Legenda "ZH"

Vše o kulobrocích a dalších kombinovaných zbraních.
Odpovědět
vesrad
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 311
Registrován: čtv 14.1.2010, 19:25
Bydliště: Olomoucko

Re: Legenda "ZH"

Příspěvek od vesrad »

Jen potvrdím zkušenost o chování různých typů munice. Teprve se seznamuji s mojím starým/novým kulobrokem. Když jsem to zkoušel poprvné, šly mi slugy 12x70 (koupené v detexu, už nevím co to bylo) v ose 35 cm nahoru. Dneska jsem zkoušel SB 12x67,5
a šly jen 8 cm nahoru, ale 10 cm doprava. U obojího soustřel pivního tácku na 50 cm.
ZKM 452 Varmint .22LR
IŽ 58 16/70,16/70; Brno 801 12/70,12/70
ZG 47 "Kuna" .35 Whelen, CZ 557 .308 win

(Kdysi Německý křepelák, Bordík, Blaser ES67 7x65R,12/70; CZ 550 Varmint .308 win,ZK 99 "Hanák Brno" 6,5x55SE)
mikis
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 167
Registrován: pon 15.2.2010, 20:02

Re: Legenda "ZH"

Příspěvek od mikis »

vesrad píše:Jen potvrdím zkušenost o chování různých typů munice. Teprve se seznamuji s mojím starým/novým kulobrokem. Když jsem to zkoušel poprvné, šly mi slugy 12x70 (koupené v detexu, už nevím co to bylo) v ose 35 cm nahoru. Dneska jsem zkoušel SB 12x67,5
a šly jen 8 cm nahoru, ale 10 cm doprava. U obojího soustřel pivního tácku na 50 cm.
Tomu nerozumim...šly 35cm nahoru a SB zase 8 nahoru a 10 vpravo.... a jak maš soustřel obojího na 50m do pivního tacku??

to je nějakej megatacek :D
mikis
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 167
Registrován: pon 15.2.2010, 20:02

Re: Legenda "ZH"

Příspěvek od mikis »

kojot píše:To Mikis: Pokud máš na kubroku ZH soustřel v ose 15 cm na 70 m, tak to klobou dolů a děkuj všemohoucímu za tak luxusní svazek. Takový svazky dostávali jenom prominenti a známí zbrojovkářů. Tátovo ZH střílí na 25 m (slug) 20 cm na 4 hodiny a taky s ním úspěšně loví. ZH byly vyhlášený přesností kulové hlavně, ale kvůli soustřelu a jiným "vychytávkám" moc dobrou reputaci nikdy neudělaly. Střílet na 70 m slugem o naháňce je stejně k ničemu, už jen to předsazování atd. atd. Na takovou vzdálenost je tu kule. Slug ideál na 40 m a tam máš soustřel perfekt. Kulobroky jako takové byly, jsou a budou vyráběny na střelbu hromadnou střelou, to ti řekne každý prodejce, kdyby si někdy u nějaké podobné zbraně soustřel reklamoval. Viz. Kozap a soustřel kulobroku Bettinsoli. Takže na tvém místě bych vybral jen lepší střelivo, hlavně nenech rozletovávat i svazek, protože to může být i daleko horší!!
JJ, jasný že do toho nebudu sahat... ten soustřel byl uvaděn na 70m proto že jsem na tu vzdalenost zkoušel kuli....tak když už jsem to tam měl poslal jsem i dva slugy co jsem měl v brašně..... ještě to chci pořádně otestovat, ale nejdřív koupim aspoň ještě dvě značky...nebo se poptám čím kdo kolem střílí a vezmu si od nich vzorky. Problem je že většina tam laduje to nejlevnější a nejdostupnější tedy SB... takže výběr asi nic moc nebude :wink:

PS: ten "soustřel" ber s rezervou, zatim jsem vyzkoušel že dvě rany šli nad soustřel kulí o 15cm... takže finalní soustřel 3kule a tři slugy na 70m muže byt klidně i víc...
vesrad
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 311
Registrován: čtv 14.1.2010, 19:25
Bydliště: Olomoucko

Re: Legenda "ZH"

Příspěvek od vesrad »

To mikis,
no to by musel být podnos pod půllitry :D . Bylo to myšleno takhle. Před dvěma měsícema jsem zkoušel jedno střelivo co dělalo soustřel pivního tácku se středním bodem 35 cm nad střed. Dneska jsem zkoušel SB Special Slug a ten mi zase dělal pivní tácek, ale střední zásah 8 nad a 10 vpravo.
Jinak už jsme dost OT. Asi bude vhodné to přesunout.
ZKM 452 Varmint .22LR
IŽ 58 16/70,16/70; Brno 801 12/70,12/70
ZG 47 "Kuna" .35 Whelen, CZ 557 .308 win

(Kdysi Německý křepelák, Bordík, Blaser ES67 7x65R,12/70; CZ 550 Varmint .308 win,ZK 99 "Hanák Brno" 6,5x55SE)
mikis
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 167
Registrován: pon 15.2.2010, 20:02

Re: Legenda "ZH"

Příspěvek od mikis »

Proč? Jedná se pořád o zkušenosti se ZH...tak ať je to pěkně pohromadě....ne? Co na to Admin?

K tomu soustřelu, nechápu jak muže něco střílet rovně a něco do strany?? Jestli že to má jiný pokles...se dá pochopit(výkon,rychlost,hmotnost střel)ok, ale proč to zanáší do strany??

Provedu další střelbu a napíšu vysledky..

Jen tak pro zajímavost, co používáš za náboje do kule? Máš asi 7x57R předpokládám... a ráže broku? Ja mam 16ku
pepava
Častý návštěvník
Příspěvky: 68
Registrován: sob 26.12.2009, 20:32

Re: Legenda "ZH"

Příspěvek od pepava »

Zdravím labužníky kulobroků ZH ! Z mé zkušenosti mohu potvrdit, že každý majitel této zbraně, kterému to střílí - kule - jednotná střela na 50 metrů do pivního tácku, tak může děkovat náhodě nebo osudu. Já osobně bych kulobrok této značky nebral ani zadarmo! Pokud ano, okamžitě bych si zvolil střelivo tzv. na tvrdo a mazal bych za slušným puškařem, který by mi dodělal soustřel dle mých představ.
mikis
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 167
Registrován: pon 15.2.2010, 20:02

Re: Legenda "ZH"

Příspěvek od mikis »

No co si budem povídat, není to flinta na dálkovou střelbu,a ani parády moc nenadělá, nic méně v řepce nebo obilí stejně střílíš na 30m max 50... to samé v hustčím lese. Tady praci odvede dobrou, stejně při šoulačce smíš použít na sparkatou pouze kuli a ve spodku maš na 99% brok kdybys potkal třeba lišku na blízko... a za tu cenu je bezkonkurenční :D
Jen ho musíš zavřít než vejdeš do lesa, jinak si pak vyplašíš všechnu zvěř... :lol:
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: Legenda "ZH"

Příspěvek od kojot »

ZH není vůbec špatná zbraň. Je to spolehlivý dělník (opomenu li praskající úderníky) na čekanou, dosled, šoulačku a lovy jiné. Já střílel v začátcích bez napínáčku a bylo to terno. Viděl jsem ale mnoho ZH, které měli napínáček luxusní jako kulovnice. O přesnosti no comment, ta je na kombinovanou zbraň vinikající. Zavírání jde u dobře dopasované flinty taky krásně. Stačí přidržet palcem temenní kličku a nic neklape. Tiché odjišťování je taky otázka cviku, stejně jako na CZ 550 či ZKK, u Zetky to zatím vymakaný nemám, protože samotná manipulace s pojistkou je porod - jde hodně ztěžka a ukrutně cvaká. Tyto kulobroky toho za svou historii již nalovily tolik, že je asi žádný typ zbraně tuzemské výroky nepřekoná. A hlavně, dominantní ráže byla 7x57R a také to šlo!
Kdo netermí s námi, termí proti nám
Jirka C.
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 129
Registrován: úte 25.11.2008, 14:00

Re: Legenda "ZH"

Příspěvek od Jirka C. »

pepava píše:Zdravím labužníky kulobroků ZH ! Z mé zkušenosti mohu potvrdit, že každý majitel této zbraně, kterému to střílí - kule - jednotná střela na 50 metrů do pivního tácku, tak může děkovat náhodě nebo osudu. Já osobně bych kulobrok této značky nebral ani zadarmo! Pokud ano, okamžitě bych si zvolil střelivo tzv. na tvrdo a mazal bych za slušným puškařem, který by mi dodělal soustřel dle mých představ.
Nojo, jenže dneska dáš za ten soustřel tolik, kolik za celý ZH (samozřejmě z druhý ruky)
Jindřich Beran
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 127
Registrován: úte 22.1.2008, 20:50
Bydliště: Podorlicko

Re: Legenda "ZH"

Příspěvek od Jindřich Beran »

Tak tedy děkuji náhodě i osudu. Střílel jsem na 50m starým s-ball plastik ze svého ZH 304 a od středu byla díra 2 cm vlevo. Určitě to ale není vypovídající, jelikož to byla pouze jedna rána a jinou střelu jsem nezkoušel. Škoda že jsem terč již vyhodil.
Bojar
Častý návštěvník
Příspěvky: 93
Registrován: sob 05.3.2011, 20:11

Re: Legenda "ZH"

Příspěvek od Bojar »

Já osobně jsem vlastnil 2 kulobroky ZH oba v ráži 7x57R a 16 brok.Jeden 121 a druhý 221 řada.Ulovil jsem s ním 1 srnce,1lišku,1 kunu.Soustřel S-Ball byl vždy bez problémů tak do 6cm od kule.Krytí 16 broku bylo perfektní a dovolím si tvrdit že 4mm brok SaB vega obracel lišky spolehlivě do 40 metrů(takže námitky na horší krytí asi u těch 16 nebudou moc na místě :D )Postupně jsem je prodal z důvodu větší váhy ovšem ted časem jsem opět toho názoru ,že kombinovaná zbran je kombinovaná zbran takže po pozitivních zkušenostech jdu zase a naposled do ZH :D Jinak přesnost těchto" opovrhovaných" lidových zbraní je obdivuhodná i při opakovaných výstřelech a myslím že co do přesnosti si konkuruje se zbraněmi o řádově několik desítek tisíc dražších.Jediná její nevýhoda je vzhled ale co by jste chtěli po dělníkovi revírů :D
Jirka C.
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 129
Registrován: úte 25.11.2008, 14:00

Re: Legenda "ZH"

Příspěvek od Jirka C. »

Já teda, co jsem vypozoroval u kamarádů, co ZH používají, tak všichni mají soustřel v pohodě. Jen táta má po dědovi ZH, kde je ten brokovej lauf úplně (ale fakt úplně zbytečnej) Soustřel je tam tak perfektní, že na deset metrů netrefíte pod žebříkem lišku.
Kulovej lauf je parádní a přesnej, ale flinta leží už deset let v trezoru. V tomhle případě moc těžká jednuška.
bonecrusherx55
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 407
Registrován: sob 27.11.2010, 12:33

Re: Legenda "ZH"

Příspěvek od bonecrusherx55 »

mam doma ZH 324 7x57R/16. Pri nastrelovani som bol ja aj spravca strelnice prekvapeny, ze hlaven aj po vystreleni vacsieho poctu nabojov nebola dajak horuca, v pohode som na nej udrzal ruku a presnost- na 100 metrov rozptyl do 3 cm. strelivo sst hornady. skusal som aj spce od S&B, ale tie uz tak presne neboli. uzamknutie bez vole, po podrzani packy tiche, poistka sa tiez da ticho odistit. strelbu jednotnou strelou z brokovej hlavne budem testovat tento rok. ja som ju ziskal vymenou za puskohlad, ktory mi stal v skrini rok. ta zh-cka bola v policajnom trezore asi 15 rokov, nevystrielana, ako nova-este ide tazsie zlamovat. od vyroby z nej bolo vystrelenych mozno par nabojov. nikde nehrdzavie a to ani po neosetreni zbrane-vlacil som ju po kriakoch zasnezenych , ale hrdza nikde. ja s nou malo chodim oproti tomu, ze otec ju vlaci takmer vzdy. na gulovej spusti je napinacik, ktory som si doladil podla seba jednoducho skrutkou. otec si ju chvali hlavne v zime na lisky a na diviaky. len ta sst hornady viac rozbija. viem, ze su aj ovela lepsie zbrane, ale ja som s nou zatial spokojny.
ZKM 456 22 lr, weatherby mark V 6,5 creedmoor, cz 550 magnum 375H&H, cz 550 custom 338-lapua-magnum, cz 550 custom 300 win mag, cz 527 lux 22 hornet
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Legenda "ZH"

Příspěvek od fesoj »

Pro hunterplus - znám spoustu myslivců, kteří ZH s výměnnými hlavněmi měli a mají jako jedinou loveckou zbraň a vystřelili z ní desítky kulových a stovky brokových ran bez vlivu na přesnost. Ne že by se u ZH občas nevyskytly nějaké závady, ale silně pochybuji o tom, že by byly zapříčiněny přehazováním hlavní. 9O % těchto zbraní je tak kvalitních, že pokud jim majitel poskytne aspoň základní péči, zpravidla ho přežijí.
Kritériem pravdy je praxe.
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Legenda "ZH"

Příspěvek od motolada »

Mohu potvrdit,zaměňovat můžeš cokoliv do aleluja(po slícování)na funkci to nemá vliv,pokud budeš střílet na střelnici,doporučuju koupit jinou baskuli jen pro tyto účely,jinak nemá cenu.
Zbraň tě přežije(ona už asi taky pár majitelů před tebou přežila :lol: ),stačí se jí jen naučit ovládat a pak slouží suprově.Hlavně se mnění do 4s,2 střely se opraví a jede se dál.Samo se dá trefit na potvoru,které už nic nepomůže,je třeba prohlédnout nejlépe zkusit na střelnici.
Odpovědět