Meopta ZD 6-24x56 RD

Lovecké puškohledy a vše o nich. Vaše zkušenosti, rady a dotazy.
Odpovědět
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Meopta ZD 6-24x56 RD

Příspěvek od figi »

První dojmy z meopty byly velmi dobré. Na klikání jsem zvyklý z Meostaru 4-16x44, který mi výborně slouží už roky a na střelnici ( trénink a závody ) vcelku nemá chybu, jen to zvětšení 16x je málo.
Včera večer po návratu domů jsem začal Meoptu zkoumat podrobněji. A první velké překvapení - orientace klikání je stejné, jako u ostatních puškohledů ( krom Zeiss ), ale stupnice je obráceně ! Je to sice jen prototyp, ale že by vzhledové kopírování Zeisse šlo tak daleko ?
Takže jsem si musel stupnici přelepit, pozpátku se počítají kliky špatně.
Šroubovací očnice Meopta pro puškohledy ZD na tento model nepasuje, použil jsem proto obyč. gumovou.
Dnes ráno jsem z CZ 550 Snipera shodil Meostar a namontoval testovací kus, sladil optiku s vodováhou ( záměrně jsem osazení optiky na zbraň udělal bez jakékoli kontroly paralelity optické osy a osy hlavně - viz nedávná diskuse o vodováhách v Loveckém střelectví ), po sladění optiky a vodováhy přes svislici okna na protějším domě ( ověřená ) jsem zalehl ke zbrani , a po zalícení jsem pootočil optiku s vodováhou tak, aby byla svisle. Tím mám zaručeno, že při mém způsobu držení zbraně budu mít svisle i optiku, a nebudu proto zbraň při střelbě kroutit do strany. Optiku jsem nahrubo seřídil podle vývrtu hlavně a mohl vyrazit na střelnici
Obrázek

a detail úpravy stupnice
Obrázek

a detail osvětlení
Obrázek

Na střelnici jsem si na 100 m. pověsil olovnici ( provázek cca 5 mm průměr s těžkým šroubem ) a přesně ustavil vodováhu vůči optice. Pro střelbu jsem použil přebíjené střelivo se střelou 155 A-max, V0 848 m/s, které pro terčovou střelbu používám.
Nastřelení na sto metrů proběhlo naprosto bez pblémů, na tři rány, a to jen proto, že jsem první ránu pouze odhadl na 7 cm dolů a 2 cm vlevo, a pak jsem musel ještě klik vlevo přidat. Neměl jsem moc času, takže jsem dále jen testnul citlivost na jeden klik, ta dopadla výborně, první rána, centr, klik doprava, druhá rána se dotýká zprava první, klik zpět a klik vlevo, a třetí rána se přesně zleva dotýká první. Pak jsem překlikal na 300 m, tři rány s rozptylem do tří cm a opět překlikal na sto. Chtěl jsem dát poslední kontrolní ránu a honem domů za povinnostmi. A v tu chvíli jsem se podíval na napnutý provázek mé improvizované olovnice, zamířil - a provázek značil zásah, ale držel, proto střílím podruhé, opět vidím zásah

Obrázek

Poslední rána na papír na 100, přesný centr a pro dnešek hotovo.
Přes dnešní silnou mirage v Ludvíkovicích mám z první střelby s Meoptou velmi dobrý pocit, ale na nějaké zásadní hodnocení je ještě čas.
Paralaxa je velmi citlivá a přesná, v dnešním počasí vyžadovala stále korigovat. Střílel jsem na plné zvětšení 24x, ostrost obrazu byla velmi silně ovlivněna mirage.
Zítra přidám další zprávy i fotky.

figi
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Meopta ZD 6-24x56 RD

Příspěvek od figi »

Obrázek


Tak si postupně na tento puškohled zvykám, dnes bez mirage, velmi čistý vzduch, zásahy jsou na 375 m velmi dobře vidět včetně jejich přesného umístění v kruzích terče.
Dnes opět jen pár ran, větší zvětšení je znát, položky na 100 m s rozptylem CTC 4 -7 mm ( 3x3 rány se změnou polohy ), pak 3 rány 200 m s rozptylem CTC 11 mm, 300 m a 375 m také výborné, na 300 m jsem si utrhl 2 rány z pěti, každou jinam ( :lol: :lol: ), a všechny terče krom 300 m byly do 0,3 MOA ( 300 m pod MOA ). O rozptyly ale nejde, to moje CZ 550 Sniper s laděnou municí umí. Klikání sedí, přesný box test budu dělat asi až za 14 dní, ale zatím to reaguje přesně. Zároveň provnám vlastnosti za šera a v noci s Zeissem a Sightronem.

A srovnání s zeissem
Obrázek

Obrázek

Obrázek


figi
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Meopta ZD 6-24x56 RD

Příspěvek od figi »

A ještě pro doplnění dosud nepublikovaných údajů - výšková korekce je 75 MOA, což je velmi dobré. V současné době v Meoptě probíhají úpravy tak, že celá výšková korekce bude mít pouze 3 otáčky, což znamená 25 MOA na otáčku.
A podle slov pracovníků Meopty -tento puškohled je určen i pro ráže 50 BMG a podobné, na vzdálenosti přes 2 000 m.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Meopta ZD 6-24x56 RD

Příspěvek od Choochoo007 »

hodnota kliku? 7 nebo 10mm???
Ohnisková rovina kříže?
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Meopta ZD 6-24x56 RD

Příspěvek od dalas »

na krytu točítka je 1click =1/4 MOA tedy 7mm. Tedy pokud nedošlo, nebo nedojde ke změně.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Meopta ZD 6-24x56 RD

Příspěvek od figi »

Ano, klik je 1/4 MOA, záměrný kříž je v zadní ( druhé ) ohniskové rovině, má stále konstantní velikost.

Vzhledem k tomu, že Meopta dosud nezveřejnila téměř žádné údaje, pokusím se během týdne o podrobný popis.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Meopta ZD 6-24x56 RD

Příspěvek od Choochoo007 »

Jsem na tech poslednich obrazkach hodnotu kliku prehledl, se omlouvam :wink: Jsem skoncil se zkoumanim v momente ze nesly obrazky zvetsit :?
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Meopta ZD 6-24x56 RD

Příspěvek od Choochoo007 »

Kolik ma stavajici puskohled otacek na tech 75MOA. Meostar ma na jednu otacku 7,5MOA, coz v porovnani s 25MOA je docela zajimave. Kolik MOA na otacku ma ZD 3-12x50?

Co takhle nejaky novinky? Takovy skvost mit doma a ani se nepodelit :D

Budes delat i test zmeny polohy zamerneho bodu vzhledem ke zvetseni? By me docela zajimalo jak je na tom posuv krize pri ruznem zvetseni. Delat doma na koupenym za sve uz to asi nebude to pravy :lol:
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Meopta ZD 6-24x56 RD

Příspěvek od figi »

Jedna otáčka je 6 a 1/4 MOA, takže 13 otáček. Pro podzimní sérii to asi tak zůstane.

Osobně si myslím, že cca 15 MOA na otáčku je to pravé, ale uvidíme.

Není čas, testy teprve proběhnou, něco už teď na srazu ve Světnově, zbytek další víkend. Zatím poslouchá jak hodinky, mám s ním něco přes sto ran, a vše chodí, jak má.
V sobotu na závodech také neselhal :D , a kvůli závodům jsem zatím testy odsunul, bylo potřeba potrénovat.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Meopta ZD 6-24x56 RD

Příspěvek od figi »

Box test zvládla Meopta na jedničku, velikost kliku výškové korekce v prvních dvou otáčkách je 6,84 mm, stranová korekce v první otáčce 6,80 mm. Pro ty, kteří střílí ( loví ) na větší vzdálenosti ( a na to je tato optika určena ) je to velmi důležitý údaj.
Test nástřelu při změně zvětšení jsem provedl na 200 m, se zvětšením 24x, 16x a 10x, změna nástřelu se neprojevila.
Opět se potvrdila velmi citlivá paralaxa při max. zvětšení.

Příští víkend zopakuji všechny testy a napíšu závěrečné hodnocení.

figi
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Meopta ZD 6-24x56 RD

Příspěvek od Choochoo007 »

Co paralaxa po vystrelu, zustava porad presne nastavena? Neni ji potreba znovu doladit?
Co opticky? Uz urcite vis jak je na tom v porovnani s konkurenci.
Nemam ted zajimavejsi tema :D
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Meopta ZD 6-24x56 RD

Příspěvek od figi »

Paralaxa je asi v pohodě, nemám pocit, že by po výstřelu bylo nutné ji znovu nastatvovat. Samozřejmě během střelby více ran za sebou si průběžně paralaxu dolaďuji, ale to dělám u všech puškohledů, a nevím, zda je to jen změnami světelných podmínek a nebo i únavou mého oka.

Včera večer jsem porovnával s Zeissem 6-24x56, na zvětšení 24x jsem prakticky neviděl rozdíl, po půl desáté jsem už musel jít na 12x u obou a také velmi srovnatelné, Zeiss jakoby měl malinko ostřejší obraz, ale to může být jen pocitové, všechny detaily byly rozeznatelné oběma puškohledy prakticky naprosto stejně.

U obou je za šera bez osvětlení kříž výborně vidět a je dostatečně kontrastní i pro střelbu na černý či tmavý cíl.

Velmi mile mne překvapilo u Meopty osvětlení kříže, oba puškohledy mají velmi podobný mildot, a středová osvětlená část je shodná. Plynulá regulace osvětlení funguje u obou perfektně, u Meopty je ale možné na rozdíl od Zeissu ztlumit osvětlení až na úplnou nulu, takže ti, co měli problém s osvětlením kříže u Zeisse, který na nulu nelze ztlumit / elektronika to nedovolí /, tak mají rozhodně dobrou alternativu. Navíc je zapnutí a vypnutí osvětlení u Meopty naprosto bez jakéhokoli zvuku. Ta dotyková tlačítka se jim opravdu povedla.

O víkendu provedu všechny testy znovu, a znovu zhodnotím, věřím jen opakovaným testům.
Celkově se závěrečnými testy bude mít optika za sebou 250 ran s poměrně výkonnou municí 308W.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
František Fořt
Věčnej rejpal ;-)
Příspěvky: 662
Registrován: pon 09.10.2006, 11:25

Re: Meopta ZD 6-24x56 RD

Příspěvek od František Fořt »

Ještě je otázka, kolik bude tohle stát, pochybuji, že výrazně méně, než ten Diavary. Pokud ano, mohla by to být tvrdá konkurence. I když kdoví, jestli Meopta bude schopna držet u všech kusů kvalitu.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Meopta ZD 6-24x56 RD

Příspěvek od pufr »

Oficiálně avizují něco kolem 38 tis.Kč
Pufr
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Meopta ZD 6-24x56 RD

Příspěvek od figi »

Přesně 37 800 ,-
"Vojenská" řada ZD má jinou výrobní a výstupní kontrolu.
Osobně budu testovat i kus z první série, tak uvidím.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Odpovědět