Stránka 1 z 3

Drsnosrstý jezevčík - výcvik, rady, názory

Napsal: sob 04.6.2011, 10:09
od AndreaM
Dobrý den,
dovezla jsem si domů drsnosrstého jezevčíka (staří kousek přes 1 rok), již jsme si na sebe zvykli (nemám ho od malička), prošli jsme základním výcvikem poslušnosti a ráda bych s tím dál pracovala, buď nějaké norování, vedení k myslivosti, nebo výstavy, svod. Problém je, že já osobně se v tom nevyznám a nevím, kde bych měla začít, psa mám poprvé.
Mohl by mi někdo poradit? Jsme z Brna.
Děkuji.

Re: Drsnosrstý jezevčík - výcvik, rady, názory

Napsal: sob 04.6.2011, 10:49
od fesoj
Prvním předpokladem pro výstavy i zkoušky je průkaz původu. Má ho ? Ať ano nebo ne, začni se základní poslušností - přivolání,chůze u nohy, odložení - tím nemůžeš nic zkazit.

Re: Drsnosrstý jezevčík - výcvik, rady, názory

Napsal: sob 04.6.2011, 11:01
od AndreaM
Ano, průkaz původu máme, očkování odčervení všechno a na základní poslušnosti teď pracujeme...

Re: Drsnosrstý jezevčík - výcvik, rady, názory

Napsal: ned 05.6.2011, 15:27
od figi
Jezevčíci jsou velmi inteligentní, a co se jednou naučí, pamatují si celý život. Proto se musí s výcvikem začínat velmi brzy, prakticky okamžitě.
Takto starý pejsek nemusí být problém, pokud bude výcvik probíhat spíše pomalu ( podle povahy pejska ), ALE VELMI DŮSLEDNĚ A MNOHOKRÁT OPAKOVAT VŠE.
Lovecké vlohy určitě má, a tady už to bude spíše na něm, a to chce hodně praxe.
Doporučuji knihy od Báči a Knolla

viewtopic.php?f=27&t=2375

hodně úspěchů

figi

Re: Drsnosrstý jezevčík - výcvik, rady, názory

Napsal: pon 06.6.2011, 16:42
od ČENDA
Taktéž mohu doporučit jednu pěknou publikaci týkající se výcviku jezevců. Autor je Václav Vochozka a název je "Jezevčíci v myslivecké praxi". Je tam docela pěkně popsaný výcvik od malého štěněte. Já osobně jsem z toho také čerpal informace neboť mám tyto paličaté potvory doma dvě... Jednu dlouhostrstou a jednu drsnou. Tak přeji hodně krásných zážitků a ještě víc trpělivosti. Myslím že bude potřeba.
Moc úspěchů s výcvikem.

Re: Drsnosrstý jezevčík - výcvik, rady, názory

Napsal: čtv 09.6.2011, 15:11
od Kadlusa
Neví někdo o cvičné noře v okolí Brna?Děkuji za případné informace a kontakty.

Re: Drsnosrstý jezevčík - výcvik, rady, názory

Napsal: čtv 09.6.2011, 16:50
od Onďa

Re: Drsnosrstý jezevčík - výcvik, rady, názory

Napsal: čtv 09.6.2011, 17:09
od Skalák
Já nevím, jak to funguje u vás, ale u nás OMS, který pořádá zkoušky lovecké upotřebitelnosti, také před zkouškami provádí společné nácviky na zkoušky. Je to dobrá věc jak pro vůdce, protože mu tam zkušený kynolog poradí, když si třeba neví rady, tak pro psa. Zaběhněte na OMS a zeptejte se na tuto možnost.
LOVU ZDAR!!!

Re: Drsnosrstý jezevčík - výcvik, rady, názory

Napsal: stř 05.2.2014, 19:41
od dasny
Dobrý večer pánové.
Obracím se na všechny zkušené s dotazem. Chtěl jsem si pořídit drsnosrstého jezevčíka - králičí, trpasličí.
Vzhledem k tomu, že můj kamarád p. Vochozka který píše knihy o jezevčících a o jejich výchově, mě od tohoto odrazuje a já si nechci dát říct. :D Abych raději pořídil standarta. Jak na to koukáte vy? Je možné tyto dva vůbec porovnat?
Lovíme v horské honitbě většinou černou, vysokou a srnčí. Psa chci pouze na barvu - dohledávku prasete či srnčího. Už se mi po druhé stalo, že bylo prase od nástřelu 40m. Nebyl sníh, vůbec nebarvilo. Dohledávku jsem nechal na ráno a prase už bylo nafouklé.
Vím, že pes nebude žádný trhač, ale myslím si že na tohle by mi mohl stačit. Jaký názor na to máte vy?
Díky Honza

Re: Drsnosrstý jezevčík - výcvik, rady, názory

Napsal: stř 05.2.2014, 19:57
od braka
Super, malý skladný a na těch 40 m dosledu bude stačit. Na nahánkách doporučuji nosit.

Re: Drsnosrstý jezevčík - výcvik, rady, názory

Napsal: čtv 06.2.2014, 7:15
od tibi1
mal som 5 a mam teraz 2 suky trpaslicich drsnosrstych jazvecikov...z toho odchovane 3 vrhy stenat s papiermi a teraz este mam aj 4 rocnu suku standarda....v globale: ten trpaslik sa dostane nekdy fakt i tam kam standard nevleze, na dohladavku je fakt brutus i vtom zmysle ze podleze černičňák alebo malinčák (kvoli tomu uznavam len drsnosrstu varietu) ci iný bordel kde nedovidis ani na 10cm. v snehu ma inak ten sisty problem jak standard v tomto tych par cm absolutne nezavaží. Neviem jak ostatny chovatelia ale ja mam dojem ze tito trpaslici maju nejak "agresivnejsiu resp. ostrejsiu" povahu ako standard či co a i lovecka vasen je nejak viac +...to co sa hovori o jazvecikoch ze nekdy akoby si ani neuvedomovali svoju velkost a idu do vsetkeho naostro a na doraz je u trpaslika duplovane. (jasne zalezi i od konkret. povahy ale v globale je to narovnako)
Čo na to este menší králičí - neviem, ale myslim ze bude pre neho už dost namahave prejst v parnom léte i lúčnou fest odrastenou travou ale moze byt na dohladavky jak extra specialista tiez super....nevidis ho len počujes :lol:

Na nadhankach drzi tempo s beznym standardom - sa budes divit i smiať jak je rychlý, vzdy som zožal od ostatnych uznanie nikdy posmech a pri prastach je tak maly a lahky ze sa od vsetkého odrazí a ked na individualnej polovacke natrafi na skupinu prasat alebo vysokej ktora ho nepovazuje za nebezpečie len ich obštekava v klidku prides za nim a stihnes si vybrat najlepsie prasa...poslednych 10 rokov lovim stale s dvojicou trpasličich suk ktore sa velmi dobre doplnaju (matka+dcera alebo sestry - ale tie sa často porvu) par krat ma doviedli ku kapitalnemu jelenovi alebo kancovi, ktory len stál a civel na toho uřvaného červíčka :mrgreen: .

S tym hodnotenim že nie je trhač by som bol opatrny...ma povahu jak jagoš, je mu všecko jedno...a to je kamen urazu v tejto kombnacii - povaha+ jeho mala vaha...

Do nory je absolut špička dostane sa fakt vsade ale potrebujes povahou len hlasiča (alebo skuseneho kontaktneho nornika ktory sa po zraneni hlasicom stal) lebo ti zařve, bojovneho ducha ma až až ale vahu a čeluste na 10-15kg jazveca ne fakt ne aj ked mu da pri kontakte na čumaky zabrat. Tak jedna moja žhavá ročna suka - import od vas z ČR (podla mna osobne jazvecici posluchaju a su ovladatelny a rozumní od 3-4 rokov) zadrhla dospeleho gunara, kohuta a 1 domoveho kocura sama - i ked to bez zranení neslo....ale nebol som tam aby som zasiahol no...

Dodnes stale bojujem so sebou či si obstaram najmensiu suku jagoša z vrhu ale ked logicky uvazujem tak ten kratkonohy trpaslik prave vdaka tým nožkám nakonec stale vyhrá: je skladny, maly, rychly, bojovny, potkaniar, nornik, rodeny super durič a vynikajuci stražca pribytku....a keď sa mu v lese stane hocičo kedykolvek ho odsnesieš v batohu na chrbte a ani to nepocitiš

Re: Drsnosrstý jezevčík - výcvik, rady, názory

Napsal: čtv 06.2.2014, 11:06
od suhl
Tibi to popsal víc než dobře. Nemám trpaslíka, mám standarda a v rodině jsme vždy měli nějakého std. drsňáka nebo dlouhána, takže neznám, jaké má trpaslík vlastnosti a povahu. Jestli chceš psa jen na dosledy, tak bych se toho trpaslíka nebál, udělá ti minimálně stejnou službu, jako jakékoliv jiné rázy či plemena. Jen dnes vidím, že hlaďáka bych asi už nechtěl, protože zarostlé kotle ostružiním pro ně nejsou zrovna lákavé :roll:
Kamarád a dlouholetý chovatel jezevčíků standardního rázů často vypráví o jedné z mnoha svých fen, byla výjimečně trpasličího rázu, drsnosrstá. Nepamatuje si, že by měl někdy lepší barvářku, než byla právě tato a to už několik desetiletí slouží na Křivoklátsku, kde není právě jednoduchý terén.
Je jasné, že ti bude p. Vochozka rozmlovat trpaslíka, když ho téměř celý život doprovází ve službě standardní hlaďák :lol:
Přeji šťastnou ruku při výběru.

Re: Drsnosrstý jezevčík - výcvik, rady, názory

Napsal: čtv 06.2.2014, 17:28
od Peter 10
Choval som hrubosrsté standardy a teraz mám hladkosrstého jazvečika standard. Ku kúpe hladkosrstého ma ovplivnil môj známi slovami ,, ak chceš malého farbiara , kup si hladkosrstého jazvečíka,,. A mal pravdu. Vynikajúci nos,dostatočný temperament,veľká chuť do práce. Ak by som mal porovnať - pri hrubosrstých cítiť krv terierov. Sú temperamentejšie , ostrejšie, ale aj ťažšie ovládatelňejšie. Aspoň tie moje mali väčší akčný rádius. Hladkosrstý je naopak jemnejšej povahy, ale stále dostatočne ostrý. Hlasitý aj keď do kontaktu neide. Pokiaľ by som hľadal psa hlavne na dohľadávanie , znovu by som siahol po hladkosrstom.

Re: Drsnosrstý jezevčík - výcvik, rady, názory

Napsal: čtv 06.2.2014, 17:34
od braka
Jaké jsou vaše poznatky z norování s jezevčíky, jaký je rozdíl v práci jezevčíka versus terier.

Re: Drsnosrstý jezevčík - výcvik, rady, názory

Napsal: čtv 06.2.2014, 18:07
od tibi1
Nemozem si pomoct ale je to povahou čisty terrier - aspon moje drnosrste, a ako pise Peter10 urcite tam citit primes krvi teriera....nekdo mi zas povedal ze na farbu je najlepsi - povahou najmakkši a najrozvažnejší dlhosrsti jazvecik....ale to su take v skutocnosti nepodlozene reci, ale musim zas povedat ze som skutocne nevidel dlhosrsteho jazvecika ktory by sa ostrostou resp. temperamentom nejak akoby vyrovnal drsnakovi, skratka je tam citit ine dedične korene.... asi tak ešte hladkač ktorych mala vzdy moja stryna....boli ako žiletky ale moje psi su cely rok na dvore zima leto mraz dážď ....tak preto som zvolil drsnu formu a nebol nikdy problem. :wink:

Co sa tyka norovania je to ciste technicky pohlad, vdaka kratkym noham sa pretiahne a prehrabe skoro vsade, pracuje rovnako ako kazdy iny pes co chce vliezt do diery a je srdnaty pre boj bod zemou. Jagoš alebo welsh je super ale naco ti je pes ktory sa trapi kvoli dlhym noham v uzkom priestore a trpi deficitom kyslika, čaka ho este kontakt alebo hodinove hlasenie a ma vdaka stvorcovemu ramcu tela fakt problem ...jazvecik (standard), jagoš, welsh ak maju rovnaku velkost hlavy maju i rovnaku sancu ak dojde na kontakt. Musis sa rozhodnut: bud silneho psa co si poradi i sam v kontakte kym sa neprekopes (ovsem ak sa bude vobec dat kopat) a kopat budes musiet casto. alebo jazvecika - hlasica s vysielackou ktory moze mat vacsiu pravdepodobnost ze neostane nekde zaháklý za hrudník. Fakt tazko odpovedat. Uz som rozmyslal i nad minibullikom ale nebude to ono...Velky pes - viac sily ale obmedzeny pohyb....mensi nevyžraty štihly terier resp. jazvečik (myslim objektivne vsetky pouzitelne suky) lepsi pohyb viac pohybovych moznosti na ustup v kriz. situaciach ale i horsie zranenie v pripade kontaktu - mensia hlava - mensia sila.... ale ako vzdy zalezi od psa co znesie a do akeho rizika je ochotny ist, resp. si ochotny podstupit