Vábničky na dravce

Kdo co používá a jak mu to funguje :-)
Odpovědět
Prazub
Nový návštěvník
Příspěvky: 3
Registrován: úte 08.2.2011, 7:25

Vábničky na dravce

Příspěvek od Prazub »

Dobrý den. Jsem ůplný začátečník. Rád se toulám přírodou. Chtěl bych si pořídil vábničku na dravce (jestřáb, sokol, káně apod...) Také vábničku na sovy. Prosím Vás zkušené odborníky s radou, co koupit a jaké s tím máte zkušenosti. Jak na takové vábení sovy nebo dravce postupujete. S čím mám počítat. Chci jen tyto opeřence z nadšení přivábit co nejblíž a spatřit nebo vyfotit, ne lovit! Mám jako laik a pouhý nadšenec vůbec šanci? Je to ůčinné? Díky za rady.
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: VÁBNIČKY NA DRAVCE.

Příspěvek od rimar77 »

no vzhledem k tomu že je lov dravců v ČR zakázaný tak v podstatě i možnosti jak je přivábit jsou u nás zakázany, například výrovka ty by určitě fungovaly ale je zakázána. Jediný co můžeš zkusit udělej jim návnadu,spolehlivě chodili po té co si zvykli i na syrové ryby ale z toho zase nebude nic moc fotka jak se cpe rybinou :lol: takže hledej kde sedává při lovu a zkus je nafotit tam
Onďa
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 230
Registrován: pon 01.2.2010, 15:26
Bydliště: Brno

Re: VÁBNIČKY NA DRAVCE.

Příspěvek od Onďa »

No, jak se dočteš tady na foru na jiných místech (vlákna věnovaná vábení na zaječí vřeštidlo, myškovačku, atd), tak sovy docel slyší (a to doslova :) ) na běžné vábničky pro lov predátorů, resp.prasat. Káně dle mého není vábit potřeba. Zvlášť te´d jak slezl sníh jich spoust posedává na stromech kolem polí, nejsou moc plachá a dostat se dá v pohodě na 15m. Osobně mám vypozorováno, že nejlepší je pomalu přijíždět na kole. Reagují na to později než na chůzi. Na auta jsou zvyklá tak, že pokud pojedeš někde po okresce, můžeš si zastavit až u káněte a to buď neuletí vůbec nebo až dost za dlouho. Zbytky ryb taky dobrá věc, ale bacha ať tě někdo neosočí, že tam ty dravce chchěš trávit nebo ať ti nějakej dobrák neokoření vnadiště furanem (blbců je všude dost).
Sokoli (pokud myslíš stěhovavé) loví pernatou ve vzduchu, takže tam asi vábit nemá smysl. Rarozi veskrze to samé. Navíc je obou tak málo, že bys buď musel bydlet ve fakt dobré lokalitě.
Jestřáb loví hlavně v lese - buď přímo mezi stromy nebo staruje z lesa na nějakou mýtinku, navíc je fest plachej. Takže doporučuju dobře odpozorovat, kde vůbec nějaké máte a pak mu tam zkusit navábit kořist (mně třeba lítá na zahradu krahujec na ptáčky u krmítka) Osobně si ale myslím, že je jednoušší si ho vychodit s rukou ma fotospoušti. Nebo počkej do jara, až se začnou ozývat, najdi hnízdo a foť u něj :wink: Zvuky ptáku najdeš na netu např. http://ptaci.czweb.org/hlasy-ptaku-zvuky.html
Naposledy upravil(a) Onďa dne úte 08.2.2011, 16:39, celkem upraveno 1 x.
ZP 47 16/70 Savage Axis 30-06
zispo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 374
Registrován: pát 15.1.2010, 6:13
Bydliště: jižní morava

Re: VÁBNIČKY NA DRAVCE.

Příspěvek od zispo »

Zkus nějakého Nordikahttp://www.nordikpredator.cz/eshop/index.php?r ... duct_id=52 . jinak je toho tady o vábení dost.
Prazub
Nový návštěvník
Příspěvky: 3
Registrován: úte 08.2.2011, 7:25

Re: VÁBNIČKY NA DRAVCE.

Příspěvek od Prazub »

Děkuji Vám pánové za Váš odborný pohled na mou pošetilou touhu. Znamená to tedy, že nemám moc šanci, když se vydám nazdařbůh lesem v horách (Jeseníkách) a budu tu a tam zkoušet vábničkou lákat některé tyto ptačí opeřence, že je nalákám? Je pravda, že některé z nich vidím denně z vlaku běžně na polích. Ale třebas ty sovy? V životě jsem žádnou sovu v přírodě neviděl. Jen slyšel. Tou vábničkou je možné je nalákat i ve dne? Nebo večer? Neexistuje nějaká mapa ptačí populace častějšího výskytu z té nebo oné oblasti pro sovy či dravce? Já jen čerpám obecně, že třebas v Jeseníkách se vyskytuje ten a ten druh, ale kde je tam častěji pozorovatelný, kde hnízdí, to se už nedočtu. Děkuji Vám.
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: VÁBNIČKY NA DRAVCE.

Příspěvek od rimar77 »

no zkusit se má všechno, takže klidně to zkus:-) ale na to abys mohl fotit potřebuješ aby byl ten opeřenec v klidu a né v letu a to si tak nějak jen tou vábničkou nedovedu představit.U nás třeba zimuje sovice a když víš kde tak je najdeš ale celkově najít sovy přes den si myslím že bude problém nejsou moc aktivní pokud nemusí. Onďa má pravdu že u dravců lovících pernatou v letu moc s rybama na zemi asi neuspěješ a to je právě o kouzlo hledaní takže bych zkusil hledat ta jejich hnizda naber inspiraci z literatury a hurá na to:-) já osobně miluju Holečka ten fotil moc krásně ale mít jeho tpělivost to už klobouk dolů
Onďa
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 230
Registrován: pon 01.2.2010, 15:26
Bydliště: Brno

Re: VÁBNIČKY NA DRAVCE.

Příspěvek od Onďa »

Jako teoretickej základ doporučuju tyhle knížky http://knihy.heureka.cz/ptaci-2-i-a-2-i ... l-stastny/
od Hudce je i takovej bezva malej ilustrovanej atlas (googluj :wink: )Na aktuální pozorování se poptej třeba tady http://www.birdlife.cz/index.php?ID=1027
Na běžné sovy (puštk pálená) doporučuju za soumraku okolí stohů, hnojišť, chlévů atd.. Fungovat by mohla myškovačka. Výra lze taktéž přimyškovat (osobně pořád nemám štěstí :? ). Ten má teď navíc tok, takže si ho můžeš najít po sluchu, a pak vábit u nějaké otevřené plochy (nejčastěji loví mimo les). Denní dravce bych nevábil, neřídí se sluchem tolik jako sovy. Pokud jsi z jesenicka možná by stálo za to zajet k těm polským jezerům u hranic, jestli bys něměl štěstí na mořský orly.
ZP 47 16/70 Savage Axis 30-06
Ertner
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 117
Registrován: stř 05.8.2009, 10:41
Bydliště: Krkonoše, Žacléř
Kontaktovat uživatele:

Re: VÁBNIČKY NA DRAVCE.

Příspěvek od Ertner »

...
Naposledy upravil(a) Ertner dne sob 17.9.2011, 8:26, celkem upraveno 1 x.
Ertner
Prazub
Nový návštěvník
Příspěvky: 3
Registrován: úte 08.2.2011, 7:25

Re: VÁBNIČKY NA DRAVCE.

Příspěvek od Prazub »

Jééé pánové, tak to je skvělé. Docela jste mne dost naladili. Ty rady jsou pro mne vážně nad zlato. Asi to zkusím na ,,starý kolena", chci se naučit něco nového a tohle mne fakt láká. Chodím přírodou už tolik let a nic moc v lese, na poli, na louce nepoznám. Slyším hlasy ptáků, něco zahlédnu, ale to je tak všechno. Tak se na něco určitého zaměřím a zkusím štěstí. Děkuji ještě jednou Vám všem. Knihy jako je od Komárka ,,LOVY V KARPATECH" nebo od Hostičky ,,Jak jsem se učil myslivcem" jsou mi jakousi inspirací, přestože jde o stará vypravování. Těmi to u mne začalo.
Ertner
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 117
Registrován: stř 05.8.2009, 10:41
Bydliště: Krkonoše, Žacléř
Kontaktovat uživatele:

Re: VÁBNIČKY NA DRAVCE.

Příspěvek od Ertner »

Takže jestli ještě sháníte tak znovu doporučuji zmíněnou vábničku na Krahujce už dnes jsem navábil krásného jestřába bohužel jsme si sebe všimli v podobný okamžik taže jsem nestíhal fotit :-)
Ertner
Odpovědět