Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Pejskové a jejich výcvik
Odpovědět
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od kasari »

to rimar77 - teď nevím, jestli tě zklamu, nebo potěším, ale já nikdy neřekl, že bych si neřekl o peníze natvrdo. Jenže :

1) většinou dohledávám kámošům a kolegům a tam je to blbost a
2) už se mi stalo, že mi řekli - příště zavoláme někomu jinýmu, nebo na to radši kašlem

Tak si vyber - co je lepší? Mít málo práce a tím si zkazit psa, nebo jezdit zadarmo a utěšovat se tím, že to děláš po zvěř?
Ulkomaalainen...
kabát
Zkušený diskutér
Příspěvky: 600
Registrován: úte 01.12.2009, 19:11

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od kabát »

Je to smutné a je to tak!
Pro část jedinců z řad lidí provozujících myslivost je maximum, že pro tebe přijedou a že se přiznají že postřelili zvěř. Mnozí raději nic neřeknou.
Řeší to jedině provozní řád honitby, s povinným hlášením docházky do honitby, úseku a hlášení střelby + úlovku nebo chybení zvěře.
VOK - HB - 223 Rem - 6,5 x 55 SE - 7 x 65 R - 308 Win - 9,3 x 74 R -
Uživatelský avatar
roedear
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 418
Registrován: pon 13.10.2008, 14:27

včerejší dohledávka..

Příspěvek od roedear »

..včera večer mi Diana přála a podařilo se mi našoulat skupinku černé (bachyně, dvě selata, lončák), která pomalu scházela lesem k cestě. Čekal jsem až budou přesazovat přes ni, ale lončák se na mezi nad cestou vytočil a přišel mi na ostro až na 5 m. V puškohledu jsem sice viděl úžasně všechny detaily jeho hlavy, jak si mě prohlížel, hlavně ryj zepředu (kyrys měl kryt sněhem na mezi), ale takhle jsem střílet nechtěl.. celé to trvalo tak půl minuty, pak se vytočil a chtěl mazat pryč a v ten okamžik jsem střílel..

vzdálenost asi 8m, 30-06 Sprg, 11,7g SPCE - barva hned po 2 m, boužel ne typické stříkance, ale spíše kapaná a světlejší, rozhodl jsem se počkat a vrátil se za hodinu se psem. Po 50ti m byl první záleh, ale těch bylo po stopě více než 30, pouze třikrát bylo vidět, že prase leželo na místě déle a převalovalo se, jinak šlo spíše o poklesnutí ve stopě. Barva v těchto zálezích byla po obou stranách stopy. Bylo mi jasné, že to asi bude zadnější komora a těžší práce o to, že i když po prvních 100 m už nešlo dál do kopce ale jen po vrstevnici a spíš pomalu se stáčelo dolů, že terén je částečně skalnatý a porostlý mladými buky = pozohýbané kmínky, propletené a plné sněhu :twisted: asi po 500ti metrech byly 2 větší rozválené zálehy u sebe a dál bylo vidět, že prase zpomalilo a už míří jen dolů, navíc ve stopě padalo už co 30 m. Čekal jsem, že už ho co nevidět najdu zhaslé, ale chyba - došel jsem k další houštině a ještě chvíli postupoval po stopě. Najednou se kmínky přede mnou začaly třást a z větví padal sníh - okamžitě jsem pustil psa a ten prase po 15ti m stavěl. Počkal jsem na správný okamžik a ranou za slecho vše ukončil.
Celkově jsme urazili tak 800-1000m, rána skutečně šikmo, spíše zadní nižší komora - plíce, játra, slezina. Prase už nemohlo, zadní polovinu těla spíše tahalo, ale smekám před vitalitou této zvěře. Myslím si, že pokud bych šel dohledávat až ráno, tak jej v této poslední houštině najdu zhaslé.
Na dosled jsem si místo kulovnice vzal kulobrok bez optiky a laufy zabalil do igelitu a převázal gumičkou a vyplatilo se!
Naposledy upravil(a) roedear dne úte 26.1.2010, 6:17, celkem upraveno 1 x.
ZKK 600 30-06 Spring. Sierra 11,7g (SBT)
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od Zdenek41 »

To,že ho ráno sice po 7 najdu zhaslé i já jsem si myslel taky.Ale dodneška se nenašlo.Pár zaručených zpráv ke mě už došlo.Samotné barvící sele,jedenkrát viděno u potoka v poledne atd.Po každém výjezdu jsem přijel bez něj.Uvidíme co přinese čas.Podle mě je již krmením pro lišky.Ale 3krát střelené,tomu že běhá nevěřím.
martinh
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 422
Registrován: čtv 16.4.2009, 14:56
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od martinh »

To Zdenek : kde to presne bylo to sele. U nas se ted strelilo samotne dvacetikilove sele v poledne na poli.
Sauer 202 + Zeiss Victory HT 3-12x56, Sauer 404 8x57 IS, CZ 550 Lux 308W...
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od Zdenek41 »

Čerinek.Jihlavsko.
martinh
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 422
Registrován: čtv 16.4.2009, 14:56
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od martinh »

Tohle je Třeštice, taky Jihlavsko :D
Sauer 202 + Zeiss Victory HT 3-12x56, Sauer 404 8x57 IS, CZ 550 Lux 308W...
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od Zdenek41 »

Neni to tak daleko,ale tam by asi nedošlo.To co tu běhá bude z naháněk.Ted kluci zrovna střelili dvě selata,tak jsem se hned ptal jestli se tam nepohybovalo nějaké podezřelé.Ne ,tak nevím.Ještě tu běhá jedno bez předního běhu.Běh mám ještě v garáži.Přinesli mi ho nedávno,že se na jednom vnadišti střílelo a jestli někdo hlásil ranu.Po ohledání místa činu jsem ohledal teprve běh.Na místě činu barvy oprvdu hodně.Už jsem chtěl jet na toho co tam vnadí i loví.Po okouknutí běhu mi bylo jasé,že zmrzlá barva stékala dolů zmrzla na něm v uplný válec.Je jasné,že barvilo ještě před jeho utrženim.někdo mu ho načal a ostatní prasata na vnadišti urvala.Musí to být pro to zvíře brutální.A ještě v těchto mrazech.
Uživatelský avatar
roedear
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 418
Registrován: pon 13.10.2008, 14:27

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od roedear »

To Zdeněk: věřil jsem, že ho najdu nebo dojdu, protože při ráně z 30-06 byť takhle šikmo prostě po nějaké době zalehne a zhasne. Navíc hafanovi v tomhle věřím. To co mě překvapilo, byla ta dlouhá vzdálenost na tak těžké poranění, ale to asi taky souvisí s tím, že to nebyl žádný 30ti kg drobeček. Už jsem před dvěma lety dohledával sele 38 kg podobná rána plíce/játra/slezina/ledvina, udělalo v lese parádní S asi 400 m, posledních 100 bylo jen rovně dolů z kopce a táhlo zadní polovinu po zemi. Začátek na jehličí, barva moc vidět nebyla, ale hafan se držel, ke konci se rozbarvilo..
ZKK 600 30-06 Spring. Sierra 11,7g (SBT)
vhool

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od vhool »

to zdenek41:no zdendo vis predsi ze at na mrazy nadavame nebo jestli zver v nich trpi tak pro otevrena zraneni je to to nejlepsi co muze byt,a nejen kvuli hmyzu.hlavne kvuli tomu,ze v mraze se zuzuji cevy a zpomaluje krvaceni a take proto ze se zpomaluji veskere deje v organismu.tim padem je daleko vyssi sance na preziti pri tezkem poraneni (kamarad treba diky tomu prezil tezky uraz hlavy a mozku ktery by v lete bud neprezil nebo s tezkymi nasledky.to je vyrok lekare ktery jej zachranil)

k tomu prasatku,snad jen tolik,ze dokud se kus nenajde tak nikdy nemuzes s jistotou rici JAK je streleno a KOLIKRAT je zasazeno.osobne si pouze podle indicii jako barva nebo znaceni netroufnu osobne kategoricky tvrdit ze to je tak ci onak a navic pri strelbe za sera.az nalez kusu urci presne jak to je :wink:
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od Zdenek41 »

Tak vhool tomu věř,že i kdybych u toho měl ble...tak to stahnu abych viděl co a jak jsme sprasili.Dělám to tak vždy.Ale jinak máš pravdu,že zásah určíš přesně až když je pověšený :D
vhool

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od vhool »

Zdenek41 píše:...Tak vhool tomu věř,že i kdybych u toho měl ble...
? to ale nikdo nezpochybnoval :wink:
nimrod nimrod
Zkušený diskutér
Příspěvky: 951
Registrován: pon 08.1.2007, 22:54
Bydliště: Morava

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od nimrod nimrod »

Tak máme za sebou s mou novou pomocnicí, desetiměsíční BB, první úspěšný dosled. Srnec II.vt, v klidu při paši, mírně ze šikma na cca 100m, vstřel za lopatku, zásah část plic, játra, trávník vytažený - lehce natrhlý tlakovou vlnou. Ráž 8x64S SB SPCE. Značení jsem nezaznamenal, po 30-ti minutách jsem šel se psem schválně po svážnici jen okolo nástřelu. Chytla stopu, ukázala přesně nástřel v trávě - jaterní barva a drť, trochu zeleně z trávníku.
Srnec udělal asi 30-ti metrové "S" v dost nepřehledném svahu pod svážnicí, smrčí, haluze apod. Šla po stopě, položená do řemene, barvy moc nebylo, pouze zeleň a sem tam jaterní barva, bez psa téměř neviditelné. Do tří minut jsme byli u srnce - ten se doslova při odkazování zahrabal pod haluze v prudkém svahu.
Napoprvé výborný výsledek, i když vím že takovýto dosled je to nejjednodušší co ji mohlo potkat, trávník voní, kór čerstvý/ teplá stopa/ srnčí - ale tak by to ze začátku mělo být, musí se začít od nejjednoduššího, aby ji to začalo bavit :wink:

Později večer jsem, už za dost šera, ulovil na jiném místě na 50m lišku, po 20ti minutách jsem šel zhruba k místu nástřelu, posledních 5m už silně táhla, našla nástřel a po pár sekundách i zhaslou lišku s ranou na měkko, která odskočila po zásahu asi 2m. Takže spokojenost.
Na barvě ani jednou hlasitá nebyla, nevím jestli to vůbec budu po ni vyžadovat. Časem se ukáže.
ZG47- 458 Win.
M.Sch. M1910- 9,5x57
ČZ 584- 7x57R/12-70
Uživatelský avatar
roedear
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 418
Registrován: pon 13.10.2008, 14:27

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od roedear »

V pátek večer kolem půl desáté mi zazvonil telefon, kamarád střílel na lončáka a stopa se mu po pár metrech v pasece ztratila - narezlá stébla trávy, načervenalé lístky borůvčí a slabě barvící kus. Vzal jsem hafana a po půl hodině se potkáváme v lese. Na stopu jdeme 1,5 hod od výstřelu. Měl jsem trochu obavy z toho, jak moc zadní komora to bude, ale nakonec ani ne po 60ti metrech stojíme nad prasetem. Lončák kňourek, cca do 60ti kg, ráže 300 Win.Mag, 11,7g NP, vzdálenost 25m, zásah zadní komora plíce/játra, výstřel ucpán.
Uživatelský avatar
roedear
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 418
Registrován: pon 13.10.2008, 14:27

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od roedear »

V neděli jsem dohledával sele, barva až na dvě tři kapky na nástřelu skoro žádná, jen sem tam jak špendlíková hlavička. Po 100 m bylo několik zálehů a prase cítit, najednou vyskočilo asi metr vlevo ode mě (otočené ryjem proti, udělalo smyčku) a zmizelo v houštině. Nic moc pocit. Přemýšlel jsem, jestli nemám počkat až na ráno, ale vzhledem k většímu množství barvy a tomu, že od zálehů jakoby tahalo běhy, jsem pokračoval - jen už nachystaný na vypuštění psa i případný dostřel. Po dalších sto metrech jsme prase v houští opět došli. Pes nejdřív začal našlapovat jak "baletka" tak jsem ho odepnul a o pár metrů později vystavoval.. musel jsem trochu ustoupit stranou abych vůbec viděl co vystavuje, ale jakmile jsem rozpoznal prase od pařezu, vystřelil jsem a dal povel psovi - pes sele, které ještě vyskočilo, okamžitě zastavil a držel dokud nezhaslo. První rána, ač se zdálo, že prase stojí téměř ideálně bokem, byla hodně zešikma - vstřel na posledních žebrech a výstřel kýtou, zasažen okraj plíce a jater.
Odpovědět