6,5x55SE

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
kabát
Zkušený diskutér
Příspěvky: 600
Registrován: úte 01.12.2009, 19:11

Re: 6,5x55SE

Příspěvek od kabát »

Vzhledem k tomu, že je to novinka u této ráže asi nikdo nemá zkušenosti. Já SHH zkoušel u 308 ale neosvědčily se mi. Prostřelují ale na výstřelu jen dírka jako koruna, často ucpaná bělí , kouskem plic... Odešel jsem z této střely - náboje.
Vidím, že za stejnou cenu jsou GAMEHEAD. Ty používám v 308 a skvělá přesnost, výborný účinek. Na blízko i na daleko. Lišky od 50 do 265 metrů, černá od 30 do 220 metrů, dančí, mufloní, vysoká, do 200 metrů, jelen 150 kg na 170 metrů. Zvěř odchází o - 100 metrů ale střela prostřeluje a barví.
Kup od každé krabičku a vyzkoušej. S 6,5 x 55 SE lovím 25 let, poslední roky to byl NORMA ORYX a pak více na černou VULCAN. V červenci budu mít novou kulovnici 6,5 x 55 SE tak budu taky testovat.
VOK - HB - 223 Rem - 6,5 x 55 SE - 7 x 65 R - 308 Win - 9,3 x 74 R -
LosYelenos
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 101
Registrován: stř 19.9.2012, 9:16

Re: 6,5x55SE

Příspěvek od LosYelenos »

S kamarádem jsme toho zkusili dost, on v 6,5x55, já v creedmooru (ono je asi jedno z čeho to letí, jen creedmoor je prostě modernější).
SIE 130 TGK dělá se i ve 140gn verzi tu jsem teda netestoval, ale 130 fungovala super. Možná by ta 140 mohla být i o chlup lepší (nižší rychlostí), každopádně přesnost i ranivost super.
ABLR 142 to je pro mě vítěz v 6,5mm i když je dražší, než zbytek uvedených
H ELD-X 143 mám s tím naloveno hodně, prostřeluje, barví, není to úplně moc rozbité, přesné, zvěř hodně zůstává v ohni.
Všechno jsou střely s vysokým BC, takže s nima člověk sáhne daleko, ranivost dobrá. Nebál bych se ani klasického SST, Nos Bal. tip, nevím jaká bude norma bondstrike.
Zkoušel jsem i norma alaska a taky dost dobrý, jenže to je alternativa k lapua mega - je to těžký RN, takže na větší dálku není vhodný.
Celkově mi u normy trochu vadí, že mají jen relativně těžké střely pro 6,5 - oryx je výborná střela, ale potřebuje rychlost.
pavlas
Nový návštěvník
Příspěvky: 39
Registrován: ned 20.9.2009, 15:38
Bydliště: Morava

Re: 6,5x55SE

Příspěvek od pavlas »

Já jsem vždy používal v SE jen těžší střely v tovární laboraci, s kterýma jsem byl spokojený, ať už s megou, vulkánem a nebo Hornady RN. Ta lehčí mne napadla jen náhodně, když jsem našel novinku SHH.
Tady na fóru byly dobré zkušenosti s NP, ale to je spíše pro ty, co přebíjí. Možná zkusím koupit krabičku SST na zkoušku.

LosYelenos-Alaska mne napadla už dříve, píšeš že byly dost dobrý. Jak to bylo s poškozením, barvením a prostřelováním( klidně do SZ)
7x64
LosYelenos
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 101
Registrován: stř 19.9.2012, 9:16

Re: 6,5x55SE

Příspěvek od LosYelenos »

Na lov do 100-150m jsou tyhle těžké střely obecně fajn, ale zakopávají potenciál hluboko pod zem.
Ta Alaska mi přijde tvrdší než mega (pracuje tak nějak akorát) a momentálně líp sehnatelná. Prostřeleno všechno bez podlitin, ale nic velkého jsem s tím nelovil max. lončák 40kg (po zásahu na hodně zadní komoru sebou flákl, potom odskočil asi 30m a zhasnul, barvy dostatek)
Uživatelský avatar
Šumavák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.6.2014, 20:18

Re: 6,5x55SE

Příspěvek od Šumavák »

Jen technická poznámka: Střely LAPUA Mega jsou mechanicky bondované, NORMA Alaska je obyčejný nebondovaný poloplášť, jehož účinek (chování) je v závislosti na dopadové rychlosti a umístění zásahu značně variabilní. :)
LosYelenos
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 101
Registrován: stř 19.9.2012, 9:16

Re: 6,5x55SE

Příspěvek od LosYelenos »

To je sice pravda, ale má různou tloušťku pláště. Dostupnost megy momentálně netuším... alaska je.
Ale hlavně jakékoliv "mechanické" uzamčení pláště není bondování. (to by potom třeba hornady nepoužíval interlock a interbond) Bondování je něco jako pájení.
Sorry za OT
Uživatelský avatar
Šumavák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.6.2014, 20:18

Re: 6,5x55SE

Příspěvek od Šumavák »

Ano, opravdové bondování střely by skutečně mělo představovat tepelné či chemické (případně kombinace obojího) spojení pláště s jádrem. Ale i výraz "mechanické bondování" někteří výrobci opravdu používají, konkrétně LAPUA to u loveckých střel Mega nazývá něco jako "mechanické bondovací zámky".
( https://www.lapua.com/product/65-mm-mega-bullet-e471/ )
Každopádně i to mechanické řešení (různé zámky a rozdílné profily pláště) by pořád mělo zajišťovat celistvost střely výrazně lépe, než starý klasický lovecký poloplášť se všude stejnou tloušťkou pláště a rovným profilem. Jinak i dle mého názoru to HORNADY označuje terminologicky lépe. (Jak jsi uvedl: interlock / interbond.) :)
Odpovědět