Srnčí říje

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Ertner
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 117
Registrován: stř 05.8.2009, 10:41
Bydliště: Krkonoše, Žacléř
Kontaktovat uživatele:

Re: Srnčí říje

Příspěvek od Ertner »

Zdravím ... Nejsem myslivec, ale vábím v honitbě cca 500m.n.m až do výšky cca 1000 m.n.m (Krkonoše)
Minulý rok jsem navábil svého prvního srnce 2.8. ale letos to jsou vyjímky navábil jsem jich asi pět ale hned zase zmizeli , říje probíhá, ale na vábení zatím nic moc čekal jsem lepší :? . Možná takto vysoko v Horách bude říje později ne ?
Ertner :wink:
Ertner
sterbik8
Nový návštěvník
Příspěvky: 41
Registrován: čtv 12.6.2008, 15:14
Bydliště: Jablonné nad Orlicí
Kontaktovat uživatele:

Re: Srnčí říje

Příspěvek od sterbik8 »

Určitě ano, včera jsem zkoušel na lesní pasece okolo 800m.n.m. pískat a nic, říje zde ještě není, zkoušeno i o víkendu, zatim ještě ne, dole níže okolo těch 500m.n.m. už už je pohyb viditelný, čekal jsem tedy s letošním teplem v červenci říji dříve, ale nepotvrdilo se mi to
Ertner
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 117
Registrován: stř 05.8.2009, 10:41
Bydliště: Krkonoše, Žacléř
Kontaktovat uživatele:

Re: Srnčí říje

Příspěvek od Ertner »

Dobrý večer !
Tak co 6.8. a u mě zatim nic moc 6tý přivábený srnec ... ale nic moc ... minulí rok touhle dobou jem jich měl na kontě navábených asi 35 tak co se děje a jak u vás ? :?
Ertner
johnyc77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 764
Registrován: stř 07.5.2008, 11:07
Bydliště: Západní Čechy

Re: Srnčí říje

Příspěvek od johnyc77 »

Ahoj, podle mě je to tim počasím.. Mě se jinak letos zadařilo přivábit 2 odstřelové srnce.. Jinak loni jsem měl přivábených srnců také o poznání více..
savazka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 233
Registrován: čtv 20.11.2008, 17:20
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Srnčí říje

Příspěvek od savazka »

Ještě v červenci jsem přivábil jednoho 3VT a od té doby ticho po pěšině. Srnci na vábení maximálně zvednou hlavu a chvilku jistí. Ato vím jistě, že ten který není se srnou, prostě nezájem. Teď v tom dešti to asi nebude lepší...
Brno Effect 6,5x57R
UB 16x70 / 5,6x52R
Belgie 16/70
ZKM 456
Ertner
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 117
Registrován: stř 05.8.2009, 10:41
Bydliště: Krkonoše, Žacléř
Kontaktovat uživatele:

Re: Srnčí říje

Příspěvek od Ertner »

Ze zkušenosti vím že srnci reagují na vábení i po dešti... dokonce se mi podařilo přivábit srnce i za deště ... ale letos se jim fakt nechce :!: třeba bude u nás říje později ... jak jsem četli v předešlých zprávách tak u někoho již probíhá ... :? alespon doufám že bude později ... :lol:
Ertner
Uživatelský avatar
hanmilan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 284
Registrován: pát 02.11.2007, 14:29
Bydliště: Český Krumlov

Re: Srnčí říje

Příspěvek od hanmilan »

Myslím, že u nás právě probíhá vrchol říje. Honitbu máme na okraji Šumavy v nadmořské výšce cca 600 m. Předevčírem večer mi "kolečkovalo" v dohledu na louce hned několik párů srnčího, mezi nimi pobíhala zmateně srnčata. Po dlouhé době jsem viděl hromadnou říji. Srnci byli tak zabráni do prohánění srn, že neproháněli ani sebe mezi sebou. Stalo se to jen v jediném případě, kdy se kolečko dvou párů křížilo a silnější srnec popohnal cca 100 m slabšího. V zápětí se však ale oba věnovali dál své srně. Jinak k vábení srnců, jak jste ho popisovali bych uvedl, že je to zatím spíš plašení zvěře při říji :twisted: . Zkušený vábič ví, že největší šance na přivábění srnce je na konci říje, nebo i třeba v září po říji. Pokud máte při říji v revíru správný poměr pohlaví a nepřevládají srnci nad srnami, úspěšnost vábení srnce při říji nebývá nijak valná, i když vyjímky potvrzují pravidlo. Samozřejmě se třeba povede přivábit na slabší pískání srna a za ní přijde i srnec. Pokud jdu na obeznaného srnce, který je zalehlý se srnou v louce a vím o něm, zavábení mi pomůže k tomu aby vstal a poskytnul mi tak šanci k jeho ulovení. Jinak to pravé a nejpěknější vábení je podle mě opravdu až ke konci říje nebo i po ní 8)
Taky se mi letos poštěstilo vidět pokládání srny. Srnec srnu pokládal hned několikrát za sebou. Byl lovný, ale nechtěl jsem jim tu idilku kazit :wink:
ČZ 537 .270 Win + Meopta R1 7x56 RD, ČZ 537 7x64 + 4x32 Meopta (naháňková), Suzuki Jimny
Ertner
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 117
Registrován: stř 05.8.2009, 10:41
Bydliště: Krkonoše, Žacléř
Kontaktovat uživatele:

Re: Srnčí říje

Příspěvek od Ertner »

Máte pravdu ! 8) až na vrcholu říje či na konci ... problém je že u nás jen nereagují na vábení ale srny honí už od konce července prostě zkouším jinak vábím vždy až od 5. srpna ... :) ale letos jen zkouším ... :wink:
Ertner
Vojta
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1001
Registrován: pát 11.5.2007, 15:16
Bydliště: Královéhradecko

Re: Srnčí říje

Příspěvek od Vojta »

Vyrazil jsem po propršených dvou dnech. Navábil jse bez problémů dva srnce, které jsem měl v dosahu. Dnes jsem s manželkou vyrazil ve 13.30 na procházku s vábničkou a opět jsem navábil dva srnce. Krom toho i v deštivém počasí jsem pozoroval srnce, jak pokládá srnu. Dnes odpoledne okolo 15. hod jsme pozorovali 3 různé dvojice, kde srnci opakovaně pokládali srnu. Můžu tedy zodpovědně říci, že u nás nyní probíhá skutečný vrchol srnčí říje. Máme oba krásné zážitky! Zítra vyrážíme opět na obeznaného šesteráka, kterého jsem v týdnu nechal odejít a teď se nám ho nedaří ulovit, snad zítra bude přát více štěstí.
johnyc77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 764
Registrován: stř 07.5.2008, 11:07
Bydliště: Západní Čechy

Re: Srnčí říje

Příspěvek od johnyc77 »

Já včera taky napískal jednoho mladíka.. jinak jsem neviděl vůbec nic..
Tobě Vojto přeju do dalších loveckých dnů LOVU ZDAR
Vojta
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1001
Registrován: pát 11.5.2007, 15:16
Bydliště: Královéhradecko

Re: Srnčí říje

Příspěvek od Vojta »

I tobě Johnyc!
Říje je pomalu u konce. V pondělí mně manželka přemluvila, ať si jdeme sednout, že chce ještě vidět srnčí říji. Začínalo pršet a tak se mi moc nechtělo. Nakonec jsem ale podlehl a tak jsme vyrazili. Došoulali jsme ke kazatelně a hned pozorovali srnce pokládajícího srnu, za chvíli i druhý pár. Jsou to ale již jen dozvuky končící říje. Asi po hodině se zvedl z obilí mně dosud neznámý srnec. Na zavábení po chvíli rozhodování předsi jen zareagoval a pomalými kroky šel k nám. Mezitím jsem si jej přečetl a rozhodl se ho ulovit. Srnec šel za mým vábením a já čekal, až se zastaví - nezasavil a zašel do náhona. Říkám si, on vyjde buď na druhé straně nebo za čas zpět do pšenice. Bylo teprve 19.30. Ani jsme se nenadáli a srnec vyšel - odcházel od nás pryč, nezbylo než si na něj beknout. Srnec se v kroku zastavil a ukázal mi svou komoru. Stiskl jsem spoušť a srnec se zlomil v ohni. Po chvíli již stojíme nad asi 5-ti letým nepravidelným šesterákem. Užil jsem si veškerých tradic, které k lovu ve dvou patří. krásný večer s neméně krásným zážitkem v doznívající říji!

Všem do posledních zbytků srnčí říje přeji upřímně Lovu zdar!
Uživatelský avatar
hanmilan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 284
Registrován: pát 02.11.2007, 14:29
Bydliště: Český Krumlov

Re: Srnčí říje

Příspěvek od hanmilan »

U nás na Šumavě v nadmořské výšce kolem 600 m je srnčí říje u konce. Snad ještě nějaké dozvuky budou vidět, ale srny už chodí samotné, srnci rovněž. Zvěř už odpočívá i za ideálních podmínek pro říji a není až na úplné vyjímky po ní ani vidu. Právě v tuto dobu jsem vždy míval ještě výborné výsledky při vábení. Nejeden srnec se nechal ještě zlákat :wink:
ČZ 537 .270 Win + Meopta R1 7x56 RD, ČZ 537 7x64 + 4x32 Meopta (naháňková), Suzuki Jimny
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Srnčí říje

Příspěvek od figi »

Já ještě včera večer viděl srnce pokládat srnu, dva mladíky jsem přivábil. Dnes samotná srnčata, ale říjný pár jsem nenašel. ( 260 - 400 m.n.m. )

V posledních letech srnčí říje probíhá od poloviny července minimálně do poloviny srpna, jako by se doba trvání říje protahovala.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
sterbik8
Nový návštěvník
Příspěvky: 41
Registrován: čtv 12.6.2008, 15:14
Bydliště: Jablonné nad Orlicí
Kontaktovat uživatele:

Re: Srnčí říje

Příspěvek od sterbik8 »

U nás říje stále probíhá, 600-1000 m starší srnci pořád přiskakují na vábničku, je to nádhera, když to člověk trochu umí, pozorovat tuhle nádhernu zvěř stojí za to
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Srnčí říje

Příspěvek od dalas »

Tak u nás říje pomalu končí. Snaží se už jen občas mladí srnci. Starších srnců je vidět o poznání méně a vychází později. Letos ta říje byla o dost klidnější než obvykle. Díky sklizním jetelin, řepek a obilí se to v konci v některých lokalitách znatelně zamíchalo.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Odpovědět