Liška - hájit nebo nehájit?

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Odpovědět
vhool

Příspěvek od vhool »

to zdenek41:diky zdendo za doplneni meho prispevku.to o te vztekline je 100% pravda.v dobach kdy u nas byla tak lisky byly opravdu rodinka na 500 ha.dnes je u nas lisci populace az obdivuhodne zdrava (coz je mimochodem dobre protoze to svedci o dobre kondici ostatni zvere) uz se ani nepamatuju kdy bych strelil lisku treba s prasivinou.dalsi veci je fakt ze o onech 120-150 ks lisek se u nas ulovi se deli cca 7 lidi co do reviru chodi pravidelne coz z celkoveho poctu 30 clenu je taky jasne vypovidajici udaj o pristupu nekterych "myslivcu" :!:
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Příspěvek od Leon »

zdeněk41 : A opět sly?ím svého tátu,který už je tam nahoře.Povídal mi, málo kdo to ?ere tak to nikdo nestřílí
a jsme u jádra problému 90% lidí ve združeních na to kašle nemaj čas náboje jsou drahý není to k jídlu atd.kdyby se tomu každý věnovala spoň trochu tak by i liška mohla mít dobu hájení a k norováni mě nevadí protože to je rychlý když máš dobrýho psa až je to vyháněč nebo dávič.
vhool

Příspěvek od vhool »

to leon:opet s tebou souhlasit nebudu.liska je jeste adaptibilnejsi tvor nez treba prase.uz dnes neni vzacnosti potkat lisku ve dve v noci v mestskych parcich nebo dokonce v mestske zastavbe.jestli tomu neveris tak si sundej klapky z oci.v dobe kdy jsme umele vymytili vzteklinu (nastesti) tak je liska schopna reprodukce stejne jako cerna zver (kazda fena vrha rocne 3-8 mladat) pocet lisek usmrcenych auty nebo podobne je v tomto meritku nepodstatny.zamysli se jak by to za pet let vypadalo.v nasi zemi kde je hustota obyvatel a obci takova jaka je tak samoregulace nebude nikdy fungovat snad s vyjimkou horskych oblasti.liska nepohrdne ani odpadky (spis naopak).vim o cem mluvim.v nasem meste jiz tento problem nastal a myslim ze to neni vzacnost i v ostatnich mestech pod horami nebo v blizkosti lesnich porostu. :!:
Alda
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1291
Registrován: ned 07.1.2007, 22:18
Bydliště: Okoli Prahy pres tyden, jizni Cechy o vikendu

Příspěvek od Alda »

panove, dostali jsme se tady do urcite filosoficke debaty, jejich vysledek bude vzdy diskutabilni... co je lepsi?

1) strelit kmotru a odsoudit tam mlada liscata k dlouhe smrti hladem?

2) vynorovat liscata a pokud mozno co nejrychleji zkratit jejich utrpeni?

3) nechat lisku na jare "bezet" a zachranit tak jeji liscata (klidne az 8-10 mladych)

pocitejme jinak:
ad 1) hladem pojde rekneme 5 liscat, usetrime rekneme 10 zajicu a 10 bazantu

ad 2) pokud mozno rychle usmrcenych 5 liscat, strelena kmotra a dale usetrime 10 zajicu a 10 bazantu

ad 3) "odepiseme" 10 zajicu a 10 bazantu a v honitbe se nam prohani 1 kmotra a v prumeru 5 dalsich lisek (ale klidne i 10), ktere se nam podari ulovit rekneme az za 3 roky - a to do toho nepocitam jejich dalsi generaci..

pokud by se nam povedlo v tuto dobu strelit nebo vynorovat 5 lisek, dostaneme se na pocet zachranenych 50 zajicu a 50 bazantu.

vypada to jako teorie, ale na druhou stranu ukazte mi revir, kde je jeste tolik drobne (nepocitaje drobnou, kterou ulovi ostatni prezivsi lisky)? resp. lepe receno revir, kde by mohlo byt tolik drobne, kdyby nebylo tolik lisek (nepocitaje dalsi predatory a pusobeni cloveka - automobilismus)? a tady je podle mne jadro problemu!!! vetsina MS ma urcity typicky raz (jak jsem videl vhoolland, nemyslim si, ze by jinde existovala podobna druha honitba) - silnicni sit, podminky/uzivnost pro drobnou i predatory, jejich pocet, zpusob a intenzita tlumeni skodne v danem MS a u ostatnich sousednich MS...

proto bych se, alespon ja osobne, nejprve kazdeho z nas zeptal, o jakou honitbu se jedna, kolik maji drobne, jak se o ni staraji behem roku a kolik lovi rocne lisek (u nich i u sousedu). a teprve potom bych si udelal usudek a soudil druhe. jak jsem jiz tady na foru nekde psal, drive jsem lisky lovil pouze napodzim a v zime, ale po tom, co jsem videl, kolik drobne se muze nelezat v jedne jedine nore, lovim je celorocne - i kdyz priznam se, mam s tim na jare problem. velmi vystizne to vystihl muj rakousky kamarad, kdyz rekl, ze pokud jde o lisku: ich bin kein zimperlich :wink: protoze mu jde o drobnou, ktere se v jeho honitbe nedostava...

p.s. jeste jedno moje poznani (souvisi s prispevkem zdendy 41): kolik clenu vasich MS na lisku radeji nevysteli, aby si nesplasili cunika, ze ktereho mu pripadne alespon ta kejta??? u nas je takovych hodne...
Citron
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 285
Registrován: stř 18.4.2007, 21:10
Bydliště: Příhraničí

Příspěvek od Citron »

Ono jde také o pohled na to, jak by se myslivost měla vyvíjet dále. Zda to dělat tak, aby myslivci mohli střílet zvěř nebo aby byl vývoj takový, aby se naše zvěř obe?la bez zásahu myslivců. Ta první varianta je pro všechny nejlepší, protože jí praktikují teď. Tu druhou nelze nastolit všude, neb to prostě není možné, což vychází z rázu naší krajiny.
Možná by bylo nejlepší udělat něco mezi, ale jak to udělat tak, aby to bylo co nevce přirozené, když do toho člověk zasahuje.
ještě něco ke vzteklině a nemocem obecně. To, že se je snažíme vymýtit se zdá dnes všem normální, ale tak zůstane vše jen na člověku, který posuzuje dle svých měřítek, která nemusí být v?y správná, přičemž ty přirozené faktory to dělaly tak, jak je to normální.

Ale asi jsem moc velký vizionář.
nohavica stanislav
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 119
Registrován: pon 25.9.2006, 16:25

Příspěvek od nohavica stanislav »

liška se již po staletí hubí všemi dostupnými i nedostupnými prostředky a nikdy nebylyjejich (kmenové stavy) ohroženy zato drobná po celou dobu jejich sou?ití v dané lokalitě. takže hubit, hubit a zase hubit. Co se týká odlovu v době kladení mládat je věcí etiky a svědomí každého jednotlivce. Já osobně v této době nelovím nic ale druhým to nevyčítám a nemám za zlé.liška je tak chytrý a obezřetný tvor že se člověku nepodaří ho vyhubit pokud vědci nevymyslí nějakou nemoc jako například u králíků myxomatozu. Normálním lovem, norováním ,plynováním nor ani kladením otrávených nástrah a používáním různých pastí a tluček se toho nikdy nedocílí a proto lovit, lovit a lovit.
Zdenek
Nový návštěvník
Příspěvky: 45
Registrován: pát 12.1.2007, 16:53
Bydliště: Vysočina

Příspěvek od Zdenek »

Já osobně jsem pro lovení lišek při jakékoliv příle?itosti. Máme honitbu v okrese ZR a počet lišek výrazně převy?uje 1 na 500 ha. Před 5 lety jsem udělali 4 umělé nory a ty funguji paradně. Letos jsme vynorovali lišku a 6 liščat a stejný počet vynorovali i u známeho v honitbě. liščata byla v parádní kondici, což jenom svědčí o přírustcích, které můžeme letos očekávat. Letos jsme si podali žádost na dotaci na 4 nory. Od úřadu jsme i dosatli bro?uru s návodem jak ?ádat o dotaci. Mimo jiné tam uváděli, že pokud liška přijde na stopu zajíčka do věku ca. 14 dnů - tak to nemá nárok přežít. Dále uváděli, že z celkového ročního vrhu se do podzimních stavů zajíců dosatne max. 20%. K diskusi bych měl ještě poznámku a sice migrační schopnost lišky. Problém bývá v tom, že lovu lišek se nevěnují všechny honitby stejně intenzivně, takže se whoole nedivím, že lovíte pravidelně 150 ks lišek ročně.
vhool

Příspěvek od vhool »

to zdenek:jeste doplnim ze v miste kde strelim treba v tydnu dve kmotry tak pristi tyden je tam novy par,ne vsude ale vzacnosti to urcite neni. :shock:
Olaf
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 318
Registrován: úte 26.9.2006, 14:38

Příspěvek od Olaf »

Přece nechcete dopustit, aby nám pomřeli drobní podvy?ivení vietnamci, kteří lišky konzumují. To bych jim nemohl udělat. Dávám za pravdu těm kolegům, kteří říkají " střílet na potkání". Ostatním jejich názor neberu, ale jistě by pro ně bylo velice poučné zúčastnit se pár norovaček a vidět kolik zbytků drobné zvěře se vydoluje z jedné nory.
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Příspěvek od Leon »

Olaf já norovat chodím tak vím co se v norách najde taky vím že né vše liška uloví mě pouze vadí nechat chcípnout hlady jakékoli zvíře to mi je proti mysli když to někomu nevadí tak až si dělá co chce ale docela by mě zajímalo jestli by se vydržel koukat třeba na to li?če jak pomalu chcípá.
vhool

Příspěvek od vhool »

to leon: opet ti budu argumentovat.ber to prosim jako diskuzi a ne jako napadani.
rozdil mezi nami dvema je ten,ze ja sice necham "chcipat lisce hlady v nore" ale treba taky ne,on se treba postara i lisak v tehle dobe (liscata uz berou i pevnou potravu).ale kdyby bylo jednoduche najit danou noru tak si na ne u nory pockam.kdezto lide kteri uznavaji lov pomoci psa tak na to utrpeni zvere koukaji a jeste se tim bavi misto aby co nejrychleji dany kus usmrtili. :!:
Uživatelský avatar
Steyer
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 433
Registrován: úte 12.12.2006, 22:56
Bydliště: Liberec

Příspěvek od Steyer »

To vhool: hele při 150 ks lišek za rok krát třistapade, tak to dá na docela slušnej nájem za honitbu a ještě něco zbyde :D
Tak při tomhle čísle docela chápu, že s nima podarováváš čangaj?ky :lol:
Každá hodina, strávená na tomto fóru, je ničím proti vteřině strávené v lese.
Umění není něco "zabít", ale nechat žít...
Uživatelský avatar
jakub203
Zkušený diskutér
Příspěvky: 507
Registrován: sob 06.1.2007, 1:14
Bydliště: Forest....
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jakub203 »

Zajmavé téma se nám tady rozvířilo.......

naše honitba se rokládá ve středním povltaví na levém břehu Vltavy, skalnaté stráně porostlé habry, bory, menší komplexy smí?eného lesa, polnosti a louky. Aktivně se zabýváme chovem drobné zvěře především pernaté - lovíme bažanta obecného a královského (pouze kohouty), letos budem kupovat i zajíce na osvě?ení krve. Stavy zveře zaječí se po útlumu černé zvěře začínají zvedat k naší obrovské radosti.
Z výčtu charakteru honitby je jasné že to je pro lišky velmy dobré prostředí, navíc letos je téměř 90% osevní plochy oseto řepkou. Sousedi lišky nestřílejí - liška nemá chutnou zvěřinu, drobnou nechovají a v panských lesích lišky prasate nese?erou a podle slov jejich fořta je liška ozdobou revíru (což je za určitých podmínek pravda). takže rok co rok čelíme nájezdům lišek na volijéry a drobnou ve volnosti. Předevčírem jsem u nory odlovil tři vyspělá liščata, ale to je vyjímka - nory jsou převážně ve skalnatých stráních nad Vltavou - pro psa je taková nora rozsudek smrti, pro lovce v lepším případě zlomená noha.....
Ikdyž pova?uji lišku za téměř magické zvíře (vždy říkám že jedna ulkovená kmotra je pro mě jako uloivit 3 kusy zvěře černé) a trochu jí i obdivuji - nemá doby hájení, kde kdo si nenechá ujít výstřel na jakoukoliv vzdálenost - vždy když jí potkám a je to na vzdálenost na kterou si troufnu vystřelit tak střílím, vzlá?tě v této době (myslím doba kdy má liška mladé) není takový výstřel jednoduchý ale v našich podmínkách téměř nezbytný. Myslím že je třeba uvažovat o tomto problému s ohledem na prostředí a situaci v jaké se nacházím (myslím jako chovatel), druhý faktor -etika- ten musí mít sám každý v sobě rozmyšlený a vědět co je pro zvěř správné, respektive z hlediska dne?ních podmínek které v honidbách převa?ují rozhodnout se mezi tím co je správné a tím co je moudré.

Za dob mého pradědy (často mi o tom vyprávěl) se lišky pronásledovaly bez milosti a slitování. když byla v zimě obezná stopa začala "honička" která neskončila zpravidla dříve dokud kmotra "nele?ela", hony pouze na lišky, používání zradidel, norování, vykuřování nor.....

ještě poznámka: jestli?e je střelena liška která "nosí" liščatům, velmi často se stává že jí lišák zastoupí.
Blaser R93 Profesional 9.3x62, Schmidt&Bender Zenith 2,5-10x56
KB Retter Gaildorf 7x57R/16 Zeiss Diavary 1,5-6x36
Merkel 40E 12/70

"ALEA IACTA EST..."
Zdenek
Nový návštěvník
Příspěvky: 45
Registrován: pát 12.1.2007, 16:53
Bydliště: Vysočina

Příspěvek od Zdenek »

ještě upravím svůj včerejší příspěvek. Dneska jsem se znovu díval do bro?ury ohledně budování nor. Autor skutečně uvádí, že zajíc dokáže li?ce odolat až ve věku ca 14 týdnů (né dnů, jak jsem napsal). Ve věku 3 měsíců je teprve schopný vyvinout stejnou rychlost běhu jako liška.
Tomfi
Zkušený diskutér
Příspěvky: 647
Registrován: pát 06.10.2006, 5:10
Bydliště: českomoravské pomezí, 575 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tomfi »

Tak se taky přidám, lišku nehájit, absolutně, střílet pokud je příle?itost. Jiná situace by nastala, kdyby byla opravdu 1liška na 400ha, pak by to měo smysl, ale realita je taková, že v lesních komplexu lišku mimo lovu na újedi, či naháňky neulovíte, nebo s obrovským štěstí.
A co se týče polností, tak populační exploze díky řepce, kde lišky vyvedou mladé je téměř nemožné ji zpacifikovat na stavů jaký by byl přínosný.
U nás lišky máme v jedné části hojně, v lesích těžko říct, s drobnou jsme na to mizerně, s černou ne moc dobře a stejně se to na stavu drobné neodráží. když je možnost lna lišku vždy střílet
Odpovědět