Stránka 1 z 2

kulobrok - opakovaná rána/posun zásahu

Napsal: ned 02.10.2011, 11:34
od vesrad
Nikde jsem tu k tomuhle tématu nenašel nic uceleného, tak tedy zakládám nové téma.

Dnes jsem byl na střelnici podruhé vyzkoušet kulobrok (poprvé jsem jen nastřelil a došly náboje...) a když jsem se s ním nemohl na 100m domluvit, tak jsem dal terč na 50 m a výsledek je tady:
Obrázek

zásahy dole je studená rána, zásahy nahoře teplá (opakováno do 30s)
stříleno 2 rány, 10 minut pauza - celkem 3x
rozdíl středních zásahů studené a teplé hlavně je cca 6 cm na 50m.

Jaké máte vy zkušenosti s tímto jevem? Je tenhle posun normální? Přijde mi to docela dost...

Re: kulobrok - opakovaná rána/posun zásahu

Napsal: ned 02.10.2011, 13:25
od kounek
Z fyzikálního hlediska je to normální jev, jedna hlaveň se vlivem výstřelu zahřeje více než druhá a díky roztažnosti materiálu se celký svazek "ohne". (na podobném principu roztažnosti dvou spojených materiálů jsou založeny i některé součástky v přístrojích, jmenuje se to Bimetalový pásek) Mě to u kulové kozlice dělá ještě větší rozdíl než jen zmíněných šest centimetrů, proto když chci zkusit nástřel nebo si jen tak střelit, tak dávám dvoustřely abych toto co nejvíce eliminoval...

Při koupi nové kombinované zbraně výrobce většinou uvádí s jakým střelivem a v jaké době mezi výstřely garantuje soustřel... Jiné umístění zásahů je při okamžitém "tuplování" nebo při ráně po 20 vteřinách.

Re: kulobrok - opakovaná rána/posun zásahu

Napsal: ned 02.10.2011, 13:29
od vesrad
Je mi jasné proč a jak se to děje. Jen jsem s tím neměl zatím praktickou zkušenost. Docela mě překvapilo, že jedna rána tepelně "ohne" hlaveň o 6 cm na 50m.

Re: kulobrok - opakovaná rána/posun zásahu

Napsal: ned 02.10.2011, 14:23
od figi
Záleží na tuhosti hlavňového svazku, ten tvůj ( Blaser ? ) žádná sláva.
Kulobroky ZH mají / měly díky své konstrukci ( kulová hlaveň nahoře a na ní ještě lišta ) jeden z nejtužších hlavňových svazků. A tepelné ovlivnění je i díky té konstrukci nesrovnatelně menší. Také jsou velice přesné.

Re: kulobrok - opakovaná rána/posun zásahu

Napsal: ned 02.10.2011, 17:20
od vesrad
Jo bylo to stříleno z Blasera. Asi to bude daň za to, že má prázdná flinta 2,7 kg bez optiky. Toho materiálu je tam podstatně míň než na ZH.

Re: kulobrok - opakovaná rána/posun zásahu

Napsal: ned 02.10.2011, 21:36
od savazka
To je u kulobroku normální věc. Tedy jak u kterého. Kamarád, dobrý střelec, se svým ZH při třech po sobě jdoucích ranách vystřelí úhledný trojlístek. Já se svým Uherským Brodem 586-03 vím, že na tři po sobě jdoucí rány na 50m půjde první rána střed, druhá 4-5cm od středu, třetí cca 9cm od středu. Odchylka pak není tradičně vertikální, nýbrž mi rány "uhýbají" směr čtvrtá hodina. Puškař se taky divil, když jsem mu to říkal:) Čili mám sice dvojnásobně dražší flintu, než je ZH, ale co do opakovaných ran 2x horší...:)

Re: kulobrok - opakovaná rána/posun zásahu

Napsal: sob 21.1.2012, 20:29
od Děd
Mám bohužel stejnou zkušenost s UB 584-4 7x65r.Koupil jsem ji novou v r 1992-1. rána super, 2. rána jde zhruba o 8 a 3. až o15 cm nahoru(100m).
Ptal jsem se na to kdysi p. Lenikuse st. a ten mi tehdy sdělil, že z 8-10 flint UB ,jde jedna super. Tak jsem to dál neřešil, používal jsem ji hlavně na čekanou na lišky. Když ji potřebuju nastřelit, tak je to holt hotovo za 2 dny. U ZH,které jsem dřív používal taky hlavně na lišky, jak zde již uvedl figi ten problém byl téměř neznatelný. Kolega má taky UB 584-4 v tom samém jako já a ta mu prý drží do 3. rány.
Mám ještě stařenku od Jos. Rouse v8x57360.R z r1931 a ta jde dobře(3rány). Otec 8x57JR Vejprty Morgerstein z r. 1935 a taky drží ránu. Asi to dřív kluci uměli. U těch novějších asi kus od kusu a taky asi podle výrobce. V tomto ohledu klobouk dolů před ZH.
Ale jinak hlavně zdravčo!

Re: kulobrok - opakovaná rána/posun zásahu

Napsal: ned 22.1.2012, 16:00
od precechtel
jen krátce k tématu - měl jsem kdysi ZH řady 300, r.12/70/7x57R + lovecké hlavně 12/70, velmi přesně střílející tři kulové rány za sebou, báječný soustřel kulové a brokové hlavně v kulobroku - na 50m jednotná střela a kule kolem tří cm, ale na brokové hlavni bylo krytí cca 45 procent brokem 3,5mm, vyzkoušel jsem celou škálu broků a jedině 3mm brok měl krytí kolem 60procent, prostě nic není úplmě ideální. Dále mám zkušenosti s kulobroky Brno Super v r. 7x65R a 7x57R, tento svazek se při nastřelování musí nechat vychladnout, ale tři rány bezprostředně po sobě unese dobře. Nyní mám asi rok obojetnici 20/70/ 30-30Win., ruční práce puškaře, báječná přesnost kulové hlavně, na 50m trojlístek, když udržím ruku a oko, zkoušel jsem 8 až 10 ran opakovaně za sebou, drží to obdivuhodně ránu téměř stále jednou dírou, ale opět něco za něco, protože broková hlaveň má plný čok a jednotnou střelou to tedy střílí špatně, soustřel jednotné střely a kule není příliš dobrý a broky jsou přes puškoled dolů a nutno s tím při střelbě počítat. Byť mám nastřeleno na papír, už jsem v rychlosti podstřelil kočku brokem. Prostě mít kulobrok nebo obojetnici, která střílí dobře kulí, nemá výrazný posun vlivem ohřevu svazku, má soustřel kule a broku a má dobré krytí, je téměř zázrak nebo dlouhé hledání. Přesto kombinovaná zbraň v naší polní honitbě má svoje kouzlo a praktické využití. F.

Re: kulobrok - opakovaná rána/posun zásahu

Napsal: ned 22.1.2012, 20:36
od Zdenek41
Moje ZH vydrželo 3 rany skoro dírou,ale 4 bez chlazení šel nejmín na 9 nahoru a 6 do prava.Při nastřelování SB+nová serie zmíchaná ze zbytkem staré proste pro silné nervy. :wink: Ovšem u Basera bych to teda nečekal.A ještě jsi nenapsal čím jsi střílel.

Re: kulobrok - opakovaná rána/posun zásahu

Napsal: ned 22.1.2012, 23:00
od navip
Nerozumím těm stížnostem na nastřelování,teda pokud je puškohled s cvakáním v obou směrech( u starých je to horší) zvlášť u kulobroků,které po ráně ujíždějí.Nastřeluje se přece na studenou ránu.Tak že pečlivě s oporou vystřelím ránu. Upnu flintu a přecvakám po zamíření do původního záměrného bodu na místo zásahu a je hotovo.Dělal jsem to několika myslivcům jak s kulobrokem tak s kulovnicí a většinou na mne koukali jak na zjevení,že oni na nastřelování spotřebují půl krabičky patron.

Re: kulobrok - opakovaná rána/posun zásahu

Napsal: pon 23.1.2012, 17:21
od Děd
navip Samozřejmě máš pravdu.Já jsem byl z toho tehdy před 20-ti lety jelen,protože ani u kulovnice, ani u ZH jsem na to nebyl zvyklý.A to se stranový posun řešil poklepem. Dnes vím, že mi první rána sedí a druhá prostě na 200m nefunguje.
Tak Lesu pohoda!

Re: kulobrok - opakovaná rána/posun zásahu

Napsal: pon 23.1.2012, 20:47
od Tony30
navip :lol: dělám to stejně a opčas někteří nevěří jak jim ta flinta střílí :wink:

Re: kulobrok - opakovaná rána/posun zásahu

Napsal: úte 24.1.2012, 20:58
od precechtel
na této nitce se řeší posun v terči vlivem ohřevu hlavňového svazku, nikoliv nastřelování kulovnice, Tony, Děd a Navip, jste kapku mimo.

Re: kulobrok - opakovaná rána/posun zásahu

Napsal: stř 25.1.2012, 19:30
od navip
To máš samozřejmě pravdu, ale ten posun, ať větší nebo menší, je daný konstrukčním řešením a nedá se s tím dělat nic jiného než si nastřelit na první studenou ránu.Tak že právě řešením je to nastřelovaní.
Jediný kulobrok který tím netrpěl jsem viděl asi před 15 roky u nás na střelnici.Bohužel si už nepamatuji značku,byla to Belgie nebo Francie v 7čce a ta kulová hlaveň nahoře nebyla letovaná ale s mezerou a přední vodítko bylo upevněné na brokové hlavni a pro kulovou hlaveň v něm bylo suvné, kluzné uložení.Buď nejaký plast nebo "O" kroužek,nebylo tam moc vidět.Na vršku vodítka byla pevná muška a hledí bylo stranově posuvné v rybině a výškově posuvné v šikmé liště.Stříleli jsme přes optiku na 100m na pistolák a vyměňovali jenom středy s nalepenou bílou zálepkou v centru.Po 25 ranách během asi jedné hodiny jsme na tom spodním terči naměřili rozptyl 5 cm a to bych řekl že je dobrý výsledek.

Re: kulobrok - opakovaná rána/posun zásahu

Napsal: stř 25.1.2012, 23:49
od pufr
2 Navip Těch "termostabilních" konstrukcí hlavňových svazků je dnes už řada, některé to mají přímo v názvu - jako Krieghoff Thermostabil třeba. Nicméně řada starších a jinak velmi kvalitních zbraní kroucením svazku po výstřelu trpí a střelbou z nich je mimo jiné taky možno vyzkoušet rozptyl střeliva a podobně, i lovecké situace mohou vést k jiné než studené ráně - takže praktické informace v tomhle vlákně jsou nejen pro mne perfektní.
Mimochodem, ta supertajná stojanová nebo jak píšete svěráková finta se dá provozovat i bez svěráku - dá se říct z volné ruky :)
http://www.shepherdscopes.com/oneshot.asp