Odchytové zařízení na černou zvěř

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Odpovědět
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: Odchytové zařízení na černou zvěř

Příspěvek od Jiří K. »

Dalas mně předběhl. V podstatě s ním souhlasím.
Jinak jen pro doplnění. Má domovská honitba je v podstatě polní a i přes intenzivní individuální odlov. Tato forma lovu nebude tak efektivní jako lovy společné (dobře organizované) či odchyt. Černá se vyskytuje jen v určitých místech a ty se mění podle setých plodin. I přes velké množství mobilních posedů nemáme jistotu, že se tam zvěř objeví. Další věc z některých ploch zvěř nemá potřebu ani vystrčit ryj. Má tam vše. Loveckým hostům lov umožňujeme i na čekané. Ovšem si taky nebudeme zvát kde koho, aby si jen občíhl terén a pak pytlačil. Pokud si myslíš, že je to blbost tak se velmi pleteš. V celku dobře funguje i spolupráce z některými zemědělci. Kdy nám řeknou kde bude probíhat sklizeň a jak. Po přerušení prací nám pak umožní porost protlačit.
Jen pro doplnění u nás preferujeme společné lovy ( účast zdarma).
Odchytová zařízení nepoužíváme. Zkušenosti s nimi mám z jiných honiteb a nikoho pro ně neodsuzuji.
Měl bych jednu otázku. Jak chceš donutit ty co hospodaří v lesích, aby těm v polích pomohli se snižováním stavu černé zvěře.
Mám možnost v lesních honitbách lovit a přístup k hospodaření s černou zvěří je naprosto odlišný.
Uživatelský avatar
Klein
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 160
Registrován: pon 23.6.2014, 19:22

Re: Odchytové zařízení na černou zvěř

Příspěvek od Klein »

Buttler píše:Super. Předpokládám, že se už nejmenujete MS, ale OS (Odchytové sdružení, z.s.). Tohle nemá nic společného s myslivostí, pokud musíte myslivost "provozovat" takto primitivním způsobem.
Jak je "lovíte" v kleci ? Oštěpem ? Nebo tesákem ? Nebo lukem ?
Je to jen další důkaz o degradaci jakési "české myslivosti". Škody jsou jen zástěrka.
Myslivosti zmar ! :D

No když to vezmeme uplně z globálu, tak lov přemnožených prasat s lindividualním odlovem na hromadách, už taky tu právou myslivost moc nevystihuje. :wink: Černá zvěř je přemnožená a proto si myslím, že je na místě, ji lovit všemi povolenými prostředky.

Ohledně způsobu odlovu v klecích, tak předpokládám že odstřelem mimo odchytové zařízení. Ja se toho ale zatím nikdy nezůčastnil, jelikož to nemám na starosti a navíc se o prasata v lese moc nezajímám. Nato máme ve sdružení těch 50-60% ostatních lovců prasat. :D Pouze jsem zde chtěl zmínit, že to ve sdružení máme a že to funguje, čímž jsem se snažil odpovědět na úvodní dotaz tohoto vlákna.
Naposledy upravil(a) Klein dne stř 06.5.2015, 21:58, celkem upraveno 3 x.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Odchytové zařízení na černou zvěř

Příspěvek od BwanaHunter »

Syty hladovemu neveri, takze kdyz nekde nemaji zasadnejsi problemy, se to snadno radi. Ja nejsem kdovijaky fanda pasti a odchytu obecne, nicmene pokud me nekdo presvedci, ze je to ucinna metoda, jak resit problem s cernou, nebudu se stavet na zadni. My zatim nechytame, cerna nam ale narusta slusne, snazime se, lovime, chodime, taky ulovky mezirocne slusne rostou a kazdy uplynuly rok byl zatim vzdy rekordni. Ze bychom si prasata mnozili, o tom nemuze byt rec, vnimame je jako problem. Po vymene vedeni v mistnim zem.podniku, spadajici pod nejmenovany zemedelsky veleholding ovsem mame jiste obavy. Nedaleko od nas loni trikrat presivali kukurici, dalsi skody zanechala sezona a prasata stehujici se po lanech, a faktura znela na nekolik set tisic. Zatim to uplne nedoresili, tahaj to snad nekde po soudu. A nebylo jim nic platne, ze drzeli sluzby kolem plodin, ne jen na lov ale i na plaseni atd. Prasata pri sve chytrosti si s tim snadno poradi. Lesni sousede se soustredi primarne na jinou sparkatou (vysoka, danci) a cerna je pro ne vedlejsi zver, v zasade vitana, zejmena v zime v sezone nahanek. Pokud sami nechteji, neni sila je donutit k jakekoliv spolupraci a oni zrovna moc nechteji, hlavne aby vysoka moc nechodila k nam a aby tam ta prasata na zimu meli... Hosty si zveme, obyvkle to je v ramci vypomoci s kamarady a znamymi, organizujeme spolecne atd. Uz jsem to napsal, a zopakuji to, nejsem fanousek odchytu a pasti, ale byl bych opatrny s rychlymi soudy. A jak uz zaznelo, ono to hromadareni taky neni zrovna super myslivost. Ovsem pokud nenajdeme zpusob, jak prasata resit, vyresi se to zrejme nejak "samo". Ale dost pravdepodobne se nam to nebude libit.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Buttler
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 108
Registrován: čtv 01.11.2012, 8:13

Re: Odchytové zařízení na černou zvěř

Příspěvek od Buttler »

Primárně stavy černé zavinili nenažraní a lovuchtiví myslivci. Černá nahradila drobnou. To je realita.
Dalas - neprotiřečím si, špatně jsi to pochopil.
Černá pomáhá lesním honitbám s úhradou nájemného.
Odchytová zařízení jsou kombinací alibismu a pohodlnosti MZe, které tím zakrývá svou 15-ti letou nečinnost a zároveň potvrzuje svou neschopnost.
Jedno z řešení se jmenuje zástřelné. 1.000,-Kč za prase těžší než 30kg.
Předpokládané roční náklady cca 200.000.000. Do tří let "problém" vyřešen minimálně z 50% a více.
Další možnost je direktivně nařízený lov - máš LL, lov v místě bydliště či v určené oblasti kdekoliv. Jen se nahlásíš příslušnému MH a fertig. Za dané situace, kdy je v podstatě jedno, jakým způsobem se stavy černé sníží, v tom nevidím žádný problém.
Možností je více. Zcela jistě pomůže pořádná zima minimálně stejná, jako ta 2005/2006. Kéž by přišla už letos.
Současnou situaci zavinili primárně myslivci a MS, tak ať si nesou trpké plody svého "hospodaření".
Odchytová zařízení považuji za objekty, které jsou v rozporu se zákonem o myslivosti i se zákonem na ochranu zvířat proti týrání. Jejich avizované případné používání k odchytu jelení zvěře za prasárnu.
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: Odchytové zařízení na černou zvěř

Příspěvek od Jiří K. »

Ty musíš, ale kouřit dobrý matroš.
Nebudu tvrdit, že myslivci nemají ve stavech černé zvěře svůj díl viny. Bohužel hlavní viníkem je dotační politika MZe, potažmo EU. Problém s černou zvěří je totiž celoevropský. Vliv nárůstů osevních ploch se řepkou a kukuřicí na početnost prasete divokého již prokázalo několik studii. Představ si ty vysoké počty mají i v takových zemích jako je Německo a Rakousko. To jsou ty osvícené s rolnickou myslivosti.
Co se týče legálnosti lovu do odchytových zařízení neodporuje to vůbec ničemu. Jen se to musí umět. Na rozdíl od toho Tvého nápadu s "koncesními" povolenkami.
Tvá představa o tom jak si lesní honitby, plní kasu lovem černé. To je naprostá naivita. Máš vůbec přehled o tom jaké jsou v současné době nájmy od LČR. O kolik procent narostly proti předchozím nájmům. Kde máš krmivo a další náklady.
Se vší úctou. Celkově mám dojem, že pouze teoretizuješ. Se skutečným lovem máš pouze minimální zkušenosti.
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Odchytové zařízení na černou zvěř

Příspěvek od crif »

Já jsem tu otázku, jak dále naložit s odchycenou zvěří, položil záměrně. Před pár léty jsme to na několika místech v lese zkusili. K našemu neštěstí bylo i jedno odchytové zařízení umístěno nedaleko chráněné lokality s jakousi bylinou a něco se tam snad i plazilo.
Jelikož to bylo sledováno ochránci, tak samozřejmě narazili i na toto. No a začal kolotoč ohledně humánnosti atd atd. No lítal jsem po okrese a na kraji a všude to žehlil jak se dalo. Nakonec to dobrý známý" zametl " pod stůl.
Další věc byla zpřístupnění velkých ploch alespoň k lovu. Samozřejmě, že mě zprvu poslali někam, ale když jsem jim pohrozil, že pronajmu pozemky jinému subjektu, začalo se něco dít. No a v neposlední řadě je to dobrá spolupráce s okolními sdruženími, ale to jsem tu již někde zmínil. Oni mají pole a já les, takže klasický již tu zmíněný sezónní problém. Asi ojedinělý příklad, ale funguje nám to.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Odchytové zařízení na černou zvěř

Příspěvek od dalas »

To vágní slovo humánní. Co je vlastně humánní? Kde je hranice? Pokud zajistíme, že zvěř chycená v kleci bude stresována přibližně stejně, nebo méně jak zvířata přepravovaná na jatka a tam porážená mělo by to být humánní. Je to zcela reálné, jak tu naznačil Jiří K třeba použitím fotopastí s MMS. Zajímavé je, že takový ochránce si nechce připustit, že se podílí na stresování zvířat (pokud není vegan) tím, že konzumuje produkty. To je mix pokrytectví a hlouposti.
Konec konců možná jsme více stresovaní jak čuník chycený do klece.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
cr001
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 272
Registrován: úte 17.5.2011, 15:55

Re: Odchytové zařízení na černou zvěř

Příspěvek od cr001 »

Lidstvo blbne - humánní usmrcení je logický nesmysl. Je to stejná pitomost jako suchá voda nebo studený oheň. Tyhle nesmyslná spojení slýcháme denně a říká se tomu "politická korektnost". Buď něco chci usmrtit nebo ne, usmrtit můžu rychle, bezbolestně, s větším nebo menším trápením nebo stresováním oběti, ale nikdy humánně (stejně jako se nedá "humanitárně bombardovat" :oops: ). Každý z nás má jinak nastavenou hranici, co je pro něj přijatelné a co už ne, ale nevidím důvod vyskakovat a tlouct se v prsa, že ten můj názor je nejlepší nebo jediný správný. Jsem z polní honitby a vím, co znamená lov prasat v řepce a kukuřici a kolik času stojí ulovení 1 kusu nebo jak moc efektivní jsou snahy dostat prasata ven v rámci společných lovů. Naprostý souhlas s Jiřím - dokud se nepěstovala řepka a kukuřice ve velkém, tak u nás nebylo po prasatech ani vidu ani slechu...
Buttler
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 108
Registrován: čtv 01.11.2012, 8:13

Re: Odchytové zařízení na černou zvěř

Příspěvek od Buttler »

Jiří - jsem čistý, buď v klidu. Na souvislost osevních ploch řepky a kukuřice se stavy černé nepotřebuji studie, na to mi stačí údaje MZe a z nich to lze krásně vyčíst. Ale vinit z toho pouze zemědelce ? Copak černá celou zimu tráví v kukuřicích ? Co tedy dělají myslivci v zimě ??? Navíc plocha lesů je menší, než plocha polí a luk.
Co ale nevyčteš je právě podíl myslivců, jejich způsob myšlení a hlavně přístup k myslivosti. Polaři - kdo z nich řeší obrovské plachty s kukuřicí ? Kdo rozbíjí ty velké plachty výsadbou remízů ? Téměř nikdo, každý je na prvním místě rád, že si může zalovit, a tak drží hubu a krok. Není drobná, alespoň máme černou.
Představa o plnění kasy černou zvěří je naivní ? A co tedy placené naháňky ? Sakra, kam přijedeš, téměř všude Ti kladou na srdce, že se neloví bachyně a pokud ano, platíš nadstandardní cenu. O čem to vypovídá ? Hospodaříte tedy myslivecky nebo ekonomicky ?
Používáním odchytových zařízení myslivci jen dále degradují sami sebe. Ukazují na prohnilost mýtu jménem "česká myslivost". Každé MS je sólový hráč. O nějaké spolupráci se sousedy se nedá skoro nikde hovořit. Téměř nemožnost lovit černou u hranic honiteb, protože by nastoupila závist.
Problém s černou byl řešitelný před 15-ti lety, ale v té době se projevila hladovost myslivců po lovu a černá dostala zelenou.
Zatím všichni mlčíte k možnosti odchytu jelení zvěře, protože se to zdá nemožné. Stavy černé se taky zdály v pohodě před oněmi 15-ti lety. Čekáte, až se to stane skutečností ? Chápu, otázka se týká odchytových zařízení pro černou zvěř.
Ale zameťte si laskavě před vlastním prahem.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Odchytové zařízení na černou zvěř

Příspěvek od Zdenek41 »

Napíšu jen pár slov...
V roce 2003 jsem napsal článek "Můžeme si za to sami" To začal nastupovat problém s černou. Dnes bohužel je to zase tak. Majitelé několik desítek km od honitby, kam autem nedojede, tam se nejde. Baví ho prvních 20 prasátek, pak už to pro něj není zvěř. Afrika... Neříkám, že tento model je všude, ale je to dost častý jev této doby. Lesní honitby, zašetřování a množení...jistý zisk a vše na zaplaceni režie. Škody je vůbec netlačí, raději loví srnčí a prasata nechávají stát.
O politice státu hovořit nebudu ...ta je daná. Zemědělsky umíme, ale černou v tomto případě již nikdy nezvládneme. S tím se musíme smířit. Jen by konečně někdo tam výš, měl otevřít oči a sundat klapky z uší a slyšet ten hlas od spodu a nedělat z obyčejných lidí rukojmí na placení škod. Špatně se to dohaduje a pálit si ruce...přijít o flek...
Jinak odchytové na černou, prasárna prasáren. A velice humální . Co tak granát...,? F1...Jed, nebo kam vlastně dojdem a nebo nás doženou, kde je ta naše čest ze slibu k myslivosti...
Uživatelský avatar
Klein
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 160
Registrován: pon 23.6.2014, 19:22

Re: Odchytové zařízení na černou zvěř

Příspěvek od Klein »

Když se dříve trávily vrány, díky tomu, že byly přemnožené a páchaly citelné škody na drobné zvěři. Také se tenkrát zamýšleli nad tím, jestli zachovají řád české myslivosti ? Myslím že ne, ba právě naopak, chtěli udělat radikální zásah, aby tu krásnou českou myslivost mohli dále s chutí provozovat.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Odchytové zařízení na černou zvěř

Příspěvek od Zdenek41 »

Chlape zamysli se nad sebou a neplet tu jablka a hrušky...přečti si svoje příspěvky a pak se ohodnoť...tady se to už opravdu nedá. :roll:
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: Odchytové zařízení na černou zvěř

Příspěvek od Jiří K. »

To Buttler: Můžeš mi laskavě sdělit jakým stylem chceš legálně v těch obrovských plochách kukuřice sadit remízky.
To je proveditelné tak kolem polních cest a podobně. Jen tak mezi námi poslední ránu do vazu mezím a remízkům daly ty plošné dotace. To se již rozoralo vše. K návratu do původního stavu je nedonutíš. Tady pomůže jedině stát a vázání dotací v zemědělství i na způsob jakým je provozováno. Do tohoto se nikomu nechce, protože by někdo přišel o zisky.
V této republice se stálé poukazuje na to jak škodlivý je vliv průmyslu na životní prostředí, ale to drancování krajiny co probíhá při moderním zemědělství nikdo neřeší.
Co se týče toho Tvého odchytu ostatních druhů spárkaté. Ten už tady přece dávno probíhá, třeba v oborách, přezimovacích obůrkách a pod.
Další věc. Hospodařit myslivecky neznamená páchat ekonomickou sebevraždu v rámci nějakého vyššího principu mravního.
Uživatelský avatar
Klein
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 160
Registrován: pon 23.6.2014, 19:22

Re: Odchytové zařízení na černou zvěř

Příspěvek od Klein »

Jablka a hrušky ? Snad možná v podobě a chuti :D Ale jinak ? Vrány jsou škodné stejně jako černá zvěr a stejně tak byla přemnožená takovým způsobem, že se musela začít trávit. Škody vran se odvíjeli na drobné zvěři, zatímco škody černé zvěře se odvíjí na zemělství i drobné zvěři. Šlo mi především o princip, kdy neselektivní trávení vran, díky kterému bylo usmrceno zrovna tak mnoho jiných druhů zvěře, také nebylo zrovna etické a myslivecké a přesto se praktikovalo.
cr001
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 272
Registrován: úte 17.5.2011, 15:55

Re: Odchytové zařízení na černou zvěř

Příspěvek od cr001 »

přemnožení černé nemá jediný důvod. Hájení bachyní je jedním z nich, to je fakt. U nás odchytová zařízení nemáme a ani o nich neuvažujeme. Lovíme klasicky. Ale pokud bychom byli v situaci, kdy vznikají vymahatelné škody, které můžou být likvidační, tak proti použití nemám námitky ani etické zábrany.
Odchytová zařízení pro prasata jsou podle některých vás prasárna. A co umělé nory nebo sklopce? . Co norování? Co dříve používané železa, šlehačky ? Výrovka? Není prasárna vůbec na něco na čekané nebo šoulačce vystřelit, když jsem neupozornil varovným výstřelem?. Není podle vás také prasárna obstoupit les nebo kus pole a pak střílet?
Pouze soukromá úvaha - někdy nevím, jestli jsou větší problém zpovykaní ekologisti nebo farizejové ve vlastních řadách. Někdy mezi nimi funguje bohužel i jakási kooperace - co ti první označí za neslučitelné s jejich ideologiíí, za to jsou ti druzí ochotni si okamžitě sypat na hlavu popel a plivat do vlatních řad. Můj táta a jeho vrstevníci používal fretky, železa a šlehačky. Chodili na výrovky a norovali, Jo i ta otrávená vejce se tehdy používaly.A nemám pocit, že by kdy ztratili mysliveckou čest
Odpovědět