Pákové opakovačky

Vše o kulovnicích a malorážkách
Odpovědět
plok
Nový návštěvník
Příspěvky: 35
Registrován: sob 10.10.2009, 18:23

Re: Pákové opakovačky

Příspěvek od plok »

O Marlince 336 vážně přemýšlím. Jen nevím jestli klasickou nebo BL s větším okénkem pro prsty. Jak píše Pája výše, kroutí mu ta klayická páka prsty. Já jsem si jí zkoušel jen v obchodě a připadalo mi dost malé, mám poměrně velkou dlaň. S tím větší okénkem zkušenosti nemám, ale každopádně nemůže být na škodu. Už jen proto, že do klasického bych se určitě nevešel ani v tenkých rukavicích. A cenově rozdíl nepatrný, ani ne litřík. Takže půjdu asi do http://www.prokonzbrane.cz/dlouhe-zbran ... 36-bl.html .
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: Pákové opakovačky

Příspěvek od Jiří K. »

Z toho kroucení bych strach neměl. Měl jsem možnost střílet jak s Marlinu 336 tak i 1895 ze standartní pákou a žádného kroucení jsem si nevšiml. A to jsem zkoušel i rychlejší střelbu na gongy a v pohodě. Jinak dovozce oba modely předvádí oba modely na střelnicích po celé ČR tak není problém vyzkoušet. Jinak co jsem všiml na nadháňkách tak bratři slováci použivali střelivo Federal Speer Hot-Cor nebo tak nějak. Tvrdili, že kusy zustávají většinou na fleku, ale málokdy prostřelené.
michalos
Zkušený diskutér
Příspěvky: 589
Registrován: pon 17.11.2008, 8:26
Bydliště: Blanensko

Re: Pákové opakovačky

Příspěvek od michalos »

Jinak co jsem všiml na nadháňkách tak bratři slováci použivali střelivo Federal Speer Hot-Cor nebo tak nějak. Tvrdili, že kusy zustávají většinou na fleku, ale málokdy prostřelené.

a nejedná se o toto střelivo?
http://www.detex.cz/naboje-federal-power-shok/
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: Pákové opakovačky

Příspěvek od Jiří K. »

Ano jedná, střela je od fa Speer.
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Pákové opakovačky

Příspěvek od Zbrojovák »

Měl jste někdo vruce ten browning BLR? Docela mě začíná zajímat.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Uživatelský avatar
Reno
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 462
Registrován: pát 20.2.2009, 11:49

Re: Pákové opakovačky

Příspěvek od Reno »

plok píše:...Jen nevím jestli klasickou nebo BL s větším okénkem pro prsty. Jak píše Pája výše, kroutí mu ta klayická páka prsty...
Z "Marlinek" jsem střílel se všemi aktuálně dostupnými variantami pák a to i v tenčích rukavicích. Nikde problém. Očekával jsem, že nejlepší bude ta zvětšená varianta, ale paradoxně mi sedla nejhůř. Bylo tam prostě pár pro mě zbytečných centimetrů volného pohybu navíc. Ale to si každý musí vyzkoušet sám, co bude vyhovovat více.
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Pákové opakovačky

Příspěvek od Zbrojovák »

Zkoušel někdo měřit časy práce bicího ústrojí- třeba oproti klasickému Mauser98? Mě připadá že ty kouhouty padají nějak dlouho, čímž se na pohyblivý cíl prodlouží délka předsazení.
Jak se vám to subjektivně jeví?
http://www.youtube.com/watch?v=Jh5ahSJA7Ro
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
sided
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 163
Registrován: ned 28.2.2010, 15:57

Re: Pákové opakovačky

Příspěvek od sided »

Musíš s tím táhnout jak s brokovnicí, ale jak je ta flinta postavená tak je to úplně přirozený. Spíš jsem ze začátku střílel před. Změnit rychlost úderu by znamenalo celý nový bicí mechanismus a stejně to nebude nikdy jak u Mausera protože tak jak je postavený závěr X kohout tak ta dráha moc zkrátit nepůjde. Jedině lehčí součástky a silnější pera jako se to dělá u 1911.

edit: aha psal jsi změřit a ne změnit :) rychle čtu...
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Pákové opakovačky

Příspěvek od Zbrojovák »

Jasně předsazovat by se mělo s čímkoliv tak, aby se flinta nezastavila v pohybu při spouštění. To musím nějak dostat do krve tréningem, u brokovnice to zvládám u kulovnice nějak zatím ne.
Odlehčit kohout stačí, běžně se to dělá tak, že se tvoří třeba z titanu, nicméně ale asi ty časy nebudou výrazně jiné než u klasických kohoutových mechanismů blitz, anson-d. a jiných.
Chce si to s každou zbraní zkusit alespoń na těch 50m, základní kolmý pohyb: klus+ trysk.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Uživatelský avatar
Reno
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 462
Registrován: pát 20.2.2009, 11:49

Re: Pákové opakovačky

Příspěvek od Reno »

Osobně si myslím, že pokud se člověk naučí táhnout i při spouštění a nezastavovat (jak to má správně být), tak je v podstatě jedno, jak rychle který mechanismus bije a velikost předsazení záleží jen na rychlosti střely, vzdálenosti cíle, jeho rychlosti a směru pohybu. Jinak ten Browning BLR vypadá zajímavě, bohužel jsem ho ještě nikdy fyzicky neviděl, natož abych si ho mohl vyzkoušet. Dokonce ani v ČR neznám nikoho, kdo by ho měl. Četl jsem na netu mimo jiné i recenzi ohledně porovnání Browningu BLR versus Marlin 1895 a Browning z něj vyšel jako vítěz díky rychlejšímu a hladšímu opakování a lepšímu chodu spouště. Obecnou výhodou BLRka je i klasický zásobník umožňující použití i zahrocených, pro střelbu na delší vzdálenosti balisticky výhodnějších střel. Také výběr ráží je u BLR vyšší, než u Marlin, ale mně osobně tam trochu chybí něco podobné 9,3x62. Snad jen ten .450 Marlin, případně .358 Winchester, který se dá výkonem vytáhnout až kousek nad standardní .30-06 Spr.
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Pákové opakovačky

Příspěvek od Zbrojovák »

K těm časům, no je anení to pravda, při střelbě na pohyblivý cíl (a v podstatě i pevný) vždy platí že čím kratší časy spoušťových mechanismů, tím nižší chyba. a platí to obdobně i o pevném cíli a střelci v pohybu - viz např. odladěné speciály IPSC.
Další věc střelba na lap- tzv.trapping, kdy je nutné najít mezeru mezi stromy, čekat, nechat doběhnout spustit před cílem, nebo táhnout aspustit bez zastavení vnějaké větší předem vybrané mezeře - další znevýhodnění pro pomalejší mechanismy.
To se ale nebude týkat asi ani marlina ani BLR, jak říkám bude to asi srovnatelné s běžnými kladívkovými mechanismy, možná o něco pomalejší.
358Win je zajímavý patron a asi bych šel při výběru BLR právě do něj - bude to evropský universál který podle USlovců funguje a loví s ním v podstatě vše v USA a Kanadě. Problém je s továrním střelivem a jeho dostupností u nás. Nevím jak komponenty, ale nábojnice není problém, ta se tahá z 308win, čili pak už jen sehnat střely, ale v hornady by to neměl být taky problém.
450Marlin už bude víc rozhazovat flintou, pomalejší opakování zamíření ale vyšší výkon při střelbě přes překážku a zřejmě i KO efekt a barva na stopě. U nás běžně dostupné tovární střelivo za 50kč/ks - nemslím že pro evropu a co do ONV bude nějaká příhodnější střela než FTX - i z hlediska bezpečnosti, odrazů apod.
No vrtá mi červ.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Pákové opakovačky

Příspěvek od Leon »

přesně druhá rána bude s 45 pomalu o ničem i když to nekope tak i metrákovýho chlapa to rozhodí a musí znova zamířit to ta 30 a 35 je pohoda tak že to je pak stejný jít s 45 na společnou marlinem nebo jednuškou
CZ 550 american 308win.
Uživatelský avatar
Reno
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 462
Registrován: pát 20.2.2009, 11:49

Re: Pákové opakovačky

Příspěvek od Reno »

Tedy Leone, srovnávat rychlost střelby pákovky s jednuškou už je docela křeč, ne? :roll: Znovu zamířit po výstřelu snad musím s prakticky každou kulovnicí, kde opakuji manuálně. A domířit pákovkou i se silnějším zpětným rázem bude pořád rychlejší, než zaopakovat a domířit například s klasickým mauser závěrem.
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Pákové opakovačky

Příspěvek od Leon »

tak si toho marlina vyzkoušej v 45-70 a v 30-30 já jsem si ho v 45-70 vyzkoušel v té krátké verzi sice to nekopalo ale couvnul jsem i se židlí dobře :lol: tak že na někde na průseku by to byla maximálně jedna rána :wink:
CZ 550 american 308win.
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Pákové opakovačky

Příspěvek od rimar77 »

mám Marlina 1895G střílím z toho Hornady leverevolution 325gr FTX a pravda kope to podle mne víc než 9,3x62 což mne překvapilo ale tuplovat ránu jde rychle v tomhle problém bych zásadně neviděl ono jinak to ustojíš ve stoje při lovu a jninak na střelnici na židli, ani v rychlosti přebytí jde to taky rychle a bez problém, ikdyž je to jak píšete menší okénko na ty ruce a já mám pracky veliký doost jen lovecké zážitky stím ještě nemám zatím jsem neměl možnost počítám že letos jí vyzkouším na srnčí přeci jen stím automatem chodím raději
Odpovědět