8x57JR

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
j.condi
Nový návštěvník
Příspěvky: 10
Registrován: sob 06.12.2008, 22:45
Bydliště: podebradsko

8x57JR

Příspěvek od j.condi »

Zdravím kamarády myslivce a prosím o jakékoli informace k náboji 8x57JR,případně praktické zkušenosti při lovu s tímto střelivem.Pořídil jsem si troják Ferlach v kombinaci s brokovými 16 hlavněmi a přesto že se jedná o výběhovou ráži 8x57JR kde není kromě našich SB snad nic k dispozici,nemohl jsem jinak a šel do něj.Tak sem zvědavý jak mi to sním půjde při setkání s čuníky,do ted jsem je proháněl 243W a to je v porovnání přecijenom o dost menší kulička.
Uživatelský avatar
Georg.H
Zkušený diskutér
Příspěvky: 861
Registrován: ned 23.12.2007, 23:43
Bydliště: Slezsko
Kontaktovat uživatele:

Re: 8x57JR

Příspěvek od Georg.H »

tak to se omlouvám...sem si nevšim že to S tam není... :oops:
Naposledy upravil(a) Georg.H dne pát 04.11.2011, 11:02, celkem upraveno 1 x.
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: 8x57JR

Příspěvek od Jiří K. »

Dobrá rada nad zlato.
Ten dotaz byl na 8x57 JR ne 8x57 JRS a to je dost podstatný rozdíl. Průměr střel je 8,07 mm proti 8,22 mm. Záměna střeliva může mít fatální následky.
Kromě SB dělá střelivo ještě RWS a Jaguar( http://www.labor-fuer-ballistik.de/de/Katalog_2011.pdf).
Osobně bych se nebál ani těch SB. Ty SP se při nižších rychlostech chovají slušně.
Jinak oproti .243 Win ta 8x57 JR nerozbíjí a případné podlitiny se v pohodě seškrábnou nožem. Lovit s touto ráží jde veškerá naše spárkatá, jen bych to nepřeháněl se vzdálenosti střelby.
Jirka83
Zkušený diskutér
Příspěvky: 566
Registrován: sob 16.6.2007, 19:15
Bydliště: Jičín
Kontaktovat uživatele:

Re: 8x57JR

Příspěvek od Jirka83 »

Ahoj s touto ráží již lovím přibližně 10 let, především na kratší vzdálenosti (do 70m). Mám s ní uloveno několik kusů srnčí zvěře (5 kusů) a především černou. Srnčí mi zůstalo v ohni ve 4 případech, jeden kus odskočil s horší ranou(na měko) 10m, kde zhasl. Z černé mam s touto ráží ulovené pouze selata do 30kg. Po komorové ráně mi zvěř zůstala v ohni nebo do 20m od nástřelu. Pokud byla rána umístěná hůře (ze šikma přes měko a nebo pouze na měko), tak zvěř odchází klidně i 100m nejdále jsem našel sele cca 130m. Pokud není ucpán výstřel tak i velice dobře barví. Ještě se mi nestalo, že bych neprostřelil, ale znovu opakuji, mám zkušenosti pouze s relativně subtilní zvěří. Zatím jsem používal pouze střelivo SB se střelou SP, ale poslední dobou se mi stávalo, že při nárazu na kost se střela začala tříštit a střepiny znehodnocovali poměrně značné množství zvěřiny. Proto jsem se rozhodl přejít na RWS se střelou TM, ale zatím s ní nemám žádné zkušenosti, jelikož toto ráži využívám především v zimním období.
kozlice Zabala Hermanos 12/76 XL 90
kozlice Rizzini 20/76
kulobrok Merkel 8x57JR/16 + hlavně 16/70
ZKM 451 .22 LR
ZKK 601 W243
BO 98 LW 8,5x63REB
FN 1907 6,35Browning
vyznamenaní
Nový návštěvník
Příspěvky: 1
Registrován: čtv 17.11.2011, 21:32

Re: 8x57JR

Příspěvek od vyznamenaní »

Mám kulobrok Sauer a shon v ráži 8x57JR/16/16 a to už dvacet let s maximální spokojeností. Mám na něm meoptu 6x42, použímám jen Vlašimské střelivo a nemám nejmenší problém. Nutno říct, že střílím převážně srnčí a škodnou a prasata jen na nahánkách, čili do lončáká. Pro dokreslení , kočku v pohybu na 101m z kazatelny :) (měřeno ). Jinak střílim převážně tak do těch sto metrů, výjmečně do 150m.
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: 8x57JR

Příspěvek od Zbrojovák »

Tak to asi spíše bude troják, nebo máš chybně uvedenou ráž.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
j.condi
Nový návštěvník
Příspěvky: 10
Registrován: sob 06.12.2008, 22:45
Bydliště: podebradsko

Re: 8x57JR

Příspěvek od j.condi »

Děkuji všem za odpovědi a případné zkušenosti s touto ráží.Troják mám nastřelený na cca 100m a myslím že na delší vzdálenost ho v našich podmínkách ani používat nebudu.Kulička létá dostatečně přesně,tak čekám na první srážku s čuníkem a uvidíme.Před 14 dny jsem na nahánce vysondoval od jednoho staršího myslivce několik postřehů o této ráži s kterou již loví snad od války a říkal že by neměnil-naprostá spokojenost(střelivo SB).Kukuřice posekané jen ten sníh ne a ne padnout,jinak ale lovecká sezona ok.Minulý týden jsme slovili 58 zajíců,60 kachen,60 bažantů.Krásné počasí,spokojení hosté,dobré jídlo a studené pivo v naší vyhřáté myslivecké chajdě.A votom to je!
Anton81
Nový návštěvník
Příspěvky: 17
Registrován: ned 24.6.2012, 19:17

Re: 8x57JR

Příspěvek od Anton81 »

Tak jdu taky se svou troškou do mlýna :D Tuhle ráži mám v kratičkém trojáku ferlach - výrazný zvukový efekt. Dle mého skromného názoru výborná ráže na prase i na vysokou. Musím ale říct, že střílím max. něco málo nad 100 metrů a v 99,9% na komoru :) Pokud zvěř náhodou nezůstane v ohni je dosled možné skoro vždy provést i bez psa (barvy jako když leješ kropáčem). Někdy se může stát že neprostřelí - silnější kus vysoké. Přeci jenom je to trochu pomalejší a menší kulička než JRS a i u tohohle cvaldy není průstřel vždy jistý. Nicméně skoro stoprocentně zasáhne obě poloviny těla zvěře což je z hlediska ranivosti mnohem důležitější (stává se že pak střela zůstane pod dekou). Ke střelivu SB. Střílím zachovalé náboje SB z roku 1975 se střelou 12,7 g SP. Musím říct, že s novými náboji se to nedá srovnat. Každý výstřel je oproti novým patronám SB se stejnou střelou o poznání větší šlupka a je to cítit i na rameni. Z tohoto důvodu doporučuji pokud máte možnost tyto staré náboje sehnat (a jsou li dobře uskladněné) nelitujte peněz a berte je. On už samotný náboj vypadá oproti novému poněkud jinak, myslím tím hlavně střelu - olovo je trochu víc odsazené a střela tak působí celkovým dojmem větší "bambule" :D Zda v nábojích prach stářím "uzrál" nebo je to kvůli tomu že nové náboje mají nižší prachové navážky z důvodu jejich použití v převážně starších zbraní tak to opravdu netuším. Tolik moje postřehy k této ráži.
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: 8x57JR

Příspěvek od Zbrojovák »

Zdar, koupil jsem pár krabek výhodně po 12kč/ks, výroba SB někde z 80.let, je to oproti novým větší šlupka a zásah sedí výše. Rychlosti jsem zatím neměřil, ale střílí mi to na 50m trojlístky, takže přesnost v pohodě. Tyto náboje ještě mají vypouklou zápalku, uloženy v hnědých krabkách po 20ti ks. Nábojnice mají ještě vidět žíhaný krček, což bylo u starších SB běžné, dnes to má Sako nebo Lapua.
Jen rada: s každým patronem potřepte, zda není slepený prach a prohléděte krčky, zda nejsou prasklé - někdy se mi to stávalo u starých 8x64S.

Střílím z trojáku 68cm lauf.
Poslední úlovek kulí je laň na 60m, průstřel horní komorou mírně šikmo, v ohni. Bez podlití, bez devastací a střepin. To samé srnčí - 1ks srnec na 80m jednou lopatkou durch a v pohodě, téměř bez ořezu zvěřiny. Od 60-70m na pasekách jasně slyšitelný úhoz kule na komoru.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Anton81
Nový návštěvník
Příspěvky: 17
Registrován: ned 24.6.2012, 19:17

Re: 8x57JR

Příspěvek od Anton81 »

Jo jo s tím krčkem máš naprostou pravdu moje náboje jsou z roku 1975 a jsou to opravdu "prdy" když je vystřelím. Navíc jsem ještě zapoměl napsat, že okolí té vypouklé zápalky je nabarveno černě. Omlouvám se za svou neznalost, ale neví někdo proč tomu tak je? Co ta černá barva znamená?
Jirka83
Zkušený diskutér
Příspěvky: 566
Registrován: sob 16.6.2007, 19:15
Bydliště: Jičín
Kontaktovat uživatele:

Re: 8x57JR

Příspěvek od Jirka83 »

Je to z toho důvodu, aby jsi na první pohled poznal zda-li se jedná o 8x57JRS zde se barví okraje zápalek červeně a nebo 8x57JR, zde se barvili černě, například RWS stále barví okraje zápalek černě. Tyto náboje jsou dost jednoduše zaměnitelný...

Jinak přidám svou páteční zkušenost, střílel jsem na lišku tovární municí SB výroba někdy kocem 80. let (zde už nejsou zápalky černěné). Po ráně žádné značení, úprk k lesu, po 100m liška zastavila a začala jistit a pomalu se položila a ještě 5min odkazovala. Když jsem k ní přišel, prostřelená komora asi 3cm za lopatkou (výškově uprostřed těla), střela vůbec nepředala energii, vstřel i výstřel o stejném průměru, barvení velmi slabé... S těmito náboji je to již několikátá stejná zkušenost, budu muset nastřelit zpátky na RWS, tam jsem tento problém neměl...
kozlice Zabala Hermanos 12/76 XL 90
kozlice Rizzini 20/76
kulobrok Merkel 8x57JR/16 + hlavně 16/70
ZKM 451 .22 LR
ZKK 601 W243
BO 98 LW 8,5x63REB
FN 1907 6,35Browning
Uživatelský avatar
Durell
Zkušený diskutér
Příspěvky: 731
Registrován: stř 25.1.2012, 16:43
Bydliště: PB-SK

Re: 8x57JR

Příspěvek od Durell »

Otec má tohto trojaka a za posledných 30 rokov z toho strelil všetko ( jelenia, diviačia, srnci, mufloni ) max strielal asi do 130- 140 metrov ( keď bol mladší ) z posedu . Strelivo SB ( staré zásoby ) nad ostatným mávne rukou, že načo . Niet sa čoho báť aj 200 kg kanec na to počuje keď to dostane tam kam to patrí. U väčších kusov sme väčšinou našli aj zbytky gule.

Noooo niečo v ohni, niečo do 30 m a niečo sa aj dohladávalo a nedohladané by isto na jednej ruke spočítal.

Trojku je možné nahradiť aj 4,5,6,7. dôležité je aby videl že to padne a väčšinou na lúke ešte. :roll: :wink:

Je to tak trochu fajnovosť a špecialitka tento kaliber a je to ako s kofolou - keď ho miluješ - niet čo riešiť.
SAUER 202- 9,3x62, Swarovski z6i 2-12x50, Blaser R8 PS 6,5x284 Norma , Zeiss VICTORY V8 1.8–14x50, CZ 550 - 6,5x284 Norma Nightforce SHV 5-20x56, Sig-sauer 2022 spc 9mm Luger, zeiss conquest hd 8 x 42,Leica Rangemaster - 1600 B CRF
Toma
Zkušený diskutér
Příspěvky: 622
Registrován: úte 13.11.2007, 10:37

Re: 8x57JR

Příspěvek od Toma »

Tomu nerozumím"trojku je možné nahradit 4,5,6,7".
Lovec zabíjí jednou ranou.
Anton81
Nový návštěvník
Příspěvky: 17
Registrován: ned 24.6.2012, 19:17

Re: 8x57JR

Příspěvek od Anton81 »

S tou liškou jak píše Jirka83 mi to přijde divné, možná přeci jen horší šarže či špatné skladování. Jinak já jsem s těmi starými náboji skutečně nadšen. Poslední zkušenost - slabší kolouch střelba z kazatelny cca 50 m v poklusu a zůstal v ohni. Respektive udělal kotrmelec jak zajíc :) Devastace zvěřiny prakticky nulová výstřel jen o málo větší než vstřel. U toho černění okolí zápalky mne napadlo že to bude souviset s eliminací záměny, ale myslel jsem že stačí červené značení u jrs. S tou záměnou trojky za ty další čísla mi to taky nějak uniká? Zřejmě to bylo myšleno tak, že je jedno kde je zásah umístněn (jestli 3cm za lopatkou či více) :)
Uživatelský avatar
Durell
Zkušený diskutér
Příspěvky: 731
Registrován: stř 25.1.2012, 16:43
Bydliště: PB-SK

Re: 8x57JR

Příspěvek od Durell »

Toma píše:Tomu nerozumím"trojku je možné nahradit 4,5,6,7".


Pridaj za to nulu a je úniková vzdialenosť . ospravedlňujem sa bolo to trochu kostrbato napísané
SAUER 202- 9,3x62, Swarovski z6i 2-12x50, Blaser R8 PS 6,5x284 Norma , Zeiss VICTORY V8 1.8–14x50, CZ 550 - 6,5x284 Norma Nightforce SHV 5-20x56, Sig-sauer 2022 spc 9mm Luger, zeiss conquest hd 8 x 42,Leica Rangemaster - 1600 B CRF
Odpovědět