Jednoduchá až primitivní pomůcka

Vše o střeleckých dovednostech nutných k lovu
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Jednoduchá až primitivní pomůcka

Příspěvek od fesoj »

pro lovce posedovo-kazatelnové (já k nim už dnes patřím taky, s železným kyčelním kloubem v levé a zánětem žil v pravé noze už toho moc nenašoulám), která o dost zvyšuje střeleckou pohodu a jistotu :
Z co nejtlustšího molitanu - já mám 8 cm, ale čím tlustší tím lepší - vyřízni obdélník asi 30x20 cm, který na jedné z delších stran uprostřed rozřízni tak, aby zbývalo 5 až 8 cm a tímto zářezem jej nasaď na střeleckou opěrku posedu či na okénko kazatelny. Získáš tak měkoučkou podložku pod zbraň, která i trochu eliminuje chvění na ní položené ruky. Dnes jsem to vyzkoušel poprvé, střílel jsem na 295 kroků, rána seděla tam kde jsem chtěl, prasátko v ohni. Běžně na takové dálky nestřílím, nemám natrénováno, ale když se mi dneska při zamíření bod ani nehnul, nebál jsem se zmáčknout. A věřím, že to bylo tou podložkou.
Kritériem pravdy je praxe.
klouda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 410
Registrován: úte 13.2.2007, 12:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Jednoduchá až primitivní pomůcka

Příspěvek od klouda »

Na 295m ? Jká ráže a optika? Můžu se zeptat kolik se muselo klikat nebo o kolik mířit výše ? Díky. Lovu zdar...
.22, .243., 7x57, 8x57IS, 9mm, 16/70, 12/76
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Jednoduchá až primitivní pomůcka

Příspěvek od fesoj »

Rozhodně ne 295 m ! 295 kroků, a to ne nějak natahovaných, takže myslím, že kolem 210 - 220 m. Zbraň Marlin XS7, ráže 243 W, střelivo Federal Power Shok. Optika Barska 3-12 x 56 s červeným bodem, použité zvětšení 12 x. Neklikal jsem. Zbraň mám nastřelenou na 100 m s převýšením cca 4 cm. Mířil jsem na horní komoru, protože jsem s mírným poklesem dráhy střely počítal, ale prakticky k žádnému poklesu nedošlo. Možná, že dělám z jedné rány ukvapené závěry, ale je fakt, že můj subjektivní pocit byl takový, že se mi mířilo o hodně lépe, než kdybych měl ruku položenou na tvrdé podložce.
Kritériem pravdy je praxe.
Toma
Zkušený diskutér
Příspěvky: 622
Registrován: úte 13.11.2007, 10:37

Re: Jednoduchá až primitivní pomůcka

Příspěvek od Toma »

To mě se to na molitanu moc houpe,lepší pro mě je ta stočená bunda -třeba.
Lovec zabíjí jednou ranou.
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Jednoduchá až primitivní pomůcka

Příspěvek od Leon »

dobrá je ta šedivá isolace na vodovodní trubky strčí se dovnitř dřevěná laťka a přitluče na hranu kde se flinta opírá
CZ 550 american 308win.
klouda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 410
Registrován: úte 13.2.2007, 12:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Jednoduchá až primitivní pomůcka

Příspěvek od klouda »

fesoj píše:Rozhodně ne 295 m ! 295 kroků, a to ne nějak natahovaných, takže myslím, že kolem 210 - 220 m..

Podle sebe jsem soudil tebe :)
295 mých kroků je tak 310m totiž :)
.22, .243., 7x57, 8x57IS, 9mm, 16/70, 12/76
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Jednoduchá až primitivní pomůcka

Příspěvek od Zbrojovák »

fesoj:
Může to fungovat :wink: Alfa a omega přesnosti umístění zásahu, je pohodlí a soustředění se na vypracování rány. To že se ti ruka fyzicky nechvěla je jedna věc, druhá věc je pak to že nechvějící bod ti dodal psychickou pohodu. Už se tu o tom psalo, někomu se lépe umísťují zásahy s menším zvětšením, to chvění tam je ale není tak patrné, člověk je klidnější.
Osobně si vážím všech kteří se snaží aby jejich lovecká střelba šla někam dál. K tomu patří i to že si hledají různé pomůcky k zlepšení výsledku. Nestřílíme totiž do plechovek ale na živé tvory, s tím že je chceme co nejrychleji a pokud možno "bezbolestně" usmrtit a u toho zároveň co nejméně znehodnotit drahocenou zvěřinu.

Mě osobně nejvíce vyhovuje při střelbě z posedu, když je opěrná tyč kruhového průřezu. Na ni pak už dávám rovnou předpažbí a pod něj gumou podšitý řemen, lehce přichytím rukou, nepřitlačuji! Pokud bych byl moc nízko a musel se hrbit, tak chytím předpažbí a opřu ruku vně zápěstí o opěrnou tyč, mezi zápěstí a tyč si dám řemen zbraně, aby to při delším míření netlačilo. Ideální je mít podepřený loket střílející ruky, ale to se ne vždy daří.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Jednoduchá až primitivní pomůcka

Příspěvek od Zbrojovák »

Leon píše:dobrá je ta šedivá isolace na vodovodní trubky strčí se dovnitř dřevěná laťka a přitluče na hranu kde se flinta opírá
To je taky dobré, ale spíše na uzavřené pozorovatelny. Na venkovním posedu to po dvou letech steří a vypadá. Takže jedině průběžně měnit. Další nevýhoda je, že to pije vodu a lepí se na to venku v zimě sníh a led a pak to ztrácí svou funkci, pak jedině zakrýt.

Obecně s gumou (pěnovkou) podšitým řemenem na zbrani jsem si vždycky jako podložkou vystačil, mám to všude s sebou, je to pohotové a jednoduché. :!: Ale obyčejný čistě kožený řemen nestačí, chce ho to mít alespoň podšitý filcem. :!:
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Jednoduchá až primitivní pomůcka

Příspěvek od Leon »

já myslím tu šedivou hladkou z mirelonu ta vodu nebere řemen sundávám nemám rád když se mi na flintě něco plete :wink:
Obrázek
CZ 550 american 308win.
Uživatelský avatar
OndraH
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 281
Registrován: pon 25.9.2006, 7:17
Bydliště: PARDUBICE
Kontaktovat uživatele:

Re: Jednoduchá až primitivní pomůcka

Příspěvek od OndraH »

Já používám totoObrázek
Browning Maxus high grade 12*76
Tikka T3X CTR 308, Swarovski Z6i 2,5-15x56
Brno combo12/308W x Swarovski Habitch 3-12*50
CZ 455 22lr/17hmr x čínská kopie leupoldu
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Jednoduchá až primitivní pomůcka

Příspěvek od fesoj »

V principu totéž co já. A co se týče použití řemenu - mám kožený bez podšívky, takže pro tento účel k ničemu, ale jako ochranu puškohledu používám návlek Vixen - podle mě je to lepší než krytky, schovám do něho i puškohled s gumovou očnicí - a ten jako podložka pod zbraň funguje taky dobře. Ale ten molitan je silnější a proto aspoň pro mne lepší.
Kritériem pravdy je praxe.
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Jednoduchá až primitivní pomůcka

Příspěvek od Zbrojovák »

Leon píše:já myslím tu šedivou hladkou z mirelonu ta vodu nebere řemen sundávám nemám rád když se mi na flintě něco plete :wink:
Obrázek
po čase vodu bere a drloí se, pokud není pod střechou. ale já mám stahovací řemen, takže mi nic nezavazí :wink:
ale ten kožený bazmek na pověšení vypadá dobře, musí být ale dost času
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
medo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 120
Registrován: čtv 21.1.2010, 13:37

Re: Jednoduchá až primitivní pomůcka

Příspěvek od medo »

Skúšal som molitan lebo ho stočený nosím v batohu ako podložku pod zadok :mrgreen: ke´d vidím strieľam dosť ďaleko, naposledy líška na 307 m v ohni , ale molitan určite neodporúčam jednoznačne zvyšuje chvenie oveľa lepší je vlnený sveter kabát alebo hocijaký odevný zvršok - najlepší je v zime kužuch ..mám to X - krát vyskúšané na strelnici molitan jednoznačne nie .
Žanek
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 272
Registrován: stř 03.3.2010, 10:28
Bydliště: u Brna

Re: Jednoduchá až primitivní pomůcka

Příspěvek od Žanek »

Zbrojovák píše: já mám stahovací řemen, takže mi nic nezavazí :wink:
řeším to stejně, řemen je v podstatě tím pádem na dvojito a to na podložení stačí.
Jsem spokojen ... mimochodem když jsem říkal prodavači, že si beru ten stahovací řemen na kulovnici, tak mi vehementně tvrdil, že to jsem vedle, že se to používá jen na brokovnice ...........
ZKK 601 243 Winchester + Meopta ZD 3-12x56, ZKK 601 308 Winchester + Fomei Beater 1-4x24, dvojka ZP 16\70,16\70
romann
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 108
Registrován: sob 26.1.2008, 17:31

Re: Jednoduchá až primitivní pomůcka

Příspěvek od romann »

Já mám na dvou posedech na které chodím nejčastěji pytlík s pískem myši to nežerou tak to tam vydrží věčně.Stary dětsky tepláčky zavázat nasypat písek zavázat a hotovo. Mirelon nebo molitan to je pro myši na hraní vždycky mě z toho udělají cucky. A ten mirelon jsem dával aji na sedátka na hrazdu ale v zimě to vrzalo tak to šlo pryč a nosím menší pytlík z hrachem.
Odpovědět