Novinka - Blaser R8

Vše o kulovnicích a malorážkách
Odpovědět
Rogam
Zkušený diskutér
Příspěvky: 519
Registrován: sob 13.8.2011, 20:09

Re: Novinka - Blaser R8

Příspěvek od Rogam »

To jaroslavn

Ono s tou flintou "přes rameno" možná vypadá pro našince divně, ale v Africe (tam kde se neloví z aut) to mnohdy není procházka "od auta k posedu a zpět". Stačí stopovat 10-20 km denně, pár dnů po sobě v perném slunci a věř, že pak nebudeš vědět, jak si tu flintu máš nést. Samozřejmě, že Ti dobrý PH nabídne, že Ti flintu ponese domorodec, ale ne každému to, z mnoha důvodu, vyhovuje.... :wink:

A jak píše BwanaHunter, jsou místa a situace, kde je flinta bez řemene (nebo s rychlo odepínáním řemene) fakt nezbytná.
jaroslavn
Častý návštěvník
Příspěvky: 76
Registrován: čtv 15.5.2014, 14:14
Bydliště: jižní Čechy

Re: Novinka - Blaser R8

Příspěvek od jaroslavn »

To je možný, ale chtěl bych vidět, jak tam pobíhá 10 km s flintou jak krumpáč. V Africe jsem nebyl, ale byl jsem párkrát v Alpách lovit kamzíky a pochybuju, že se tomu, co se fyzické náročnosti týče, něco vyrovná. A dost často se stane, že člověk potřebuje obě ruce volný, třeba někam vyšplhat. Byl jsem rok v Bosně a 20 km dlouhé procházky jsem si tam užíval s UKL 59, což je přece jen trochu těžší cajk než R8 a širokej řemen a zbraň na ramenou, bylo to nejlepší. Tohle mi přijde jako nosit ruksak v ruce :D . Navíc si myslím, že reklamu na zbraň s přímotažným závěrem by měli situovat někam jinam, než do Afriky a ještě k tomu na lov nebezpečné zvěře. Známý má R93 a Mannlicher opakovačku, obojí 300 win. mag. a když cestoval lovit do Afriky bylo mu důrazně doporučeno vzít si druhou variantu.
Mannlicher Luxus 9,3x62, ZKK 600 30-06
Rogam
Zkušený diskutér
Příspěvky: 519
Registrován: sob 13.8.2011, 20:09

Re: Novinka - Blaser R8

Příspěvek od Rogam »

To jaroslavn

Tak to je fajn, že alespoň víš, z hlediska fyzické náročnosti, o čem je řeč. Každopádně Afrika je specifická, jiný kraj, jiný mrav. V zahraničních publikacích se i dočteš, že někteří lovci, považovali za praktické si nechat nabité tropické dvojáky nosit na rameni domorodcem před nimi (a sami šli s opakovací kulovnicí), a to jednak z důvodu, že měli dvoják hned po ruce - jen se pro něj před sebe natáhli a dále i z bezpečnostního důvodu - hlaveň směřovala od nich. Samozřejmě záleží, kde se pohybuješ, při přemisťování na přehledné pláni to je jedno jak zbraň neseš, ale v husté buši, kde není problém "nevidět" slona na 5 metrů a nevíš, co na Tebe, kde vykoukne (a kamzík to nebude), si fakt flintu na řemen nedáš (resp. se to nedoporučuje :lol: ). Ještě na okraj, nezapomeň taky, že na svoji loveckou flintu koukáš trochu jinak, když s ní máš projít nějakým tím houštím, než na nafasovanou vojenskou zbraň, takže nejde jen o váhu.

Jinak zbraň s přímotažným závěrem při lovu nebezpečné zvěře v Africe je kapitola sama pro sebe, několikrát zde omílaná. Já bych úplně tak R93, R8 do Afriky nezatracoval, na antilopy, z auta a do JARu, kde víš, co za jakým plotem je, tam proč ne, můj šálek kávy to však není.
gawein
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 179
Registrován: stř 03.12.2008, 0:20

Re: Novinka - Blaser R8

Příspěvek od gawein »

O použití R93 a R8 v africe panují různé ,,doměnky".
Já mohu jen přetlumočit velmi dobré zkušenosti mých zákazníků s R 93 (416 RM) a R8 (500 Jeff) a několikanásobných návštěv afriky. Rozhodně se nejednalo o autopirš nebo střelbu u plotu. Tato diskuze diskuze bude asi věčná,takže poradím zájemcům o Blasera zeptejte se lidí, kteří je v africe reálně používaly. Myslím,že už jich je u nás dost. Nemíním zákládat novou diskuzi, ale toto forum je ve výsledku lehce antiblaser naladěno, takže doporučuji hledat i v jiných zdrojích.
kabát
Zkušený diskutér
Příspěvky: 600
Registrován: úte 01.12.2009, 19:11

Re: Novinka - Blaser R8

Příspěvek od kabát »

Řekl bych, že opravdu špatných zkušeností je minimum.
Pro ty, co na BLASER nemají, nebude nikdy tak dobrý, jaká je jeho cena.
Pro toho, kdo si může pořídit kulový dvoják na daný lov, bude dobrý dvoják.
A kdo chce mít R8, koupí si ji, bude ji používat, tak tomu splní účel.
No a když se něco pokazí, tak vždycky bude zástup škodolibých, co to budou rádi a všemožně prezentovat.
A tak je to se vším.

Mě se třeba vždycky Blaser líbil, protože pro létání je pohodlné mít kufr na rozdělenou pušku.
Ničím jiným mě nenadchnul.
VOK - HB - 223 Rem - 6,5 x 55 SE - 7 x 65 R - 308 Win - 9,3 x 74 R -
Rogam
Zkušený diskutér
Příspěvky: 519
Registrován: sob 13.8.2011, 20:09

Re: Novinka - Blaser R8

Příspěvek od Rogam »

To gawein

Je to stále dokola :) Já osobně bych tedy neřekl, že je toto fórum "antiblaser naladěno", nikdo tu přeci nerozporuje zbraně Blaser jako takové, které jsou bezesporu kvalitními zbraněmi, ale vede se tu debata o lovu nebezpečné zvěře v Africe s kulovnici s přímotažným závěrem. Důvod, event. krizová situace. Proto se ptát tady někoho, kdo tam něco ulovil s Blaserem a pak se spokojeně vrátil zpět, je s prominutím o ničem... Já jako vhodný zdroj informací považuji informace od lidí, pro které to tam je denní chléb, tj. PH. Už jezdím do Afriky nějaký pátek, ale fakt jsem na Velké 5 žádného PH s přímotažným závěrem neviděl, buď měli kulovnici "klasické konstrukce" nebo dvoják. Možná má ale někdo jinou zkušenost. Je to koneckonců každého věc, co si tam k lovu vezme (teď neřeším kalibr), i když jsem byl jedním PH informován, tak v některých oblastech Tě údajně nenechají s přímotažným závěrem lovit nebezpečnou zvěř. Já osobně nepovažuji pro tyto účely, kulovnici s přímotažným závěrem ve stresových situacích za dostatečně "blbuvzdornou", proto tam preferuji dvoják a kulovnici klasické konstrukce, ale to je jen můj názor a jak jsem již psal, tak je to každého věc s čím tam jede lovit. Stejně je tam s Tebou PH, který Tě jistí pro případ, že se něco po..... a ty tam třeba budeš ve stresu před útočícím zvířetem lomcovat s tím závěrem :wink:

To kabát

Já bych do toho cenu Blaseru netahal, to se dostáváme jinam a o tom to fakt v tomto případě u mnoha lidí není.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Novinka - Blaser R8

Příspěvek od BwanaHunter »

jaroslavn píše:Navíc si myslím, že reklamu na zbraň s přímotažným závěrem by měli situovat někam jinam, než do Afriky a ještě k tomu na lov nebezpečné zvěře.
To ovšem ale udělali, viz zde https://www.youtube.com/watch?v=m4qZ8T-xYm4
Tahle reklama vzbudila dost ohlasů, ať pozitivních - je to natočené chytlavě, i negativních - na to co je tam blbě nebo nelogicky jen na efekt, a zřejmě splnila účel, tak teď je zřejmě potřeba podpořit prodej R8 v big bore rážích. Nic dalšího bych za tím nehledal :D
jaroslavn píše: Známý má R93 a Mannlicher opakovačku, obojí 300 win. mag. a když cestoval lovit do Afriky bylo mu důrazně doporučeno vzít si druhou variantu.
Tomu nemám důvod nevěřit, ani trochu. Ocituji mého dobrého známého až kamaráda PH, který říká "jak přijede někdo s Blaserem a střelivem RWS, předpokládám, že budou trable". (Teď už jen čekám, až nám to sem Milda přijde vytmavit :-))

gawein> ale no tak. Všimnul jsi si, jak jsem hodnej? ..... :lol:

Rogam> pravdu díš. Dvoják se dvěma nezávislými spoušťáky prostě jen tak někdo nepřekoná. Nejde jen o možnost smrťáku, jak jsi sám psal, v řadě zemí tě při lovu musí doprovázet PH s licencí na nebezpečnou zvěř, a někde dokonce dva a mají i předepsané, s jakou min. ráží. Ale už je to, zaplatit statisíce a více za zvíře, které střelil někdo jiný, je docela dost protivná věc... 8)
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Rogam
Zkušený diskutér
Příspěvky: 519
Registrován: sob 13.8.2011, 20:09

Re: Novinka - Blaser R8

Příspěvek od Rogam »

BwanaHunter píše: .......... zaplatit statisíce a více za zvíře, které střelil někdo jiný, je docela dost protivná věc... 8)
Nu což, když tam přijedeš s vyumělkovaným Blaserem, patří Ti to. :lol:
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Novinka - Blaser R8

Příspěvek od BwanaHunter »

Ty vole, já tu nakonec ještě budu za nějakého agenta Blaseru.... :lol: :lol:
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
gawein
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 179
Registrován: stř 03.12.2008, 0:20

Re: Novinka - Blaser R8

Příspěvek od gawein »

PH většínou nejsou nijak zámožné osoby a pokud dvoják nezdědí nebo ho nedostane od " zlomené klíční kosti", tak radši než by dal 6 tis euro za Blasera nebo 10 za dvoják, tak dá radši litr za CZ 550 a pokud je to búr tak ten bude tuplem šetřit.
Samozřejmě souhlasím, že dvoják má pro lov nebezpečné zvěře řadu výhod, ale
budu li srovnávat zpětný ráz tak se mi z R8 500 Jeff střílelo mnohem líp než z dvojáku Merkel 416 Rigby.

pokud chceš efektivně lovit z dvojákem a teď neřeším PH, nemůžeš jít lovit s novou zbraní která se dá sotva otevřít. Měl bys mít zaběhnutou zbraň to znamená několik desítek až stovek ran nebo kontinuální práci puškaře. Takhle jel známý na bůvola a po 4 ranách nemohl pohnout temenní kličkou, a to byl adrenalin když se koukal na bůbolka z očí do očí. A kdo absolvuje mnoho ran aby si zvykl na dvoják a zaběhl ho. Nebo si radši vezme Blasera na kterého je zvyklý z lovu a naháněk a dá do něj větší kalibr.

Pokud máš i dobře zaběhaný dvoják a necháš ho chvíly otevřený, a nafouká ti do něj prach tak na tom budeš stejně jako ten kdo si nechá otevřeného Blasera.

A ještě poslední věc někdy ten 3(nebo 4) náboj co je v Blaseru může setsakra hodit.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Novinka - Blaser R8

Příspěvek od BwanaHunter »

Eeee, a zase furt a furt dokola....
gawein píše:PH většínou nejsou nijak zámožné osoby a pokud dvoják nezdědí nebo ho nedostane od " zlomené klíční kosti", tak radši než by dal 6 tis euro za Blasera nebo 10 za dvoják, tak dá radši litr za CZ 550 a pokud je to búr tak ten bude tuplem šetřit.
No, to zní jak od Mildy. Tomu mému kamarádovi patří revír 35.000 ha, další podobně velký volný revír u hranic s Botswanou a golfový resort. PH je v podstatě ze záliby. Že by neměl na Blasera by mě tak nějak nenapadlo, jelikož vím, co má za flinty...
gawein píše: budu li srovnávat zpětný ráz tak se mi z R8 500 Jeff střílelo mnohem líp než z dvojáku Merkel 416 Rigby.
Tak já snad nikde netvrdím, že se z Blaseru nestřílí příjemně. A nejsi první, kdo mi říká, že Merkely mají divně postavené pažby a je z nich nepříjemný zpětný ráz. A to zdaleka nejen v big bore. Já chtěl kupovat jednoho Merkela, dvoják v osmičce, a nekoupil jsem ho, ta flinta mě nenadchla, ale zklamala...
gawein píše:pokud chceš efektivně lovit z dvojákem a teď neřeším PH, nemůžeš jít lovit s novou zbraní která se dá sotva otevřít. Měl bys mít zaběhnutou zbraň to znamená několik desítek až stovek ran nebo kontinuální práci puškaře. Takhle jel známý na bůvola a po 4 ranách nemohl pohnout temenní kličkou, a to byl adrenalin když se koukal na bůbolka z očí do očí. A kdo absolvuje mnoho ran aby si zvykl na dvoják a zaběhl ho. Nebo si radši vezme Blasera na kterého je zvyklý z lovu a naháněk a dá do něj větší kalibr.
To je pravda, ale když mluvím o dvojáku, tak mluvím o funkční a spolehlivé zbrani. Samozřejmě když někdo "jede do Afriky" zajde do krámu, nechá si poradit co sí má koupit, vysype prasátko (a teď je jedno, jestli za Blasera, Merkela, Krieghoff nebo co) a aniž by s tím pořádně něco nastřílel, natrénoval, zaběhal a vyzkoušel, tak s tím vyrazí, no tak si logicky říká o průser. Já ale myslel, že se tady bavíme o lovcích, ne o klaunech.
Další fakt je, že jsem měl v ruce až moc dvojáků soudobé produkce, které nestály za nic (jeden takový dokonce bohužel i vlastním). V tomhle souhlasím.
gawein píše:Pokud máš i dobře zaběhaný dvoják a necháš ho chvíly otevřený, a nafouká ti do něj prach tak na tom budeš stejně jako ten kdo si nechá otevřeného Blasera.
Sorry, ale s tímhle nesouhlasím. Pokud je to dobrá zbraň, tak ne. Samozřejmě, zdravý rozum je vždy potřeba.
gawein píše:A ještě poslední věc někdy ten 3(nebo 4) náboj co je v Blaseru může setsakra hodit.
Nooo, pokud budu mít pocit, že nutně potřebuju ten 3 nebo 4 náboj, můžu si úplně stejně na to pořídit třeba Mausera... :lol:

No, nechci točit celou debatu znovu dokola. Přišel mi odkaz na video, tak jsem se podělil, abyste si omazlili oko, toť vše. Blaser respektuji jako inovativní firmu, která se nebojí jít vlastní novou cestou, nicméně pro mě některé ty cesty jsou ty, kterými se chci vydávat. Měl jsem a mám výhrady k R93 a R8 a ty asi jen tak nezmizí, stejně tak jsem přesvědčený, že S2 je dobře postavená zbraň, v přesnosti a spolehlivosti výrazně předstihující většinu soudobé konkurence, ale neergonomická a s jednou podstatnou vlastností, která podle mého přesvědčení a zkušeností může v kritické chvíli stát na straně v neprospěch lovce, a to je pro mě no-go. Líbí se mi jejich jednušky, kul. kozlice a kulobroky. Líbilo by se mi i to trojče, kdyby nebylo tak děsně ošklivý.... :lol: :lol: To je vše, a asi není potřeba se dál přít...
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Rogam
Zkušený diskutér
Příspěvky: 519
Registrován: sob 13.8.2011, 20:09

Re: Novinka - Blaser R8

Příspěvek od Rogam »

To gawein

Já myslím, že zůstáváme zřejmě vzájemně nepochopeni. Kvalitu Blaseru jako takového tu nikdo přeci nezpochybňuje, je to nadprůměrná komerce, na hobby lov dobrý.

Debata byla směřována na to, zda je do rizikové situace vhodný přímotažný závěr, resp. Blaser. A na tom si trvám, že do rizikové situace není přímotažný závěr, resp. tedy Blaser optimální. Sám připouštíš, že dvoják má pro lov nebezpečné zvěře řadu výhod. Zřejmě rovněž jsi schopen rozpoznat, hlavní výhodu, jak zde zmínil BwanaHunter, tak to jsou dva nezávislé spoušťové mechanismy, které eliminují možný faktor selhání zbraně, či náboje, tomu prostě nemůže konkurovat žádná jednohlavňová zbraň. Skutečnost, že máš v Blaseru 3, 4 náboje sice zní pěkně, ale v praxi - v případě útočícího zvířete, to stejně nevyužiješ. Stačí si na youtube najít pár videí, např. útočícího lva, slona, apod. a je jasně vidět, že to je takový fofr, že prakticky jediný, kdo měl šanci vystřelil vícekrát (tedy 2x) byl majitel dvojáku, ostatní prostě nemají šanci stačit přebít. V případě dvojáku "přendáš" prst, zlomek času oproti přebití u Blaseru. Další věcí je, že v takové situaci, tj. ve stresu muže dojít k špatné manipulaci se závěrem a dojde k "záseku" - což se Ti u "klasické" opakovací kulovnice jen tak nestane. Už jsem se s tím setkal u kolegy (ale abych byl objektivní měl R93) při lovu bůvola, naštěstí teda bůvol neběžel na něj a stres měl kolega zřejmě z toho, že mu uteče, vzhledem k tomu, co za něj dal :lol: , jelikož nebyl schopen vysvětlit, jak k tomu vlastně došlo - nedovřel pořádně závěr a zazmatkoval. To jsou právě ty okamžiky - rizikové/stresové situace, které mám v této debatě namysli.

Pokud se jedná pak o Tebou zmiňovaný dvoják Merkel, zcela věřím, že to nebylo příjemné střílení, jelikož Merkel šel s kvalitou velice dolu, stejná bída jako Krieghof, doporučuji ze zde dostupné produkce zkusit Heym, oproti tomu Merkelu podstatný rozdíl, tedy i v ceně.

Řešit to, že si někdo vezme do Afriky pořádně nevyzkoušenou, resp. novou zbraň podle mě nepatří do této debaty, jelikož to se tak dostáváme od debaty o zbraních k debatě o lidech. Jistě vyskytnou se i tací jedinci, zrovna tak si někteří "lovci" koupí silný kalibr a pak se z toho bojí vystřelit, to je to samé.

Ovšem nedokážu si představit situaci, že by byl "otevřený dvoják" stejně náchylný na prach jako otevřený Blaser. Jednak tam se s otevřeným dvojákem jaksi moc nechodí, to není naháňka v Čechách (to se spíš napráší do laufů), ale i kdyby, tak prostě dvoják "zaklapneš" a můžeš střílet. Jediné, co Ti pak může selhat, že by se Ti prach nějak dostal do spoušťového mechanismu a pak by nevyšla rána, ale dvoják má naštěstí dva spoušťové mechanismy :wink: Jistě, je třeba se o zbraň starat, ale to se dostáváme opět k lidem....

P.S. Jinak si nemyslím, že je nutné řešit při těchto debatách, kdo na co má (v tomto případě PH), jednak to je opět debata o lidech a ne o zbraních, prostě mezi lidmi byly, jsou a budou rozdíly. Nehledě na to, že se dá pořídit slušný starší dvoják i za poměrně rozumné peníze a rovněž se tak dá pořídit přizdobený Blazer za nerozumné peníze (a přitom to stále bude jen Blazer se stejnou užitnou hodnotou), takže bych to v tomto případě nebral jako nějaké měřítko hodnot o tom, která zbraň je vhodnější k lovu nebezpečné zvěře.

Doplněno k danému, asi netřeba slov: https://www.youtube.com/watch?v=C-WJcYp ... verified=1
gawein
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 179
Registrován: stř 03.12.2008, 0:20

Re: Novinka - Blaser R8

Příspěvek od gawein »

Pánové já se s Vami nechci stále dokola dohadovat, pouze, stejně jako to děláte Vy, zde občas prezentuji svoje názory a zkušenosti (nebo zkušenosti lidí kterým důvěřuji). Nikomu nic nepodbízím a čtenář fora má na základě našich diskuzí alespoň šanci si udělat vlastní názor.
Rogam
Zkušený diskutér
Příspěvky: 519
Registrován: sob 13.8.2011, 20:09

Re: Novinka - Blaser R8

Příspěvek od Rogam »

gawein píše:Pánové já se s Vami nechci stále dokola dohadovat, pouze, stejně jako to děláte Vy, zde občas prezentuji svoje názory a zkušenosti (nebo zkušenosti lidí kterým důvěřuji). Nikomu nic nepodbízím a čtenář fora má na základě našich diskuzí alespoň šanci si udělat vlastní názor.
Přeci nejde o dohadování, vyměňuje si tu jen názory, od tohoto to tu je, ne.... :wink:
Uživatelský avatar
Durell
Zkušený diskutér
Příspěvky: 731
Registrován: stř 25.1.2012, 16:43
Bydliště: PB-SK

Re: Novinka - Blaser R8

Příspěvek od Durell »

Aké máte skúsenosti s termínmy dodania - zbraní na objednávku od Blaseru? Flinta už mešká a sami nevedia čo s ňou vlastne je.
SAUER 202- 9,3x62, Swarovski z6i 2-12x50, Blaser R8 PS 6,5x284 Norma , Zeiss VICTORY V8 1.8–14x50, CZ 550 - 6,5x284 Norma Nightforce SHV 5-20x56, Sig-sauer 2022 spc 9mm Luger, zeiss conquest hd 8 x 42,Leica Rangemaster - 1600 B CRF
Odpovědět