Srnčí říje

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Uživatelský avatar
hanmilan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 284
Registrován: pát 02.11.2007, 14:29
Bydliště: Český Krumlov

Re: Srnčí říje

Příspěvek od hanmilan »

johnyc77 píše:Západní Čechy říje pozvolná už týden.. V pátek jsem napískal dva mladíčky, starší srnci zatím v klidu..
Ono taky starej srnec je tak nepřiskočí :lol:
ČZ 537 .270 Win + Meopta R1 7x56 RD, ČZ 537 7x64 + 4x32 Meopta (naháňková), Suzuki Jimny
johnyc77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 764
Registrován: stř 07.5.2008, 11:07
Bydliště: Západní Čechy

Re: Srnčí říje

Příspěvek od johnyc77 »

To já vím, ale ještě jsem neviděl žádnou pořádnou aktivitu..:)))
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Srnčí říje

Příspěvek od motolada »

zispo píše:to je divný u nás jdou do říje prvně staří srnci. Dnes jsem měl na poli o malé rozloze 3 staré a silné srnce se srnama. Tak jsem ani nevábil. A jeden mladý šesterák bil odbytel a stál mimo.
Potvrzuju,do 2 let ještě nemají zájem,starší jsou v plném proudu
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Srnčí říje

Příspěvek od fesoj »

]
zispo píše:bil odbytel
[/quote]
Ty dáváš tomu češtinovi na prdelka...
Kritériem pravdy je praxe.
Vojta
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1001
Registrován: pát 11.5.2007, 15:16
Bydliště: Královéhradecko

Re: Srnčí říje

Příspěvek od Vojta »

Náchodsko - říje v plném proudu již cca jeden týden. Stejně tak žně, kterým ale počasí moc nepřeje. Dva dny slunce, dva dny prší. Nicméně řepky a ječmeny posečeny a také část pšenic, takže míst, kde se dá pozorovat říje přibylo.
Ertner
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 117
Registrován: stř 05.8.2009, 10:41
Bydliště: Krkonoše, Žacléř
Kontaktovat uživatele:

Re: Srnčí říje

Příspěvek od Ertner »

Tak už jsem napískal prvního cca 4 letého srnce, myslím že tak 2-3 dny až už to na vábení půjde všechno. :wink:
Ertner
Jirka83
Zkušený diskutér
Příspěvky: 566
Registrován: sob 16.6.2007, 19:15
Bydliště: Jičín
Kontaktovat uživatele:

Re: Srnčí říje

Příspěvek od Jirka83 »

O víkendu se mi podařilo připískat 2 roční srnce, takže říje už je u nás(Nymbursko) na vrcholu, škoda, že se tam jen tak nedostanu... :roll:
kozlice Zabala Hermanos 12/76 XL 90
kozlice Rizzini 20/76
kulobrok Merkel 8x57JR/16 + hlavně 16/70
ZKM 451 .22 LR
ZKK 601 W243
BO 98 LW 8,5x63REB
FN 1907 6,35Browning
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Srnčí říje

Příspěvek od fesoj »

U nás na Žacléřsku rovněž říje vrcholí. V neděli k večeru jsme seděli s Ertnerem nad rozlehlým lánem zatravněného a posečeného pole a připadal jsem si jak na safari. Viděli jsme nejméně 10 srnců všech věkových kategorií. Několik chodilo se srnami, několik nám přiskočilo na pískání. Na pár kroků před kazatelnou jsme pozorovali nádherný rituální souboj dvou stejně silných srnců, dle mého názoru II.VT. Nešlo o žádnou "hospodskou rvačku" či o nářez, udělený silnějším slabšímu, spíš o vzájemné imponování provázené tancem. Už jste někdy viděli, aby se srnci otočili zadky k sobě a proti sobě couvali ? Já v neděli poprvé. A vrchol všeho bylo to, co se dá s trochou nadsázky nazvat "srnčím gruppensexem". Že srnec honí srnu v kruzích a pak ji několikrát za sebou pokládá, je běžné. Ale aby se k nim přidal další srnec, který ze vzdálenosti několika kroků vše se zájmem a bez vměšování pozoroval, přičemž dominantnímu srnci vůbec nevadil, nad tím jsem jen kroutil hlavou - a pak ještě přiskočila další, dle postavy mladá srna, která se začala tomu silnějšímu, zřejmě opakovaným pokládáním drobet unavenému srnci, vyloženě vnucovat. Bezúspěšně. Nakonec se k trojici přidal i ten srnec, který dosud vše jen pozoroval, začali se honit všichni 4 dohromady a pak zaběhli za obzor. Takže mé rozhodnutí, že ten den nebudu střílet /a že těch příležitostí bylo víc než dost/ se rozhodně vyplatilo.
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
hanmilan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 284
Registrován: pát 02.11.2007, 14:29
Bydliště: Český Krumlov

Re: Srnčí říje

Příspěvek od hanmilan »

Jirka83 píše:O víkendu se mi podařilo připískat 2 roční srnce, takže říje už je u nás(Nymbursko) na vrcholu, škoda, že se tam jen tak nedostanu... :roll:
Neboj, ročního srnce připískáš i v září :wink:
ČZ 537 .270 Win + Meopta R1 7x56 RD, ČZ 537 7x64 + 4x32 Meopta (naháňková), Suzuki Jimny
Uživatelský avatar
hanmilan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 284
Registrován: pát 02.11.2007, 14:29
Bydliště: Český Krumlov

Re: Srnčí říje

Příspěvek od hanmilan »

Když už se tady rozepisujete o říji, včera ráno jsem byl v revíru, odlovený lišák odpočíval v kufru auta a kolem 08 hod. jsem se vracel domů. Na každé louce pár srnčího, říje je na vrcholu. Projížděl jsem po vyježděné cestě prostředkem louky a viděl další pár srncího v "kroužcích" , který se blížil k autu. Srně se přítomnost auta nelíbila a znejistila, srnec vůbec nereagoval a nevěnoval mi nejmenší pozornost. Zastavil jsem, vypnul motor. Pár se přiblížil na 50 m k autu, srna se snažila od auta vzdálit, ale srnec byl jak smyslů zbavený a doslova ji "tlačil" před sebou k autu a nechtěl jí nechat odběhnout. Nakonec srnu po chvíli pokládal pár metrů před autem. Ještě chvíli jsem s autem postál uprostřed louky a když se pár v kroužcích vzdálil, pokračoval jsem v jízdě domů. Něco podobného se mi ještě nestalo. Každopádně tohle je podle mě vrchol říje 8)

P.S. revír na Šumavě, obilí, kukuřici a řepku neznáme. Máme jen louky a pastviny :(
ČZ 537 .270 Win + Meopta R1 7x56 RD, ČZ 537 7x64 + 4x32 Meopta (naháňková), Suzuki Jimny
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Srnčí říje

Příspěvek od fesoj »

P.S. revír na Šumavě, obilí, kukuřici a řepku neznáme. Máme jen louky a pastviny .

Zcela stejně jak u nás na Žacléřsku.
Kritériem pravdy je praxe.
Vojta
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1001
Registrován: pát 11.5.2007, 15:16
Bydliště: Královéhradecko

Re: Srnčí říje

Příspěvek od Vojta »

Řekl bych, že právě první týden v srpnu je nejlepší na pískání. Říje pomalu odeznívá a na pískání výborně reagují i staří srnci. Což se mi ostatně v praxi každý rok potvrdí. Zajímalo by mně, zda máte i vy ostatní podobnou nebo stejnou zkušenost. Tento týden mi na pískání přiskakovali i staří mazáci. Bohužel třetí věková se letos v povolence neobjevila....
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Srnčí říje

Příspěvek od motolada »

Ano je to základní poučka všech vabičů,i když u mě je situace taková,že ne vždy přiskakují pokud jsou zrovna v říji,mladí utekli a staří nejevili zájem protože měli srny.Jinak že mám povolenku na 3vt.jsem zjistil až dnes,vždy byla vydávána jubilantům a to až po říji,dnes ráno když jsem popisoval hospodáři že jsem si napískl asi 4-5 let srnce (letos už 3)se ptá proč jsem nestřílel,letos nám je napsal hned,ale nikdo o tom neví :lol: :lol: :oops: :oops:
johnyc77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 764
Registrován: stř 07.5.2008, 11:07
Bydliště: Západní Čechy

Re: Srnčí říje

Příspěvek od johnyc77 »

Tak u nás zcela jistě říje vrcholí.. V sobotu odpoledne kolem 3 hodiny při procházce se psem jsem napískal dvě mlaďochy, jeden velmi dobrý šesterák, druhý slabší.. Večer při čekané další 3 srnce II.VT, ani jeden lovný.. A dnes po obědě další II.VT vysoký šesterák.. Starší srnci jakoby se do země propadli, neviděl jsem ani jednoho.. Třeba už odpočívají.. :)
Uživatelský avatar
lörinc
Zkušený diskutér
Příspěvky: 962
Registrován: čtv 24.5.2007, 17:33
Bydliště: Prostějovsko

Re: Srnčí říje

Příspěvek od lörinc »

Pánové jak u Vás probíhá říje? Já jsem docela rozpačitý. Ještě jsem neviděl srnce ze srnou. Srnci samotní, dnes dvě srny také samotné a jedna ze srnčetem. Na pískání na mě srnec hledí jako bych spadl z jahody. A to byl roček, kteří jinak běhají bez obav. Tento rok zdá se mi poněkud podivný...... Jo lokalita prostějovsko.
Sauer 101, .30-06, Tikka T3 Varmint .243 win.+Nikon Monarch E 2,5-10x56 Ill, ZG 47 8x57 JS, ZG 47 8x60 S, ZKM 455 22 LR+Delta 4x32AO, UB 12/12, Gustav Tichý 16/16
Odpovědět