Zamlžení dalekohledu

Lovecké pozorovací dalekohledy. Vaše zkušenosti, rady a dotazy.
Odpovědět
Pettan
Nový návštěvník
Příspěvky: 25
Registrován: ned 27.12.2009, 21:35

Zamlžení dalekohledu

Příspěvek od Pettan »

V poslední době mám problém se zamlžením dalekohledu. Sedím na posedu, dalekohled na krku a když se chci dalekohledem podívat, tak je často zamlžený z vnější strany. Stačí otřít a je vše ok. Proto bych chtěl požádat o radu, jak na takové zamlžení vyzrát. Mám zkusit nějaký přípravek, který to zamlžování eliminuje? Nebo to mám řešit jinak?
Kubajs
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 209
Registrován: úte 06.5.2008, 11:51
Bydliště: Olomouc

Re: Zamlžení dalekohledu

Příspěvek od Kubajs »

Já na své Meoptě 6x3O používám obič jar. Vytvoří se jemná vrstva na skle a to se pak nemlží. Mám to z knížky Nejlepší rady pro myslivce, nebo jak se jmenuje.
Marlin XS 7 243 win, cz 550 lux 8x57JS, ZP 45 16/65.
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Zamlžení dalekohledu

Příspěvek od rimar77 »

dej ten dalekohled z těla a nebude se ti mlžit, já ho mám na poličce a beru ho do ruky až když se chci dívat. Nevím co máš za značku ale pokud je dražší a kvalitnější s nějakou anireflexní úpravou nic bych na něj nepatlal
Pettan
Nový návštěvník
Příspěvky: 25
Registrován: ned 27.12.2009, 21:35

Re: Zamlžení dalekohledu

Příspěvek od Pettan »

Děkuji za rady. Mám obyčejný Hakko 7x50, takže bych mohl klidně ten jar vyzkoušet. Dalekohled s ohledem na tohoto výrobce kouká velmi dobře a světelnost taky velmi dobrá, ale v těchto teplotách se prostě zamlžuje z vnější strany. Vyzkouším i to odkládání dalekohledu, i když to se mně zdá dost hlučný. Ještě k tomu jaru, mohl by si to ještě trochu rozepsat, jaké koncentraci se to tam nanáší atd.
Kubajs
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 209
Registrován: úte 06.5.2008, 11:51
Bydliště: Olomouc

Re: Zamlžení dalekohledu

Příspěvek od Kubajs »

Normálně na smotek vaty kápnu kapičku jaru a natru slabou vrstvu a nechám zaschnout a měl by to být hotovo. Mělo by to fungovat na zrušení povrchového napětí té páry na tom skle.
Marlin XS 7 243 win, cz 550 lux 8x57JS, ZP 45 16/65.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Zamlžení dalekohledu

Příspěvek od Zdenek41 »

Na posedu mám poličku s filcem,co by mělo být hlučné?Já ted v poslední době používám starého rusáka 7/50.Kdybych ho nechal na krku je od tepla někde na břichu zamlženej hned,horší že se někdy zamlží i od očí když delší dobu něco pozoruji.To řeším jelenicí na řemenu.
Pettan
Nový návštěvník
Příspěvky: 25
Registrován: ned 27.12.2009, 21:35

Re: Zamlžení dalekohledu

Příspěvek od Pettan »

Tou hlučností jsem myslel to, že když beru dalekohled z nějaké poličky, tak to může být hlučnější, než když ho mám pověšený na krku a asi tam bude i delší časová prodleva, když potřebuji rychle odložit dalekohled a vzít zbraň atd. Ale to je pouze moje domněnka. Děkuji za radu. Vyzkouším to v praxi a uvidíme.
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Zamlžení dalekohledu

Příspěvek od rimar77 »

Pettan píše:Tou hlučností jsem myslel to, že když beru dalekohled z nějaké poličky, tak to může být hlučnější, než když ho mám pověšený na krku a asi tam bude i delší časová prodleva, když potřebuji rychle odložit dalekohled a vzít zbraň atd. Ale to je pouze moje domněnka. Děkuji za radu. Vyzkouším to v praxi a uvidíme.
nojo myslím že se rychleji podívám do nezamlženého dalekohledu z poličky než se dočkám až se to odmlží ten co je po ruce na krku aůe není sním nic vidět :-) když si zautomatizuješ pohyby není to nijak pomalé ani hlučné ale je to na tobě jak se rozhodneš, ještě jedna varianta co používám je že mám v klíně flintu tak dalekohled položím na flintu tak aby se mne nedotýkal ale to už je náročnější to vychytat aby se nedotýkal těla a nebo aby to moc nemlátilo kdyžho na to pokládáš, proč se to mlží už víš jak to vyřešíš je na tobě :wink:
Odpovědět