Rozdělování ulovené zvěřiny

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Rozdelovani ulovene zveriny

Příspěvek od fesoj »

To Jiří K. - s Tvým názorem nelze nesouhlasit, proč měnit něco, co se osvědčilo. Já taky nejsem proti tomu, abych si zvěřinu musel zaplatit, prachy někde vzít musíme. Ale nějaká motivace by být měla. Docela se mi líbí ten systém, kde je možno roční čl. příspěvek částečně nahradit odlovem. Jen si neumím dost dobře představit, jak by to u nás mohlo fungovat, zejména za předpokladu, že i při plnění plánu lovu na 100 % výtěžek za zvěřinu veškeré náklady nepokryje. Pár lovců by na tom vydělalo, nelovící většina by ale nakonec musela zaplatit o to víc, to si chlapi samozřejmě dokážou spočítat a pochybuji, že by připustili změnu provozního řádu v tomto směru. Dnes jsem mluvil s kamarádem ze sousedního MS. Tam platí roční čl. příspěvek v cca dvojnásobné výši než my, ale také příděl jádra na 1 krmelec je u nich 8 pytlů a u nás 2. Vždyť to musí stačit, když to tak funguje odjakživa... A když se mi před pár lety povedlo sehnat větší množství jablečných výlisků a k tomu ještě pár pytlů kukuřičné siláže, koncentrace zvěře u mého krmelce byla vyšší než v jiných letech, zakládal jsem když ne denně, tak 4x - 5x do týdne jistě - a nakonec jsem se dozvěděl, že jsem špatně a málo krmil. Odůvodnění ? "No podívej se, kolik ti zbylo sena"... Že korýtka byla denně vymetená, to nikoho nezajímalo.
Kritériem pravdy je praxe.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Rozdelovani ulovene zveriny

Příspěvek od BwanaHunter »

fesoj> celkem si stěžuješ, že jste parta dědků a vymíráte. A co je příčinou? Mladší nemají zájem, a nebo je to klasika, jak píšeš Kasari - brečí že stárnou, nemá kdo dělat, nezvládají.... Ale vzít někoho nového a mladého, to neee, on by moc lovil a zaváděl novoty....?

Kdybych musel prase, který jsem střelil, stáhnout, rozbourat, vykostit, nabalíčkovat a rozvést lemplům, co sedí doma, bylo by to poslední prase,na který bych zvednul flintu.

Ke gegniusovi bych se třeba i vyjádřil, ale tuhle řeč neznám :wink:
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Rozdelovani ulovene zveriny

Příspěvek od fesoj »

Řeknu to takhle : V tomto sdružení jsem asi 20 let. Za tu dobu jsme přijali 6 mladých lidí, vesměs s roční zkušební lhůtou. Z těch 6 mladých je jen jeden, který je opravdu myslivcem tělem i duší, zastává u nás funkci jednatele a patří i mezi nejlepší lovce. Další dva z nich - také zapálení myslivci - se po kratším či delším působení v našem MS "spasili útěkem" - oba si sehnali místo v jiném MS zejména proto, že poměry a mezilidské vztahy u nás jim vůbec nevyhovovaly a celkem se jim ani moc nedivím... Jednomu jsme pro neplnění povinností ukončili předčasně zkušební lhůtu. Zbývají 2, oba synové dlouholetých členů. Členské povinnosti plní, kus práce také udělají, ale nemůžu si pomoci, není to to "pravé ořechové", i když je to možná i tím, že to je dáno dobou a pracovním vytížením, ostatně dobrý myslivec zraje jako víno a u jednoho z nich jsem přesvědčen, že jím dřív či později bude. Kromě těchto "mlaďasů" jsme v průběhu let přijali 4 starší členy, z toho 1 ženu,,vesměs myslivce dlouholeté a dobré, bohužel, jeden z nich nám už odešel do věčných lovišť. Nesmím zapomenout na to, že minulý měsíc jsme přijali adeptku - rovněž dceru našeho člena, o tom jsem se koneckonců už v tomto vláknu zmínil, a myslivost je a bude životním stylem i pro jednoho z nejmladších přispívatelů tohoto fóra, zatím teprve šestnáctiletého Ertnera. Ale zatím je náš věkový průměr hodně přes 60.
Kritériem pravdy je praxe.
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Rozdelovani ulovene zveriny

Příspěvek od motolada »

pokračování z prasečích účinků:
Takže pánové když jsme to už nakousli,náš systém je už neudržitelný a na výročku chystám návrh na změnu v dělení.Něco mám nachystaného,protože lovíme 3 a je z nás zásobárna zvěřiny pro sdružení,navrhnu aby

po ulovení kusu,ti co se jim to má rozdělit si ode mě kus odvezli
rozbourali a mě přivezli kýtu,na kterou má lovec právo
kdo odmítne,přeskakuje se na dalšího v seznamu,příště se osloví znova

ale chci se zeptat jak by jste navrhovali řešit členy,staršího data narození,příklad 60 a víc,u kterých už není jisté zda toto zvládnou a přeskakovat by je bylo nefér.
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: Rozdelovani ulovene zveriny

Příspěvek od kasari »

A co zkusit navrhnout, že si každý v pořadí může odkoupit celý kus do 20 kg za 25,- Kč/kg, nebo větší s někým napůl, anebo že dostane část rozbouranou za 60,- Kč/kg a členové nad 60 let, nebo jinak handicepovaní se slevou 30% ( 50% ? )
Ulkomaalainen...
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Rozdelovani ulovene zveriny

Příspěvek od motolada »

Zajímavé,primárně mě jde o to aby neloviči si aspoň zkusili se zvěří pohrát a taky se nadělat když už sedí doma nebo v hospodě,no a do toho nejak zakomponovat důchodce.Zase je mě blbé z nich tahat prachy,ale nenapadá mě jak lidi v produktivním věku donutit neco delat a důchodcúm z toho systému ulevit...
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Rozdelovani ulovene zveriny

Příspěvek od fesoj »

Tak o tomhle navrhovaném systému můžu říci, že u nás by nefungoval a ani nemohl. Jedině snad kdyby se ta věková hranice posunula o 10 let výš - ze 17 členů jsou pod 60 jen 4. No, je tady ještě 1 mladý kluk jako čekatel, 1 adept - student lesárny a 1 adeptka, oba zatím ještě bez loveckého lístku. Nad 70 jsou dva a nad 65 pět, mně bude na jaře 63 a pořád patřím do té mladší poloviny, i když už jsem na tom jako prcek z toho známého fóru - už mi to tak nejde jako dřív...
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
tonny
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 402
Registrován: úte 29.11.2011, 10:49
Bydliště: Břeclav

Re: Rozdelovani ulovene zveriny

Příspěvek od tonny »

Podporovat by se měli lovci, především černé zvěře kde působí škody a ctít zasloužilí důchodci.

Měli jsme v jednom MS: Do 15kg sele patří každé lovci, dále každý druhý ulovený kus (poměrná hmotnost), na LUP 30kg/1rok. Kdo chtěl, mohl si za zvýhodněnou cenu odkoupit, důchodci finančně zvýhodněni. Jednou za rok se udělali balíčky z většího kusu, rozvoz se domluvil, na bourání se podílel kdo mohl, u toho vždy předseda a hospodář.
Uživatelský avatar
Tommy
Zkušený diskutér
Příspěvky: 722
Registrován: pon 12.1.2009, 12:34
Bydliště: Olomouc

Re: Rozdelovani ulovene zveriny

Příspěvek od Tommy »

Kýtu z lončáka střelci... :roll: :roll: :roll:
Celý prase je lovce a ten by s tím měl nakládat dle svého uvážení, tak to děláme u nás. Každý sudý prase je lovce a každý lichý je za 40kč/kg a nebo odevzdat ve prospěch ostatních členů.
Takže jestli chce někdo z kolegů prase,tak mu ho dám jedině celý a když je staršího věku,tak má přeci potomky, kteří mu s tím určitě pomůžou.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Rozdelovani ulovene zveriny

Příspěvek od fesoj »

No jo, ale to zase nemůže fungovat tam, kde je ulovení prasete bezmála národním svátkem - v honitbách, kde se loví černé relativně dost, tam ano, tam to může být bez problémů. A co se týče motivace zvěřinou, tam, kde nevědí nic o tom, co jsou to škody způsobené černou zvěří /jako např. u nás/, tak tam to taky nebude tak horké. Kdyby u nás mělo prase do 30 kg náležet střelci, a ještě k tomu bez náhrady, dost členů by ochutnalo divočáka jednou za několik let - a to by také nebylo spravedlivé vůči "nelovcům", kteří si ale řádně plní veškeré povinnosti. Rozdávat lze tehdy, když je z čeho - a veškerá ulovená zvěř je majetkem sdružení. Když budou někde lovit ve 20 lidech 100 divočáků ročně, je samozřejmé, že lovci /i kdyby jich bylo třeba jen 5/ budou zvýhodněni víc než tam, kde ve stejném složení uloví těch prasat 10 x méně.
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Rozdelovani ulovene zveriny

Příspěvek od Leon »

všichni členové mají nárok na povolenku tak mají stejnou šanci :wink: to že je někomu 70 neznamená že musí čekat až mu to někdo donese až pod frňák,chápu to u těch co už nemůžou ze zdravotních důvodu,mě pomáhá s čuníky kamarád kterýmu je 77 sice už neloví ale je na každý brigádě a když je potřeba pomoct tak nikdy neodmítne :!:a největší podíl na lovu má další kamarád kterýmu je 67 Tohle není o věku ale o tom jestli chci a nebo nechci když nechci tak nemám nárok něco chtít to že jsem někde člen neznamená že budu jenom dostávat a kulový dělat :wink:
CZ 550 american 308win.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Rozdelovani ulovene zveriny

Příspěvek od fesoj »

No vždyť říkám to samé ! Jsou lidé, kteří ač dávno v důchodu, odvedou pořádný kus práce. Ten se stará o myslivecký traktor, onen o chalupu. Ale neloví. Kdyby mělo každé ulovené prase být lovcovo, jak to tu už také zaznělo, také by to nebylo zrovna spravedlivé.
Kritériem pravdy je praxe.
kopov.c
Zkušený diskutér
Příspěvky: 674
Registrován: stř 18.8.2010, 23:16
Bydliště: Již.Morava okr.Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozdelovani ulovene zveriny

Příspěvek od kopov.c »

No u nás tu lidi kteří neloví dávno nejsou.Bud loví a má výsledky a dostane povolenku i na další rok.A nebo neloví a příští rok má s povolenkou smůlu.(nejsme MS)Akorát mi přijde dost nefér,že pokud chcu nějakou zvěřinu domů,pro kamaráda nebo jako revanž za krmení atd.,tak si ji musím koupit-černá 60kč/kg-což mi přijde taky přehnané :roll: Když mám například dát něco do kolchozu za krmení,tak mě lončák vyjde na 3-4tisíce,což je dost-to si to krmení můžu jít rovnou koupit :(
Naproti tomu znám MS kde je každý kus černé do 30kg lovce a když je těžší,tak půlka a druhou musí rozbourat pro členy MS.Čekanou tam hlásit nemusejí,rany taky ne-a rozborat a nachystat půlku prasete pro někoho dá dost práce a zabere dost času.Takže to tam vypadá tak,že když zmáčknou tak má kus radši 80kg než 30kg-nic nehlásí,maso stopí. Na schůzi si všichni navzájem vyčtou rany který navzájem slyšeli,pohádají se a někdy i pobijou a jedou dál :lol:
Pro mě je to tak trošku nepochopitelný-černé mají dost.Kdych tam byl,tak lovím zvěř do 30kg a jsu bez problémů a vysmátej-pominu li závist.V druhým MS do kterého trochu vidím je černá do 30kg taky lovce a když má víc,tak půlka lovce a druhá některýho dalšího člena.Takže to vypadá tak,že lidi co trošku loví utvořili jakýsi dvojice a jednou jednou si kus nechá jeden,podruhý druhej.Dostat se do takovýho MS je nereálný-proč by pouštěli ke korýtku někoho dalšího.
Já osobně jako povolenkář bez nároku na jakoukoliv zvěřinu nemám jakoukoliv motivaci (pominu li radost z lovu) a když si ještě představím bourat někomu ročne 30-50 prasat který ulovím,tak to radši zabalím..
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozdelovani ulovene zveriny

Příspěvek od Zdenek41 »

Já abych motivoval členy k lovu je uděláno,že každý kus do 50 je střelce.Větší loví se minimum za dospělé finančně na patrony lončák nad 50 kg do výkupu.Zatím to funguje.Ono za 40 Kč něco prodat okolo čeho celý rok běháš se mi zdá špatné.
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Rozdelovani ulovene zveriny

Příspěvek od motolada »

No chlapi,pár postřehů je dobrých ovšem debata se stáčí jinam.Neřeším kolik nebo zda vůbec někomu dát,to máme ošetřeno a vyřešeno,mě jde o to pokud střelím tak aby ti co se budou dělit si to odvezli a taky sami zpracovali,mě pak přivezli můj podíl.Momentálně je to naopak.
No a hlavně jak naložit se staršími členy,ale jak tu zaznělo všichni mají příbuzné no a je pravda že pokud si prase odvezou tak bude na 3 členy,stějně to budou 2 mladší a jeden třeba starší tak mu to zase udělají a bude po problému.
Odpovědět