Kanelace a rovnani hlavni kulových zbraní

Vše o kulovnicích a malorážkách
Odpovědět
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Kanelovaná hlaveň

Příspěvek od Choochoo007 »

vhool píše: ten pan na strance 15 toho katalogu to jasne kontroluje hodinkama,do zadnyho laufu nekouka ... a pokud ano tak jen pro kontrolu ale ne kvuli rovnani ...na to ma prave ty hodinky ...coz je i napsano v textu ...:
Na 15 obrazku dle meho kontroluje souosost hlaven-pouzdro zaveru. Pokud se pouziva nejaky kalibr nevim, ale pokud ano, tak stejne pri rovnani musi do toho cucet a udelat to podle oka. Osobne pochybuji o tom kalibru. Ta rovnana hlaven na videu ma uz zavit i komoru, jestli se nepletu.
Pokud se dnes podivate na opravovane laky na aute tak dle odlesku sikmo z boku jsou videt krasne vsechny vady kytovani a podobne a take to kazdy nevidi. Jak rikal na vojne jeden manik, voko vidi, voko neni pi.a :D

Neslo by prejmenovat tema na kanelovani a rovnani hlavni?
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Kanelace a rovnani hlavni kulových zbraní

Příspěvek od figi »

A jen tedy pro ujasnění

- při obrábění vzniká teplo, ale také se při obrábění používá chlazení.
- pokud se při obrábění kovů dostatečně chladí, pnutí nevznikne ( pnutí - napětí v materiálu vzniká při obráběním pouze vneseným teplem, které působí pouze na část materiálu a způsobí vlivem tepelné roztažnosti materiálu napětí překračující hranici trvalé deformace v ohřátém místě. A protože okolní materiál tuto trvalou deformaci nedovolí, zůstane v materiálu napětí. Pokud se dostatečně chladí, nikdy se nic nestane.

Při jakémkoli i sebemenším rovnání se opět využívá principu dosažení trvalé deformace v části materiálu v takovém rozsahu, že přetlačí zbývající materiál ( nedeformovaný ) a tak je srovnaný materiál pod napětím ( vnitřní napětí ). Toto napětí se uvolní např. teplem a srovnaný materiál má tendenci vracet se zpět. Čím vyšší napětí v materiálu, tím nižší teplota vyvolá tento proces. Mnoho z nás střílí z rovnaných hlavní, a při střelbě to obvykle vůbec není poznat. Samozřejmě silnější hlaveň je opět výhodou.

Takže pokud kanelaci dělá chlap od fochu - jakýkoli zkušený obraběč kovů, tak riziko vnesení pnutí do hlavně se limitně blíží nule.
Obavy bych měl je n z možného uvolnění pnutí které už v hlavni bylo, ale to zejména u silných hlavní nemusí mít vůbec vliv na změnu přesnosti hlavně.

:D
figi
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Kanelace a rovnani hlavni kulových zbraní

Příspěvek od figi »

A ještě reakce na zamyšlení pufra o rovnaných hlavních a studené ráně

uvolnění pnutí rovnané hlavně je možné až po výrazném zahřátí hlavně, takže na studenou ránu nemá vliv. Studenou ránu ovlivňuje zejména způsob čištění hlavně.

A vzhledem k tomu, že nikdo neví, zda má hlaveň rovnanou, tak je i těžké toto jakýmkoli způsobem vyhodnotiti.

:D
figi
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Kanelace a rovnani hlavni kulových zbraní

Příspěvek od Shiva »

No ja to vim, moje hlavne jsou vsechny Krieger, nekanelovane a tluste.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Kanelace a rovnani hlavni kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

2figi - malý pohyb bodu zásahu u rovnané hlavně při zahřátí střelbou, který je obvykle interpretován jako větší rozptyl zbraně je informace nakoupená přímo od výrobce - v souvislosti se sestavováním zbraní, které se při nesplnění podnikové normy na rozptyl vrátí do výroby (1MOA zaručovaný u 550UHR a "Sniperů"). Ale samozřejmě jako vždy v ČZ - vše může být i jinak :)
Pufr
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Kanelace a rovnani hlavni kulových zbraní

Příspěvek od figi »

pufr - je to mnoho faktorů, které ovlivní rozptyl jako takový.
Zahřátí střelbou je také velmi obecná definice, a spíše bych čekal přestěhování středů zásahů po zahřátí hlavně, ale po kolika to bude zásazích - to bude u každé hlavně jiné.
Studená rána, a druhá, třetí, čtvrtá a pátá mohou jít klidně do jednoho bodu, a pak se to může začít pomalu někam "stěhovat".

:D
figi
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Kanelace a rovnani hlavni kulových zbraní

Příspěvek od Shiva »

Clean, cold bore shot, je bezna polozka pri soutezich a byva ohodnocena hodne body. Je to vzdy 1. rana.
Nicmene toto plati(lo) pro zbrane seriove vyroby ozbrojenych slozek (v zahranici), kde zbrane nejsou vybaveny tlustymi a extremne kvalitnimi hlavnemi.

Pri vystreleni vice ran se samozrejme hlaven zahriva. U kvalitnich silnych hlavni kde se ocel pro vyrobu v podstate sleduje (pozadavky na hute) na molekularni urovni (viz zmineny clanek), je posun zasahu daleko pozdeji (jestli vubec je).Urcite se zvetsi soustrel a to uz jen z duvodu zanaseni hlavne. vyrobce mych hlavni zarucuje stejnou presnost do 20 ran. Pak se ma cistit. je to z duvodu jiz zmineho zanaseni a moznosti tzv. utrzeni nanosu, coz udela tzv. Flyer a dalsi dulezity duvod je vypalovani nabehu. Vsichni vime, ze hlaven "odchazi" prave od teto casti nejrychleji. Jeji dukladne cisteni je zakladem prodlouzeni zivotnosti nabehu, bez ohledu na razi.
Takze strilet 40 ran z hlavne ktera me stala nejakych rekneme 20.000 mozna vic, bez moznosti cisteni, je nesmysl. Proto jsem drive uvedl, ze potreba specifikovat o jakych presnostech a kvalitach mluvime. coz me privadi k "testu" a dosahovane presnosti do 1/2MOA a jeste tovarnim strelivem.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
gawein
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 179
Registrován: stř 03.12.2008, 0:20

Re: Kanelace a rovnani hlavni kulových zbraní

Příspěvek od gawein »

Rovnání hlavní
Rovnání hlavní není kontrolní proces typu dobrá špatná, ale součást výrobního postupu celé hlavně a měla by se dělat vícekrát během výroby. To jestli se dělá a jak a kolikrát je věcí výrobce hlavní(jeho důslednosti) a technologii použité k výrobě vývrtu a dalšího obrábění hlavně. U zpusobu jakým se obrábí u UB by se mělo rovnat aspoň 3x. To jestli se to dělá a jak, a jestli ne proč vědí jen v UB. Podle mého názoru rovná hlavně každý výrobce hlavní( i Krieger).
Kanelace
To Shiva: Pleteš si obrábění povrchu hlavně (0,0001") s obráběním vývrtu.
Kanelaci jsem dělal na hlavních z UB,ZB,Shilen, LW, Krieger, Kuna, AaB, GM v různých konturách,hloubce a počtu kanel a nemůžu říci, že by se jakkoliv negativně projevil na rozptylu( samozřejmě u výroby je nutný malý úběr materiálu a intenzivní chlazení).
Plusem kanelace je vzhled 60 %, vyšší tuhost hlavně 30%, odvod tepla 10%. Negativum je jen výrobní náročnost a s tím související cena.
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Kanelace a rovnani hlavni kulových zbraní

Příspěvek od Shiva »

2 gawein
po precteni tveho prispevku (hezky pokus o zviditelneni) bych si k tobe nedal udelat ani prak.
1. o jake vyhode tuhosti tu placas??? kazda hlaven ktere odeberes material, te se tuhost zhorsi. kdyz vemes hlaven tlustou 1" tak je tuzsi nez tataz hlaven ktere udelas kanely. kdyz vemes tu kanelovanou hlaven (prumer 1") a vemes hlaven o stejne vaze (to znamena mensi prumer) bude mit kanelovana hlaven vetsi tuhost.
2. Odvod tepla, ano, ale zrovna tak rychleji se ta hlaven zahreje. (pro pochopeni, odvod tepla zarucuje plocha, ta se kanelami zvetsi tudiz se rychlej chladi, totez ale plati o piskovani, na druhe strane pri dodani stejneho tepla vyrobku z mene materialu tak se tento vyrobek zahreje rychleji nez ten samy vyrobek z vice materialu.) jinymi slovy, u hlavne je to otazka kolik ran mohu vystrelit z hlavne "plne" nez se zahreje tak ze uz neni zdravo z ni strilet (projevuje se to na presnosti) a jak dlouho pak bude chladnout na teplotu kdy mohu zacit opet strilet a porovnat to s hlavni kanelovanou, kolik ran mi zpusobi ze budu muset prestat strilet a cekat na vychladnuti a jak toto vychladnuti bude dlouho trvat. To jsi jaksi zapomnel rici.
3. Mozna kdyby ses obtezoval precist to na co jsem jiz 2x poukazoval, tak bys si nenapsal ze si neco pletu. Pro tebe a jine co nejsou jazykove vybaveni:
Obrabeci nuz odebira priblizne 0.0001 palce materialu (rec je o "single-point cut-rifling") pri jednom rezu. coz obnasi nekolik stovek rezu vytvorit vyvrt.
zaver prvniho odstavce:
"Along the same lines we do absolutely no straightening of our barrels as this would only put stress right back into the steel."
(ve stejnem duchu nedelame absolutne zadne rovnani nasich hlavni protoze by to pouze dodalo pnuti do oceli.
"nase hlavne drzi toleranci od 0 do +.0005 palce o proti nominalne hodnote vyvrtu a drazek ale rozmery jsou drzeny v toleranci 0.0001 palce po cele delce hlavne a nikdy nejsou vetsi na usti nez u komorove casti.

Bud bys mel vzit uzlicek buchet, hul pres rameno a vyrazit do sveta na zkusenou nebo vratit vyucni list.
Naposledy upravil(a) Shiva dne sob 14.1.2012, 23:54, celkem upraveno 2 x.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
vhool

Re: Kanelace a rovnani hlavni kulových zbraní

Příspěvek od vhool »

jen tak pro info,toto ma na svych strankach lothar :
" Eine Tätigkeit, die heute nur noch von wenigen Spezialisten beherrscht wird. In unserm Hause verbindet sich beim Richten von Wellen und Rohren aller Art von Ø 8-80 mm die lange Erfahrung von Fachleuten, die mit geübtem Auge von Hand richten, mit modernster, gesteuerter Richttechnik.Wir richten Wellen von 150 bis 3000 mm Länge!
coz mi jasne rika ze pouzivaji jak od "nakoukavacu" az k modernim technologiim (jeste je tam odkaz na poptavku) tkaze pro mne osobne toto tema konci konstatovanim,ze jsem tam kde jsem byl :lol: .... zase tak zasadni to pro mne neni pokud mi to strili,abych smolil mejla a prudil tam s dotazem co a jak :wink:
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Kanelace a rovnani hlavni kulových zbraní

Příspěvek od Shiva »

gawein píše: a nemůžu říci, že by se jakkoliv negativně projevil na rozptylu.
Tak to je hodne silne a kategoricke tvrzeni. Mohl bys popsat zpusob testu a dat sem nejake nastrelky???
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
gawein
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 179
Registrován: stř 03.12.2008, 0:20

Re: Kanelace a rovnani hlavni kulových zbraní

Příspěvek od gawein »

to Shiva
Co se týče tuhosti hlavně a odvodu tepla tak je to hezky popsáno na tvých oblíbených stránkách Krieger barrels sekce kanelace.

To, že se při výrobě vývrtu bere 0,0001 " palce tříska je mi jasné, ale neznamená to,že takovou třísku bere i při soustružení povrchu nebo kanelaci. To by si krieger nevidělal ani na slanou vodu.

To, že Krieger nerovná hlaveň s hotovým vývrtem (blank)nebo težké kontury neznamená, že nerovná vývrtané díry před drážkováním a nebo lehké dlouhé kontury. Jestli je schopen vyvrtat díru o průměru 4,5 mm a délce 800 mm "absolutně
rovně", tak to by měl dostat " Nobelovu cenu za strojírenství").

Co se týče rozptylu a testování zbraní. Já nemám potřebu pro někoho něco testovat, já jsem jenom napsal svoji vlastní zkušenost.
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Kanelace a rovnani hlavni kulových zbraní

Příspěvek od Shiva »

Psal jsi ze vsichni rovnaji hlavne. to znamena hotovou hlavnovinu. pred tim nez tam je vyvrt se to neda pocitat jako hlaven. to teda promin. je to jen a jen trubka a o rovnani trubek rec nebyla.
Ano kanelace je tam popsana a nevim proc to musim stale opakovat. bud nejsi schopen cist nebo to chapat.
Maji to tam dokonce tucne a podtrzene. Kanelace muze zvysit tuhost hlavne ale jen o proti hlavni STEJNE VAHY, dokonce tam je priklad. Profil #8 std target po kanelaci vazi 5.5lb a je tuzsi nez profil #7 light target bez kanel. Dle rozmery v tabulce ma #7 prumer na usti 19mm a #8 20,8mm. kdyz se po kanelaci dostane #8 na vahu #7 tak bude tuzsi nez #7. ale kanelovana #8 nebude tuzsi nez nekanelovana #8. naopak.
Ano je tam napsano ze to je lepsi k odvodu tepla, ale take tam nerekli ze se hlaven rychleji zahriva.
Mozna by sis mel precist napr. knihu Rifle Accuracy Facts od Harold R. Vaughn. Asi by ti zboural nektere u nas zazite myty. Jako napr. zvysovanim tuhosti vyrobku odebiranim materialu. To fungovalo za komunistu na toaletaku. nikdy se neutrhl v miste perforace. :D

co se tyce rozptylu a prohlaseni, ze jsi zadne zhorseni nepozoroval. Tak pod tim si mame predstavit asi co??? takoveto prohlaseni znamena jen to, ze si to jen myslis, protoze jsi strelil par ran na xy metru a dostal jsi to do nejakeho nezaznamenaneho soustrelu, nejakejma patronama. nebo jsi pred upravou, do flinty vychytal naboje tak ze jsi z flinty dostal max, pak jsi vyndal hlaven a udelal kanely. hlaven ulozil zpet a vzal jsi ty same naboje udelal ten samy soustrel. (porovnal terce a zmeril.jak rozptyl tak ev. posun) a to vse jsi provedl z maximalni stabilni polohy, tak aby se neprojevovala chyba strelce a nestabilni poloha.
pokud zbran sama o sobe strili v presnosti MOA, tak se to opravdu projevit nemusi, protoze se to schova do chyby zanesenych vlasnti flintou, ci naboji apd.
takze bych byl velice opatrny v techto vyjadrenich. Protoze podany takto absolutne a rezolutne jako fakt, mate spoustu lidi.

a co se tyce odebirani materialu, tak jsem prave vyjadril pochyby nad tim, ze se pri kanelaci takto tenke trisky odeberou.
Takze se da predpokladat, ze v pripade kanelace (ktera se urcite nedela tak pomalym zpusobem jako je odebirani 0,0001") vznikne pnuti.
mam ti to zjednodusit?? nebo ?
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
vhool

Re: Kanelace a rovnani hlavni kulových zbraní

Příspěvek od vhool »

to Shiva: ...koukam ze nejsem jedinej kdo tu resi neresitelne.jsou zde proste jedinci kteri bud nectou (a nebo jen to co se jim hodi) a jen oponuji aniz by premysleli nebo maji v " popisu prace " delat z ostatnich tupe ovce tim,ze budou dokola mlejt svou aniz by vubec brali na vedomi neco co bylo jasne nekolikrat uvedeno.

to ALL : prosim pokud reagujete,proctete si prispevek na ktery reagujete treba vicekrat nez na neco odpovite.zacina to tu byt horsi nez v jedlickove ustavu.... :!: :!: :!:

.... asi potomci popularni postavicky z kultovniho "Marecku,podejte mi pero... "
http://www.youtube.com/watch?v=s9xkoc0qiKw
gawein
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 179
Registrován: stř 03.12.2008, 0:20

Re: Kanelace a rovnani hlavni kulových zbraní

Příspěvek od gawein »

Já jsem pouze napsal svůj názor. To Shiva to,že svoje tvrzení nemůžu podložit validním testem v laboratorních podmínkach je pravda ale ty seš na tom stejně. Moje jednoduchá praktická zkušenost je,že tam kde jsem udělal kanelaci byla schopna zbraň střílet půl MOA a lépe,U hlavně po kanelaci se možná její původní precize nezlepšila, ale myslím,že se ani nezhoršila.

Součástí výroby hlavně je i vrtání "trubky", kterou si každý výrobce(až na vyjjímky) dělá sám. Pokud tenhle výrobní proces odděluješ, je to tvůj názor. To jak je vyrobena " trubka" je minimálně stejně důležité jako následná výroba drážek. Apropo kromě obrábění tady je ještě i tepelné zpracování hlavní, to ti taky může z rovností hlavně "zahejbat".

Co se týče matení lidí. Když si běžný majitel lovecké nebo sportovní flinty chce nechat udělat kanelaci protože se mu líbí tak si po přečtení předchozích příspěvků (Shiva) řekne: To mi znehodnotí moji milovanou flintu, už nebude střílet tak přesně atd.

Bohužel na více psaní teď rano nemám čas, možná večer.
P.S. Rifle accuracy facts jsem četl.
Odpovědět