Výstřel

Pejskové a jejich výcvik
Ondra M.
Nový návštěvník
Příspěvky: 4
Registrován: pon 01.2.2010, 10:49

Výstřel

Příspěvek od Ondra M. »

Dobrý den,
mám 11 měsíčního psa NKO.Zjistil jsme že se bojí výsřelu myslíte si že to půjde aby se nebál..?prosím o radu nevím co stím..předem děkuji za každou radu..
Skalák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 361
Registrován: čtv 14.6.2007, 9:26
Bydliště: Horní Adršpach

Re: Výstřel

Příspěvek od Skalák »

Pejsek si musí zvyknout, jinak je k lovu nepoužitelný. Zkus to nejprve s nějakým pomocníkem. Ty zůstaň u psa a on v nějaké vzdálenosti od vás vystřelí. Když se bude pes bát, tak ho musíš uklidňovat a když se sklidní, tak chválit.
Já mám jezevčíka a začal jsem tím, že jsem si koupil nějaké petardy a když jsme šli po poli a on se zajímal o něco jiného, tak jsem petardu hodil. Párkrát se trochu lekl a pak to bylo v pohodě, jen zvadl hlavu, aby se podíval o co jde. Když už na petardy nereagoval, tak jsem začal střílet z brokovnice. Taky, když byl ode mě dál a měl něco jiného na práci, tak jsem vystřelil. Po čase jsem ho odložil a asi 20m od něho jsem vystřelil. No a když už tohle zvládal, tak jsem začal trénovat následování. Tam se střílí, když máš psa za patami nebo u nohy. Všechno zvládnul bez problémů a netrvalo to dlouho. Chce to trpělivost a ono to dopadne.
LOVU ZDAR!!!
Sauer 202 Highland - 270W, Meostar R2 2-12x50 RD
ČZ 527 - 223 Rem, Artemis 2100 7x50 RD,
ZKK 600 - 30.06 Spr. Yukon Photon 4,5x42 RT
IŽ 27 E - 16/16
Drsnosrstý jezevčík Cit od Aglaii
Ondra M.
Nový návštěvník
Příspěvky: 4
Registrován: pon 01.2.2010, 10:49

Re: Výstřel

Příspěvek od Ondra M. »

Děkuji mocc za raduu :)
ČENDA
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 247
Registrován: úte 09.1.2007, 17:53
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: Výstřel

Příspěvek od ČENDA »

Hlavně na ten výcvik nepoužívej poplašňák. Před tím mě taky varovali staří myslivci že to je špatný,protože to má jiný zvuk při výstřelu než flinta. Já začínal učit na malorážce a pak teprve brokovnice.
CZ550FS-7x64 DOCTERclassic 8x56RD
Ondra M.
Nový návštěvník
Příspěvky: 4
Registrován: pon 01.2.2010, 10:49

Re: Výstřel

Příspěvek od Ondra M. »

No ja se snazim strilet jen vzduchovkou ???je to spravne?:)
Uživatelský avatar
curil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 384
Registrován: pát 09.1.2009, 13:08

Re: Výstřel

Příspěvek od curil »

Ondro ať ti prostě někdo vystřelí dál od tebe ať to ten pejsek nečeká,po výstřelu se s ním pomazli jako že se nic nestalo. pokud se bojí vzduchovky tak to je teda slabota.nebyl už zrazený?
Ondra M.
Nový návštěvník
Příspěvky: 4
Registrován: pon 01.2.2010, 10:49

Re: Výstřel

Příspěvek od Ondra M. »

nene nebyll..zkousim to jak jste rikalll a potom uvidim..dekkuju
Skalák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 361
Registrován: čtv 14.6.2007, 9:26
Bydliště: Horní Adršpach

Re: Výstřel

Příspěvek od Skalák »

Vzduchovku nepoužívej, ta nic neřeší.
LOVU ZDAR!!!
Sauer 202 Highland - 270W, Meostar R2 2-12x50 RD
ČZ 527 - 223 Rem, Artemis 2100 7x50 RD,
ZKK 600 - 30.06 Spr. Yukon Photon 4,5x42 RT
IŽ 27 E - 16/16
Drsnosrstý jezevčík Cit od Aglaii
kabát
Zkušený diskutér
Příspěvky: 600
Registrován: úte 01.12.2009, 19:11

Re: Výstřel

Příspěvek od kabát »

Já začínám s petardama, pak vezmu brokovnici, několikrát vystřelím když je pes kousek ode mne, pak když jde na vodítku u nohy a končíme tak že cvičím poslušnost a aporty nedaleko střelnice aby se naučil výstřely ignorovat.
Ani jeden pes nebyl od malička bázlivý spíš byli zvědaví.
VOK - HB - 223 Rem - 6,5 x 55 SE - 7 x 65 R - 308 Win - 9,3 x 74 R -
arasid
Častý návštěvník
Příspěvky: 68
Registrován: pon 07.4.2008, 8:35

Re: Výstřel

Příspěvek od arasid »

Pořiď si, pokuď nemáš ještě zbrojní průkaz, startovací pistoli ráže 9mm na slepé náboje. Zvuk je velmi podobný jako z brokovnice. (Srovnávali jsme na nácvicích) Ty buď se psem a cvič s ním cokoliv, kromě aportu, třeba poslušnost, hledání a podobně. Pomocník ať střílí ve velké vzdálenosti od tebe a ty jenom chtěj po psovy aby dělal to co má a ani ty si nevšímej že se někde střílí. Nijak nereaguj na jeho reakci na střelbum prostě se nic neděje (samozřejmě pokuď nechce vzít do zaječích). Ale nestřílet žádnou kanonádu, postupně pomalu, ze začátku třeba jenom 2-3x s větším časovým odstupem. Druhý den zopakovat a postupně se přibližovat. Ideálná by bylo spojit mu to s lovem, ale to až na jaře až bude krytina. Pes vystaví, třeba bažanta, ten vzlétne, pes je zaujatý bažantem a střelí se. Opět nejdříve z větší vzdálenosti a pomalu se přibližovat se střílením ke psovy. Pokuď bude možnost bažanta střelit spojit mu to s aportem.
Přeji hodně trpělivosti a klidu. Pes vycítí když nebudeš v pohodě, že se něco děje a že sám máš "strach" jak na výstřel zareaguje pes.
Další možnost je najít v blízkosti brokovou střelnici, zjistit si kdy budou střelby a chodit v její blízkosti prostě se k ní přibližovat postupně, až se dostanete k tomu že budete přímo na ní a pejsek nebude reagovat. jenom bude koukat kde co lítá.
duch Pampuch
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 366
Registrován: čtv 02.8.2007, 13:32

Re: Výstřel

Příspěvek od duch Pampuch »

arasid píše: Další možnost je najít v blízkosti brokovou střelnici, zjistit si kdy budou střelby a chodit v její blízkosti prostě se k ní přibližovat postupně, až se dostanete k tomu že budete přímo na ní a pejsek nebude reagovat. jenom bude koukat kde co lítá.
To je nejlepsi rada, vycihej kdy budou v blizkosti zavody a vyraz tam treba z 5km vzdalenosti a pokud mu tam koupis psovi klobasu a zopakujes to 3-4x tak pujde za ranou sam :lol:
pivaš
Nový návštěvník
Příspěvky: 43
Registrován: ned 31.5.2009, 17:28
Bydliště: Kolínsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Výstřel

Příspěvek od pivaš »

jednou sem si cvičil hnědou fenu KO .začal jsem s hledáním potom vystavování a potom jsem vystřelil a problém byl na světě.Fena se přikrčila a spátky ke mě.při dalším hledání už dávala pozor a jak jsem vyzal flintu do ruky hned stahovala hledání.Přestal jsem střílet ale flintu pořát nosil na rameně.Nevěděl jsem si rady.Potom jsem začal cvičit aport.Fena schutí a radostně aportovala.Tak jsem vzal starší fenu a když jsem hodil aport tak jsem tu starší přidržel aby ta druhá měla náskok a byla u toho první a potom vystřelil s poplašňáku.Fena přibrzdila ale vyděla ža se hrne pro aport ta druhá tak přidala aby byla první.uchopila a přinesla.Cvičil jsem doma na dvoře alespoň týden.Tenkrát jsem vystřílel při trénování celou krabičku patronek ale fena se přestala bát a potom pracovala už v pohodě.
arasid
Častý návštěvník
Příspěvky: 68
Registrován: pon 07.4.2008, 8:35

pročíst výše dobře míněné rady a vyzkoušet

Příspěvek od arasid »

Každý pes je jiný a každý zareaguje na něco jiného. My jsme štěně zvykali a zkoušeli od mala (cca od 3 měsíců) na nácvicích se starším psem a následně na zkouškách. Na vodních, lesních všestranných kde se zkoušeli klidy na stanovišti. Ze začátku z větší vzdálenosti. Někdy v klidu spalo ani ne 20m od řady střelců, jindy 50m od místa kde se zkoušel aport z vody a jenom se podívalo co to bylo a zase spalo dál.
V jeho 8 měsících jsme ho vzali na hon do bažantnice, u nohy na vodítku, střelci v různých vzdálenostech od nás podle průběhu leče. Opět v pohodě, jenom koukal kde co lítá a padá.
Prvního psa jsme učili pomocí petard a následně pistole.
Uživatelský avatar
tornádo
Troll
Příspěvky: 217
Registrován: stř 02.12.2009, 11:30

Re: Výstřel

Příspěvek od tornádo »

nyní zkouším drsňáka jak reaguje na výstřel.Mám zavařenou metrovou vodovodní trubku a láduju dělobuchy :lol: Je to sice zvláštní ale veřejností přijatelnější než ostrá a zákonu vyhovující. Můžu trénovat na zahradě,před domem či za humny a nemusím poslouchat kecy o porušování zákona,ohrožování lidí atd.
Po odložení psa následuje několik ran a přivolání nebo při "šoulačce" kdy je pes na řemeni/na volno a ranu nečeká,zatím to funguje velice dobře,i u nohy vydrží sedět.Až si zvykne tak se přesunem na střelnici s brokovnicí.
U našeho prvního jezevčíka výstřel znamenal velký problém,po raně se pes schovával zamnou nebo prchal pryč.
Jaké máte zkušenosti,postřehy,rady vy?
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Výstřel

Příspěvek od fesoj »

Když má fena křepeláka měla štěňata, zkoušel jsem jejich reakci na střelbu, respektive nejdřív na petardy, v době když ještě byla u mámy v kotci. Štěňátka zjistila, že máma ten rámus ignoruje a chovala se stejně. Ovšem jedna z feneček ve stáří asi 13 měsíců prožila v kotci u nového majitele silvestrovskou noc se strašným kraválem všude okolo a vyvinul se z toho strach z výstřelu přesně podle učebnice - a že křepeláci nepatří zrovna mezi psy s labilní nervovou soustavou. Bohužel nevím, jak a zda vůbec se toho zbavila, ale jak již bylo řečeno, lovecká náruživost a příklad jiného psa dokáží hodně.
Kritériem pravdy je praxe.
Odpovědět