Remen na kulovnici

Vše o kulovnicích a malorážkách
Ratte
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 170
Registrován: stř 10.4.2019, 20:36

Re: Remen na kulovnici

Příspěvek od Ratte »

Díky za vysvětlení, to dává smysl.

Já pokud mám batoh, tak pušku nosím křížem přes břicho. Popruh na pravém rameni, hlaveň směřuje vlevo dolů a pravou ruku mám na krku pažby.
vasil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 367
Registrován: čtv 07.12.2017, 18:14

Re: Remen na kulovnici

Příspěvek od vasil »

jak se nosí pušky viz video:
v Americe - stopáž 0:46
v Africe - stopáž 1:35
v Evropě - stopáž 1:56
křížem přes záda 2:24
https://www.youtube.com/watch?v=W86QKxzkZxM
samozřejmě hodně zobecněno :)
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Remen na kulovnici

Příspěvek od fesoj »

Pěkná ukázka, ale protože anglicky neumím klapnout hubou, zajímalo by mne, kterému způsobu nošení dává ten "předvaděč" přednost, případně jak jednotlivé způsoby zdůvodňuje.
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
Šumavák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.6.2014, 20:18

Re: Remen na kulovnici

Příspěvek od Šumavák »

Ten "evropský" způsob nošení, prezentovaný v dotyčném videu, mi připadá moc strmý, ale dejme tomu. Jinak ten náš tradiční myslivecký způsob je mimo jiné i nejpraktičtějším řešením pro nošení zbraně s lůžkovým závěrem v bezpečném stavu (nenabitá a tzv. zlomená), přičemž v minulosti bývala tato kontrukce v našich končinách suverénně nejrozšířenější. Vždyť ještě před rokem 1989 bylo mezi myslivci ryzích kulovnic velmi málo, převažovaly kulobroky a nemálo lidí mělo doma jen brokovnici.
Ratte
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 170
Registrován: stř 10.4.2019, 20:36

Re: Remen na kulovnici

Příspěvek od Ratte »

Jak ve videu ukazuje nošení pušky na zádech tak je to jen jednou z možností. Já to nosím takto.

https://imgway.cz/Cyg/IMG_20200607_133214.jpg
Jiskra
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 375
Registrován: stř 10.3.2010, 9:11

Re: Remen na kulovnici

Příspěvek od Jiskra »

Hm , ale takto kdyby Ti na mokru ujeli kopyta,tak si píchneš lauf do země. Můžeš si nejenom ucpat lauf bordelem,ale i poškodit ústí a to je pro následnou přesnou střelbu fatální.
Ratte
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 170
Registrován: stř 10.4.2019, 20:36

Re: Remen na kulovnici

Příspěvek od Ratte »

To se mě ještě nikdy nestalo a to ani při pobíhání na rozbahněné střelnici při závodech, kde mám pušku takto zavěšenou pokud zrovna operuji s krátkou. V případě, že by však k pádu došlo, tak bych prostě a jednoduše ověřil jestli se něco nedostalo do hlavně a případnou překážku odstranil.
I kdyby se taková věc stala, poškození ústí je nepravděpodobné. Normálně tam mám našroubovanou krytku, která jej dobře chrání před takovou eventualitou.
PTB
Častý návštěvník
Příspěvky: 50
Registrován: čtv 18.10.2007, 7:57

Re: Remen na kulovnici

Příspěvek od PTB »

Nic ve zlém, ale takhle nosit pušku mi přijde stejně praktické jako tlačit provázek...
Ratte
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 170
Registrován: stř 10.4.2019, 20:36

Re: Remen na kulovnici

Příspěvek od Ratte »

To bude otázkou preferencí. Já na tomto oceňuji fakt, že nemusím zbraň jakkoliv přidržovat a současně ji lze velice rychle nahodit do ramene.
Nosím tahle dlouhé zbraně přes 15 let. Lov, bojové střelby, airsoft, ve všech případech k mé naprosté spokojenosti, ač jsem zkoušel i jiné možnosti včetně těch tradičních, tohle mě osobně vyhovuje nejvíce.
Pravda, moje puška má na délku jen 94 cm, u běžně dlouhých loveckých zbraní by to mohl být už problém to takto nosit.
poli
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 324
Registrován: pon 04.6.2012, 8:55

Re: Remen na kulovnici

Příspěvek od poli »

Tohle je způsob nošení, který se převážně praktikuje u ozbrojených složek. Rozhodně není špatný, umožňuje se zbraní manipulovat, přesunout rychle dopředu a případně střílet bez toho, aby člověk musel řemen ze sebe sundavat. A pokud je uchycení řemene posunuté víc dopředu směrem k rukojeti, nosí se to ještě líp.
Jiskra
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 375
Registrován: stř 10.3.2010, 9:11

Re: Remen na kulovnici

Příspěvek od Jiskra »

Vojenský kvéry teda nemají délku kulovnice.
poli
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 324
Registrován: pon 04.6.2012, 8:55

Re: Remen na kulovnici

Příspěvek od poli »

Máš pravdu, některé jsou delší :lol:

Ale teď vážně, doporučuji vyzkoušet a ne hned hanit, sám mám takhle odnošenou AR10 a Tikku, dokonce jde takhle nosit i brokový automat (71cm lauf) a to nemám dva metry.
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Remen na kulovnici

Příspěvek od lovec »

V podmienkach, v akých väčšinou lovím, je nosenie na chrbáte laufom dole zaručený spôsob, ako si nabrať bordel do rúry. Nehovoriac o prípadnom páde v ťažšom teréne, v zime a pod. X-krát sa mi stalo, že som sa šmykol a spadol. Flintu a optiku zachránilo to, že som si jednoducho pušku pritiahol dopredu za predpažbie, kde mám opretú ruku.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Uživatelský avatar
Šumavák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.6.2014, 20:18

Re: Remen na kulovnici

Příspěvek od Šumavák »

Ratte píše: ned 07.6.2020, 12:37 ...Já to nosím takto.

https://imgway.cz/Cyg/IMG_20200607_133214.jpg
Tak tohle se u mě pronikavě neosvědčilo, evidentně lovím v obdobných podmínkách, jako lovec v příspěvku výše. Poznamenán letitou službou v ozbrojených složkách jsem lovecké kulovnice také původně zkoušel nosit hlavní dolů (vpředu, na rameni i na zádech), ale při postupu skrz hustější vegetaci, přelézání padlých stromů a podobně, hlaveň věčně o něco zachytávala (ztratil jsem díky tomu např. krytku mušky) a když jsem pak jednou při podklouznutí zapíchnul hlaveň do země (naštěstí do měkké půdy, protože jinak je to u nás samý kámen) a vyšťouchával z ní ten hliněný špunt klacíkem, neboť vytěrák s sebou do lesa jaksi nenosím, ukončil jsem experimenty s "cool military" způsoby nošení a pokorně se navrátil k tuzemskému mysliveckému způsobu, který se mi jeví pro zbraně lovecké konstrukce nejlepším, zejména pro lov šoulačkou v hustých lesích na hřebenech.
vasil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 367
Registrován: čtv 07.12.2017, 18:14

Re: Remen na kulovnici

Příspěvek od vasil »

jakej vlastně používáš řemen? Není to magpul? Mohl by ses podělit o to, jak máš přidělaná potka na boku?

PS: ty tři kroužky na puškohledu jsou pecka :) jo a taky jsem koukal jak máš puškohled hodně vepředu, to máš tak dlouhej krk?
Odpovědět