Krytky puškohledu

Lovecké puškohledy a vše o nich. Vaše zkušenosti, rady a dotazy.
losthorizon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 121
Registrován: ned 22.11.2009, 20:26

Krytky puškohledu

Příspěvek od losthorizon »

Zdravím!
Protože jsem podobné téma nenašel, zakládám nové vlákno. Můj dotaz má vlastně dvě části:

1) Jaké krytky puškohledu používáte a které vám vyhovují nejvíce? Já používám krytky Butler Creek a musím říct, že ke své naprosté spokojenosti! Tím se ale dostávám ke druhému dotazu:

2) Na druhé flintě proběhlo několik úprav včetně výměny montáže a optiky (nyní s objektivem 56mm). Bohužel mezera mezi hlavní a ojektivem je teď velmi malá. Zatím jem to neměřil, ale odhaduji to tak na 2mm. Nemyslím si, že je tam dostatečný prostor k tomu, abych i zde použil krytky B.C. a vlastně mě ani nenapadá jaké jiné krytky použít!? Proto prosím o radu...Díky!
martinh
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 422
Registrován: čtv 16.4.2009, 14:56
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Krytky puškohledu

Příspěvek od martinh »

Butler creek jsou asi nejlepsi, mel jsem je take na sve stare meopte. 7x50. Ted mam Na meostaru takové gumové co tam byli při prodeji a zatim jsem s nimi spokojen, ale az se pretrhnou, tak urcite zas sahnu po Butler creek.
Sauer 202 + Zeiss Victory HT 3-12x56, Sauer 404 8x57 IS, CZ 550 Lux 308W...
Vojta
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1001
Registrován: pát 11.5.2007, 15:16
Bydliště: Královéhradecko

Re: Krytky puškohledu

Příspěvek od Vojta »

Já mám také na kulovnici krytky Butler Creek a naprostá spokojenost. Myslím, že kdyby nebyla mezera dostatečná, dalo by se zobáček na otevírání okuláru malinko obrousit......
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Krytky puškohledu

Příspěvek od figi »

ČENDA píše:Já mám krytku jenom na objektivu a to takovou tu co se odklopuje na pérku. Nevím sice typ,ale cena byla někde kolem 150kč. Je tam cca 3 roky a drží. Na okuláru mám nasazenou gumu tak tam nejde dát nic. Ale to mě netrápí,protože tam se při nošení nebo sezení na posedu voda nebo sníh nedostane...
Osobně si krytky vyrábím sám, používám víčka od sprejů patřičné velikosti, kulatou gumu ze švadlenky o průměru asi 2,5 mm ( je obšitá ) a tenkou černou izolační pásku. Na objektivech mám sluneční clony, na všech okulárech gumu, ale přestože to čočky ochrání ve velké míře proti vodě či sněhu, jakmile jde zbraň do futrálu či trezoru, nasazuji krytky jako ochranu proti prachu a všem dalším nečistotám.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Uživatelský avatar
Tommy
Zkušený diskutér
Příspěvky: 722
Registrován: pon 12.1.2009, 12:34
Bydliště: Olomouc

Re: Krytky puškohledu

Příspěvek od Tommy »

figi: ty jseš ale koumák...to by mě nenapadlo.
vhool-member

Re: Krytky puškohledu

Příspěvek od vhool-member »

to figi: nechci te opet naslapnout ale tohle je vec ktera "frcela" jako vychytavka za komancu (pravda,ze ja pouzival leteckou gumu z modelarskych potreb :wink: ) a je to bezesporu fajn nouzovka ale v dnesni dobe kdy jsou napr. Butler Creek za par korun bezne k dostani je to spis pro radost ze jsi neco udelal sam nez aby mne to uspokojilo natoz abych mel dobry pocit z estetickeho vzhledu ci jine plusy tohoto reseni :wink:
losthorizon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 121
Registrován: ned 22.11.2009, 20:26

Re: Krytky puškohledu

Příspěvek od losthorizon »

Jen abych předešel vášnivé debatě figiho a vhoola v tomto "mém" vláknu :-) tak ten tvůj předchozí příspěvek, figi, budu brát jako možné doporučení pro vyřešení mé situace - tedy pouze 2mm prostoru (teď už dokonce i změřeno) mezi hlavní a objektivem. Jinak se mi opravdu nechce věřit, že v dnešní době upřednostňuješ samovýrobu před produkcí třeba právě B.C. :-) Ale debatovat o tom nehodlám...

Teď mám asi tak tři možnosti. Koupit B.C. a upravit je (zbrousit?) tak aby se do mezery vešly. Zkusit někde na netu sehnat násuvné krytky, které by se tam nejspíš vešly. A nebo se zařídit jako figi...

V souvislosti s touto věcí mě napadlo, jaké důsledky může mít to, když bude objektiv puškohledu v kontaktu s hlavní přes stěnu krytky? Může se optika zničit? Rozhodí se nástřel? Nebo se nic nestane a žádné poškození nehrozí? To vše samozřejmě v důsledku střelby a přenosu vybrací na sklo, o zbrani stojící v trezoru se bavit nebudeme...
vhool-member

Re: Krytky puškohledu

Příspěvek od vhool-member »

:wink: nechtel jsem zde rozvijet vasnivou diskuzi,neboj,jen mam stejny nazor jako ty.ja to mam vyreseno na velke osme tak,ze jsem koupil to nejlecnejsi (znacku si nepamatuju ale ma to zluta sklicka) na gumicku a u te krytky na objektiv jsem dole,v miste styku s hlavni vystrihl obdelnicek a je klid :wink: ...az bude cas tak kdyz si vzpomenu tak ofotim :wink:
Uživatelský avatar
Tommy
Zkušený diskutér
Příspěvky: 722
Registrován: pon 12.1.2009, 12:34
Bydliště: Olomouc

Re: Krytky puškohledu

Příspěvek od Tommy »

losthorizon píše:Jen abych předešel vášnivé debatě figiho a vhoola v tomto "mém" vláknu :-) tak ten tvůj předchozí příspěvek, figi, budu brát jako možné doporučení pro vyřešení mé situace - tedy pouze 2mm prostoru (teď už dokonce i změřeno) mezi hlavní a objektivem. Jinak se mi opravdu nechce věřit, že v dnešní době upřednostňuješ samovýrobu před produkcí třeba právě B.C. :-) Ale debatovat o tom nehodlám...

Teď mám asi tak tři možnosti. Koupit B.C. a upravit je (zbrousit?) tak aby se do mezery vešly. Zkusit někde na netu sehnat násuvné krytky, které by se tam nejspíš vešly. A nebo se zařídit jako figi...

V souvislosti s touto věcí mě napadlo, jaké důsledky může mít to, když bude objektiv puškohledu v kontaktu s hlavní přes stěnu krytky? Může se optika zničit? Rozhodí se nástřel? Nebo se nic nestane a žádné poškození nehrozí? To vše samozřejmě v důsledku střelby a přenosu vybrací na sklo, o zbrani stojící v trezoru se bavit nebudeme...
S tím kontaktem mezi optikou a hlavní bych si dal pozor,protože já si ho nedal a skončilo to reklamací puškohledu.
Při usazování puškohledu jsem ho položil na kroužky,na kterých zdánlivě podle oka seděl dobře,ale dotýkal se hned pod čočkou mech. hledí.Chtěl jsem,aby byl co nejníž,ale ubrousit hledí jsem nechtěl,tak jsem to tak nechal,nasadil horní kroužky a utáhl.Ještě jsem všechno zkoukl,zkusil vůle,ale drželo to na beton.
Po asi 50 ranách,kdy to lítalo přesně jsem prodrbal dobrýho muflona,na to pak i prase a nezbylo nic,než kontrola.Začal jsem povolovat šroubky z kroužků a byly docela povolený.

No nakonec díky nepřiléhavosti ke stěně předního okroužku,kde byla okem neviditelná vůle asi 1 mm,vzniklo pnutí a bylo po optice,nešlo to pak nastřelit ani za ho...
Musel jsem optiku reklamovat a nakonec to hledí potom ubrousit.
vhool

Re: Krytky puškohledu

Příspěvek od vhool »

to tommy: :lol: :lol: :lol: lidova tvorivost :wink: ... neber to jako zlomyslnost :wink: ,jen me zarazi ze ti uznali reklamaci kdyz jsi to zku.... sam
Olaf
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 318
Registrován: úte 26.9.2006, 14:38

Re: Krytky puškohledu

Příspěvek od Olaf »

Něco podobného jsem řešil u kulobroku Merkel, kde jsem bohužel na 50mm puškohled koupil v ARMSU nízkou montáž. Nezbylo mě nic jiného, když jsem chtěl používat krytky ,jak ze spodku gumu vyříznout na tloušťku šíny a zbrousit spodní plastový zobáček na krytce, který tam stejně k ničemu nebyl, používám zbývající dva stranové. A vše je OK.
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Krytky puškohledu

Příspěvek od figi »

Vlastní výroba krytek je proto, že to, co potřebuji, nikdo nevyrábí. A navíc, mám na všech puškohledech gumové očnice, a na ty jsem ještě žádné sériově vyráběné krytky neviděl.
A esteticky to vůbec není špatné, ovšem když je někdo méně manuálně zručný ...

( vhool - teď jsem si vyrobil pod lock k harriskám, nerozeznáš od originálu )
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
losthorizon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 121
Registrován: ned 22.11.2009, 20:26

Re: Krytky puškohledu

Příspěvek od losthorizon »

To figi:

Věř, že jsem nijak nechtěl zpochybňovat tvoji zručnost! A argument, že nikdo nevyrábí, co ty potřebuješ, beru. Sice nevím, proč máš speciální požadavky, ale neznám tebe ani tvé flinty, takže tomu prostě musím věřit. Vlastně i já sám teď mám tak trochu speciální požadavek (viz. výše), takže pokud se mi situaci nepodaří vyřešit jako vhoolovi - koupit levné násuvné krytky - pak budu muset tvořit sám. Mám na tebe, figi, dva dotazy. Když už si nám popsal svou tvorbu, nenafotil bys to? Třeba by to někomu pomohlo...Tedy pokud neuplatňuješ autorská práva!? Co tě vede k používání gumových očnic? Teď se ptám možná hloupě, ale já je nikdy na optice neměl, takže jsou pro mě jejich výhody v praxi velkou neznámou. Pravda je, že hranice lovecké vzdálenosti je pro mě 250 metrů a terč 300-350 metrů, takže pokud je používáš třeba na LR, tak tam nemám zkušenosti... Mně by asi vadil dotyk oka s očnicí a možná bych začal mrkat. Nechtěný osvit okuláru je sice někdy problém, ale zase tak často se to nestává. Tak se prosím poděl o své zkušenosti. Díky!
Uživatelský avatar
Tommy
Zkušený diskutér
Příspěvky: 722
Registrován: pon 12.1.2009, 12:34
Bydliště: Olomouc

Re: Krytky puškohledu

Příspěvek od Tommy »

vhool píše:to tommy: :lol: :lol: :lol: lidova tvorivost :wink: ... neber to jako zlomyslnost :wink: ,jen me zarazi ze ti uznali reklamaci kdyz jsi to zku.... sam
To jsem teda zku... a k té reklamaci, ten puškohled byl samozřejmě i odřenej a nikomu to nevadilo,ochotně to spravili.
Chybama se člověk učí.
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Krytky puškohledu

Příspěvek od figi »

Obrázek

Pro inspiraci foto. Jednak hotové krytky na puškohledu se sluneční clonou a gumovou očnicí, pak příprava na výrobu dalších.

Gumové očnice jsem začal primárně používat jako ochranu čočky okuláru před vodou a sněhem na šoulačce. Další výrazný efekt je perfektní vystředění oka do puškohledu ( a velmi rychlé ), vynikající obraz je další velké plus. Očnice používám pouze rovné, žádné zahnuté a různě vytvarované. Očnice musí mít přesnou délku. Očnice se prakticky pouze dotýkám obočím, často se setkávám s tím, že je očnice moc dlouhá a střelec ji nejdříve stlačuje dopředu a velmi dlouho pak hledá správnou polohu oka.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Odpovědět