Zbraň-cesta do honitby

Veškerá legislativa ohledně lovectví a myslivosti
Odpovědět
Lesomil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 455
Registrován: úte 04.1.2011, 19:29

Re: Zbraň-cesta do honitby

Příspěvek od Lesomil »

No, nemyslím si, že Tvůj výklad je správný.... Ale kolik lidí, tolik výkladů zákona a každý pro kočku..... V případě konfliktu bude platit rozhodnutí soudu, tedy jeho výklad.... Jak jsem se již zmínil, nebylo by od věci, kdyby vrcholový orgán Mysliveckého svazu zajistil výklad zákona např. od nejvyššího soudu....
Uživatelský avatar
Reno
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 462
Registrován: pát 20.2.2009, 11:49

Re: Zbraň-cesta do honitby

Příspěvek od Reno »

Lesomil píše:No, nemyslím si, že Tvůj výklad je správný.... Ale kolik lidí, tolik výkladů zákona a každý pro kočku..... V případě konfliktu bude platit rozhodnutí soudu, tedy jeho výklad.... Jak jsem se již zmínil, nebylo by od věci, kdyby vrcholový orgán Mysliveckého svazu zajistil výklad zákona např. od nejvyššího soudu....
Samozřejmě máš na takový názor právo. Můžeš mi ale prosím vysvětlit, proč můj výklad není správný? Jaká konkrétní zákonná ustanovení poruším tím, že se budu jako myslivec (vybaven všemi předepsanými doklady) do své honitby přesunovat po veřejně přístupné účelové komunikaci se zbraní ve stavu neumožňujícím okamžité použití? Rád se nechám poučit, třeba mi něco uniklo...
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Zbraň-cesta do honitby

Příspěvek od fesoj »

To Reno - myslím, že žádné a dokonce si myslím, že Lesomilův poslední příspěvek nebyl ani reakcí na ten Tvůj, vždyť si v zásadě neodporujete. Jenže nejhorší na tom všem je, že 1/závazné stanovisko soudu zatím neexistuje a 2/ že i celý slavný Nejvyšší soud je schopen vydat rozhodnutí, které odporuje zdravému rozumu a musí to president napravovat udělením milosti, i když v tom konkrátním případě ani on nedokázal napravit vše, neboť dotyčný jako myslivec skončil a ani presidentská milost mu nepomohla.
Kritériem pravdy je praxe.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Zbraň-cesta do honitby

Příspěvek od dalas »

Ono to, že zatím neexistuje žádné stanovisko soudu o něčem taky svědčí.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Lesomil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 455
Registrován: úte 04.1.2011, 19:29

Re: Zbraň-cesta do honitby

Příspěvek od Lesomil »

dalas :)
ono to svědčí zejména o tom, že dosud nikdo o výkladové stanovisko nepožádal a zřejmě také nikdo, komu myslivecká stráž (dle jeho názoru neoprávněně) odebrala zbraň, to nedal k soudu.....
Lesomil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 455
Registrován: úte 04.1.2011, 19:29

Re: Zbraň-cesta do honitby

Příspěvek od Lesomil »

fesoj :) já skutečně reagoval na příspěvek Rena :wink: ale jen v dobrém, nehodlám nikoho napadat ani poučovat... nejsem brouk Pytlík... :oops: takže jak jsem dospěl k té pochybnosti:
Zákon o zbraních......
§ 2
Vymezení některých pojmů
Druhy zbraní a střeliva jsou vymezeny v příloze.
Pro účely tohoto zákona se rozumí
držením zbraně nebo střeliva mít
zbraň nebo střelivo uvnitř bytových nebo provozních prostor nebo uvnitř zřetelně ohraničených nemovitostí se souhlasem vlastníka nebo nájemce uvedených prostor nebo nemovitostí,
zbraň nenabitou náboji v zásobníku, nábojové schránce, nábojové komoře hlavně nebo nábojových komorách válce revolveru a oloženou v uzavřeném obalu za účelem jejího přemístění z místa na místo,
nošením zbraně nebo střeliva mít zbraň nebo střelivo u sebe, s výjimkou případů uvedených v písmenu a),
místem pobytu adresa trvalého pobytu občana České republiky, anebo adresa trvalého nebo přechodného pobytu cizince,
podnikatelem v oboru zbraní a střeliva fyzická nebo právnická osoba, která podle zvláštních právních předpisů zbraně nebo střelivo
vyvíjí, vyrábí, upravuje, opravuje, znehodnocuje nebo ničí,
uschovává, skladuje, půjčuje, přepravuje, nakupuje, prodává nebo k tomu přijímá objednávky, nebo
přenechává jiným nebo jejich nabytí, prodej nebo přenechávání zprostředkovává,
přenecháním zbraně nebo střeliva poskytnutí možnosti jiné osobě se zbraní nebo střelivem fakticky nakládat.
pyrotechnickým průzkumem cílevědomé vyhledávání munice, střeliva nebo výbušnin a jejich identifikace stanoveným postupem, případně jejich vyzvednutí.

Mít tedy zbraň volně přes rameno a náboje kdekoliv u sebe je jednoznačně "nošení zbraně"


Zákon o zbraních......
§ 28
Oprávnění držitelů zbrojních průkazů

Držitel zbrojního průkazu skupiny A je oprávněn nabývat do vlastnictví a držet pro sběratelské účely
zbraň kategorie A, na kterou mu byla udělena výjimka, zbraň kategorie B, na kterou mu bylo vydáno povolení, nebo zbraň kategorie C, nebo
střelivo do zbraně kategorie B nebo C, nejvíce však 3 kusy téhož druhu, ráže, značky a výrobního provedení, anebo 1 nejmenší spotřebitelské balení.
Držitel zbrojního průkazu skupiny B nebo C je oprávněn
podle účelu užívání nabývat do vlastnictví a držet, popřípadě nosit sportovní nebo loveckou zbraň kategorie B, na kterou mu bylo vydáno povolení, nebo sportovní nebo loveckou zbraň kategorie C; tuto zbraň může nosit pouze na střelnici nebo v místech, kde je k tomu oprávněn podle zvláštního právního předpisu,14)
přebíjet pouze pro vlastní potřebu náboje podle technologických postupů, které udávají výrobci jednotlivých dílů nábojů, nebo
nabývat do vlastnictví, držet, popřípadě nositstřelivo nebo jednotlivé části nábojů do zbraní kategorie B nebo C. Přebíjet náboje nebo nabývat do vlastnictví jednotlivé díly nábojů smí jen osoba starší 18 let, střelivo a jednotlivé části nábojů nesmí nosit viditelně.
Držitel zbrojního průkazu skupiny D je oprávněn při výkonu zaměstnání nebo povolání
nosit nebo držet zbraň kategorie A, B nebo C, na kterou má jeho zaměstnavatel vydán průkaz zbraně k účelům, pro které byla vydána zbrojní licence; k této zbrani je oprávněn držet nebo nosit i střelivo
nosit nejvíce 2 zbraně uvedené v písmenu a) a střelivo do těchto zbraní na veřejnosti nebo na místě veřejnosti přístupném; zbraň a střelivo do této zbraně nesmí nosit viditelně.
Strážník obecní policie je oprávněn nosit zbraň viditelně při plnění úkolů obecní policie. Zaměstnanec České národní banky zajišťující fyzickou ochranu objektů této banky může zbraň nosit viditelně jen v souvislosti s plněním svých pracovních úkolů.
Držitel zbrojního průkazu skupiny E je oprávněn
nabývat do vlastnictví a držet, popřípadě nosit, zbraň kategorie B, na kterou mu bylo vydáno povolení, nebo zbraň kategorie C,
nabývat do vlastnictví střelivo nebo jednotlivé díly nábojů pouze do zbraně, kterou je oprávněn držet, a to po předložení průkazu zbraně, a
nosit nejvíce 2 zbraně a střelivo do těchto zbraní; zbraně ani střelivo nesmí nosit viditelně.
Držitel zbrojního průkazu smí ze zbraně, kterou je oprávněn držet, střílet pouze v místech, kde je k tomu oprávněn podle zvláštního právního předpisu nebo na střelnici, pokud se nejedná o použití zbraně k ochraně života, zdraví nebo majetku. Soudní znalec, který je držitelem zbrojního průkazu, je oprávněn držet zbraň a střelivo a střílet ze zbraně na střelnici za účelem vypracování znaleckého posudku.
Držitel zbrojního průkazu skupiny F je oprávněn provádět pyrotechnický průzkum pouze jako zaměstnanec nebo podnikatel; pokud munice nebo střelivo nalezené při pyrotechnickém průzkumu ohrožuje bezprostředně život, zdraví nebo majetek, je držitel zbrojního průkazu skupiny F oprávněn provést jejich deaktivaci.

Tedy držitel zbrojního průkazu skupiny B nebo C je oprávněn ...podle účelu užívání nabývat do vlastnictví a držet, popřípadě nosit sportovní nebo loveckou zbraň kategorie B, na kterou mu bylo vydáno povolení, nebo sportovní nebo loveckou zbraň kategorie C; tuto zbraň může nosit pouze na střelnici nebo v místech, kde je k tomu oprávněn podle zvláštního právního předpisu,14)

No a běžně není žádný myslivec oprávněn nosit zbraň v cizí honitbě.....

Pokud tedy tímto bude myslivecká stráž argumentovat, jsem přesvědčen, že většina policajtů mu dá zapravdu. Zbraň od něj, jako myslivecké stráže převezme (což je jeho povinností), věc pak postoupí do přestupkového řízení, čímž se zbaví odpovědnosti a rozhodovat bude někdo jiný.... Otázka je jak?MS bude spokojen, policajt relativně taky (oba nic neporušili a učinili to co jim umožňuje zákon...) Jediný, kdo bude na...ný, bude dotčený myslivec...No má ještě šanci, že mu bude zbraň PČR vrácena s tím, že se přestupku nedopustil, ale na členu MS se hojit nemůže...
Zase se jedná jen o můj výklad ....!

Taky by se mohlo stát, že bude rozhodnuto, že "nošením" zbraně na místech kde k tomu není oprávněn se dotyčný myslivec dopustil přestupku proti zákonu o zbraních a střelivu..... A následně je to jak jinak... než na rozhodnutí soudu....
Lesomil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 455
Registrován: úte 04.1.2011, 19:29

Re: Zbraň-cesta do honitby

Příspěvek od Lesomil »

Prosím admina, aby mé sáhodlouhé argumentace smázl, pokud jsou na závadu, či nějak problémové. Argumentuji tak jen proto, abych upozornil na možnosti konfliktů a jejich vývoje...
Děkuji!
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Zbraň-cesta do honitby

Příspěvek od dalas »

to Lesomil: právě to by mne zajímalo, kolik je vlastně případů, kdy MS odebrala někomu zbraň. Já osobně jsem to ještě neslyšel. Tím ale nechci tvrdit, že se to nikdy nestalo. Bude to ale velice ojedinělé. Znám hodně kluků, kteří mají MS, nejsou to žádní poserové, ale otevřeně mě řeknou, že si na akční hrdiny nemíní hrát. Ona to skutečně sranda není po někom ozbrojeným chtít, aby odevzdal zbraň, když ten ví, že jedná nezákonně. No v každém případě zákon o myslivosti by měl řešit takovouto problematiku jednoznačně, už proto, že to v tomto případě jde a neponechávat prostor pro různé spekulace a výklady. Stejně tak mne mrzí, že zákon jednoznačně nedefinuje pojem "lov" a přitom na něm staví dost paragrafů. Je tu někdo, kdo se setkal či slyšel o zásahu MS, kdy odebrala zbraň ikdyž to třeba nemělo soudní dohru?
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Lesomil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 455
Registrován: úte 04.1.2011, 19:29

Re: Zbraň-cesta do honitby

Příspěvek od Lesomil »

dalas :)
AMEN !!! Ani já jsem o podobném případu neslyšela mohu říci, že poměrně za dlouhé časové období...... Tak, jak píšeš. MS nehodlá riskovat (a má pravdu !!!! ) Většinou je těch osob (pokud jde o pytláky) několik a tak nemusí ani padnout facka, aby mu nadělali problémy jako ukřivděný chudáček a jeho "svědci". Samozřejmě naše debata je "akademická".....
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Zbraň-cesta do honitby

Příspěvek od Leon »

už jsem tady o tom jednou psal zbraně mu byli vráceny tak že se asi žádný trestný čin nestal proto na horlivé MS mít v kapse nabitý mobil :lol: :lol: kdyby ano tak nemohu s flintou nikam jet protože je úplně jedno jestli leží vedle mě v autě na sedačce nebo jí nesu na rameni
CZ 550 american 308win.
Uživatelský avatar
Reno
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 462
Registrován: pát 20.2.2009, 11:49

Re: Zbraň-cesta do honitby

Příspěvek od Reno »

Lesomil píše:...držitel zbrojního průkazu skupiny B nebo C je oprávněn ...podle účelu užívání nabývat do vlastnictví a držet, popřípadě nosit sportovní nebo loveckou zbraň kategorie B, na kterou mu bylo vydáno povolení, nebo sportovní nebo loveckou zbraň kategorie C; tuto zbraň může nosit pouze na střelnici nebo v místech, kde je k tomu oprávněn podle zvláštního právního předpisu,14)

No a běžně není žádný myslivec oprávněn nosit zbraň v cizí honitbě...
S tím naprosto souhlasím, nosit loveckou zbraň v cizí honitbě jednoznačně oprávněn nejsi. Problém tvé zkreslené interpretace zákona spočívá v tom, že evidentně nechápeš rozdíl mezi termíny zbraň držet a nosit, ačkoliv jsi to ze zákona i citoval... Stručně a zjednodušeně řečeno - nést na rameni nenabitou loveckou zbraň (tedy ve stavu vylučujícím její okamžité použití) není podle zákona nošení, ale pouze držení :idea: Nic na tom nemění ani fakt, že např. "zlomenou" nenabitou dvojku v případě potřeby nabiješ raz dva, ale dokud to neuděláš, podle zákona stále jen držíš. Podle tvého výkladu by sis v praxi například jako sportovní střelec ani nemohl s vlastní nenabitou sportovní zbraní v uzavřeném obalu a vlastní municí nesenou někde po kapsách, dojít zastřílet na schválenou sportovní střelnici, ale musel by sis střelivo zřejmě kupovat až na místě, nebo je tam nechat předem dopravit někým k tomu oprávněným... :D Jako myslivec s honitbou "obklíčenou" honitbami cizími bys pak se zbraní a municí do své honitby zřejmě slaňoval z helikoptéry, ačkoliv si nejsem jistý jak vysoko by se muselo letět, aby... :lol: :twisted: Když i tomu nejtupějšímu zákonodárci docvaklo, že se člověk se zbraní a municí na střelnici / do honitby nějak dostat musí, tak... :wink:
Žanek
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 272
Registrován: stř 03.3.2010, 10:28
Bydliště: u Brna

Re: Zbraň-cesta do honitby

Příspěvek od Žanek »

Reno píše:Stručně a zjednodušeně řečeno - nést na rameni nenabitou loveckou zbraň (tedy ve stavu vylučujícím její okamžité použití) není podle zákona nošení, ale pouze držení
a na to jsi přišel kde?

(2) Pro účely tohoto zákona se rozumí

a) držením zbraně nebo střeliva mít

1. zbraň nebo střelivo uvnitř bytových nebo provozních prostor nebo uvnitř zřetelně ohraničených nemovitostí se souhlasem vlastníka nebo nájemce uvedených prostor nebo nemovitostí,

2. zbraň nenabitou náboji v zásobníku, nábojové schránce, nábojové komoře hlavně nebo nábojových komorách válce revolveru a uloženou v uzavřeném obalu za účelem jejího přemístění z místa na místo,

b) nošením zbraně nebo střeliva mít zbraň nebo střelivo u sebe, s výjimkou případů uvedených v písmenu a),
ZKK 601 243 Winchester + Meopta ZD 3-12x56, ZKK 601 308 Winchester + Fomei Beater 1-4x24, dvojka ZP 16\70,16\70
vesrad
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 311
Registrován: čtv 14.1.2010, 19:25
Bydliště: Olomoucko

Re: Zbraň-cesta do honitby

Příspěvek od vesrad »

reno: zapomínáš ale na tento odstavec
§ 29, (6) Držitel zbrojního průkazu skupiny C je povinen přepravovat drženou zbraň na místo, kde je oprávněn ji nosit, pouze ve stavu vylučujícím její okamžité použití; používá-li při této přepravě dopravní prostředek veřejné hromadné dopravy, je povinen tuto zbraň přepravovat v uzavřeném obalu. Držitel zbrojního průkazu skupiny B je povinen přepravovat držené zbraně na místa, kde je oprávněn je nosit, pouze ve stavu vylučujícím jejich okamžité použití a v uzavřeném obalu.

Podle první věty může držitel ZP C vyjít z baráku se zlomenou dvojkou na rameni, a v klidu dojít kam potřebuje, pokud nenastoupím do MHD.
ZKM 452 Varmint .22LR
IŽ 58 16/70,16/70; Brno 801 12/70,12/70
ZG 47 "Kuna" .35 Whelen, CZ 557 .308 win

(Kdysi Německý křepelák, Bordík, Blaser ES67 7x65R,12/70; CZ 550 Varmint .308 win,ZK 99 "Hanák Brno" 6,5x55SE)
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Zbraň-cesta do honitby

Příspěvek od Leon »

na ten odstavec zapoměl Žanek
CZ 550 american 308win.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Zbraň-cesta do honitby

Příspěvek od dalas »

Pozor na jednu věc. Pokud jsem na veřejnosti, a to v honitbě jsem, nemohu zbraň tahat viditelně, pokud nemám povolenku nebo nejsem na seznamu společného lovu . Musí být ve futrálu, v kufru auta a pod. ale nesmí být viditelně na rameni. To může být tam, kde jsem ji oprávněn nosit
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Odpovědět