Z myslivecké praxe

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Z myslivecké praxe

Příspěvek od fesoj »

Copak o tu rychlost - ale pánové /a dámy/, všimli jste si, že pracoval podle starých tradic ? Bez kleknutí a zejména bez vyhrnutí rukávů ! Kdysi prý právě toto bylo jednou z disciplin u zkoušky pravodatného myslivce - a v bílé košili, jejíž manžety se nesměly potřísnit barvou ! Když jsem o tom četl, moc jsem tomu nevěřil a Figi teď názorně předvedl, že to jde. TOHLE VIDEO BY MĚLO BÝT PROMÍTÁNO V RÁMCI KURZU KAŽDÉMU ADEPTOVI A ROVNĚŽ BY MĚLO BÝT ZAŘAZENO DO OSNOV VÝUKY MYSLIVOSTI NA LESÁRNÁCH OD UČŇOVKY AŽ PO VYSOKOU ŠKOLU !
A že to je Figi osobně, o tom vůbec nepochybuji, už podle charakteristického klobouku...
Kritériem pravdy je praxe.
magoda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 183
Registrován: pát 08.1.2010, 9:14
Bydliště: pha-východ

Re: Z myslivecké praxe

Příspěvek od magoda »

fesoj:ještě jsem nenalezl odvahu to vyzkoušet s těma rukávama,vlastně kecám zkoušel ale čistej jsem nebyl...... :lol:
koneckonců by nám k tomu mohl říci sám aktér jak to dělá,takže figi jestli s tím máš něco společného tak nám to tu osvětli....
ten klobouk mne utvrdil je to jeho image... :wink:
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: Z myslivecké praxe

Příspěvek od kasari »

Ta rychlost je celkem normální. Samozřejmě ne u někoho, kdo to dělá 1x ročně.

Ale trochu mě zaráží ty tradice. Možná u srnčího, ale u větší zvěře si myslím, že je to nesmysl. I když to jde, zbytečně to zdržuje. Taky jsem se nedávno smál kámošovi, který vysokou vyvrhuje v chirurgických jednorázovkách a vždycky, když mi po tom zčervenaj a svědí ruce, vzpomenu si na něj. On je jen svlékne naruby, dá do sáčku a doma vyhodí. Myslím, že tohle není zrovna tradice k něčemu...
Ulkomaalainen...
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Z myslivecké praxe

Příspěvek od dalas »

fesoj, jsem rád, že jsi to zde uvedl. Sejmutí klobouku, vyhrnutí rukávů, svlečení některé části oděvu nebo pokleknutí bylo považováno za neúctu ke zvěři. Dnes se tohle, co předvedl figi málokdy vidí. A nepotřísnit se barvou, to byl a je důkaz zručnosti.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Alda
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1291
Registrován: ned 07.1.2007, 22:18
Bydliště: Okoli Prahy pres tyden, jizni Cechy o vikendu

Re: Z myslivecké praxe

Příspěvek od Alda »

souhlasim s tim, ze timto zpusobem vyvrhuje malokdo. rychlost mame kazdy svoji, za mne "normal". pokud jde o rukavy a podobne - srnci, cerna, danci klasika, to jde bez zamazani. vysoka - kasari nesmej se - vyvrhuji tak, jak jsem a je mi uplne jedno, ze byvam od barvy az za usima :D ale jedna se o kralovskou zver, takze neni co resit...
za mne osobne mam jednu vyjimku - a to je zimni a zimni nocni cekana, a to kvuli vsem tem vrstvam pradla, co mam na sobe.

jedna vzpominka: je to jiz x-let, co jsem vyvrhoval danka. oteviram dutinu kolem travniku - kdyz najednou se mi zacalo pred ocima zatemnovat... a zatemnovat... stacil jsem jen instinktivne zavrit oci, nez se vetsina obsahu travniku ocitla na mem obliceji...

p.s. musel jsem se ale smat te pilce, figi, to bych u tebe necekal :D
p.s.s. kdyz vyriznu rovnou cely zamek pri jeho otevreni, urychli se tim cely vyvrh a nedojde k moznemu pretrzeni ci natrzeni streva
p.s.s.s. kdyz se otevira brisni dutina, osvedcilo se mi drzet nuz tak, ze mam jeho spicku na ukazovacku (na konci 1. clanku) a jedu - nic nepropichnu a druhou ruku mam volnou pro pridrzovani.
Ceska myslivost bude takova, jakou si ji my, cesti myslivci a lovci, udelame
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: Z myslivecké praxe

Příspěvek od kasari »

Alda píše:vysoka - kasari nesmej se - vyvrhuji tak, jak jsem a je mi uplne jedno, ze byvam od barvy az za usima :D ale jedna se o kralovskou zver, takze neni co resit...
Kdybych takhle domů přišel 50x během 4 měsíců, měli by ze mě doma radost... :wink: :lol:
Ulkomaalainen...
Alda
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1291
Registrován: ned 07.1.2007, 22:18
Bydliště: Okoli Prahy pres tyden, jizni Cechy o vikendu

Re: Z myslivecké praxe

Příspěvek od Alda »

prave to je rozdil mezi nama dvema :wink:
Ceska myslivost bude takova, jakou si ji my, cesti myslivci a lovci, udelame
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Z myslivecké praxe

Příspěvek od motolada »

No rychlost je abnormální pro většinu myslivců,(narovinu proto se tu o tom taky tlachá),figi je borec!
Tradice jsou dodrženy to jsem postřehl jako první,já když vyvrhuji před lidmi rukávy jsou také dole,o samotě se hledím neumazat takže vyhrnuji :)
mybofi
Nový návštěvník
Příspěvky: 9
Registrován: pát 09.7.2010, 19:53

Re: Z myslivecké praxe

Příspěvek od mybofi »

Rád bych věděl,jak Alda otevírá zámek bez pilky.Proč tedy mají lovecké nože pilku ?
Zámek sice bez pilky otevřít lze,ale proč si ničit ostří ? Sám jsem více jak 20 let otevíral
zámek bez pilky i u velkých kusů,ale dnes již vím,že je to nesmysl.
Naposledy upravil(a) mybofi dne pon 05.9.2011, 21:30, celkem upraveno 1 x.
7,62x39
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Z myslivecké praxe

Příspěvek od motolada »

U mladé zvěře lze zámek otevřít i nožem kosti ještě nejsou tvrdé,ale on spíš myslel odstranění zámku?to by mě taky zajímalo
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Z myslivecké praxe

Příspěvek od dalas »

U kusu, který vyvrhuje figi je zámek slabý. Pokud si prstem nahmátneš výstupek na zámku z vnitřní strany, ucítíš v něm prohlubeň. Nasadíš čepel do prohlubně a trochu zabereš. Lze si pomoci mírným zapáčením, jako když nožem půlíš ořech. Pravdou je, že čím je kus starší, tím je zámek silnější a pak hodně záleží na noži.
Pardon, nestihl jsem dočíst, ale nechám to tu pro jiné.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Alda
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1291
Registrován: ned 07.1.2007, 22:18
Bydliště: Okoli Prahy pres tyden, jizni Cechy o vikendu

Re: Z myslivecké praxe

Příspěvek od Alda »

jak pise dalas, zamek tohoto srnecka lze bez problemu otevrit nozem, aniz bych si jej ztupil ci zlomil :wink: (kdo ma kvalitni nuz, tak toto neresi :D ).

a pro upresneni: spatne jsem se vyjadril, omlouvam se - "vyriznutim zamku" jsem myslel vyriznuti zakonceni tlusteho streva z oblasti zamku.

to mybofi: 20 let nez jsi na to prisel, hmm....
Ceska myslivost bude takova, jakou si ji my, cesti myslivci a lovci, udelame
mybofi
Nový návštěvník
Příspěvky: 9
Registrován: pát 09.7.2010, 19:53

Re: Z myslivecké praxe

Příspěvek od mybofi »

to Alda: Tvůj příspěvek o vyvrhování o něčem vypovídá,takže to tvoje hmm...by se spíš hodilo k němu.Přesto vyvrhování figiho je ukázkové
a bez diskuze by mělo být zahrnuto do výuky mysliveckých kurzů.Proto jsem ho po zhlédnutí také na toto forum uvedl.Jestliže se domníváš,
že tvoje vyvrhování je "kvalitnější",rád a jistě nejen já bych to viděl.
7,62x39
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Z myslivecké praxe

Příspěvek od dalas »

myslím, že způsob otevření zámku je každého věc a už vůbec bych nehodnotil, co je kvalitnější. To otevření čepelí nože bylo zmíněno spíše v souvislosti s rychlostí, se kterou to figi bravurně provedl a tady nějaký "setinky" ztratil při přechdu na pilku a zpět. No a ne všechny nože mají pilku. Taky si uvědomme, že na to jistě kouknou i ti, kteří budou vyvrhovat poprvé a nemaje pilku, budou bezradní.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Perník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 422
Registrován: stř 16.7.2008, 14:37
Bydliště: Litoměřicko

Re: Z myslivecké praxe

Příspěvek od Perník »

v tuto chvíli mi připadá, že se debata opět zvrhává někam, kam by neměla. Myslím, že žabomyších válek bylo dosti.

Za mě mohu říci, že tradice nepotřísnění oděvu, čistých manžet, nebo nesejmutého klobouku je alespoň pro mě tradicí překonanou. Důležitější jsou asi jinší věci při vyvrhování (např.hygiena zvěřiny) než to zda jsem měl či neměl klobouk. Osobně se při své váze potím tak, že bych si nejraději sundal i trenky pokud by to šlo. Myslím si že tohle je jedna z tradic, která ač stará, ztrácí smysl. A to mám tradice opravdu rád a snažím se je ctít.
KB CZUB 584 12/7x57R
IŽ - 27EM - 1C 12/76
NK Bora od Černé tůně
Odpovědět