neobvyklé rasy psů

Pejskové a jejich výcvik
Odpovědět
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

neobvyklé rasy psů

Příspěvek od Petr1970 »

Dobrý den, chtěl bych se zeptat zda je možné použít k lovu (lovecky upotřebitelný pes) v CZ například plemeno Deerhound? nevím co by se stalo kdybych s ním přišel na nějaké běžné zkoušky (podzimní, lesní, vodní...) aby byl upotřebitelný na drobnou lesní zvěř - zajíc, bažant atd.....

setkal se s tím už někdo? je to řešeno v nějakém ČMMJ řádu? - plemen psů je spousty a myslím že spousta "neloveckých" je schopná tyto zkoušky udělat.... získá pak upotřebitelnost?
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: neobvyklé rasy psů

Příspěvek od Petr1970 »

tím samozřejmě nenaznačuji že "deerhound" není lovecký pes :-) naopak je asi víc lovecký než většina běžných plemen v cz, ale setkal jsem se (hlavně u českých myslivců) s dost velkou "omezeností" (omlouvám se není to myšleno špatně) vůči plemenům které neznají - hlavně mě to rozesmívá např. u Labradorů kteří pro spoustu myslivců, veterinářů (kteří mají chovné stanice) atd. jsou schopni tvrdit že Labrador není pořádné lovecké plemeno a že by na honech neměl být zván... což je docela směšná představa co se týče práce :-) (hlavně pro někoho kdo viděl v práci pracovní linie anglických labradorů - ne překrmené výstavní mutanty)
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
janaA
Častý návštěvník
Příspěvky: 55
Registrován: úte 19.1.2010, 18:31

Re: neobvyklé rasy psů

Příspěvek od janaA »

V zákoně jsou jasně vyjmenované skupiny psů dle FCI,které mohou skládat zkoušku z lovecké upotřebitelnosti. Deerhound je chrt a jako takový mezi ně nepatří. Upřímně si ani nedovedu představit,na co bys chtěl takového psa používat - chrti zvěř štvou a loví očima, zvěř usmrcují,pro tento druh lovu byli šlechtěni na rozlehlém prostoru,velkých pláních -takové podmínky u nás ale nejsou. Dle zákona se na nahánění srnčí nesmí používat ani ohaři, u ostatní spárkaté psi v kohoutku vyšší než 55 cm. I když bych odhlédla od zákona,tak nevidím v našich podmínkách pro chrty použití - jak jsem psala,loví očima,v našich honitbách a prostředí potřebujeme psy, kteří pracují nosem. Pes této velikosti pro naše honitby také není vhodný - to byl i jeden z důvodů,proč se u nás moc neujal bloodhound, který narozdíl od deerhounda patří k honičům a jako takový může skládat zkoušky.
Jiná otázka je u psů, kteří jsou pro naše honitby vhodní,v zemi původu jsou lovecky využíváni,ale jsou zařazeni v jiné skupině (karelský pes, lajka) nebo nejsou uznaní FCI (pattardale). Ale tam všichni víme,jak se to řeší,jen je škoda,že takového psa nemůžete předvést na zkouškách.
Ad labrador - asi žijeme v osvíceném kraji, naši labradoři jsou zvaní (a my s nimi:-)) na hony a naháňky od všech sdružení v okolí, naopak máme problém,že se akce kryjí a nemůžeme na všechny :-) A to tedy nemáme žádný anglický trialový linie :lol:
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: neobvyklé rasy psů

Příspěvek od Petr1970 »

díky, nejsem myslivec, můžu poprosit o paragraf a zákon kde je to vyjmenovaný?(jaká fci třída atd..)

deerhound byl jako příklad :-) vím že je to chrt, pointa byla když máme jednoho psa "loveckýho" a druhýho ne, i když v rámci cvičení s ním zkoušíme základy (aport atd..) i když to nemusí, napadlo mě jít někdy "i s ním"...

přišlo mi že téměř každý pes se může naučit základní práci nosem, vodu atd.... tak jsem se na to ptal..

ad labrador :-) vím že většinou ano, ale už sem se setkal s těmito názory i od "profesionálů-mvdr, myslivec, chovná stanice ohařů..."... na posledních zkouškách kde jsem byl jako "tahač a fotograf" byl 1 labrador a 11 ohařů a docela jsem koukal na ty názory (někteří ho znali, jiní se divili....) rozhodčí ho posuzovali podle mě blbě - měkce, odpustili mu puštěný aport atd....
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: neobvyklé rasy psů

Příspěvek od Petr1970 »

už jsem něco našel, ne sice "proč" (kromě toho protože zákon)... ale alespoň rozdělení co je považováno za lovecké :-)
díky za nasměrování
http://www.sidecek.estranky.cz/clanky/l ... eckych-psu
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Skalák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 361
Registrován: čtv 14.6.2007, 9:26
Bydliště: Horní Adršpach

Re: neobvyklé rasy psů

Příspěvek od Skalák »

janaA píše:Pes této velikosti pro naše honitby také není vhodný - to byl i jeden z důvodů,proč se u nás moc neujal bloodhound, který narozdíl od deerhounda patří k honičům a jako takový může skládat zkoušky.
Já nevím, ale myslím si, že bloodhound patří mezi barváře a ne mezi honiče. Jinak co je napsáno o zařazení psů do skupin FCI je pravda
LOVU ZDAR!!!
Sauer 202 Highland - 270W, Meostar R2 2-12x50 RD
ČZ 527 - 223 Rem, Artemis 2100 7x50 RD,
ZKK 600 - 30.06 Spr. Yukon Photon 4,5x42 RT
IŽ 27 E - 16/16
Drsnosrstý jezevčík Cit od Aglaii
Jarek Horsky
Častý návštěvník
Příspěvky: 76
Registrován: pát 13.4.2007, 19:48
Bydliště: Trutnovsko

Re: neobvyklé rasy psů

Příspěvek od Jarek Horsky »

Ač to vypadá nelogicky, tak bloodhound opravdu patří mezi honiče. Minulý rok se to u nás řešilo před BZH.
janaA
Častý návštěvník
Příspěvky: 55
Registrován: úte 19.1.2010, 18:31

Re: neobvyklé rasy psů

Příspěvek od janaA »

Ono je to tak,že dle FCI patří do skupiny barváři,honiči a příbuzná plemena, podskupiny velcí honiči s pracovní zkouškou. Ale například v mysliveckém penzu je zařazen k barvářům. Pak z toho vznikají nejasnosti :wink:
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: neobvyklé rasy psů

Příspěvek od Leon »

Petře jednoduché vodítko jak zjistit jestli může ke zkouškám je kouknout do rodokmenu a víš to hned když má před svým číslem ČLP tak ke zkouškám může ale Deerhound ČLP nemá tak máš smůlu :wink:
CZ 550 american 308win.
RuStaff
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 456
Registrován: úte 09.11.2010, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Re: neobvyklé rasy psů

Příspěvek od RuStaff »

...
Naposledy upravil(a) RuStaff dne pát 22.3.2013, 12:11, celkem upraveno 1 x.
6,5x55SE☝️❤️ 8)
Uživatelský avatar
Nik.308
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 333
Registrován: ned 06.6.2010, 13:53
Bydliště: Křivoklátsko

Re: neobvyklé rasy psů

Příspěvek od Nik.308 »

Někdy mi přijde, že mnozí současní myslivci na kurzu o získání loveckého lístku spali.
CMKU - Českomoravská kynologická unie - vrcholová kynologická organizace, zástupce české kynologie a člp u FCI.
Člp - česká plemenná kniha - národní evidencevšech čistokrevných loveckých plemen.
Čili, průkaz původu vydává ČMKU, ale pes musí být zapsán v člp.
RuStaff
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 456
Registrován: úte 09.11.2010, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Re: neobvyklé rasy psů

Příspěvek od RuStaff »

...
Naposledy upravil(a) RuStaff dne pát 22.3.2013, 12:10, celkem upraveno 3 x.
6,5x55SE☝️❤️ 8)
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: neobvyklé rasy psů

Příspěvek od Leon »

tak by mě teda zajímalo jak to je teď jsem koukal na pár rodokmenu amerických stafordu a některý mají člp a někteří ne http://staford-zuzanka.wz.cz/rodokmen/ to samý i u fil můj pes člp měl
CZ 550 american 308win.
RuStaff
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 456
Registrován: úte 09.11.2010, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Re: neobvyklé rasy psů

Příspěvek od RuStaff »

...
Naposledy upravil(a) RuStaff dne pát 22.3.2013, 12:10, celkem upraveno 1 x.
6,5x55SE☝️❤️ 8)
RuStaff
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 456
Registrován: úte 09.11.2010, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Re: neobvyklé rasy psů

Příspěvek od RuStaff »

...
6,5x55SE☝️❤️ 8)
Odpovědět