kulovnice Brno "Z" spouštový mechanismus

Vše o kulovnicích a malorážkách
kosstik
Častý návštěvník
Příspěvky: 55
Registrován: sob 13.8.2011, 21:58
Bydliště: Severní Čechy

kulovnice Brno "Z" spouštový mechanismus

Příspěvek od kosstik »

Zdravím všechny,dnes jsem se stal hrdým majitelem celopažbené kulovnice Brno "Z" raže 7x57 i s drobnými mouchami,která tato puška má.
Kdo jí vlastní tak ví o čem mluvím :) Prakticky bez nástroje neodevřitelná schránka nábojů,nutno vyndavat náboje horem.Snadno odvírající se závěr při zajištěné pojistce(myšleno při nešení na rameni)a následná ztráta náboju,několikrát jsem byl svědkem(na nadhánce).Přesto si myslim,že je to jedna z nejlepších kulovnic,určitě nejhezčí jakou naše zbrojovka pro nás myslivce vyráběla.

Dotaz-má prosím někdo z vás zkušenost se spouštovým mechanismem této zbraně?Jak složité je seštelovat odpor spoušte?
Můj kus má vynikající jemnej chod napínáčku,takový chci zachovat,ale spuštění bez napínáčku je hrozné :?
Má hrozně velký odpor a s napínáčkem se vždy střílet nedá(rychlá hozená rána např.na nadhánce atd.)
Vím,že tohle má dělat puškař,ale já po pravdě ve svém okolí o žádnem nevím.Nezbyde mi stejně než stím někam zajet,
ale rad bych se o tom alespon něco dozvěděl.Děkuji vám za info :wink:
Hans88Vagus
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 312
Registrován: stř 27.6.2007, 19:02
Bydliště: Drahánská vrchovina

Re: kulovnice Brno "Z" spouštový mechanismus

Příspěvek od Hans88Vagus »

Zdravím, co vím, tak jemnost spouště se dá upravit leštěním hran v zámcích, ale rozhodně bych se do toho nepouštěl, je nutno dodržet úhly!
Zetku mám taky a odpor spouště si myslím je akorát, asi jako na brokovnici. Na naháňky chodím taky a nemám s tím problém, je to o zvyku a tréninku.
kosstik
Častý návštěvník
Příspěvky: 55
Registrován: sob 13.8.2011, 21:58
Bydliště: Severní Čechy

Re: kulovnice Brno "Z" spouštový mechanismus

Příspěvek od kosstik »

Díky za tvůj příspěvek,dole mezi spouští a napínáčkem je malý šroubek,ten je zřejmě na seřízení napínáčku.Nevím ale jak je zde konstruovaný spouštový mechanismus.Myslel jsem jestli tam není nějaký seřizovací element,kromě zaleštování hran a dosedacích ploch.Měl jsem předtím Zastavu M70 a ta měla dva štelovací červiky zajištěné kontramatkou na seřízení chodu spouště.Vím že tahle zbran je o několik generací někde jinde.Moje Zetko je roku výroby 1946 Zastava byla 2007.Přesto jsem myslel jestli to někdo z vás už neřešil a neví jestli tam něco podobného je.Jinak ta spoušt je fakt ukrutná :( takhle jí nenechám.Pár zbraní už jsem měl v ruce,mám i ZH a otom jsem vždy řikal jak má hrozně tuhou a bez definovatelného odporu spoušt(střílim snim jen s napínáčkem,kromě střelby na krátkou vzdálenost)ale tohle je ještě tak dvakrát tužší :shock:
Hans88Vagus
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 312
Registrován: stř 27.6.2007, 19:02
Bydliště: Drahánská vrchovina

Re: kulovnice Brno "Z" spouštový mechanismus

Příspěvek od Hans88Vagus »

Tak to máš něco špatně, jak jsem říkal mám Zetku a je to asi jako na brokovnici, mám i ZHčko ( s napínáčkem ) a taky se s tím dá střílet. Pokud se nemýlím, tak tyto M98 mají jen seřiditelný napínáček, samotná spoušť je jen přes pero a kolíbku k úderníku. Dal bych to k puškaři ať se podívá jestli je vše jak má.
kosstik
Častý návštěvník
Příspěvky: 55
Registrován: sob 13.8.2011, 21:58
Bydliště: Severní Čechy

Re: kulovnice Brno "Z" spouštový mechanismus

Příspěvek od kosstik »

Něco tam špatně bude no,protože jak spoušt tak natažení napínačku jde hodně,hodně ztuha.Samotná spoušt pokud je natažený napínáček už jde krásně z lehka to nemá chybu.Ted jsem přijel od kamaráda co má Zetko v ráži 6,5x57 r.v.1945 a to je nebe a dudy :) Všechno mu jde krásně z lehka,prostě bez chyby.Takže musím vyhledat puškaře a nechám si přeleštit spouštový mechanismus,pokud tam tedy nenajde jinou závadu.Ted mám ale problém o ktrém jsem už psal.O žádném puškaři u nás nevím :?
Bydlím kousek od Děčína (severní Čechy).Ptal jsem se i kluků od nás ze sdružení a žádná určitá doporučující odpověd.Jeden kluk od nás má flintu u puškaře někde v Roudnici nad Labem,Brokovnici ZP něco se mu vevnitř pochroumalo,nevím přesně co.No ale má jí tam už skoro rok a hotová pořád neni :shock: Takže mi toho pána nedoporučoval.Nemáte někdo tip na někoho šikovného,spolehlivého pokud možno tedy ze severu? Díky
Hans88Vagus
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 312
Registrován: stř 27.6.2007, 19:02
Bydliště: Drahánská vrchovina

Re: kulovnice Brno "Z" spouštový mechanismus

Příspěvek od Hans88Vagus »

Tak tuto stranu mám hodně z ruky, tam to neznám, jsem z jižní Moravy. Ale je nereálný, aby u Vás v okolí nebyl žádný puškař.
kosstik
Častý návštěvník
Příspěvky: 55
Registrován: sob 13.8.2011, 21:58
Bydliště: Severní Čechy

Re: kulovnice Brno "Z" spouštový mechanismus

Příspěvek od kosstik »

Rozhodim sítě a zkusim to zjistit i mezi klukama z ostatních sdružení.Mám ale opravdu pocit,že v nejbližším okolí se tu tomu nikdo nevěnuje.V Děčíně je ted už jen jeden krám kde se prodávaj zbraně a náboje,ten chlapík stim dost kšeftuje.Shodou okolností jsem byl u něj před měsícem pro patrony a byl tam přede mnou pán kterej chtěl poladit svůj revolver S.W. 44Magnum.No a krámskej mu řikal,že ten chlápek z Děčína co to dělal,to už dva roky nedělá,je v důchodu a upravuje jen občas a jen známým.Bohužel já ani nevím o koho jde :? Takže mám smůlu.O nikom jinym nevěděl a nikoho jinýho mu nedoporučil a u něj se ty zbraně přeci jenom otáčej,hlavně bazarovky,takže myslím že sám toho puškaře někdy potřebuje víc než kdo jiný a měl by o něm pokud tu je vědět.

Prosím jestli tu je někdo ze severu a ví o někom šikovnem nejlíp cca do 50km od Děčína at dá vědět děkuju.
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: kulovnice Brno "Z" spouštový mechanismus

Příspěvek od Zbrojovák »

Sílu natažení napínáčku šteluješ po rozebráním šroubem předpětí pera napínáčku - pero jímž prochází oba třmeny jak spouště tak napínáčku (to si můžeš udělat sám). Chybu neuděláš ani když všechny styčné (kluzné) plochy vyleštíš (dodržíš úhly) a namažeš CLP breakfree. (na každý šroub ašlic si dobře nabrus zvlášť šroubovák, ať si je nedomrvíš)
Nicméně obecně stejně bez větších úprav se těžko dostaneš pod 4kg-5kg odporu, alespoň jsem takové Z zatím v rukou neměl (nějakých pár už mi rukama prošlo). Do větších úprav bez zkušeností, bych ti nedoporučoval se pouštět, něco přebrousíš a budeš těžko shánět díly :wink:
Jsem Severní Morava takže pro tě z ruky.
Otevírání závěru samovolně - to je obecný nešvar zetek, lze řešit nákupem a dopasováním úderníkové matice recknagel (ERA) - najdeš na webu, cena ale kolem 6tis bez práce. Nebo lze řešit, pokud se např. mění hlaveň, uděláním zavěrové vůle tak, aby šel závěr ke konci lehce tažně.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: kulovnice Brno "Z" spouštový mechanismus

Příspěvek od Lotr »

Zajeď s tím k Vaškovi Černému do Libochovic. Máš to po silnici 56 km, Vašek je vyučený puškař a "Z"-tku Ti opraví.

http://www.zbraneprokon.cz/

Případně můžeš zkusit puškaře Hýbla z Ledčic, to máš asi 60 km.

http://www.zbrane-hybl.cz/
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Hans88Vagus
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 312
Registrován: stř 27.6.2007, 19:02
Bydliště: Drahánská vrchovina

Re: kulovnice Brno "Z" spouštový mechanismus

Příspěvek od Hans88Vagus »

A čím se ty hrany leští?
Já měl flintu už rozdělanou, rozlešťoval jsem si spoušť a napínáček, protože měli zašlou barvu a matný lesk, udělal jsem to brusnou pastou a po dvou letech, kdy jsem s flintou třikrát stál celý den na štontě v dešti, v létě jsem taky jednou zmokl, to vypadá pořád jako nový.
kosstik
Častý návštěvník
Příspěvky: 55
Registrován: sob 13.8.2011, 21:58
Bydliště: Severní Čechy

Re: kulovnice Brno "Z" spouštový mechanismus

Příspěvek od kosstik »

Já bych taky poprosil zbrojováka jestli by nám poradil jak leští dosedací plochy a hrany.Vyndám opatrně spouštový mechanismus podívám se jestli to není jen nějaká prkotina,kterou bych zvládl sám,třeba zatuhlá,ztvrdlá vazelina nebo rez či nevím co(puška u předchozího majitele hodně dlouho stála měl jí po otci,on sám myslivost nedělá a nějak supr zakonzervovaná nebyla,vyvrt je ale naprosto OK).Pokud tam nic neuvidím nebo tam bude dokonce nějaký hlubší vryp nebo otlačenina.Nebudu stím nic dělat a odvezu to rovnou k puškaři odkazy jsem si uložil :wink:
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: kulovnice Brno "Z" spouštový mechanismus

Příspěvek od Zbrojovák »

Nebude tam nic zatuhlé, to je prostě systém M98 s napínáčkem, nepodepřená spoušť.
Standardně leštím papírem 1500 a dolešťuji už zaleštěným 2000 na sucho, případně místo papíru 1500, můžeš pužít korund nebo arkansas +olej.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Hans88Vagus
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 312
Registrován: stř 27.6.2007, 19:02
Bydliště: Drahánská vrchovina

Re: kulovnice Brno "Z" spouštový mechanismus

Příspěvek od Hans88Vagus »

Ok, díky. Ještě bych dodal, že na naháňce běžně střílím s napínáčkem. Toto právě považuji za výhodu německého napínáčku, naštechrovat jde pohotově při zapřené zbrani. Mám ho naladěný tak, aby měla spoušť pořád trochu odpor a nespouštěla "na fouknutí".
kosstik
Častý návštěvník
Příspěvky: 55
Registrován: sob 13.8.2011, 21:58
Bydliště: Severní Čechy

Re: kulovnice Brno "Z" spouštový mechanismus

Příspěvek od kosstik »

Tak jsem to právě rozšrouboval a vyndal ven spouštové ústrojí.Dosedací plochy spouště a napínáčku,které se vzájemně boky dotýkají jsou zašlé není to rez,ale taková černota nebo bych řekl patina,která se dělá na oceli.Hřbet napínáčku i spouště,které klouzají po (nazvu to)spouštěcí závorou,která je přidělaná na hlavni a drží natažený závěr a pak ho zmačknutím spouště uvolní a vyjde výstřel.Jsou taktéž takhle zašlé,kde už si myslim,že to docela vadí.Hlavní problém,ale shledávám vtom že ta závora,která klouže po spoušti a napínáčku(vtom místě je rádius)je normálně vydřená ploška :shock: Větší ploška je v místě kde se jí dotýká napínáček a menší kde se dotýká spoušt.Při mačkání at už spouště nebo napínáčku se to dře za prvé větší plochou než má(má tam být radius) a za druhé to jako by neklouže ale vydírá se to :shock: Vyleštění desedacích ploch bych zvládl sám ale do úpravy toho radiusu se pouštet nebudu dám to puškaři.Nejlepší by bylo dát tam tu závoru novou nebo jestli se to dá zabrousit?Počitám že by to ale musel zmenšit asi o tři až pět desetin je to docela hluboký aby to vybrousil uplně a to nevim jaky by to mělo vliv na bezpečnost spouště.To už si bude muset puškař rozhodnout sám.

Kluci děkuji vám všem za vaše příspěvky co jsem potřeboval vědět jsem se zde dozvěděl.Takže díkec :wink:
Žanek
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 272
Registrován: stř 03.3.2010, 10:28
Bydliště: u Brna

Re: kulovnice Brno "Z" spouštový mechanismus

Příspěvek od Žanek »

a co timney pro M98?
ZKK 601 243 Winchester + Meopta ZD 3-12x56, ZKK 601 308 Winchester + Fomei Beater 1-4x24, dvojka ZP 16\70,16\70
Odpovědět