e si snad z toho vezmou ponaučení. A proto žádám veškeré myslivce, aby se to pokusili ře?it klidnou hlavou bez prstu na spou?ti. Stejně s tím pakbudete mít oplatačky, i přesto, že budete v právu. Znáte to :wink: takže foto, domluva, policie, OMS ..... A pořád dokola. Je to jednodu?í, když budete otravovat policajty vy s fotkama, ne?-li když budou otravovat oni vás s obsílkama :lol: :wink:
CZ 550, 308 Win. / CZ 527 Varmint 223Rem / CZ 550 300WinMag / BO 98 9,3x62
ZG 47 8x57 JS / ZBK 110, 5,6x50 RM + 12x70 / ZP 16x70 / IŽH-27EM-1C 12x70
Pepa
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 163
Registrován: úte 28.11.2006, 21:01

Příspěvek od Pepa »

Ano souhlasím,taky to řeším domluvou,někteří se aspon snaží o nápravu.Ale většina to nebere vážně.Pes zato nemu?e,nakopat majitele někam...za ty opletačky to opravdu nestojí.
Lukas.Dolezal
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 204
Registrován: úte 12.12.2006, 19:37
Bydliště: Pardubicko

Příspěvek od Lukas.Dolezal »

včera jsem se byl projít revírem kvůli škodné a co se nestalo, nejdřív jsem asi půl kilometru od nebli??í vesnice potkal kočku(bohužel nejsem mysl.stráž) tak jsem ji nechal odejít, jdu dál a z rákosí asi 100 metrů přede mnou vyběhlo srnčí a cca 5 metrů za ním pes (kříženec), kulobrok sletěl z ramene, ale hned jsem si uvědomil, že nemůžu, nakonec srnčí uteklo, rozhlížím se a nikde nikdo, vracím se k vesnici a potkám staršího chlápka, který se ptá jestli jsem někde neviděl jeho Matýska... co můžete vtakové situaci dělat,slušně jsem ho pokáral a šel jsem domů
LukasD zh 324, 7x57R/16
Uživatelský avatar
Andy
Administrátor
Příspěvky: 1840
Registrován: úte 01.8.2006, 14:17
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy »

Jeste ze tak.... jinak bysme si to precetli v cerne kronice. Ja bych ho poprve napomenul... a podruhe na nej podal stiznost. Kdyz lidi nechtej mrtve milacky tak at si uziji alespon s urednim simlem.
precechtel
Zkušený diskutér
Příspěvky: 573
Registrován: čtv 07.12.2006, 20:11
Bydliště: olomouc

Vážení účastníci fóra,

Příspěvek od precechtel »

psy mám rád, neZáleží na plemeni, nejsem u psů rasista. Jsem myslivecká stráž, psy sám chovám. V minulosti jsem usmrtil tři prokazatelně pytlačící psy. Radost jsem z toho neměl, i když jsem si říkal, že jsem pomohl drobné zvěři. Dnes ve vypjaté době bych pečlivě zvažoval, zdali všechny zákonné podmínky jsou naplněny. S pozdravem František ( tento příspěvek jsem třikrát mazal a přepisoval, abych se někoho nedotknul, taky nevím, kdo všechno naše fórum nav?těvuje)
politice a politikům zmar
Pepa
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 163
Registrován: úte 28.11.2006, 21:01

Příspěvek od Pepa »

Lukas.Dolezal píše:včera jsem se byl projít revírem kvůli škodné a co se nestalo, nejdřív jsem asi půl kilometru od nebli??í vesnice potkal kočku(bohužel nejsem mysl.stráž) tak jsem ji nechal odejít, jdu dál a z rákosí asi 100 metrů přede mnou vyběhlo srnčí a cca 5 metrů za ním pes (kříženec), kulobrok sletěl z ramene, ale hned jsem si uvědomil, že nemůžu, nakonec srnčí uteklo, rozhlížím se a nikde nikdo, vracím se k vesnici a potkám staršího chlápka, který se ptá jestli jsem někde neviděl jeho Matýska... co můžete vtakové situaci dělat,slušně jsem ho pokáral a šel jsem domů
Skoro to stejný se mě stalo loni ,nejsem myslivecká stráž ,tak sem aspon vystřelil do vzduchu.Co mi taky zbývalo.
Olaf
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 318
Registrován: úte 26.9.2006, 14:38

Příspěvek od Olaf »

Já si myslím, že o dlouhodobě pytlačících psech, zejména na vesnicích, se všeobecně ví. Pokud pytlačí pravidelně, většinou je majitel některým z členů MS na to již i upozorněn. Takový pes je zjevně již nenapravitelný, majitel Rovněž a stejně dříve nebo později ho někdo zastřelí/tedy psa/. ovšem hodně bych se v dne?ní době rozmý?lel vystřelit na psa, kterého sice vidím volně pobíhat i bez páníčka ale většinou brzy usly?íte páníčkovo pískání,či volání. Tyto případy řeším většinou výstřelem do vzduchu i když se domnívám, že majitel není na blízku. Zatím jsem psa nezastřelil a zřejmě bych to udělal pouze v případě, kdybych ho načapal při str?ení zvěře. To bych se asi neudržel :roll:
Naposledy upravil(a) Olaf dne úte 13.2.2007, 16:57, celkem upraveno 1 x.
Odpovědět