Myslivost bez černé zvěře?

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
RuStaff
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 456
Registrován: úte 09.11.2010, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Myslivost bez černé zvěře?

Příspěvek od RuStaff »

Skoro vše tu bylo řečeno - jasný, že černá je přemnožená (následek), protože je tu z hlediska minulosti úplně jiný způsob hospodaření (příčina). Že se už vlci a medvědi nevrátí víme. Že černou nevystřílíme na 10% stávajícího stavu, je také jasný (asi i kdybychom chtěli). Pokud se objeví nějaká nemoc černé, epidemii samozřejmě vakcinací zabráníme...
Výsledek? Černá tu je a bude! :)
lehce OT: liška/jezevec mi v lese v podhorské honitbě vůbec nevadí, je pro přírodu rozhodně užitečnější než spárkatá, názor i spousty hajných a lesáků - není lepší si lépe oplotit kurník, než dělat umělé nory, atp.? ;)
6,5x55SE☝️❤️ 8)
savazka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 233
Registrován: čtv 20.11.2008, 17:20
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Myslivost bez černé zvěře?

Příspěvek od savazka »

to RuStaff:
1.) Jestli to myslíš výhradně pro podhorskou honitbu, tak tam asi liška/jezevec pomalu nemá na čem škodit, ovšem třebas na znojemsku bude situace podstatně jiná že... :)
2.) "Černá tu je a bude!" To si od tebe půjčím protože si mnozí (nemyslím tebe) nepřečetli celou diskuzi, takže znova opakuji NEMÍCHEJTE TEORETICKOU ROVINU TOHOTO VLÁKNA S REALITOU!!! 90% toho o čem se tu bavíme, má pramálo společného s mysl. praxí a uvádění něčeho takového v život je zhola nemožné. Většina to pochopila, někteří ne. Když došla řeč třebas na úplné zrušení lovu v ČR, jaké je to téma??? Teoretické a pro zasmání!!!
3.) Už jsem taky mluvil s lesáky a hajnými, kteří byli názoru, že veškerá spárkatá by patřila vystřílet a zbytkové procento populace zavřít do obor. Popřípadě, aby se drželi stavy na úrovni "tady jeden kus srnčího a za 5km další kus srnčího". Oba tyto názory mi přijdou...mno...
Brno Effect 6,5x57R
UB 16x70 / 5,6x52R
Belgie 16/70
ZKM 456
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Myslivost bez černé zvěře?

Příspěvek od Zdenek41 »

Jenže ,kdo těmto odborníkům lesa vtlouká do hlavy to co káží.Že zvěř ničí les.Vždyt myslivec může za to co ta zvěř dělá.Opak je pravdou.Podle mě je to pár zhrzených lesníků,kteří tu cestu k myslivosti nenašli.Přitom se přímo nabízí a snoubí.Kdo ty to bludy přednáší.A když už jim tolik vadí zvěř at si lesy oplotí.Zvěř je národní bohatství zrovna tak jak les.Zatím co znám lesáky jsou to drsní,ale rovní chlapi co berou zvěř jako neodmyslitelnou věc v lese.Jen mě mrzí,že tedy zřejmě lidi asi mladí,kteří nemají vůbec vztah k něčemu živému ty to školy studují a pak už je zajímá jen mamon a co je v tabulkách.Stávají se z nich arogantní,vše znalý ing.prosazující jen svoji věc les.A v tom se teda po revoluci nic nestalo ba naopak je to horší.Všude venku je myslivec v očích veřejnosti ekolog.Za hodně věcí si můžeme sami,ale za hodně věcí ty kteří nás pomlouvaj místo toho aby táhli s náma za jedem provaz a to je ekologie a ochrana přírody.Vše je vyměněno za prachy a teploučké kanceláře.
GGreen
Nový návštěvník
Příspěvky: 30
Registrován: ned 28.11.2010, 20:22

Re: Myslivost bez černé zvěře?

Příspěvek od GGreen »

Já osobně si nemyslím, že to souvisím s tím jestli je ten člověk mladej nebo starej jestli to je lesák ze střední školy nebo z vysoký školy. Ono velmi záleží na tom, jestli má kontakt s realitou a nebo je to úřednickej, kancelářskej pri...v , kterej rozhoduje o všem od stolu a tváří se, že je aspoň denně v lese a všechno dobře zná a ví. Mám spoustu známích lesníků,. hajných, revírníků, kteří jsou různého věku a musel bych dlouho přemýšlet nad tím, jestli je mezi nimi aspoň jeden, který by zbrojil proti zvěři v lese, pravda jsou oblasti kde je více Siky, více jelena či zvěře černé než by bylo záhodno i oni to vědí, ale nikdy jsem je neslyšel říkat, že do lesa zvěř nepatří. Na druhou stranu jsem častokrát slyšel od chalpů, jenž chodí do lesa tak v květnu na srnce a potom na podzim na hon a to je vše a zbytek času tráví v hospodě, že je to dneska s tou černou špatný, že je přemnožená a oni se tak snaží s tím něco dělat ale ono to nejde. Slýchávám jak si stěžují na to, že lesáci mají špatně nasázeno, vykáceno, uklizeno, radí jak mají bojovat s kůrovcem, s větrem a sami nic nedělají an pro tu zvěř. Nechci plošně obhajovat lesníky, ale jelikož jsem také od zeleného cechu, tak jich hodně znám a opravdu velmi málo z nich je křivých charakterů.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Myslivost bez černé zvěře?

Příspěvek od Zdenek41 »

GGreen píše :Nechci plošně obhajovat lesníky, ale jelikož jsem také od zeleného cechu, tak jich hodně znám a opravdu velmi málo z nich je křivých charakterů.

Bud jsme se nepochopili nebo reaguješ na jiný příspěvek.Vživote bych si o lesácích nedovolil oněčem takovém myslet natož to tvrdit.Jen by mě zajímalo,kdo je to učí nemit rád zvěř a myslivce.Přečti si pár článku od pěstění lesa od některých mladých ing.Jenže někdo jim to musel přednášet samo se to do nich nedostalo.Jak jsem již psal lesnictví bylo spojeno s myslivostí.Tam,kde se to dědí v rodině to tak je a ti chlapi jsou pro mě ti odborníci.Než,když slyším jak mu ten dobytek divokej skousal paseku,když předtím zlikvidoval všechno okusové.
Naposledy upravil(a) Zdenek41 dne čtv 27.1.2011, 15:29, celkem upraveno 1 x.
Kettu81
Častý návštěvník
Příspěvky: 86
Registrován: sob 04.12.2010, 11:06

Re: Myslivost bez černé zvěře?

Příspěvek od Kettu81 »

Zdar, no noni ti lesáci se dělí na dvě kategorije, ti první měli k lesu a zvěři vztah nastoupily do škol tam panu profesorovy teoretikovy odříkali co chtěl slyšet složily zkoušku a myslely si o prde.i a tito většinou dělají přímo v lese.
Ti druzí nastoupily na školu bez jakéhokoli vztahu k lesnictví a myslivosti, dokázali se jen bez přemíšlení naučit co po nich pan profesor teoretik chce to mu při zkoušce odříkali a jelikož pro tyto práce v lese není to pravé ořechové tak pokračují v teplé kanceláři s vymýšlením nesmyslů a různých teorijí o absolutním přemnožení vysoké,srnčí,černé a jejich apokaliptickém vlivu na životní prostředí. Jediné co jim jde je brouzdání po netu kde hledají příspěvky a studije od sobě podobných a ty se snaží prosazovat do praxe. A přesně tihle se derou po žebříčku od menšiho korýtka k většímu a tím pádem i k větší moci prosazovat svoje teorie. Až se jich nahoře sejde dost tak potom začne hrozit že se všechna spárkatá vystřílí a zbytek zavře do obor.
GGreen
Nový návštěvník
Příspěvky: 30
Registrován: ned 28.11.2010, 20:22

Re: Myslivost bez černé zvěře?

Příspěvek od GGreen »

Myslím, že jsme se pochopili a já to akorát ne moc dobře napsal. Já znám i profesory praktiky i lesníky kteří k tomu před tím neměli vztah a teď z nich jsou opravdu rozumní lidé na vysoké odborné úrovni. Jako všude tak i na univerzitách je poměrně silná "ekologická" lobby a ta mezi sebe bere v podstatě kohokoliv kdo je rozhodnut bránit cokoliv co je živé, absolutně nezáleží o co se jedná. Ti pouštějí do světa bludy, které nemají obdoby a společnost má ráda senzační zprávy a tak nacházejí úrodnou půdu. Myslím, že to bylo loni na podzim kdy vyšel článek v Mladě frontě o tom, že v ČR je až 500 kormoránů, ja jsem myslel že se vyvrátím. Týden na to jsem mluvil s kamarádem z Pohořelic u Brna a ten jich vídá 500 každý den u nich na topolech, ale když si to přečte laik, tak je rád že tu máme nějakého takového ptáka jako je Kormorán ( i když o něm nic neví) a když se potom doslechne, že ho někdo zastřelil, tak to musí být nějaký vrah nejlépe myslivec. A máme senzaci na světě a dezinformovanost může vesele pokračovat.
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Myslivost bez černé zvěře?

Příspěvek od Lotr »

Sice se trošku odkláníme od tématu, ale snad nám admin odpustí, protože černá zvěř do tohoto tématu patří taky. K tomu všemu, co tady píšete musíte připočíst jeden fakt a to ten, že ve vrcholném managementu LČR už nesedí studovaní lesáci, ale manažeři, kteří tam byli státem dosazeni za účelem zisku. Takže ačkoliv na cedulkách mají napsáno, že les je místo pro život, stala se z něj z pohledu managementu továrna na stromy a na zisk. Zvířátka do lesa nepatří, protože ten zisk ohrožují, stejně jako si továrník do továrny nevpustí nějakého diverzanta. Proto tvrdá politika snižování stavů zvěře, proto vysoké nájmy za honitby, pokuty a vypovězení smluv při neplnění plánu lovu. Z všeobecně známých přičin se to týká hlavně vysoké a černé. Naštěstí je mezi lesočechy víc těch, kteří si nedovedou představit myslivost bez černé zvěře než těch, kteří do dovedou a dokonce plánují. Protože si musíme uvědomit jedno. Bez ohledu na etiku a tradice, když budeme chtít, tak dokážeme stavy černé i vysoké zdecimovat tak, že se z nich stane ohrožený druh. Na stavech sičí zvěře na plzeňsku je vidět že nechceme. Záměrně nepíšu bohudík ani bohužel.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Žanek
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 272
Registrován: stř 03.3.2010, 10:28
Bydliště: u Brna

Re: Myslivost bez černé zvěře?

Příspěvek od Žanek »

Jak přesně černá škodí v lese? Vždyť ta se bere jako jednoznačně spíše přínosná pro lesní hospodářství..... respektive na miskách vah převažují pozitiva (likvidace škůdců, kypření půdy atd.) nad negativy. Myslím, že tady drobet pleteme hrušky s jabkama...
ZKK 601 243 Winchester + Meopta ZD 3-12x56, ZKK 601 308 Winchester + Fomei Beater 1-4x24, dvojka ZP 16\70,16\70
Tomfi
Zkušený diskutér
Příspěvky: 647
Registrován: pát 06.10.2006, 5:10
Bydliště: českomoravské pomezí, 575 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Re: Myslivost bez černé zvěře?

Příspěvek od Tomfi »

Pro LČR je jediná vítaná zvěř právě černá.
Pak naprostý souhlas se Zdenkem41, studoval jsem Mendlárnu, sice ekonomku, ale jelikož jsem chtěl vyšší zk z myslivosti, dal jsem volitelný předmět myslivost a pánové, to co lesákům někdy tlačí do makovice i při tomto předmětu je velmi zajímavé. A to si vemte, kolik lidí to studuje a vlastně k myslivosti vztah nemá a to jsou i jiné super předměty, kde se na škody více apeluje. Další fakt je ten, že kdo myslivostí a lesnictvím žije ten dělá s lesem a se zvěří, ale LČR nastoupila politiku, kterou popsal LOTR, z lesa se stává továrna na dřevo, manažeři jsou pouze ekonomové, a tlačí firmu jen do zisku a zvěř to je jedna z faktorů, který tu velkovýrobu narušuje sice malým vlivem, ale narušuje. Ale to, že pak stejně probírkou vymlátí celý případný okus je rovina druhá. Otázka je, kam LČR zamíří, protože uvnitř LČR to poměrně vře viz kauzy, které se mají otevřít.
Zastava M70 8*57JS Meopta 2100RD 7*50,
Nikon Monarch 8,5*56 DCF
Machač 12/70,12/70
----
i v leči jsou naši kamarádi
Pecan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 126
Registrován: čtv 07.2.2008, 10:28
Bydliště: Jeseníky

Re: Myslivost bez černé zvěře?

Příspěvek od Pecan »

chtěl bych navázat a vrátit se k původní otázce ohledně fungování české myslivosti bez černé zvěře. Vynechám polemiku o politice, LČR, škodám zvěří. Z pohledu běžného myslivce tato "vyšší" hra nedotknutelná a stejně ty problémy, které jsou si musejí myslivci vyřešit sami. V honitbě, kde vykonávám myslivost - začátek Moravsko-slezských Beskyd otázku černé zvěře vidíme jako zvěř, kterou si člověk musí vychodit, vysedět a s přispěním i toho štěstí možná ulovit. Lovime jedno, dvě selata ročně, černá zvěř k nám jen přechází a proto každý úlovek je více či méně otázka vytrvalosti. Jsou místa, kde černá zvěř tvoří strategii celého mysliveckého sdružení(nebavím se o škodách) a pak na druhou stranu si myslivecké sdružení té zvěře váží, protože ji má za vzácnou. Já osobně jsem byl asi už na 10 čekaných a černá zvěř nepřišla. Člověk vidí srnčí, lišku, přijde vysoká. Musíme si uvědomit, že ta myslivost je taky o těch zážitcích, pobytu v přírodě, povídání si na myslivecké chatě s chlapama atd. Tolik nástinu mého názoru na černou zvěř z honitby, kde se vyskytuje sporadicky.
Sauer 404 Synchro XT .308w
CZ 550 lux .308w + Zeiss V6 2,5-15x56 ASV
CZ 557 lux .308w + Swarovski 2,5-10x56
ZKM model 2 .22LR
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Myslivost bez černé zvěře?

Příspěvek od Zdenek41 »

Pecan černé neni ani u nás tolik a nebo si vymyslí strategii jak na nás, já v normálních letech mám těch 10sezení na 1sele běžné číslo.Letos je to horší.Je pravda,že jsou místa,kde si černé ani už neváží prostě jí mají,loví jí ve velkým a dělají z ní salámy pro psy při dnešních výkupních cenách.Nechci se rozepisovat o nahánkách,kdy se pouští hostům z beden a podobně.Je to ještě myslivost a nebo průmysl?Nechci nic říkat pro mě je vzácná všechna zvěř.Pro tebe je normální vidět vysokou pro mě prase.Já když se náhodně dostanu k jelenům a to nelovím mám s kamerou takovou horečku,že moje stará sony bez stabilizátoru nestačí ani dělat záběry a to neni latina.Vysoká škodí lesu taky za to nemůže,ale co dokáže 100ks černé v kukuřici a ted nově v kmínu bych ti přál vidět.To je vše v době od začátku vegetace do konce.Stačí aby byl vynechán jediný článek osevu a vše je jinak.To prase se zvedne a je mu jedno,že tu nechalo škodu za miliony a jde jinam.Černou jsme nikdy neměli jako stálou zvěř,ale nikdy a pokud dotoho budu moci ještě mluvit nikdy se jí nebudeme mstít jak to často vidím.Okolo škod běháme a jednáme od dubna do listopadu.Tak že z našeho pohledu by jsme si bez černé mohli oddychnout.Ale stratili by jsme to co do lesa patří.Napsal jsi to dobře,rozumíme si,ale chci abys věděl,že i tady to neni sednou si a střelit.Těch honiteb a většinou lesních je málo,ale jsou.Moc se mi to nelíbí ty fůry kukuřice po houštích a prázdné jesle.Vždyt jim jeleni žerou les, prase nic nedělá.Chlapi neberte to tak,že mám něco proti lesům to ne,ale už jsem to párkrát viděl a bohužel i slyšel od zasvěcených.
nimrod nimrod
Zkušený diskutér
Příspěvky: 951
Registrován: pon 08.1.2007, 22:54
Bydliště: Morava

Re: Myslivost bez černé zvěře?

Příspěvek od nimrod nimrod »

Kam by spěla myslivost v ČR bez výskytu černé? Těžko říct. Snad by ubylo financí za prodej zvěřiny a možná by se někteří nad sebou zamysleli...jak se mnozí chovají k černé je do nebe volající... co by jim pak v polích zbylo, jen srnčí (většinou mizerných kvalit) a dravá zvěř, která už snad žije jen z hlodavců, protože drobné už není.

Za sebe pak můžu říct, že bych přišel asi o důvod jezdit do jedné z honiteb. Černou velmi obdivuji, je to naše jediná rytířská zvěř, kde lov není jen o tom najít si kus a vysedět ho. Je velice chytrá, odvážná a přizpůsobivá. Mám ji rád, vážím si jí, lovím jí rád a rád ji taky jenom pozoruji nebo poslouchám. Mimoto jako zvěřina je jedna z mých nejoblíbenějších. Zkrátka je to živočišný druh, který tady patří a přiznám se, že nic ve mně nevyvolá tolik vzrušení jako pohyb černé terénem. Bez ní by to nebylo ono. Vysoká, srnčí, mufloní, dančí, škodná...všechno fajn, ale černá je přece jen rytíř.
Asi tak.
ZG47- 458 Win.
M.Sch. M1910- 9,5x57
ČZ 584- 7x57R/12-70
Odpovědět