Plošná medikace

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
xtaup
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 296
Registrován: pon 29.9.2008, 14:30
Bydliště: Podkrkonoší
Kontaktovat uživatele:

Re: Plošná medikace

Příspěvek od xtaup »

Souhlasím 90% přeléčenost mi připadá někde z říše scifi, u nás i sousedů se léčí ve stejném termínu co pamatuji a k 90% máme hodně daleko. Stejně scifi mi přijde představa, že se léčením podaří vyhubit střečky :wink: Ono to, že 90% zvěře nemá střečky neznamená, že je 90% přeléčeno....., jinak v případě tuhé zimy mám příslušnou dávku léčiva bezezbytku pryč dorána.
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Plošná medikace

Příspěvek od rimar77 »

pyros82 nevím jak u vás ale u nás zdůraaznili že se medikované krmivo nesmí mýchat s normálním krmivem, jelikž je to namýchané do šrotu a tím by se to naaředilo a nemělo by to účinnek, ale u vás to možná připravují jinak ?
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Plošná medikace

Příspěvek od Zdenek41 »

To extaup,jedna věc je honitba na Vysočině a druhá v podkrkonoší.Srnčí a vysoká.Jenže to ty určitě víš tak to neni třeba rozvádět že.A co je podle tebe scifi to už nech na naší honitbě.Nikdo nikoho léčit nenutí.Krmit už ano na to je zákon.
xtaup
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 296
Registrován: pon 29.9.2008, 14:30
Bydliště: Podkrkonoší
Kontaktovat uživatele:

Re: Plošná medikace

Příspěvek od xtaup »

Máš recht, vaší honitbu neznám, takže se do toho nebudu montovat .... :wink: , jinak léčit mě nutí členská základna :lol:, a zákon nutí pouze přikrmovat :?
Naposledy upravil(a) xtaup dne pon 28.2.2011, 17:49, celkem upraveno 1 x.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Plošná medikace

Příspěvek od dalas »

U nás srnčí- dávky ve dvou dnech po sobě synchro v celé honitbě. Množství podle zvěře a ohnisek nákazy. Dostávají to v granulích a berou to dobře. Zajíc je ale mlsoun. Dostává taky v granulích, ale je nutný mu to dostatečně namíchat třeba s ovsem.
Pokud u srnčího vím, že se druhý den nikdo nedostane, dám jim do samokrmítka vrstvy granule-oves-granule. Začátek promíchám, aby ty silnější kusy nesfutrovali jenom granule. Vím, kolik toho zhruba vezmou za 24 hod. (závisí na podmínkách). Samozřejmě to není jak od doktora 3x denně 10 dkg, ale myslím, že se dostane na většinu kusů, co chodí ke krmelci. Myslím, že Zdenek není daleko od pravdy. Nechce se mi dělat experiment, co se stane bez přeléčení.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Pyros82
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 131
Registrován: pon 09.8.2010, 16:09

Re: Plošná medikace

Příspěvek od Pyros82 »

Nevím v medikovaných krmivech se nevyznám, ale když jsem ho měl vždy založit dostal jsem instrukce, že to mám promýchat třeba s trochou ovsa a plev. Do loňského roku jsme zakládali medikované krmivo co vypadalo jako hrubší mouka, tak jsem to podle instrukcí promýchával. Letos to byly válečkové granule a ty jsem taky promýchal. Ale jestli je to tak správně to opravdu nevím. Rád si nechám poradit.
Remington 700XCR long tactical range 308 win.- puškohled Meopta ZD 6-24x56mm Mil-Dot 2
Baikal IŽ-43 E 1C ráže 12/76, 12/76 -puškohled Meopta Artemis 2000 6x42mm
Malorážka ZKM 456 model 4 - puškohled Leupold Mark4 8,5-25x50mm LR/T ilum.
Uživatelský avatar
Perník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 422
Registrován: stř 16.7.2008, 14:37
Bydliště: Litoměřicko

Re: Plošná medikace

Příspěvek od Perník »

Myslím si, že míchat s jádrem by se mělo pouze sypké léčivo, granulé předkládáme samotné.

to dalas: Možná by bylo opravdu zajímavé ten experiment udělat a pár let to nechat, aby se zjistilo co to udělá. Nikomu se ale nechce jít do rizika že zhorší zdravotní stav zvěře, pokud by se tak tedy stalo. Osobně jsem svůj názor prezentoval výše, ale ve sdružení to bude zřejmě názor ojedinělý a většina by rozhodně byla pro každoroční "preventivní" léčení.

add léčení zajíců
Jinak zajícům předkládáme před přeléčením návykací granule, které by je měly ještě více přitáhnout ke krmelečkům, jedná se vlastně jen o atraktivní krmivo, které dosud zajíc nedostal. Letos jsme použili startér pro telata obsahující mačkanou kukuřici, vojtěškové granule a směs obilovin (oves, ječmen, kukuřice). Lákavé jsou prý i směsy s obsahem sušeného mléka, to ale nemám odzkoušené. Je třeba říct, že dostat zajíce ke krmelečkům je opravdu těžké, protože jak napsal dalas, zajíc je mlsoun a jen tak něco neveme a jen tak někam nevleze. Proto se pak léčivo předkládá nejen do krmelečků, ale na ochozy a k místům, kde je ohryz.
KB CZUB 584 12/7x57R
IŽ - 27EM - 1C 12/76
NK Bora od Černé tůně
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: Plošná medikace

Příspěvek od Jiří K. »

Aplikaci léčiv neodsuzuji, ale pokud se dělá jen proto abychom vykázali činnost tak je to asi taky špatně.
Nechci nikomu šahat do svědomí, ale zajímalo by mne kolik MS opravdu nechalo vyšetřit trus tak jak to bylo ve výše zmiňovaném doporučení napsáno. Pokud si dobře vzpomínám tak je tam věta, že ojedinělý výskyt střečků není důvodem k aplikaci. Vliv těchto přípravku na střečkovitost je dle názorů některých veterinářů zřejmě také přeceňován.
S pomocí OMS Ostrava jsem si provedl malý průzkum, kolik MS léčí a kdy. Včetně dotazu na okolní OMS. Výsledky byly hodně překvapivé. Některá MS pro jistotu léčila již v prosinci 2010! Způsoby aplikace to byl zázrak sám o sobě.
Osobně si myslím, že doporučený termín nebyl zvolen správně.
1. Nevím jak jinde, ale v Moravskoslezském kraji došlo k výraznému oteplení. Zvěř neměla chuť brát běžně předkládána krmiva natož léčiva.
2. Trávicí cyklus veškeré spárkaté jede v tomto období ve velmi omezeném rytmu a vy mu dobrovolně předložíte "kalorickou" bombu. Což vede k trávicím potížím a případně samozřejmě k jeho úhynu. Samozřejmě to odskáčou ty nejsilnější kusy. Neidealizuji si jak vypadá přikrmování ve většině MS, protože se to tak dělalo vždycky. A překonat tento názor chce dost času a úsilí. Asi jako "holou pošetříme".
Jinak nevím jak jinde, ale SVS v Ostravě nás již začátkem ledna požádala o vzorky jater s odlovených kusů černé. A bude provadět rozbory na přítomnost rezidui lečiv. Tyto jsme samozřejmě předložili a sám jsem velmi zvědav na výsledky.
Uživatelský avatar
Pyros82
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 131
Registrován: pon 09.8.2010, 16:09

Re: Plošná medikace

Příspěvek od Pyros82 »

Too: Perník
Pomohlo u vás to, že přeléčujete zajíce k zvýšení jejich stavů nebo se to nijak neprojevilo?
Remington 700XCR long tactical range 308 win.- puškohled Meopta ZD 6-24x56mm Mil-Dot 2
Baikal IŽ-43 E 1C ráže 12/76, 12/76 -puškohled Meopta Artemis 2000 6x42mm
Malorážka ZKM 456 model 4 - puškohled Leupold Mark4 8,5-25x50mm LR/T ilum.
Uživatelský avatar
Perník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 422
Registrován: stř 16.7.2008, 14:37
Bydliště: Litoměřicko

Re: Plošná medikace

Příspěvek od Perník »

Ten akce běží několik let, podle závěrečných ročních zpráv z vyšetření trusu a komplexních vyšetření se to snad daří, ale ještě to není na úrovni jaká by měla být, takže se pokračuje. Jinak přímo na stavu zajíce to za tak krátkou dobu rozhodně vidět není :wink:, jsou honitby kde to dělají déle, u nás teprve druhým rokem.
KB CZUB 584 12/7x57R
IŽ - 27EM - 1C 12/76
NK Bora od Černé tůně
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Plošná medikace

Příspěvek od Lotr »

Ale podle předsedy Podřipského sdružení máme nejzdravější zajíce v republice :D Tedy podle vyšetření, které sdružení nechalo udělat.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Uživatelský avatar
Perník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 422
Registrován: stř 16.7.2008, 14:37
Bydliště: Litoměřicko

Re: Plošná medikace

Příspěvek od Perník »

to Lotr: no nevím, jestli je to populece nejzdravější :D , ale podařilo se odstranit tzv. čtyřkřížkovou intenzitu napadení, což určitě úspěch je i důkaz toho že léčení má smysl. To ty ale samozřejmě víš, že... :wink:
KB CZUB 584 12/7x57R
IŽ - 27EM - 1C 12/76
NK Bora od Černé tůně
Zakov
Nový návštěvník
Příspěvky: 30
Registrován: ned 15.11.2009, 22:24

Re: Plošná medikace

Příspěvek od Zakov »

to Jiří K. rezidua léčiv je smysluplné dělat ze svaloviny. Spolu s ústavem pro kontrolu veterinárních biopreparátů a léčiv jsme uvažovali o podobném šetření a snažili jsme se k uvedenému vymyslet smysluplnou metodiku. Náhodné vzorky jater rozhodně nezahrnovala...
Celá diskuze k uvedenému tématu je velmi zajímavá a myslím vcelku odráží postoj myslivecké veřejnosti k odčervování volně žijící zvěře. Je skvělé, že si většina z diskutujících uvědomuje problémy spojené s podáváním léčiv. Je však nutné respektovat limity, jež i kvalitně provedené odčervení má a taktéž přelouskat informace k biologii jednotlivých parazitů, kupříkladu střečků. Představy o 90% úspěšnosti léčby parazitóz ve volných honitbách hraničí se sci-fi i v případě zapojení všech honiteb na určitém území. Na závěr si dovolím parafrázovat římský výrok : ostatně soudím, že odčervování volně žijící zvěře ve volných honitbách bude dříve či později zakázáno.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Plošná medikace

Příspěvek od dalas »

Nechci tu mluvit za Zdenka, ale já měl na mysli těmi 80-90% počet jedinců, kteří se k medikaci dostali. O účinnosti si nedovolím polemizovat, ale bude jistě nižší. Pokud se k medikaci jedinec nedostane, znamená to, že se po dobu cca tří dnů nedostal ke krmelci. A to se mi v době sněhové pokrývky zdá málo pravděpodobné. Chtělo by to web kameru.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Plošná medikace

Příspěvek od Zdenek41 »

Jak psal zakov bude nejlepší zakázat vše...Ale když jsme u toho střeček,který tu byl běžný prostě neni.Jestli ho osvítilo nebo přeléčilo mě v celku nezajímá,ale neni to je důležité.Nejvíc se mi líbí jak se tu někdo rozepisuje a pak ani neví jak předložit krmení.Zažil jsem,kdy se cermix sypal volně a návnady na lišky s vakcínou se dávaly až na ujed.Zažil jsem toho již dost.Pokud to ve volných honitbách nemá význam proč se berou dotace,proč se to teda vyrábí a volně prodává.Mohlo by mi to být jedno,ale začnu znovu chodit po přednáškách a zjištovat odkud se tyto moudra berou.I proto je myslivost tam,kde je.Nikdy nemůžeme v našich podmínkách dělat model USA.A ty % jsem myslel o příjmu medikace jestli se přeléčí nevím,bohužel protože pokaždé,kdy se odezdával trus určitým organizacím většinou výsledky na MS nepřišla.
Odpovědět