prostory k výcviku

Pejskové a jejich výcvik
Odpovědět
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

prostory k výcviku

Příspěvek od Petr1970 »

Když už se tu nakouslo, zeptám se - jste všichni profesionální "myslivci-lesáci" takže máte volný pohyb po lesech-honitbách v rámci své práce např.? (kamarád si takhle vodí psa a je to o něčem jiném..)

nemáte např. problémy najít vhodný prostor? (nemyslím tím povolení správce-majitele honiteb, to je v pořádku) ale vůbec najít vhodný terén - píšete tu o 1 km dopředu atd... já dneska tahal vlečku 600 metrů a už jsem byl za 2 terénními vlnami, nemluvě o 2 přebroděných strouhách.. psa potom pořádně nevidíte takže nevíte jak pracuje atd.. a to cvičím ve 2 takže je to lehčí než sám vůdce...

najít dost místa (a ohaři ho potřebují víc než naši vodníci), aby správně foukal vítr, aby byl správný porost?... chodíme teď cvičit 2x týdně (nácviky na zkoušky) a kolikrát to připomíná bojovku - vzpomenout si kde jak byla tráva, jak fouká vítr a pak vyjet autem 2-6 km na různé strany... - nesmí tam být moc provoz, lidi, cyklostezky, hluk, zazvěřeno....

jak to řešíte? (a to se necházím nyní na vysočině která není tak špatná jako jiná místa..)

na druhou stranu, např. šluknovský výběžek, to byla paráda.. jen louky, remízky, 6 km za sebou.... to se to cvičilo u známého....
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Uživatelský avatar
ozef76
Nový návštěvník
Příspěvky: 10
Registrován: stř 06.5.2009, 5:10
Bydliště: ok. Vsetín

Re: prostory k výcviku

Příspěvek od ozef76 »

Zdravím tě!
Máš pravdu, že je to problém, hlavně pro nás kde zaprvé není drobné zvěře a zadruhé je hodně členitý terén. Já se to snažím řešit tím, že jezdím ke kamarádovi k Prostějovu a to už je o něčem jiném. Ale jezdit 100km za zvěří to není taky žádná sláva a nejde to každý týden. Chystám psa na podzimky, ale nevím jestli to stihnu. V práci blázinec a když se dostanu cvičit 3-4 x do týdne tak je to zázrak. Na zahradě to člověk nemůže počítat za cvičení.
Tak hodně úspěchů a ať ti pes šlape podle tvých představ. Pepa
CZ 550 - 308W, Meopta 6x42
špringršpaněl
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: prostory k výcviku

Příspěvek od Petr1970 »

jen trošku podotknu, nevím jak moc a co cvičíte, ale přijde mi osobně 3-4x týdně zvěr moc... psa to hrozně psychicky vyčerpává a navíc pak nemá tu chuť, hlavně u mladých psů je důležitý to nepřepálit.. čím víc ty psy pozoruju tím víc si myslím že 1x týdně správně udělané 2 vlečky je lepší než obden..

navíc i ta chuť k práci je důležitá, beru to s těma psi tak aby se těšili na další práci a nebrali to jako povinnost - hlavně když jsou mladý, což do 2-3 let jsou - je asi fakt že myslivci to berou jinak, ale pak je to na těch psech vidět..

osobně cvičím každý den 2x 10 minut poslušnost max - ale to v rámci procházek - pár povelů, odložení, aport.. ale jen chvilku... prostě jen opáčko... jinak spíš hraní, procházky aby si volně poběhal a odpočinul si (hlavně psychicky..)

zvěř tak max 2x týdně - jedna-dvě vlečky, aport z vody a konec... ty psi jsou hotoví, je to na nich vidět... hlavně když se pak vyndá zvěř tak ten pes je radostnej a chce se mu..

taky jsem v začátcích absovoval pár "výcviků" kdy se chodilo každý den.. divím se že to ti psy vydrželi, bylo na nich vidět jak je to nebaví.. a u mladých je to důležitý aby to bavilo
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
kabát
Zkušený diskutér
Příspěvky: 600
Registrován: úte 01.12.2009, 19:11

Re: prostory k výcviku

Příspěvek od kabát »

A co má ten tvůj pes za psychické trable, že potřebuje tolik odpočinku?
Ten můj má takový zájem o zvěř a práci, že když přijedu z práce, už stojí u branky, netrpělivě čeká kdy půjdeme do lesa, po třech hodinách se vracíme já zbitý a pes tak trochu vyběhaný.
Fakt je, že vím, že když mi některou práci pes dělá správně, není třeba ji cvičit 3 x týdně do zblbnutí.
A další pravidlo starých kynologů, které ctím, je to, že pes MUSÍ dělat kdy já potřebuju, to znamená, že to je jeho povinnost!
Jinak si bude dělat jen co chce a kdy chce.
Také nechápu jak jinak vycvičit ohaře k tomu, aby aportoval a hledal celý den v poli na honu, než intenzivním tréningem, běh u kola,přinášení,
VOK - HB - 223 Rem - 6,5 x 55 SE - 7 x 65 R - 308 Win - 9,3 x 74 R -
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: prostory k výcviku

Příspěvek od Petr1970 »

nemá žádné psychické trable... bavím se o výcviku mladého... radši cvičím psy pomaleji, hlavně když se to učí.. aby je to bavilo a postupně zvyšovat zátěž.. nemá cenu dělat 50 aportů furt dokola během hodiny u ročního psa když první 2-3 v pohodě donese.. raději toho nechám a druhý den mu zase dám 1-3 aporty...

jak sem psal, myslivci to obvykle řeší jinak, potřebují a chtějí psa hned a co nejrychleji - obvykle vidím 13 měsíčního ohaře který jde na barvu, vodky a lesky už má během předchozích 14 dnů a hajdy makat..
(a to se občas nebavím o metodě jakou to do něj dostanou..)

taky způsob, já mám psa spíš jako společníka, navíc střední plemena jsou do 2 let dospívající, na vrcholu sil od 3 do 6..

někdy je to dobře poznat na chuti k práci.. prostě zezačátku pomalu a zvyšovat zátěž... servaných psů jsem viděl dost... a vidět psa který se vrací s králíkem rychlostí želvy není hezký pohled, alespoň pro mě...

co se týče psychiky, pachové práce jsou pro psa hrozně náročné - je to dobře vidět např. na záchranářských psech nebo na složitějších nácvicích - když je dobře vedenej a cvičenej tak se cvičí 15 minut za dopoledne a pak se pes odkládá... jde se zase s jiným a s prvním až odpoledne.. na 1-2 hodinky práce celý den odpočinku - tzn. ne mezi psy, ne mezi lidi, odložit bokem a spát....

jak říkám, bavíme se o mladých psech kteří začínají.. raději začnu pomalu a postupně zvyšovat dávky než to do psa "nahulit" a pak jen říkat "byl to blbej chov, nevydržel, zblbnul"....
a lidi co cvičí tímto způsobem nemají problém že by pes nemakal celé odpoledne v horku na strništi.. ale nejdou tam s ním jako na první hon v 1 roce, ale začínají menší zátěží a postupně toho psa v klidu vychodí.... je to jako ve sportu... věřím na pomalejší postupné zvyšování zátěže než na "naper to, třeba to vydrží"... asi s tím nebudu mistr světa ale budu z toho mít větší radost a dýl mi to vydrží...
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
karlos79
Nový návštěvník
Příspěvky: 14
Registrován: sob 17.7.2010, 21:10
Bydliště: Ludslavice,Holešov

Re: prostory k výcviku

Příspěvek od karlos79 »

zdravím,dělám ohaře od doby co jsem začal s myslivostí a ctím větu myslivec bez psa,poloviční myslivec.Když jsem začínal cvičil jsem psa v lesní honitbě kde zajíc a bažant byl vzácnost.Vymýšlel jsem náhrady jako domácí králík a slepice.Zkoušky jsem ze psama udělal ale bylo poznat že si nejsou na sto procent jistí.ted působím v honitbě kde není o drobnou nouze a nikdo ze zdejších myslivců mě nechápe proč si pochvaluji zdejší honitbu,to pochopí jen pejskař který cvičil psa tam kde zvěř není.jinak zastává názor v prvním roce vlohy a podzimky,ve druhém vodky a lesní a vrchol jsou ve třetím všestranky.Nevěřím psům kteří v jednom víkendu udělají vlohy,podzimky a za týden vodu,ale to je na dlouho a odbočuji od tématu,kynologii zdar.
Odpovědět