Délka střely versus počet drážek

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
Olaf
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 318
Registrován: úte 26.9.2006, 14:38

Délka střely versus počet drážek

Příspěvek od Olaf »

V souvislosti s přebíjením kulových nábojů jsem již několikrát četl, že platí určitý poměr mezi délkou Použité střely a počtem drážek, či stoupáním ve vývrtu kulové zbraně. Předpokládám, že tento poměr je rozhodující pro stabilizaci střely během letu. Doufám,že některý z kolegů má v tomto směru více zkušeností a bude ochoten se o ně podělit s elévem v přebíjení puškového kulového střeliva. :oops:
Díky.
Uživatelský avatar
Andy
Administrátor
Příspěvky: 1840
Registrován: úte 01.8.2006, 14:17
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy »

Shiva by nam neco mohl napsat. Poprosim ho.
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva »

Co se týče počtu drážek nebo jejich směru (levo/pravo točivý vývrt) jsem se zatím nesetkal s tím, že by to mělo mít nějaký význam.
Co se týče stoupání, tak to je věc velice důležitá.
V?eobecně platí, čím delší střela (zpravidla i tě??í) tím rychlejší stoupání vývrtu je potřeba k její stabilizaci.
Existuje na to několik vzorců, ale vždy vycházím z údajů od výrobce. Ke sportovní střelbě používám výhradně střely Berger, jejich konstrukce umo?ňuje Použití tě??ích střel než střel od ostatních výrobců pří stejném stoupání.
Vzorce pro výpočet potřebného stoupání pro danou střelu o určité délce jsou například uvedeny v manuálu k programu ing. Faikla Ballistica. Nejjednodušší je vzorec:
stoupání = (D*D*K)/L

D= průměr střely v mm
K = koeficient pro střely do průměru 7mm je to 200
pro střely nad 7mm je to 160
L = délka střely v mm.
stoupání je v mm.

Ale jak říkám, osobně se přímo obracím na výrobce, pokud to není nikde uvedeno. Výpočty jsou velice přibli?né. a konstrukce střely může vyžadovat rýchlejší stoupání, než vypočtená hodnota podle délky. důležitá poznámka, vždy je lepší mít tzv. přetočenou střelu než nedotočenou. tj. krat?í střela do rychlejšího stoupání jde, ale delší do pomalejšího než je třeba ke stabilizaci nejde.
Olaf
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 318
Registrován: úte 26.9.2006, 14:38

Příspěvek od Olaf »

Shiva napsal:
důležitá poznámka, vždy je lepší mít tzv. přetočenou střelu než nedotočenou. tj. krat?í střela do rychlejšího stoupání jde, ale delší do pomalejšího než je třeba ke stabilizaci nejde.
Délku střely znám, koeficient již také/7x64/,průměr střely také. Jediné co teď nevím, je stroupání drážek u mé kulovnice ZKK 600 r.7x64 z r. cca 1980. již jsem koupil střely Hornády SST 162 gr, přebil a teď to musím vyzkoušet. Pokud jsem Vás dobře pochopil, zvolil jsem špatný postup. Zřejmě jsem si měl nejprve zjistit stoupání drážek u kulovnice a potom hledat nejvhodnější střelu. Nebo se mýlím??
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva »

Dávám přednost tykání, alespoň na fóru. takže když nebudeš mít nic proti.
Jo, přesně jsi to odhadl.
Buď by ti to měl říci výrobce, ale u zbrojovky o tom silně pochybuji. a nebo si to budeš muset změřit sám.
Nevím jaký vytěrák používá?, ale pokud máš alespoň trochu dobrý s lo?iskem v rukojeti, tak si vem nový kartáč, ev. na něj dej je?te hadřík, zasuň do komory a posuň kousek do hlavně. pak si na vytěráku označ třeba lepící paskou hned u navaděče začátek, pak si udělej někde na vytěráku u rukojeti zvrchu tečku a pomalu rovnoměrně vytěrák zastrkuj do hlavně a to tak dlouho až se ti tečka otočí zpět do výchozí polohy. udělej si opět značku lep. páskou na vytěráku u kraje navaděče. (někdy je lepší to udělat na dvě otočeni a vydělit výsledek). Pak vytěrák vytáhni a změř vzdálenost mezi lep. paskami. vyděl 2.54 a máš stoupání v palcích.
Olaf
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 318
Registrován: úte 26.9.2006, 14:38

Příspěvek od Olaf »

Shiva napsal:
Dávám přednost tykání, alespoň na fóru. takže když nebudeš mít nic proti.
Já osobně proti tykání nic nemám ale někdo je na tykání choulostivý a tak chci preventivně předejít případným nepříjemnostem a tudí? vykám.Díky Tobě za objasnění problematiky, do budoucna se polepším. Nicméně teď jsem zrovna přebil cca 40ks se střelou SST, tak mě nezbývá nic jiného jak nastřelit kulovnici a potom se uvidí. :lol:
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1064
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Drážka?

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Tak to jsem překvapen. Já jsem myslel, že existuje něco jako norma u mezinárdně uznaných ráží, kde je mimo rozměrů nábojnic, průměru střely, maximálních tlaků atd., stanoveno ještě stoupání.
O některých ráží jsem slyšel, že lze dělat pro ně hlavně s vývrtem o 4 nebo 6ti drážkách. Která hlaveň pak déle vydrží a je přesnější - šestidrážkové musí asi mít menší(u??í pole a drážky)?
Jinak jsem ještě například narazil v knize "Policejní odstřelovač" na pasá?, kde autor uvádí, že pro jednu ostřelovací vojenskou pušku( nevím už zda pro nám. pěchoty nebo armády-knihu momentálně nemám u sebe) vyrábí firma Remington v ráži 308W hlaveň o 5ti drážkách a tato měla dávat údajně markantně větší přesnost?
může se někdo k této problematice podrobněji vyjádřit? Děkuji.
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva »

OK, myslím, že to co jsi potřeboval jsem ti vysvětlil, tak jak umím :-)

když budeš něco potřebovat tak dej vědět.
Odpovědět