2l estonsky lovecky pes bez vycviku - poradite jak zacit?

Pejskové a jejich výcvik
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: 2l estonsky lovecky pes bez vycviku - poradite jak zacit?

Příspěvek od Leon »

Onďo psa sem si dal na pás na kole jenom jednou a zkončil jsem vomlácenej jak hrnec :lol: :lol: tak už nikdy více jedině na běžkách a k té elektrice také jsem měl názor že to je pro blbce a pak jsem přišel na to že i já jsem blbec když jsem se rok snažil dvouletýho psa převychovat a nedařilo se pes šlapal na šňůře jak hodinky a to jsem jí nemusel ani držet motal se kolem mě na pár metru a jak byl na volno tak mě měl na háku je rozdíl se psu věnovat od štěněte a když se snažíš zvládnout dospělýho magora který se naučil lovit :wink:
CZ 550 american 308win.
vhool-member

Re: 2l estonsky lovecky pes bez vycviku - poradite jak zacit?

Příspěvek od vhool-member »

to leon: tvych znalosti kolem pesanu si dost vazim a ctu pozorne tve prispevky.zeptam se jak nejvetsi blb a kdyztak mi i odpovez :wink: otazka zni,proc bych mel mermomoci "staryho magora" predelavat aby nestval pri lovu zver?kazdy pes ma predsi sve stinne i kladne stranky tak proc ho nenaucit treba neco noveho a na lov mit jineho? :wink:
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: 2l estonsky lovecky pes bez vycviku - poradite jak zacit?

Příspěvek od Leon »

vhoole odpovím ti jednoduše abych sním mohl v klidu žít protože já se psi žiju tak si ho předělám k obrazu svému aby se mnou mohl jezdit na vodu na hory do města nebo lovit a je jedno jestli to je fila bulldog nebo ohař jednoůčelový pes by byl pro můj životní styl na HOVNO :wink:
CZ 550 american 308win.
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: 2l estonsky lovecky pes bez vycviku - poradite jak zacit?

Příspěvek od Leon »

Leon píše:Onďo psa sem si dal na pás na kole jenom jednou a zkončil jsem vomlácenej jak hrnec :lol: :lol: tak už nikdy více jedině na běžkách a k té elektrice také jsem měl názor že to je pro blbce a pak jsem přišel na to že i já jsem blbec když jsem se rok snažil dvouletýho psa převychovat a nedařilo se pes šlapal na šňůře jak hodinky a to jsem jí nemusel ani držet motal se kolem mě na pár metru a jak byl na volno tak mě měl na háku je rozdíl se psu věnovat od štěněte a když se snažíš zvládnout dospělýho magora který se naučil lovit :wink:
zapoměl jsem tam dodat lovit pro sebe
CZ 550 american 308win.
vhool-member

Re: 2l estonsky lovecky pes bez vycviku - poradite jak zacit?

Příspěvek od vhool-member »

to leon: :wink: jo tak to ma logiku a chapu to,jsem na tom podobne a proto taky cizi psy nedelam a nebudu a s kavkazem taky lovit nechodim :wink:
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: 2l estonsky lovecky pes bez vycviku - poradite jak zacit?

Příspěvek od Leon »

jo kavkaz je kapitola sama o sobě je to klasický jednoůčelák sežere všechno co mů na jeho teritorium vleze :lol: to raději zase filu ale né ty líný mrchy co tady teď většinou v čechách jsou.Ale zpátky k hlavním dotazu já radím začít výcvik od začátku a pak s někým kdo ví co to elektrika je jí vyzkoušet je už moc zku.psů blbcema co si elektriku pořídily a mysleli si že to je všelék na všechny neduhy
CZ 550 american 308win.
kabát
Zkušený diskutér
Příspěvky: 600
Registrován: úte 01.12.2009, 19:11

Re: 2l estonsky lovecky pes bez vycviku - poradite jak zacit?

Příspěvek od kabát »

tak se nám to krystalizuje, návod k používaní el. obojku nemůže nahradit základní metody výcviku psa k poslušnosti a léty ověřené praktické zkušenosti.
Psi tady byli ještě o chvilku dříve než el. obojky a šlo to, dokonce si myslím úroveň výcviku byla lepší.
Přirozený výběr a chovný cíl nepouštěl do chovu neovladatelné jedince.
Komerce a hamižnost dnes produkuje davy štěňat s vrozenými předpoklady neovladatelnosti, nemocí a zkratového jednání.
Pes už není služebník ale často pánem svého majitele.
Chtěl jsem tím říct aby začátečník obezřetně zvolil štěně plemene na které stačí, pro které má podmínky.
Předělávat staršího - zrazeného psa - je práce pro zkušeného cvičitele, s výsledkem předem nejistým.
Za opravdu hodnotnou považuju knihu Jana Báči - výcvik loveckých psů pro praxi - 1973.
Z těch 7. knih co mám tuto považuju za hodnotnou.
VOK - HB - 223 Rem - 6,5 x 55 SE - 7 x 65 R - 308 Win - 9,3 x 74 R -
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: 2l estonsky lovecky pes bez vycviku - poradite jak zacit?

Příspěvek od Leon »

jo knihy jsou dobrá věc ale je to jenom taková berlička a né návod na psa pes není auto nebo televize :wink:
CZ 550 american 308win.
arasid
Častý návštěvník
Příspěvky: 68
Registrován: pon 07.4.2008, 8:35

Re: 2l estonsky lovecky pes bez vycviku - poradite jak zacit?

Příspěvek od arasid »

Kamarádka si předloni vzala dvouletého psa maďarského ohaře. Vím, že jsou to rozdílná plemena a že také záleží na povaze toho konkrétního jedince. Pes byl zvyklý štvát zvěř, dělat si co chce. Za použití řetízkového obojku a stopovačky, dobře načasované "brzdy svým tělem, důsledností (občas se nevyhla i vyříkání si to ručně) při výcviku kdy se psem začínala od začátku nejdříve s poslušností, potom ho vedla i k lovecké upotřebitelnosti se jí to během jednoho roku povedlo a povedlo se jí i s ním složit i několikery zkoušky pro ohaře a je to dnes platný pomocník při honech.
Dle mého názoru a i vlastních zkušeností s EO bych s ním počkala opravdu jako poslední možnotí. Pokusila bych se, i když dopředu říkám nemám zkušenost a ani jsem neslyšela co se týká plemene honič, naučit psa daunovat. Ale nejdříve pracovat na poslušnosti jako takové.
Pro mě je příjemnější jít ven se psem který poslouchá na povel píštalky než abych mu musela neustále nasazovat EO.
A až bych vyčerpala všechny jiné možnosti tak bych jak se píše jinde pod vedením někoho zkušeného použile EO.

Dotaz pro JanaA: můžete si dovolit jít se psem bez EO? nebo ho už musí mít pořád? Pokud pořád tak proč?
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: 2l estonsky lovecky pes bez vycviku - poradite jak zacit?

Příspěvek od Petr1970 »

nechci tu nějak rozpoutávat flame... bavíme se o "starém" "pokaženém" psu... a o použití elektriky někým kdo to zná a umí - a ne jako dálkový ovladač..
elektriku beru stejně jako další "nátlakové metody" - ono škubnutí na šňůře, použití škťáku atd.. je podle mě na stejné "brdo"..

a co se týče starých metod - jak jsem psal, o některých starých metodách bych raději pomlčel - co jsem viděl a slyšel "staré bardy" tak bych to rozhodně nenazval vhodným a slušným výcvikem - neříkám že takoví jsou všichni a že je to norma, ale pro některé takto cvičené psi by správně použitá elektrika byla úleva...

ještě jednou - psa je třeba cvičit od mala atd.. na tom se všichni shodneme.. u pokažených psů vždy začít "od začátku" jak tu již lidé radili... ale chce to dlouhodobou práci a všechno znovu... viděl jsem přeučeného zkaženého psa hodně zkušeným výcvikářem (bez použití jakýchkoli násilních metod..) a šlo to..


jinak co sem viděl psi na které byla elektřina "použita" nemají z toho rozhodně žádné trauma a ty 2 co znám chodí naprosto v pohodě bez elektriky, bez atrapy elektriky atd.. bylo to použito několikrát "na korekci".. žádné dlouhodé dálkové ovládání někým kdo tomu nerozumí

osobně jsem elektriku zatím vyzkoušel v rámci "studia" na sobě :-) jinak sem to nepoužil a zatím to nemám v plánu...
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
alfi.pav
Nový návštěvník
Příspěvky: 2
Registrován: čtv 04.3.2010, 11:12

Re: 2l estonsky lovecky pes bez vycviku - poradite jak zacit?

Příspěvek od alfi.pav »

Diky za vase reakce.

Abych to trochu upresnila: nejde mi o nejaky spec.lovecky vycvik psa, ten nepripada v uvahu protoze nejsem majitel psa, ale pouze ho hlidam (i kdyz hodne casto a vetsinou na min.dva tydny v kuse) a navic jeho majitel je pomerne benevolentni co do korekce psiho chovani, takze jakykoli "dokonaly" vycvik pujde ze 70% do haje behem vikendu, ktery s nim pes stravi... Jde mi o to, abych se psem dokazala ty hlidaci tydny prezit, aniz bych ho musela zabit kvuli jeho nezvladatelnemu chovani, coz logicky predpoklada aspon minimum vycviku a aspon min.zvladnuti jeho lovici nalady, kdyz uciti nebo uvidi zver (mame u nas kvanta vysoke, zajicu, lisek a ja nevim ceho jeste,mam strach aby mi ho nekdo nesejmul kdyby za necim vystartoval). Proto jsem chtela vedet, jestli i s tak starym psem jde zacit s vycvikem a jestli je nejaka sance, ze to pujde.
Urcite nepatrim mezi prehnane citlive zalozene lidi, kteri pri vycviku nevyzaduji spravne plneni cviku jen proto, ze je nekdy potreba pouzit mirne drastickou metodu (trhnuti voditkem, placnuti kdyz pes nereaguje apod.). Taky ctim zasadu, ze pokud vedu smecku ja, budou poslouchat me a ne svoje hormony.Do elektrickeho obojku mam obavy jit, protoze s nim nemam zadne zkusenosti a v mem okoli neni nikdo kdo by mel a mohl poradit.

Priznam se, ze co se tyka kola, chtela jsem psa spis ucit, aby chodil na postroji s voditkem hozenym pres riditka (tak jako muj druhy pes), ale asi zvazim tu verzi opasku a poutani psa na neho. Fyzicka by byla, horaka ovladam pomerne obsbtojne (kvuli druhemu psu litame z 90% jen po horskych/lesnich/polnich cestach), ale popravde jsem nejak nedomyslela ten lovecky pud a moznost startu psa z mista uplne na opacnou stranu nez je nas smer. Na ty mushing stranky kouknu.

Jaky povely by mel lovecak v maximalni mire ovladat kdyz nepocitam bezne povely klasickeho vycviku (ktere maji co do cineni se zvladnutim jeho lovecke natury)? Pokud je to povel "daun" muzete mi nekdo vysvetlit, jak nejlip ho psa naucit?
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: 2l estonsky lovecky pes bez vycviku - poradite jak zacit?

Příspěvek od Leon »

daun je povel lehni kdy pes si lehne a dá hlavu mezi přední nohy aby neviděl na dálku. Podle mě nebudeš z loveckýho výcviku nic potřebovat když to bude pes jenom na procházky tak jenom základní výcvik sedni lehni odložení a přivolánía k tomu přivolání bych vyzkoušel metodu kterou používám já když jdu krmit tak pískám na píšťalku tak maj psi spojený krmení s píšťalkou a docela to funguje u honičů to používá dost chlapu ale ti troubí na povelku nebo trubku protože u honiče který pracuje na velkým prostoru je píšťalka na kulový.Přeji pevný nervy a dej vědět jak se daří
CZ 550 american 308win.
kabát
Zkušený diskutér
Příspěvky: 600
Registrován: úte 01.12.2009, 19:11

Re: 2l estonsky lovecky pes bez vycviku - poradite jak zacit?

Příspěvek od kabát »

Uvazovat psa ať už ke kolu nebo k tělu vidím jako docela nebezpečné.
S ohařem u kola mám najeto stovky kilometrů, od samého počátku s vodítkem jen volně mezi prsty.
Zase je to o poslušnosti a nácviku, nejdříve chůze a potom jízda u kola bez rušení, potom mezi lidmi, kolem plotů se psy.
Doporučuju zdrhovací obojek.
VOK - HB - 223 Rem - 6,5 x 55 SE - 7 x 65 R - 308 Win - 9,3 x 74 R -
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: 2l estonsky lovecky pes bez vycviku - poradite jak zacit?

Příspěvek od Leon »

kabáte kabáte už toho nech :wink: :lol: :lol: :lol: :lol:
CZ 550 american 308win.
kabát
Zkušený diskutér
Příspěvky: 600
Registrován: úte 01.12.2009, 19:11

Re: 2l estonsky lovecky pes bez vycviku - poradite jak zacit?

Příspěvek od kabát »

Leon píše:kabáte kabáte už toho nech :wink: :lol: :lol: :lol: :lol:
O.K. mistře
VOK - HB - 223 Rem - 6,5 x 55 SE - 7 x 65 R - 308 Win - 9,3 x 74 R -
Odpovědět