8x57JR

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: 8x57JR

Příspěvek od Zbrojovák »

tak to máš dobrý, nemusíš řešit nastavení, montáž aoptiku prověř, co nejde sundat a nasadit bez nastřelení je na prd :wink: nikdy nevíš v jaké situaci to budeš potřebovat
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: 8x57JR

Příspěvek od Zbrojovák »

Vím že už jsem se na to tady někde dotazoval, ale raději znovu: neví někdo něco o kalibraci střel 8mmJS na 8mmJ? Kdysi jsem něco zaslech, že to někdo dělal u celoplášťů do K98.
Věřím že se to časem bude týkat všech co využívají aktivně kalibr J.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: 8x57JR

Příspěvek od pufr »

Mám kalibr s kuželem 1:50, zakončený válcovou částí o délce cca 5 mm pro kalibraci z cca 8,25mm na 8,05 mm. Na pákovém lisu (Orange Crusher I) protlačím vlašimské celopláště nebo polopláště .321 (Speer & Hornady 170grs); s SPCE nebo jinou pevnější střelou s dlouhou vodící částí už by to chtělo nějaký "Big Press" nebo lépe hydrauliku. S precizí kalibrovaných střel není problém - v obvyklém "loveckém měřítku" - zkoušeno v kombinovaných zbraních ráže 8x57R.360 a 8x72R :)
Nové kalibry si už ale nechávám dělat s válcovými dírami dole i nahoře, spojenými krátkým kuželem - je to výrobně náročnější (už se to neudělá na dvě nastavení na brusce "nakulato") ale průtlačný odpor je trochu nižší :?
Pufr
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: 8x57JR

Příspěvek od Začátečník »

Kalibrace olověných střel je bez problémů, ale mění to mazací drážku a tudíž je třeba používat jiné mazání. Tohle ale nejspíš nebude ten případ.
Kalibrovat celopláště do vojenských flint lze. O tolik to nemám vyzkoušeno, ale třeba z .311 na .308 bez problémů. Vojenské zbraně, zvlášť pokud mají tvrdochrom, jsou ale proti loveckým relativně odolné a střela má jen udělat díru do papíru. Pro loveckou flintu je určitě lepší nekalibrovat. Levnější střely mají kolikrát plášť, který má jen potah z materiálu, který laufu nevadí. Nemluvě o jiném tření a možné ztrátě přesnosti. Díval jsem se do nabídky střel .318 a je to opravdu bída. Pokud má střela plášť, který je laufu přátelský i bez potahu, tak bych v tomhle případě radši použil střely .321. Rozdíl průměrů přeci jen není tak veliký a něco dělá za rozumnou cenu Hornady. Působení lovecké střely v cíli ovlivňuje mimo jiné i síla pláště. Když se kalibrací změní, nemusí fungovat, jako fungovala v původní ráži. Když se plášť zeslabí moc, může se roztrhnout a zůstat ve vývrtu. Další výstřel by pak byla katastrofa. Z tohohle důvodu je lepší kalibrovat střely se silnější pláštěm a s jádrem připájeným k plášti. Podle obrázku soudě, půjde určitě snáz Sako Superhammerhead než Norma Alaska. Ale i tak.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: 8x57JR

Příspěvek od pufr »

Ta Začázečníkova varování jsou určitě namístě - použití jakkoli upravených střel vyžaduje obecně větší pozornost; mě konkrétně kalibrace z 8,22 na 8,05 mm - jak ji výše popisuju - zatím podobné problémy nezpůsobila :?
Pufr
SAKO
Častý návštěvník
Příspěvky: 92
Registrován: ned 21.10.2007, 3:32
Bydliště: Praha

Re: 8x57JR

Příspěvek od SAKO »

Ahoj, kalibroval jsem do 8x57R/360 Hornady Interlock 170 Grs FP a to je v pohode. Ty 0,03 mm je sice taky v lisu citit, ale jde to. Plast je samozrejme tombak.
Horsi je to, jako pise Pufr s SPCE. Ma to ocelovy plast potazeny tombakem a na kalibrovane strele je pod lupou malinko na nekterych mistech videt sedreny tombak na ocel. Ale tam je samozrejme dulezite co nejlepší opracovani kalibru. A kalibrem najednou mi to fakt neslo a to mam lis na toto primo delany, který ma 16 kilo a dosahuje uplne jinych sil, jako napr. Rock Chucker. Proste jsem to ani neprotlacil. Az na 2x, takze dve matrice, první na 8,14 a pak na 8.08.
A musí se poradne mazat.
A co se tyce zkusenosti, tak samo, první valcova část, aby tam strela vesla cela a nejlepe ještě alespon 1cm tlačícího trnu a pak kuzelova část, 1-50, jak ma Pufr bohate staci, ale pak mam zkušenost opacnou, dlouha valcova konecna část mi odpor zvysuje a to dost, protože i tam ma strela ještě velke treni a když je ještě strela v kuzelove vodici casti a ještě se protlacuje dlouhym valcem, tak je to opravdu znat. To je specifikum dliuhe vodici casti SPCE. Strely tvaru HPBT s relativne kratkou vodici casti se kalibruji pomerne dobře. Výhodou je taky to, ze trn netlaci primo na ploche dno, ale na BT, který je mensiho prumeru, jako raze a dno se tolik tlakem trnu neroztahuje a strelu při kalibraci nebrzdi.

A co se tyce mazani??? Mazu dlouhodobe pastou od LEE, ale v tomto pripade olejem do Automaticke převodovky, jde to mnohem lepe a to bez pochyb.
Ale nejake mimoradne zkusenosti s tim nemam, toto byl mimoradny pripad, kdy jsem nechtel davat strely s ocelovym plastem do starého trojaku Sauer a sly tam ty 170 Grs od Hornady. SPCE jsem delal jenom pro zajimavost. A zadna slast to není, to ani nahodou. A ekonomicky? Když nekdo nemá nekoho, kdo mu bez problemu neustale prebrusuje vystruzniky zdarma a neudela si soustruznicke věci sam, tak by to asi vyslo sakra draho. Nazdar.
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: 8x57JR

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Chlapi nebojíte se, že když skalibrujete střelu s ocelovým pláštěm potaženým tombakem, že tu vrstvu tombaku stáhnete na tak slabou sílu, že jí potom pri ráně a při zaříznutí střely do vývrtu drážky proříznou až do té oceli. Vymlátíte si lauf. Nebo ne?
Myslím si, že klasický vlašimský kulatý poloplášť se stř.hranou 12,7 g v této pomalé 8x57 JR funguje bez problémů a nechá se přebijet do 8x57R/360 i 8x58 SSC.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: 8x57JR

Příspěvek od dalas »

S kalibrací plášťovaných střel zkušenost nemám, ale co jsem zkoumal torza SPCE (originál), tak je tombak v drážkách probroušený místy až na plech.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: 8x57JR

Příspěvek od Jiří K. »

Tvrdost tombaku a hlubokotažné oceli používané na střely je podobná. Plátování tombakem či niklem se používá hlavně jako ochrana proti korozi při delším skladování. Druhořadě jde i design.
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: 8x57JR

Příspěvek od Jiří K. »

Ještě takový malý detail. SelBel dělá v 8x57 JR pouze střelu SP. To obnažení velké obnažení jádra není žádná střižná hrana.
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: 8x57JR

Příspěvek od Zbrojovák »

Díky za info,
Napadlo mě zda se třeba kalibrací obyč SP střel neuvolní jádro v plášti vlivem jiných deformačních charakteristik dvou materiálů plášť (tombak nebo ocel)- jádro (olovo).
Zajímá mě jaké máte zkušenosti s takto překalibrovanýma střelama v terénu?
Lepší by bylo použít bonding střely, ale jaké - bude stačit třeba obyč interlock? A kdyby se použily třeba 3 postupové matrice, byly by sice dražší (je jich víc) ovšem opotřebovaly by se mnohem později.
Napadla mě ještě možnost vytvořit přípravek do soustruhu a na jedno upnutí stáhnout vodící část třeba u nějaké střely s proměnnou sílou pláště - třeba TOG či podobné.
Možnost je samozřejmě stáhnout čistě tombakovou střelu, nebo si je nechat rovnou udělat, ale já osobně o tento typ střel nemám zájem.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: 8x57JR

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Jiří K - SB sice dělá pouze jednu střelu SP 12,7g, ale plášť střely průměrem přesahuje přes olověnou hlavu a tvoří střižnou hranu.
Alespoň tyto náboje 8x57JR používá kolega v trojáku.
(Mám např. pár krabiček staré výroby SB v 8x57 JRS se stejným tvarem střely pod označením MHP 951 a tyto střely byly vyráběny v 70.letech v SB před současnými SPCE). SB vyrábí tenhle tvar střely ráži JR do současnosti.
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: 8x57JR

Příspěvek od Jiří K. »

Obojetnici dané ráže mám doma, střelivo s 80-tých let. Ať vezmu krabičku zeleno -stříbrnou nebo hnědo-"hnědou" tak je popsaná jako "bullet 2941 soft point "neboli česky MH (měkký hrot). Němci podobné střely označují jako TMR Teilmantel-Rundkopf ( poloplášť- kulatá hlava), vyrábí je RWS nebo Geco.
Střely SPCE (MHP) mají střižnou hranu vytvořenou až na plášti. Funkci střižné hrany je uzavřít olověné jádro a ukončit přílišnou expanzi střely. Idea je to pěkná, ale při střelbě na hromadě moc nefunguje :lol: .
Takže, nepleťme si pojmy s dojmy.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: 8x57JR

Příspěvek od pufr »

Jeden kolega se kdysi do výše popsaného rozporu pokoušel vnést pořádek tím, že hraně da dnešní SPCE říkal "střižná" a hraně na předním okraji polopláště popisovaného Janem Sl. říkal "prosekávací" - údajně to mělo jakousi oporu v terminologii výrobce :?
Efekt na tvar a charakter vstřelového otvoru a tvorbu stop na nástřelu je ale téměř totožný (jako u podobných hran na jiných střelách německé či jiné provenience).
Pufr
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: 8x57JR

Příspěvek od Lotr »

To není údajně, Vlašim tehdy tyto střely nazývala MHP - měkká hlava prosekávací, ve starých katalozích nebo na starých krabičkách by se to dalo snadno najít :wink:
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Odpovědět